Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szorongásra és gyakori rosszke...

Szorongásra és gyakori rosszkedvre, pesszimizmusra, kedvtelenségre, örömtelenségre Escitil jó lehet?

Figyelt kérdés
Bevált valakinek így? Tudom, doki, addig még nem jutottam el.

2023. okt. 23. 19:23
 1/4 anonim ***** válasza:
egyénileg változó. mondjuk nekem nem vált be, csak még közönyösebb kedvetlenebb lettem tőle.
2023. okt. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Kinek mi. Van akinek jó az Escitil, van akinek nem. Ezért van annyiféle pszichiátriai gyógyszer, mert minden beteg agya más.
2023. okt. 24. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
86%

Minden doki ezt irja fel. Ez egy alapveto SSRI kategoria. Az SSRI-k hasznalata mar reg elavult, mert rajottek nem csak az 5-HT (serotonin) jatszik szerepet a depresszioban. Ezen belul minden SSRI mechanizmusa ugyanolyan. Ott van a hydrocodone opioid, suboxone opioid, morfium opiat ezek mind opioid szerek, ugyanugy hatnak, opioid receptorokra, ahogy a fent emlitett SSRI gyogyszerek 5-HT receptorokra. Nincs hatalmas kulonbseg egy citalopram vagy egy enantiomerjenek az escitalopram vagy fluoxetine vagy paroxetine kozott, mondom csak minimalis az elteres. Hulyeseg lenne akkor SSRI-kent kategorizalni oket, ha nem ugyanugy hatnanak. Ezt egy neurologus-pszichiater mondta.


"The fact that other treatment modalities for depression target dopamine, norepinephrine, and catecholamine transmission implies that the serotonergic system is one of the multiple components in the pathogenesis of depression. For example, in patients who respond well to selective norepinephrine reuptake inhibitors, the depletion of catecholamines rather than serotonin is more closely linked to symptomatology. Furthermore, some patients experience improvement of symptoms when SSRI therapy is augmented with a second agent such as a dopamine agonist, highlighting a multifactorial etiology. Current research explores novel targets to alleviate MDD symptoms and to do so more rapidly"


[link]


Bookshelf ID: NBK544359

PMID: 31335079


Aki erti a neurologiai szaknyelvet meg az angolt az latja mirol beszelek. Lenyeg, hogy sima SSRI-k mar idejet multak, igen valakinek hoz valtozast, de sok embernek nem vagy rosszabb lesz tole a hangulata vagy nem is hat egy SSRI monoterapianal.


Ezert jottek (nem csak ugy veletelen a semmibol jottek ra, hogy nem eleg a sima SSRI gyogyszerek, dopamine-ra hato antidepresszansok is kellenek - amik a norepinephrinet magukkal hordozzak mar mert a dopaminebol lesz a norepinephrine) ra , hogy kellenek (amik itthon kaphatoak)


SNRI-k: duloxetine vagy venlafaxine (kevesebb mint 200 mg)

SNDRI: venlafaxine, (min. 200 - 250mg)

NDRI: bupropion

MAOI/RIMA-k: moclobemide

Tri-/tetraciklikus antidepresszansok tomkelege

Opioid receptor agonistak

Stimulansok: methylphenidate

Bizonyos antipszichotikumok alacsony dozisban


Polypszichofarmakologiai megoldasok a jobban elterjedtek, nagyjabol ketfele antidepresszans, egy SSRI + valami beallitva. De talan hatekonyabb mar es talan jobban elterjedt a monoterapias SNRI/SNDRI megoldas pl. duloxetinnel, az a leggyakoribb SNRI itthon amit felirnak.


Lenyeg, hogy a sima monoterapias escitalopram, citaloproam, fluoxetine, paroxetine most nem sorolom tovabb, de az SSRI-k mar idejetmultak, regiek, vannak sokkal hatekonyabb megoldasok ma mar.

2023. okt. 24. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A sokkal hatékonyabb dolgok is egy érdekes megközelítés. Minden páciens más. Az orvosnak meg a klinikum számít, hiszen írhatnak bármit a szakirodalomban, hogy mennyire szuper adott hatóanyag, de ha a páciens nem javul tőle, akkor mehet a kukába.

Van akinek bejön az SSRI, van akinek nem. Egyéne válogatja. Én például megőrülök tőlük.

2023. okt. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!