Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Bipoláris vagyok, nem múlik a...

Bipoláris vagyok, nem múlik a depresszióm. (?)

Figyelt kérdés

Nálam nagyon későn, 40 éves korom után diagnosztizálták a bipoláris zavart, de nagyon nagyon valószínűnek látszik, hogy jó a diagnózis. Először hipomán voltam, aztán jött egy enyhébb depressziós időszak, aztán egész jól voltam. 5 évvel ezelőtt viszont ismét depressziós lettem, de az már elég súlyos volt. Viszont 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben tavasszal jobban lettem, mind a három évben pár hónapig "jól" voltam (azaz pörögtem). Idén viszont semmi javulás, sőt, ennyire depis még soha nem voltam és még napról napra rosszabb is. Rengeteg gyógyszert szedtem már, jártam több terápiába (igaz, azokba még pont akkor, amikor nem volt meg ez a diagnózis). Nagyon elegem van.


Aki szintén bipoláris, tud vmi biztatót mondani?



2023. jún. 23. 17:50
1 2 3
 1/27 A kérdező kommentje:
...
2023. jún. 23. 21:40
 2/27 anonim ***** válasza:
100%

udv a klubban.


Bipolarisra pozitivat? Jo is lenne.


Esetleg ha bipol2 vagy az meg boven turheto, meg ha nem rapid ciklikus akkor is, de gyogyszer kell. Talan nem mindig.


Ismerek egy idos embert aki Bipol2-es es hypomaniaja szokott lenni, ekkor bevesz mindenfele gyogyszert, iszik, meg ilyenek aztan viszik a peterfybe gyomormosasra mert van elettarsa.


Ha ez pozitiv?


Bipol1 hat... arrol jobb ha nem beszelunk. Ha meg rapid ciklusu Bipol1, akkor koltozes a pszichiatriaba vegleg. Tenyleg, Bipol1 a leheto legrosszabb es alig lehet kezelni, pszichiaterek mondtak.


Sokkal durvabb, nyers mania akar 1 hetig is tarthat, szexelnek random emberekkel, csovesekkel, drogoznak, de nincsenek tudatuknal. Itelokepesseg eltunik szinte, ez kb. egy skizofren allapot. Hallucinalnak, paranoidok, ilyenek. Kiugranak az ablakon mert azt hiszik tudnak repulni peldaul meg.


Aztan ez a konnyu resze. Utana jon egy brutalis depresszio ami tarthat 6 honapig is, es max annyira kepes, hogy az agyrol csorgassa le a nyalat a foldre.


Persze vannak enyhebbek meg szerencsetlenebbek, de a legtobbjuk nagyon durva.


Legjobban ugy lehet kezelni, ha kemeny antipszichokat kap meg antidepresszanst es szorongasoldot. Es nem mindegy milyet.


Ahhoz meg tarsulnak a mellekhatasok.


Es akkor ki a fsz tartja el, ha mondjuk egyedul el? Senki. Es akkor jonnek szidni hogy mekkora lusta szardarab, hogy ki sem kel az agybol. Ezek a csaladtagok altalaban, foleg szulok valamiert.


Ha max 1 evig nincs munkaja mar az haladas.


Bipol1-el nagyon nem lehet (egyutt)elni, ez a nyers igazsag.


En nem vagyok kozel sem bipolos, hanem kezeles rezisztens (farmakologiai es terapiai) sulyos unipolaris depresszios vagyok. Elvileg rekurrens szubfajta, de ugy erzem ez mar allando es csak rosszabb.


Lehet ez a "rekurrens"? Rekurrens modon allapot romlas? Ebbe bele sem gondoltam, de elegge igy erzem. 5x probaltam megolni magam pedig csak 2 eve diagnosztizaltak, voltam pszichiatrian.

2023. jún. 24. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:

2


Köszönöm a válaszod.


"Utana jon egy brutalis depresszio ami tarthat 6 honapig is, es max annyira kepes, hogy az agyrol csorgassa le a nyalat a foldre."


Hát ez az, most már több, mint fél éve tart a depi és tényleg egyre rosszabb. A gyerekeimet imádom és egyáltalán nem érdekel már az sem, hogy mi van velük... ez egyszerűen borzasztó.


Amúgy bipol 1-es vagyok. Először bipol 2-nek lettem diagnosztizálva, de sajna elég egyértelműen kiderült, hogy bipol 1 a helyes diagnózis. Az elmúlt években többször voltam pszichiátrián és kétszer hónapokig...


