Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Bipoláris zavar depresszív...

Bipoláris zavar depresszív szakaszában mi jelent segítséget egy betegnek?

Figyelt kérdés
Ha kedves vagyok vele, és törődök vele, jó-e vagy rosszabb.

2023. jún. 30. 19:48
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
76%
Mindenképp légy vele türelmes és megértő. Kérdezd meg rendszeresen tőle, hogy érzi magát. Ha valamiről szeretne részletesen beszélni, hallgasd végig, ne vágj a szavába. Ne kiabálj vele, és ne vedd a szívedre, ha esetleg olyasvalamit mond, amit normál esetben nem mondana. Légy együttérző és segítőkész. Ne ajánlgass nagyon olyan dolgokat, amik szerinted segítenének neki (Pl. "Ha kimozdulnál, jobb lenne), mert az illető ismeri önmagát és tudja mit segítene rajta és mi nem. Ha segítséget kér tőled, segíts rajta. Valamint adj neki szabad teret is, de ne hanyagold el.
2023. júl. 1. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
70%

Mindenképpen legyél vele nagyon kedves és megértő, persze.


Jár orvoshoz, szed gyógyszert, jár terápiába esetleg? Tud dolgozni?


Vannak más emberek is az életében, akik segíteni tudnak neki (családtagok, barátok) vagy csak te vagy neki?


Ahogy 1-es írta: "Ne ajánlgass nagyon olyan dolgokat, amik szerinted segítenének neki (Pl. "Ha kimozdulnál, jobb lenne), mert az illető ismeri önmagát és tudja mit segítene rajta és mi nem." - ez nagyon fontos. Egy súlyos depressziós ember egészen másként működik, mint egy egészséges. Nem akar és nem tud sok mindent megcsinálni (napirend tartása, sport, egészséges táplálkozás, házimunka ellátása) ill. esetleg fürödni, hajat mosni sincs kedve, összevissza eszik-alszik, stb.


Nekem legjobban az esik, ha valaki beszélget velem és biztosít arról, hogy sajnál (lehet, hogy másnak ez rossz), együttérez velem, óvatosan beszél arról, hogy majd lesz jobb is (de ezt elég egy mondatban). Egy masszírozás, egy finom együtt elköltött vacsora, egy közös filmnézés sokat segíthet. Ezeket mind magamról írtam, másnak más eshet jól. Érdemes finoman kérdezősködni, hogy van-e bármi, aminek örülne, amit esetleg szívesen csinálna ("van-e kedved egy picit sétálni, nem kell sokat, csak menjünk el a cukrászdába és vegyünk egy gombóc fagyit, de ha nem akarod, akkor majd esetleg holnap").

2023. júl. 1. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
76%
Nekem az segít, ha csak OTT VAN mellettem valaki, mindig elérhető, figyel rám, és folyamatosan érzem, hogy így is elvisel és szeret, de közben se nem nyaggat, hogy mégis mi bajom, se nem próbál minden áron kirángatni, ahogy ő jónak gondolja. Csak ott van velem, mellettem, normálisan viselkedik, és semmiképp mem esik kétségbe, hanem.egy biztos pont. Pl. anyukámnak sosem mondom el ha rosszul vagyok, mert ő megijed, elkezd fenemód aggódni, meg kérdezgetni, hogy segítsen, mi a baj, stb., de ezektől én nagyon ideges leszek mert nem tudom elmondaji, hogy mi a baj, és ezekre a megnyilvánulásokra ilyenkor olyan ingerülten reagálok, hogy aztán meg megsértődik. Van elég bajom, nem akarok még mást nyugtatgatni, aki éppen miattam aggódik, mert ez nagyon fárasztó lenne, és egyáltalán nem segítség nekem, akinek magát is elég nehéz éppen életben tartania. A férjem viszont nagyon megnyugtató, látja, hogy nem vagyok jól, de nem csinál belőle ügyet, ugyanúgy viselkedik, mint általában, csak jobban figyel rám, és ez nagy segítség. Csak ott van, nem ijed meg, nem aggódik látványosan, nem kérdezget, hogy segítsen, de tesz olyan dolgokat, amiknek esetleg örülhetek, pl. ilyen apróságok, hogy főz, megölelget, vagy hoz nekem kedvenc csokimat, de azt sem úgy, hogy tessék, hoztam, örülj már, hanem csak leteszi és rám hagyja, tudok-e éppen örülni, vagy csak megeszegetem később és hálás vagyok érte. Mivel normálisan viselkedik, nem tesz rá egy lapáttal arra az érzésemre, hogy nem vagyok normális, vagy hogy most nagy gáz van. Ja és ezeket nem azért teszi így, mert érzéketlen lenne, csak tudja, hogy rettenetesen hullámzok, és át fog menni. Néha belegondolok, milyen szörnyű lehet az unipoláris depresszió, amikor nem is várhatod, hogy ez a borzasztóan sötét állapot egyszer csak átkattan, és hirtelen a "nem bírom tovább, nem bírok élni, lélegezni, jobb lenne meghalni" után egyszer csak minden ok. Nálam ezek az átkattanások elég gyakoriak, ami egyrészt jó, de igazából rettenetesen fárasztó is. Nagyon nehéz egyébként belőni, kinek mi lehet tamogató a sötét időszakaiban, így nyilván tanácsot nem tudok adni, de leírtam, nekem mi esik jól egy társtól/baráttól.
2023. júl. 1. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
46%

