Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Személyiségzavar diagnózis 10...

Személyiségzavar diagnózis 10 perc alatt?

Figyelt kérdés

Először voltam pszichiáternél pszichológus ajánlására, lehangoltság, depresszió miatt. Rengeteg diagnózissal és szkizoid személyiségzavarral jöttem ki.

Nem kételkedem a pszichiáter szaktudásában nyílván, ő az orvos, de lehetséges ennyi idő alatt személyiségzavart diagnosztizálni?

Hasonló, szintén szkizoid személyiségzavaros emberek, titeket is rögtön egy alkalommal diagnosztizáltak?



2023. aug. 18. 14:45
 1/6 anonim ***** válasza:
67%
Nyilván nem lehetséges, de Magyarországon sajnos ez a bevett szokás, mert ennyi idő jut egy páciensre. Te hogy viszonyulsz a diagnózisodhoz, helyesnek érzed?
2023. aug. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

#1 Nem gondolom, hogy valóban ez lenne a bajom. Teljesül az, hogy nincsenek társas kapcsolataim, nem hiányzik hogy legyenek barátaim, de ez nem egész életemben volt így. Pár éve estem bele egy elég erős depresszióba, teljesen elzárkóztam mindenkitől, és azóta sincs igényem a barátságokra. Azelőtt viszont kifejezetten szociális lény voltam, sok barátom volt, és szerettem a közös programokat.

A pszichiátertől viszont személyiségzavar dg.-t kaptam, 2 féle szorongást, stb., de nem említi a depressziót.

Lehet hogy én vagyok a hülye, de a személyiségzavar nem egész életemben jelen kellett volna, hogy legyen?

Illetve antipszichotikumot kaptam alvásra(?) úgy, hogy elmondtam, hogy rendesen tudok aludni.

2023. aug. 18. 14:59
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Akkor ezt a szakvéleményt hagyd figyelmen kívül, és menj másikhoz. Nehogy elkezdd az antipszichotikumot!
2023. aug. 18. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#1 vagyok.

Igen, az ilyen 10 perces diagnózisok esetében épp csak a lényeg marad ki: a differenciáldiagnózisok (a tüneteidre és állapotodra hasonlító egyéb zavarok kizárása) és a komorbid zavarok (társbetegségek) feltárása.

(Én nem ismerlek téged és nem is vagyok pszichiáter, így nem fogom eldönteni, hogy mi a helyzet veled, csak szimplán a személyiségzavarokban és a kezelésben jártas emberként írom a következőket.)

Ugyan nem minden személyiségzavarosnál jelentkeztek egész életében a tünetek, de általában vannak már jelek kamasz/tinikorban is. Illetve a személyiségzavarok ritkán állnak "csak úgy önmagukban", gyakran társul hozzájuk depresszió, különböző szorongásfajták, különböző függőségek, alvászavar stb., de a fődiagnózis ilyenkor persze maga a személyiségzavar. Viszont gondolom nem töltette ki veled az alapnak számító Beck-féle depresszió kérdőívet és a szorongásos kérdőívet sem, csak megérzésre adta a 2 szorongásos diagot is.

Az antipszichok nagyon erős gyógyszerek, könnyen leszedálnak, ami alvászavarra jó lehet (én személy szerint viszont akkor sem szedném, nekem is van komorbid alvászavarom, de melatonint szedek rá), viszont ha nem érzed indokoltnak, semmiképpen ne szedd.

Szerintem érdemes lenne másodvéleményt kérned, például egy klinikai szakpszichológustól, aki ért kifejezetten a személyiségzavarokhoz. Mert ha még valóban arról is lenne szó az esetedben, akkor is csak a pszichoterápia lenne az elsődleges kezelés, nem a gyógyszeres.

2023. aug. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
61%
Nekem meg 1 ev utan se mondott semmit csak a gyógyszereket nyomja.
2023. aug. 18. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
76%
Ja nekem is szkizoid. Talalkoztam egy masik szkizoiddal. Erdekes, M.o-n eleg gyakori a szkizoid szemelyisegzavaros ugy tunik (ugy tunik) - nem tudom mi ez a baromsag hogy mindenkire majdnem ezt huzzak, ELTE-n nem tanitanak jobbat vagy valami?
2023. aug. 18. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!