Benne vagyok egy angol nyelvű bordi-bipol csoportban, de ott amikor kérdeztem, hogy kinek hogy alakul a depi (úgy tudom, hogy mindig az szokott tovább tartani a hipomániához vagy mániához képest), egy valaki válaszolt, hogy ő 5 éve depis folyamatosan. Biztató...


A dokik ilyen baromságokkal traktálnak, hogy legyen napirendem, csináljak ezt-azt, menjek ide-oda, de nem megy. Nem dolgozom évek óta, ráadásul egy szorongásos betegség miatt az otthonról eljárkálás sem megy. A barátaim elkoptak szinte mind. :( Pedig nagyon sok barátom volt. A családom játssza a hülyegyereket, egyáltalán nem értik a betegségem és úgy tűnik, hogy nem is akarják érteni.


"Elvileg rekurrens szubfajta, de ugy erzem ez mar allando es csak rosszabb.


Lehet ez a "rekurrens"? Rekurrens modon allapot romlas? Ebbe bele sem gondoltam, de elegge igy erzem."


Nem tudom, ehhez annyira nem értek, bár persze rengeteget olvastam a témában.


"a meg rapid ciklusu Bipol1, akkor koltozes a pszichiatriaba vegleg."


Ez iszonyatosan hangzik, de az az igazság, hogy kezdek ezen gondolkozni. :((

2023. jún. 24. 08:55
 4/27 anonim ***** válasza:
100%
Én bipol 2 rapid ciklusú vagyok, így magamnak csak azt tudom mondani, hogy max 9-10 hónap depresszió és vége. Egy gyógyszer segít, de az meg áttol hipomániába. Nem tudom, milyen biztatót lehet erre mondani :( Depresszióban örülök ha a wc-re ki tudok menni, nemhogy sportolni menjek, amit előszeretettel ajánlgatnak.
2023. jún. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

4


Köszönöm a válaszod. Melyik gyógyszer tol át hipomániába?

2023. jún. 24. 11:31
 6/27 anonim ***** válasza:
100%

"A dokik ilyen baromságokkal traktálnak, hogy legyen napirendem, csináljak ezt-azt, menjek ide-oda, de nem megy. Nem dolgozom évek óta, ráadásul egy szorongásos betegség miatt az otthonról eljárkálás sem megy. A barátaim elkoptak szinte mind. :( Pedig nagyon sok barátom volt. A családom játssza a hülyegyereket, egyáltalán nem értik a betegségem és úgy tűnik, hogy nem is akarják érteni."


csak ismetleni tudom magam, udv a klubban - hulyenek, degeneralt lustanak neznek az emberek 90%-a, es foleg a csaladtagok - mert most nyers leszek, de egy kva nagy teher ez nekik.


Figyelni reggeltol ejszaka hogy beveszi a gyogyszert, alszik-e, eszik-e, dolgozik-e, el kell tartani (es nincs penz...), semmit nem csinal csak fekszik aztan veszekszik/ordibal veled, elitel, a sajat szulod.


Es ez minden ilyen betegseggel igy van - demenciaktol pl hosszu lefolyasu alzheimer otthoni gondozasatol eros skizofreniaig meg neurologiai betegsegek, ezek mind elveszik azokat a pillanatokat a kornyezetedben levo emberektol, akik mondjuk lehet elmennenek szorakozni, szerelmeskedni a kedvesukkel, ilyenek.


De mit ertenek a mentalis betegsegekrol...


Nem igazan lehet okolni. Sehol nem oktatjak, se altalanos, se gimi, se egyetem sehol. Egyedul kozhiedelemkent kezelik - rossz fenyben; amiket irtam.


Talan a kivulallok azert nem olyan frusztraltak veled, mert leszarnak, es talan ezert is hagynak el, mert foleg manias allapotban olyanokat irhatsz nekik amiket tudatosan nem irnal.


Volt egy srac Byron Bernstein, 31 eves, sajnos megolte magat, Bipol1 nek allitotta magat, de szerintem major depresszios volt. De nem vagyok orvos, nem tudom ezt megallapitani. Volt sok befektetese, tervei a jovore nezve, penze rengeteg, de csak gepezett egesz nap, evett, wc, alvas, de jo parszor azert utazott ide-oda.


Aztan csak egy depresszios epizod kellett. Nagyon magasan lakott. 1-2 nappal elotte a "baratai/haverjai akik mindig ott vannak" csak egy ment ki hozza, mert latta hogy a korlaton tul tamaszkodik a korlatnak es valamin gondolkodik. Aztan visszahivta/visszasegitette.


2 nap mulva leugrott.


