Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan ne féljek az új párkapc...

Hogyan ne féljek az új párkapcsolatomtól, ha korábban bántalmazó kapcsolataim voltak?

Figyelt kérdés

Korábban több rémes párkapcsolatom volt a fizikai bántalmazástól a lelkiig. Az elmúlt években jártam pszichológushoz és rengeteg önfejlesztő könyvet is olvastam. Szorongásos depresszióm van. Törekedtem arra, hogy ha új párkapcsolatom lesz, akkor semmiképpen se egy új bántalmazó legyen.


Nagyon úgy tűnik, hogy rendes ember, de van egy-két furcsa megnyilvánulása, amit ha szóvá teszek, akkor nem hisztivel és dührohammal reagál rá (mint eddig a korábbiak), hanem normálisan, együttműködően, de szomorúan. Nem szeretném, hogy a félelmeim miatt tönkremenjen a kapcsolatunk. Szerintetek hogyan lehet legyőzni ezeket a félelmeket? A legkisebb dolgokra is azt érzem a korábbi kapcsolataim miatt, hogy meg kell védenem magam. :/


+1: nem szeretek senkit megbántani. Hogyan mondjam el, hogy valami bánt úgy, hogy a másik ne legyen szomorú? Akármilyen kedvesen próbálom, mégis szomorú lesz.



2023. jún. 5. 18:31
 1/2 anonim ***** válasza:

A párod ismeri a múltadat? Az lenne az ideális, ha tudna róla, hogy vannak ezek a rossz beidegződéseid. Ha ő is tudna róla, akkor ha bármelyikőtök észreveszi, hogy beindultak a régi gondolataid, akkor szólhatna, hogy ácsi, vigyázz, mert most ez van. És akkor lenne lehetőséged józanul átgondolni a helyzetet, hogy most tényleg veszély van vagy csak a megszokás miatt jutottak ezek az eszedbe. Szerintem ez hosszú távon segítene leépíteni a hamis veszélyérzetedet.


A problémaközlésre szomorúsággal reagálás lehet normális. Hogyne lenne szomorú, ha kiderül, hogy valami, amit tett, téged bánt? Biztosan te is szomorú leszel, ha rájössz, hogy akaratlanul ártottál valakinek. Én olyasmit mondanék ilyenkor, hogy "semmi tragédia, megbeszéljük és most már fogod tudni hogy nekem ez számít, ezzel is csak jobban megismerjük egymást".


De azért átbeszélném a dolgot egy közeli barátnőmmel. Hogy mi történt, ami téged bántott, hogyan mondtad el, hogyan fejezte ki a szomorúságát. Mert sajnos akár ez is lehet egyfajta - lelki - bántalmazás előszobája. Egyáltalán nem biztos, csak tényleg át kéne beszélned olyannal, aki kívülről látja a helyzeted és nem élte át a múltadat, ezért józanabbul tud ítélni. Igazából a régi pszichológusoddal lenne a legjobb átbeszélni ezt, ha még elérhető.

2023. jún. 5. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! A párom ismeri a múltam. Jó ötlet, amit írtál, szerintem megpróbáljuk :) Legközelebb beszélek vele erről. Ha valóban jó ember, akkor semmiképpen sem szeretném elveszíteni azért, mert félek a korábbi kapcsolatok miatt.
2023. jún. 5. 19:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!