Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A skizofrén betegségemmel...

A skizofrén betegségemmel lehet gyerekem?

Figyelt kérdés
Tehát én skizofrén (nem paranoid) vagyok, kapok kezelést is. De ettől még lehet gyerekem vagy a gyámhivatal, családsegítő, védőnő elvenné a gyerekemet?
dec. 14. 21:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
88%

Önmagában a skizofrénia diagnózis miatt nem vennék el a gyereket, csak ha képtelenek vagytok róla megfelelően gondoskodni. Tudok olyan (paranoid) skizofrén anyáról, akivel együtt járt az apa és a kisbaba is a kórházba kezelésekre.

Viszont jól gondoljátok meg a gyerekvállalást... Egyrészt azért, mivel ez csak akkor működőképes, ha egy stabil, támogató környezet vesz titeket körül. Ehhez az kell, hogy a partnered kiálljon melletted, bármilyen állapotban is vagy és lehessen rá számítani. Másrészt vegyétek figyelembe, hogy egy örökölhető betegségről van szó. Genetikus szakemberrel mindenképp konzultáljatok előtte.

dec. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
45%
Kolléganőm skizofrén és fél éve született meg az első babája.
dec. 14. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
82%
Gondolj abba bele, hogy annak a gyereknek milyen élete lenne, mivel ez sajnos örökölhető! Az első írja jól a dolgokat!
dec. 14. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
50%
Miért ne lehetne
dec. 15. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
38%
4.: Talán, mert nem etikus továbbadni ezt a nyavalyát...
dec. 15. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
35%
Nem törvényszerű, hogy örökölni fogja a gyerek. Persze lehetséges, de nekem van ismerősöm, aki csak külső tényezők miatt lett skizofrén.
dec. 15. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
30%

Nagyon meggondolandó. Több esetben lett tragédia a mentálisan beteg szülő miatt.

[link]

Ráadásul nagy eséllyel öröklődhet is a baj.

dec. 15. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Ma azt mondta a pszichoterapeutám, hogy nem is vagyok skizofrén.

Amúgy ha valaki bántja bármilyen módon, szinten bárki gyerekét az nem szimplán skizofrén, hanem egy bűnös ember. Már bocs, de ahhoz végtelenül sőt elképzelni se tudom mi kell hogy valaki ilyet tegyen a gyerekével. És tovább megyek, én ezt el se hiszem... Hogy valaki szándékkel üssön meg egy védtelen gyereket....

dec. 15. 21:50
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Együttérzésem neked. Sajnos a pszichés betegségekben nagyobb arra az esély, hogy veszélyes lehet valaki a saját gyerekére. Nem tudatosan ártanak neki, hanem beszűkült tudatállapot alakul ki. Természetesen vállalhat gyereket a mentális beteg, de sokkal nagyobb a kockázata, hogy se neki, se a gyerekének ez nem fog jót tenni. Sokszor a terhesség alatt nem szedhetőek a gyógyszerei, ami miatt rosszabb állapotba kerülhet, de az ezzel az időszakkal járó hormonális terhelés is rizikó. Később a csecsemő melletti kialvatlanság, a gyerek sírása, elevensége, stb. is olyanok, amikre rosszabbul reagálhat egy beteg anya. Ha az apa a skizofrén, annak is megvan a kockázata. Arról nem is beszélve, hogy a skizofrén hajlam öröklődhet, sokkal nagyobb eséllyel jöhet ki a gyereken is később a betegség, mintha nem skizo szülője lenne.

Nálad nehéz a helyzet, mert még a diagnózisban sincs egyetértés a szakemberek között. Ennek ellenére gondold át, jó lenne-e magadat és a gyerekedet komoly kockázatnak kitenni.

Én azt mondom, hogy csak akkor érdemes gyereket vállalni, ha csupán enyhe pszichés betegség van /volt valaki életében. Pl. enyhe depresszió vagy szorongásos zavar olyan sok embernek van vagy volt, hogy az életvitelt nemigen befolyásolja, nem jelentős kockázat a gyerek számára. Viszont ha ezek is súlyosan voltak, vagy skizofrénia áll fenn, akkor nagyon veszélyes a gyerekvállalás, a fentiek miatt. Jobb lemondani róla. Megtiltani nyilván nem lenne helyes, joga van a betegnek is családot alapítani, de nem biztos, hogy helyes. Én nagyon együttérzek velük, mert nagyon nehéz lehet egy ilyen döntést meghozni, ha szeretne valaki gyereket. Ha viszont úgy dönt, hogy vállal, csak sok segítség igénybe vételével tegye, ne neki kelljen egyedül gondozni a gyereket, vonja be a családot, vegyenek fel bébiszittereket, stb. Valamint, ha úgy érzi, hogy romlik a pszichés állapota, sürgősen forduljon szakemberhez.

dec. 15. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Mentális betegséggel, csak úgy érdemes gyereket vállalni, ha nem okoz komolyabb panaszokat(enyhe, kezelve van)és van melletted egy egészséges társ.


Ha amúgy teljes az életed, nem szorongsz, nincsenek téveszméid, nem vagy érzelmileg labilis, nem vagy depressziós és vannak kapcsolataid, szociális védőháló vesz körül, folyamatos orvosi kontroll alatt vagy, akkor lehet.


A skizofréniára a hajlam öröklődhet, ahogy a többi mentális betegségnél is, de a fő tényező, hogy a gyereked/gyerekeid ne legyenek mentális betegek, az az, hogy egészséges és támogató közegben nőljenek fel.


Ha ezt biztosítani tudod, akkor vállalj gyereket.


Ha viszont nem, akkor ne, mert nagyon sok szenvedésnek tennéd ki.

dec. 15. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!