3


Tök jót írtál! Igazán nagyon szerethet a férjed, szerencsés vagy és ezt te is tudod. :)


"Néha belegondolok, milyen szörnyű lehet az unipoláris depresszió, amikor nem is várhatod, hogy ez a borzasztóan sötét állapot egyszer csak átkattan, és hirtelen a "nem bírom tovább, nem bírok élni, lélegezni, jobb lenne meghalni" után egyszer csak minden ok. Nálam ezek az átkattanások elég gyakoriak, ami egyrészt jó, de igazából rettenetesen fárasztó is."


Hát igen, a depi tényleg borzalmas. Nekem most már sok hónapja tart (már 5. éve tart tulképpen, csak volt kevert, hipomániás és mániás szak is közben), meg tudnék őrülni, hogy nem megyek át a jobb fázisba, végtelenül örülnék egy hipomániás epizódnak. :)


De sejtem, hogy a rapid ciklusú bipol is nagyon vacak lehet...

2023. júl. 1. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
46%

4


Sajnálom. Én igazából.sosem tudom, hogy vagyok, most kb. 3 hete depressziós vagyok, e hét kedden értem el az aljára, de agtán szerdán teljesen jól voltm, és ilyenkor teljesen hihetetlennek tűnik az előző napi összes sötét gondolatom, mintha nem is én lettem volna. Szóval úgy tűnt, túl vagyok a depin, de csütörtök óta megint lefelé megyek. Most sem vagyok jól. A pszichológusom psgichiáterhez küldött, hogy kapjak gyógyszert, de ezt most nem szeretném, mert épp mást (más probléma miatt) is szedek és nem akarok bekavarni. Szedtem viszont hónapokig rhodiola rosea (rózsagyökér) kapszulát (van benne más is, illetve mellette golgotavirág kapszulát is szedtem estére), ami kicsit ellaposította a hullámgörbémet, így most ezt újra szedni kezdtem. Azért hagytam abba egyébként, mert azzal, hogy már nem zuhantam olyan mélyre, a "nagyon jól vagyok" is eltűnt, semlegesen voltam, és ezt nehezen viseltem, mert olyan volt, mintha nem lennék önmagam. Szóval sehogy sem jó. :(

Te nem szedsz semmit, vagy csak nem használ? Több hónapnyi depresszió borzasztó lehet. Én rettenetesen elfáradok pár napnyitól is, vagy pár héttől, bár, a napi szintű bungee jumpingtól is. Gyakorlatilag állandóan fáradt vagyok élni.

2023. júl. 1. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
47%

5


Erről a rózsagyökérről már olvastam jókat, lehet, hogy ki fogom próbálni.


Még soha nem voltál pszichiáternél?


"Te nem szedsz semmit, vagy csak nem használ? Több hónapnyi depresszió borzasztó lehet."


Én már nagyon sok gyógyszert szedtem. Most is szedek nyugtatót ill. antipszichotikumot, ezektől legalább aludni tudok (nélkülük aludnék vagy 4-5 órát, ami nekem borzasztó kevés lenne). Hangulatstabilizálót (ami bipoloknak nagyon fontos) nem tudok szedni egyáltalán, egyiket sem bírom.


