Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az antidepresszáns szedése...

Az antidepresszáns szedése abbahagyás után okozhat maradandó károsodást?

Figyelt kérdés
2 évig szedtem nagyjából, és kb 3 hónapja tettem le teljesen, de nem érzem magam a “réginek”.

#nyugtató #antidepresszáns #Maradandó tünet
dec. 19. 18:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
73%
Okozhat
dec. 19. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Mit szedtél?
dec. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Brintellixet
dec. 19. 20:34
 4/11 anonim ***** válasza:
Brintelixre nekem egyèbkènt is rossz tapasztalatom volt. Összessègèben idővel az agy kezdeti állapotba jut idővel, de sok esetben vègleges libidò vesztès, impotencia lehet a mellèkhatás. Embere válogatja, hogy kinek mennyi idő után múlnak el a tünetek.
dec. 19. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Relatíve sok időnek kell eltelnie, hogy a régi legyél. Teljesen megváltozott az agyad kémiája, évekig is szedted.
dec. 19. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
58%
Lassan állj róla le!
dec. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
#4 Hát ez elég rémisztően hangzik 24 évesen, de azért bízok benne hogy tévedsz :D de a libidómmal nincs gond szerintem meg nem is volt az antidepi közben sem.
dec. 19. 23:16
 8/11 A kérdező kommentje:
#5 Igen én is erre gondoltam, de már kezd visszajönni a dolog, csak amiatt félek hogy sosem leszek teljesen "önmagam"
dec. 19. 23:17
 9/11 A kérdező kommentje:
#6 Lassan álltam le 1-2 havonta csökkentettem 5 mg-ot.
dec. 19. 23:17
 10/11 anonim ***** válasza:

Azért PSSD nem egy gyakori jelenség, ráadásul ahogy a neve is mondja: post-SSRI sexual disorder, ez a libidót érintő tünetcsoport az SSRI típusú antidepresszívumok esetében jelent tényleges kockázatot, és ott sem mindenkinél végleges a dolog. Amit a kérdező szed(ett), a vortioxetin (Brintellix) nem SSRI típusú antidepresszívum. Többek között ezért szeretik/ nem szeretik. Bár szelektíven gátolja ugyan a szerotoninvisszavételt, a hatása a szerotoninreceptorok speciális modulációján keresztül is érvényesül. Nemhogy nem okoz PSSD-t, a vortioxetint sikerrel alkalmazzák PSSD kezelésében is.


Kedves kérdező: az antidepresszívumkúra hagyományosan hosszú. Miután a tünetmentességet elérjük, még egy hosszabb-rövidebb fenntartó kezelésre is szükség van, ezután van lehetőség a gyógyszer elhagyására. Bár tény és való, hogy a gyógyszer elhagyása után megvan a kockázata a visszaesésnek, de ez lényegesen kisebb, mintha nem kezeltek volna, és úgy lettél volna spontán jobban. Ezen kívül idő kell ahhoz is, hogy az agyad természetes módon meg tudja csinálni azt, amit addig a gyógyszer kvázi megcsinált helyette. Így teljesen érthető, ha még nem vagy teljesen jól, az antidepresszívum elhagyása szinte mindig okoz egy kisebb döccenőt, de azt jó tudatosítanod, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel áll helyre teljesen a rend, minthogy visszaess. :)

Ha pedig ez mégis megtörténne, akkor egy hosszabb, általában ötéves antidepresszívumkúra itt is segíthet, tartós gyógyszerelésre akkor van leginkább szükség, ha

-> major depresszív epizóddal kezeltek, és bármilyen mértékben visszaesel, mert ilyenkor nagyjából biztosra vehető, hogy kezelés nélkül a tünetek major depresszióig fognak súlyosbodni, és kezelés nélkül nem lesz tartós javulásod.

-> kikezeltek egy második (legfeljebb középsúlyos) epizódból is, és visszaestél harmadjára is, ugyanis ekkor nagyjából biztosra vehető, hogy kezelés nélkül major depresszió alakul ki, illetve hogy kezelés nélkül nem fog javulni többet az állapotod.


Tehát a vortioxetin kapcsán nyugodtan aludhatsz, nem okozott semmilyen károsodást, egyszerűen időre van szükséged.

jan. 2. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!