Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hangulatingadozás okai?

Hangulatingadozás okai?

Figyelt kérdés

Szinte mindennapos, hogy reggel ha kipintem magam egész jó kedvem van, viszont a nap közben akár ok nélkül is rám jön a depresszív hangulat és elviselhetetlen feszültség, érzés, hogy meg akarok halni. Ha kiborulok nagyon akkor van, hogy több gyógyszert veszek be mint kéne/megvágom, megütöm magam vagy túl sokat eszek. Egyszer felírt a pszichiáter Lamolep gyógyszert ami bipolárisoknak van de nekem nincs ez a diagnózisom csak sima depresszió.

Ezek a tünetek utalhatnak bipolárisra? Félek, hogy az vagyok, mert az nem gyógyítható. Természetesen megkérdezem az orvost csak kíváncsi vagyok aki bipoláris, hogy nektek is vannak hasonló tüneteitek?



2023. okt. 30. 16:45
 1/9 anonim ***** válasza:
Hormonok is hatassal vannak a kozerzetunkre, kedvunkre. Hany eves vagy es milyen nemu?
2023. okt. 30. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
24 éves, nő. De már 16 éves korom óta ilyen vagyok de kb. 20 éves koromtól rosszabb. Azóta kb. mindennapos és sajnos a rossz érzés gyakoribb.
2023. okt. 30. 17:04
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem ne nevén akard nevezni a dolgot, sokkal inkább arra ösztökélj, mit tehetsz ellene.

Gondolom, teenager vagy.

Vannak elfojtott problémáid? Az közre játszhat.

2023. okt. 30. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

3. vagyok...

Akkor ha nem is tini, de tini kor óta vannak gondok.

2023. okt. 30. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Van sok elfojtott problémám amit nem tudtam megbeszélni senkivel régen.

Most meg azért nem, mert kb. minden kis dolgon fel tudom idegesíteni magam ezért inkább megtartom magamnak.

2023. okt. 30. 17:22
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Az nem jó, ha elnyomod magadban. Mik ezek, mikkel kapcsolatosak? Lehet, épp ezek okozzák a mostani gondjaid.

Ha úgy érzed, nem írnád ki "ország-világ előtt" a gondjaid, nyugodtan írj privátban!

2023. okt. 30. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
87%

A lamotrigine elsosorban nem bipolarisoknak van, hanem epilepsziasoknak, de adjak bipolarisnak is, depressziosnak is.


Lenyeg, hogy lenyugtat. Rossz szitokszo a Xanax a hetkoznapi nyelvben, de vedd ugy, hogy a hatasa olyan mint a Xanaxe, csak nem kattansz ra. Ugyarra az "egysegre" hat csak mas modon, es plusz az idegessegedet is csokkenti egy masik uton. Dupla nyereseg.


De tessek, ha erted, bemasolom, hivatkozasok ott lesznek ha el akarsz melyedni benne. Igyekeztem konyhanyelven leirni, de biztos nem sikerult, mert ez nagyon mely farmakologiai tema egy hetkoznapi ember szamara.


Egyebkent en is kapom, es nem vagyok bipolaris.


Egy masik kerdesbol a valaszom, eleg hosszu:


"

Ezek mentalis betegsegek, olyan mint a rak. Gyogyulni nem fogsz toluk. Ne varj csodat a hivatalos antidepresszansoktol, meg amiket kb. a hulye is felir: mirtazapine, paroxetine, fluoxetine, escitalopram, citalopram. Mindig ezeket latom felirva.


Pedig nem ertem. Letezik ezen kivul annyi fele gyogyszer, hogy nem tudom miert nem hasznaljak ki az orvosok. triciklikus antidepresszansokbol tianeptine peldaul (Coaxil)? Amitryptiline? Tetraciklikusbol mianserin ami mas (igaz kicsit) mint a mirtazapine? Lamotrigine 100 - 200mg?


Nekem peldaul evtizednyi kutatas meg farmakologia, kinetika, dinamika hivatalos tanulmanyok es latin/gorog szavak meg roviditesek utan lattam, hogy hogy mukodnek ezek. De ez embertol is fugg. En kaptam stimulanst is. RIMA-t is (moclobemide). Alacsony dozisu antipszicho quetiapine 75mg - 150mg. Semmi.


Egy maradt hatra, benzodiazepinek. Tudom fuj undormany xanax, rivotril, mereg, toxik, mittomenszitokszo, blikk.hu, de sajnos nekem ez valt be.


8mg clonazepam (rivotril) + 200mg lamotrigine. Mind a ketto a GABA-ra hat (lent leirom az mi), az elso igaz emeli az 5-HT (serotonin) szintet es a szintezist is modulalja.