Pedig volt jovoje, jatek fejleszto is volt. Voltak kedvenc dolgai.


Es csak ez az major depresszios hullam kellett, hogy megnyugodjon.


De egy atlag ember ezt nem tudom hogy fel tudja-e fogni, hogy mi megy at a beteg agyan ilyenkor keresztul meg erzesek - nem kreativitas vagy IQ (amiben en annyira nem hiszek, hogy ha alacsony IQ akkor = hulye, stigma).


En ugyanezt tapasztalom. Es masok is ahogy latom. A foldon fekvoket rugdossak es meg buszkek is erre neha, majd lekopnek.

2023. jún. 24. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

6


Most azt hiszem, hogy megértettem vmit. Igen, iszonyú teher lehetek mindenkinek. Családtagoknak, barátoknak, ismerősöknek. Mindenkinek. Egy nagyon kedves, vidám (bár eléggé introvertált), vicces, jófej ember voltam korábban. Azt hiszem, tényleg nagyon nehéz lehet látni, hogy mennyire elvesztem az életben és nincs megállás, egyre lejjebb és lejjebb kerülök. Csak azt nem értem, hogy miért nem én döglök meg, hanem fiatal, klassz emberek betegségekben meg balesetekben.

2023. jún. 24. 15:49
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

Van megallas. Hosszu tavu pszichiatriai tartozkodas.


Csak a csoveseket meg a kamusokat/drogosokat dobjak ki akik kigyogyulnak 2 - 3 nap alatt mert xanaxal tuladagoltak magukat.


Pszichiaterem szerint, aki mar sok beteget kezelt es mar idos ~70 eves, es egy olyan helyen ahol eleg sok a mentalis/neurologiai beteg, azt mondta hogy a bipolarosokat a legnehezebb kezelni.


Olvasva viszont a borderline-t mert arra nincs gyogyszer sem, max nyugtatok.


Mashol meg a kezeles rezisztens major depressziot olvastam, mert arra sincs gyogyszer.


Meg amugy is mire jok a gyogyszerek? Nem tesznek boldogga, igazan motivaltta, normalissa egyaltalan.


Egy srac a youtube-on meselte el, hogy milyen a major depresszio, ugymond sulyos erzelmi allapot reszen, szomorusag tekinteteben itt. Negativ ertek skala.


0--------10--------100--------10 000--------100 000


normalis--------szomoru--------depresszios (hangulat)--------klinikai depresszio (betegseg)


Pl.


0 - ha normalis vagy, akkor dolgozol, picit unatkozol, szexelsz a paroddal minden 2. nap, haverok jonnek mennek, hetvegen buli, ilyenek.


10 - Valami nem jott ossze amit vartal, mondjuk egy randi


100 vagy 10 000 - szakitottak veled vagy meghalt valakid, de tudjuk, ne hazudjunk magunknak, ez az erzes nagy reszben kitisztul, 1 ev mulva mar orulni fogsz ha 1 heten egyszer gondolsz ra (persze vannak kivetelek)


Es akkor a 100 000 - Major depresszio gyogyszeres kezeles elengedhetlen, lent felsorolt allapotokat majd ha elolvasod akkor ott elmagyarazom miert, es itt nem ebben a kontextusban sima gyaszrol, szakitasrol, turorudi termekhianyrol van szo, hanem ongyilkossag, vagdosas, aggresszio magaddal szemben, meg egy rengeteg dolog amit lent tisztazok.


Szeretnem tisztazni, hogy a -100 000-res hangsuly egyaltalan nem csak a klinikai depressziora ertendo.


A bipolarisra(I) is, talan arra melyebben, a bipolII-re, borderline-t ne felejtsuk el, alkoholfuggoseg, kezeles-rezisztens mentalis betegsegek.


Fontos kulonbseg a depresszio es a major=klinikai=unipolaris depresszio kozotti kulonbseg.


A depresszio egy hangulat, szomorusag, gyasz, duh. Pl. elvesztes a kaszinoban 1 millio forintot, elhagy a parod, kirugnak a melohelyrol, megbuktal egy vizsgan egyetemen, ilyenek.


Nem keverendo ossze az utobbikkal, mert azok meg betegsegek es sokkal komolyabbak a tunetek is mint egy sima depresszio. A jelenseg es a tunetei akar:


Pszichoszomtikus tunetek, IBS, reflux kialakulasa, generalizalt szorongas, esetleg disztimia, pszichotikus depresszio, olyan merteku hogy tobb hetig, honapokig nincs kedved meg kimenni a wc re sem, pedig rohadtul kell.