Igen, tényleg borzasztó. :( Alig lehet kibírni. És az a baj, hogy bipolárisoknak csak nagyon óvatosan adható antidepresszáns, de engem már azok sem tolnak át hipomániába. Egyszerűen nem használnak.


"Én rettenetesen elfáradok pár napnyitól is, vagy pár héttől, bár, a napi szintű bungee jumpingtól is. Gyakorlatilag állandóan fáradt vagyok élni."


Elhiszem, sajnálom. Érdemes lenne megpróbálnod a gyógyszerezést, sok bipolnak segítenek a gyógyszerek.

2023. júl. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
29%

6


Nem voltam még pszichiáternél.

Sokaknak segítenek a gyógyszerek, igen, tudom, és talán el is megyek majd dokihoz, és szedni is fogom, amit kell, ha túl vagyok egyéb problémáimon, amik miatt nem szednék most semmi ilyet, de most nem ott tartok, hogy ezekkel kísérletezzek.

A rózsagyökérből 450 mg-ot szedtem egyébként, nekem most ez a hangulatstabilizálóm, ha neked a normál gyógyszerek nem váltak be, érdemes kipróbálni, de dokival azért egyeztess szerintem, mert MAO-gátló hatása van, és ha szedsz egyéb ilyen elven működő gyógyszert, szerotoninszindróma is felléphet.

A golgotavirágot a szorongás és panikrohamok miatt szedtem, állítólag egyhe MAO- gátló ez is. Tény, hogy amíg szedtem, nyugodtabb voltam. Ezt is újra kellene kezdenem, mert mostanában visszajöttek a panikrohamaim.

Te nem.kísérleteztél növényekkel? Pl. orbáncfű? Bár, ez ugyanúgy áttolhat mániába, mint az antidepi gyógyszerek, szóval nem kifejezetten jó bipolban, inkább az uni depressziós embereknek lehet jó. Ezt én ki sem próbáltam.

2023. júl. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
0%
Elnézést a betűelírásokért.
2023. júl. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
31%

7


Értem. Hát persze, akkor majd elmész akkor, amikor tudsz.


Az orbáncfüvet meg én próbáltam, de abszolút nem használt.


Most néztem a Pannonhalmi Főapátság nyugtató gyógyteáit, mindkettő nagyon jól hangzik és az egyikben van golgotavirág is. Én valószínűleg nem ezeket próbáltam, de volt egy olyan gyógytea keverék, ami tényleg használt egy kicsit.


[link] - Vesperas


[link] - Feszültségoldó

2023. júl. 1. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
29%

Herbária hangulatjavító teakeveréket ittam egyszer, de rosszul voltam tőle.


Hát, igen, kinek mi. Én úgy voltam vele, hogy kipróbálom a gyógynövényeket, és ha semmi, még mindig jöhetnek a bogyók. A rózsagyökérről rengeteg kutatási anyagot találtam, leginkább külföldi oldalakon, ígéretesnek hangzott, ill. magyar tapasztalatokat is olvastam olyanoktól, akiknek bejött, így kipróbáltam.

Egyszer beszélgettem egy sráccal neten, neki fura módon az orbáncfű tabletta/vagy kapszula nem vált be, a tea viszont igen, azzal itta a rózsagyökét kapszulát.


Ami viszont érdekes, hogy a kamillateáról nem is tudtam, de mostanában olvastam, hogy nagyon szuper nyugtató hatása van, így esténként ezt iszom, ha érzem, hogy gond lesz az alvással. Segít elaludni is, de nekem leginkább az átalvással voltak gondjaim, (felébredtem többször éjjel, vagy még az ébresztő előtt 1-2 órával, és nem sikerült visszaaludni), erre is használt szerintem. Viszont volt, hogy annyira nem tudtam aludni, hogy este beszedtem a macskagyökeres bogyóimból 3-at (Nervepflege a neve, ez ilyen nyugtató, préselt gyógynövényes tabi), használtam melatonint, golgotavirágot, ittam citromfüvet, és mégis átvirrasztottam az éjszakát, hajnali 6 körül aludtam el.

Egyébként az omega3 is nagyon hasznos lehet az idegrendszernek (is), azt is szedek.

2023. júl. 1. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!