A masik szinten emeli kb. 25%-kal (kb. kozepes mennyisegben, nem 400mg) a GABA szintet az agy teruleten. Most mondok par szitokszot en is. Vannak IPSC (inhibitory postsynaptic currents) es EPSC (excicatory postsynaptic currents), konyhanyelven az IPSC blokkolo idegsejtbeli feszultsegek (IPSC) a masik agitacios idegsejtbeli feszultsegek. Ne menjunk tul bele. Meg egyet karomkodok. A lamotrigine natrium-(feszultseg)erzekeny alapon mukodik. Lenyeg, hogy a lamotrigine-nek a postsynaptic reszet vizsgaltak egy eszkozzell. A frekvenciajat de az amplitudojat nem valtoztatta meg az EPSC-knek -> redukalt glutamate kibocsatas presynaptikusan (glutamate egy agitacios neurotranszmitter, a leggyakoribb az agyban, ettol mozogsz, vagy feszult, stressz, beszelsz, parkinson kor, miegyeb, memoria). Viszont az IPSC-knel amplitudojat es frekvenciajat is novelte a gyogyszer. Az inhibitory vagy blokkolo jelen esetben a GABA neurotransmitterre utal.


A lamotriginnek ez a kettos hatasa, hogy noveli a GABA-t es kulon mechanizmussal is csokkenti az agitacios feszultsegeket, plusz csokkenti a glutamate-ot, tokeletes majdnem szorongasra. De ezt is 10 bol 0.1 ember erti amit leirtam szerintem, de megertem miert.


A GABA a "nyugtato" "elem" GABAkin gyogyszer peldaul a Xanax, de ez teljesen mashogy mukodik, ez nem xanax. Lamotrigine nem egyenlo Xanaxxal, hatas mechanizmus erinti a GABA-t jelentosen, mind a ketto.


Nekem vegul 8mg clonazepam (antiepileptikum hivatalosan) 200mg lamotrigine kell. Tele vagyok nyugtatokkal es nem vagyok zombi, meg ilyenek. Igen, minimalis emlekezet kieses van amikor beveszem a Rivotril-t, MINIMALIS. De a lamotrigine ezt kezdi helyre hozni fogalmam sincs miert, mondjuk, vagy meg csak most kezd hozzaszokni a szervezetem... igy honapok utan...


Forrasok:


Clonazepamrol:


[link]


FCR: 11


[link]


FCR 7.37


[link]


RCR 2.65


StatPearls: Clonazepam


Lamotrigine


[link]


FCR 13


[link]


FCR 12


[link]


FCR 3.67

"


Probald meg a lamolepet, nem hinnem te bipolaris vagy, annak manias szakaszai vannak, amikor pszichotikus. Hallucinal, hangokat hall es teljesen magan kivul van, azt hiszi kiugorhat az ablakon mert szarnyai vannak. Majd ugyanilyen kegyetlen intenzitasu mely depresszió, hogy csak a legnagyobb erot veve magan, annyira kepes, hogy a nyal csorogjon ki a szajabol mikozben az agyban fekszik, mert amekkora maniaban volt, most akkora mely depresszioban van. Ez Bipol I.


A bipol II valamivel enyhebb, de sokkal kezelhetőbb.


Amit te leirtal koze sincs a bipolarishoz.


Amit meg kimutattak, sajnos azt ne mentettem el, de van statisztikai korrelacio a depressziosok - epilepsziasok es epilepsziasok - depressziosok kozott. A depressziosok egy resze epilepszias lehet, az epilepsziasok viszont nagyobb resze depresszios lehet (marginális p, azaz elfogadhato statisztikai becsles mindkettore).

2023. okt. 30. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem az, hogy meggyőznek és meggyőzöd magad a gyógyíthatatlanságról az csak árt.

A gyógyszerek nem gyógyítanak meg, ezt mondhatjuk.. de más is van a világon.

2023. okt. 31. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Bipoláris vagyok nagyon régóta és ez amit leírtál kevés a bipolaritáshoz. Ennél sokkal durvább. Borzasztó mély depresszio amikor az ágyból alig tudok kikelni. Majd pörgés. Nálam nincs nagyon mániás fázis. Szóval én nem pörgök annyira. Bipoláris 2es vagyok. Lamolepet szedek meg antideprenszanst. Az viszont lehet,hogy borderline szindromád van. A nőknél gyakoribb mint a férfiaknál. Főleg ha nagyon feszült vagy és vagdosod magad.
2023. okt. 31. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!