Szekrekedesed van mert mar annyit fekudtel, nem mozogtal. Vagy nincs is szekleted, mert nem is eszel.


2-3 hete vagy mar 1 honapja senkivel nem kommunikaltal es ez igy a "legkenyelmesebb". Nehany nem kivant gondolatok amik (nekem) jonni szoktak szinte allandoan.


- "Hagyjanak beken mar a fszba"

- "Nincs kedvem a hamis mosolygos kollegaval dumcsizni"

- "Nincs kedvem az egeszhez, nincs kedvem SEMMIHEZ!"

- "Miert van ez velem? Miert vagyok bezarva ebbe a korbe?"

- "Miert nem erdekled senkit?"

- "Mar baratom sincs, csak en vagyok mar"

- "Mar ennyi ido eltelt... es meg mindig ugyanott vagyok"

- "Mi ertelme igy ennek?"

- "Kinek tartozom ennyi fajdalommal? Mi az ami ezt szamonkeri rajtam? Senki,

akkor megint mi francert vagyok ebben?!"


Tovabbi tunetek:


Szuicid allapotok, vagdosas.


Ezer millio fele komorbiditas szulethet meg "csak" a major depressziobol: alkohol fogyasztas, drogozas, vagdosas fuggoseg.


Oka az, hogy ebbe a konstans allapotba beleorul az ember, kerdes nelkul; allando levertseg, sikertelenseg, demotivaltsag, szembe kopnek, foldon rugdosnak pedig mar ugy talaltak es kozben nevetnek milyen egy szardarab hasznavehetetlen hulye vagy.


Igen, ilyenek az emberek felfogasa a major depressziosokrol. Ezert nem szeretem csak ugy dobalni a "depresszios vagyok" szot.


Mert nem tudom az illeto csak azert van olyan hangulatban mert beteg vagy mert nem volt csokis Danonette puding a boltban es 2 perc mulva hivja a haverjat hogy mikor mennek Balatonra bulizni.


A Disturbed enekese egy elo koncerten azt mondta, hogy:


"A depresszio es addikcio, nem kulonboznek a raktol. Nem lathatod a depressziot vagy az addikciot addikciot. Es ez csak sulyosbodik belul.


Attetet okoznak. Felemeszti az egesz tested, az elmed, a lelked. Es en nem tudom hogy hogy vagytok vele, de nekem mar elegem van, hogy mennyi embert vesztek el allandoan akiket szerettem a depresszionak es a fuggosegnek koszonhetoen. [...]


Es ha teljesen oszinte lehetek veletek... egy par honapja en magam is majdnem csatlakoztam hozzajuk"


Itt a video: [link]

2023. jún. 24. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
87%

Es bocsanat, hogy nagy reszben csak a major depressziorol irtam, de komoly, ha nem komolyabb hangsulyt erdemel a Bipolais1/2, borderline, skizofrenia tipusai, kleptomania, bulemia, anorexia, szemelyisegzavarok es a mentalis betegsegek nagyon nagy listaja.


A major depresszio csak egy karc a jeghegyen (mentalis mennyisegek szempontjabol).

2023. jún. 24. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

Hát jól ráb.sztunk erre a dologra, az biztos.


Vannak azért furcsaságok, pl. voltam úgy depis, hogy nem tudtam nevetni egyáltalán, most meg jóízűeket röhögök naponta többször is vmi hülyeségen. Irtó fura, hogy gondolom még a 21. század okos pszichiátereinek sincs semmi magyarázata arra, hogy mi lehet a különbség a két depi között (amikor tudsz nevetni meg amikor nem).


Aztán pl. az a furcsa, hogy nem tudom utálni az embereket. Akármennyire is szomorú vagyok, hogy így vagy úgy bánnak velem, nincs bennem semmi általános rossz érzés irányukban. Mondjuk a pszichiátereket egyre jobban utálom. Megcsinálták velem pl., hogy amikor másodszor voltam hónapokig egy vidéki pszichiátrián, akkor 5 hónap után kezdtek el adni egy antidepresszánst, ami egy hét alatt lényegesen sokat javított az állapotomon (az más kérdés, hogy fél év után ez a gyógyszer is elvesztette a hatását). Hogy miért vártak 5 hónapot, azt csak ők tudják.


Sajnos a bipol 1-en kívül nekem is van még jó pár komorbid pszichiátriai betegségem.


Mindenesetre mindenkinek köszönöm a válaszokat és ha esetleg egy bipol 1 diagnózisú sorstársamnak van vmi meglátása, annak örülnék.

2023. jún. 24. 20:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!