Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan forduljak pszichiáterhez?

Hogyan forduljak pszichiáterhez?

Figyelt kérdés

Évek óta egyre rosszabbul érzem magam, úgy érzem, hogy depressziós vagyok.

Az utóbbi pár hétben kegyetlenül érzem magam, elhatalmasodott rajtam az önutálat és rengetegszer agyalok azon, hogy kinyírom magam. Már az is megvan, hogy hol szeretném, és hogy hogyan.

De persze bennem van az is, hogy nem akarok fájdalmat okozni a családomnak, legfőkképpen édesanyámnak. És őszintén, már csak ez tart vissza.

Pszichológushoz kb. fél éve járok, azért, mert anya előtt lebuktam azzal, hogy vágom magam. De nem érzem úgy, hogy bármit is segítene (már ő a 3.pszichológus, akihez járok).

18 éves vagyok és érettségi előtt állok, nyilván ez is rátesz egy lapáttal.

Gondoltam, hogy elmennék egy pszichiáterhez, megpróbálnám gyógyszerekkel, hátha jobban lennék, de egyrészről félek elmenni, másrészt meg nincs pénzem magánra, ezért csak államira tudnék menni. De azt sem tudom őszintén, hogy működik ez az egész. A szüleim nem hajlandóak segíteni benne, nem hiszik el, hogy mennyire rosszul vagyok.

Mitévő legyek?



febr. 18. 20:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
26%
broder 18 vagy, magadert felelsz. Most egy halom gyogyszerellenes fog jonni, de ha tenyleg ugy erzed, menj pszichiaterhez. Nem csak egy embernek segitettek, TB-sen sem, mai napig.
febr. 18. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
34%
Csak annyit vegyel figyelembe, hogy nem pentekrol szombatra hatnak azok a gyogyszerek, kb 2 - 3 het. De vannak amik azonnal. Lehet neked egy sima nyugtato pl. xanax kell egy par hetig hogy megjozanodj aztan lerakod.
febr. 18. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
68%
De pontosan mért félsz a pszichiátertől? Odamész, részletesen beszámolsz a panaszaidról, ideértve a 3 pszichológust és az öngyilkossági vágyat is, ő meg felír egy gyógyszert, ennyi fog történni. De mért nem működik már a 3. pszichológus sem? Ezek tb-sek vagy magánok?
febr. 18. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Grimfox ***** válasza:
45%

Pszichiáterhez kell fordulni, és antidepresszánt kell szedni, főleg ha szuicid gondolataid vannak. Nézd meg, melyik kórházhoz tartozol körzetileg, és kérj időpontot a pszichiátriai osztályon(szerencsére már fent vannak neten az elérhetőségek). De az is működik, ha a háziorvostól kérsz beutalót, mert ő egyből a körzetednek megfelelő kórházba küld. A beutalóval, és egy kísérővel(hidd el, a kísérő nagyon jól tud jönni ilyenkor) elmész az ambuláns rendelésre, és a recepción megmutatod a beutalódat. Ők pedig az egyik szakorvoshoz besorolnak téged. A szakorvos meghallgat, majd egy házon belüli pszichológussal elvégeztet egy sor vizsgálatot(beszélgetések formájában), ami alapján felállítják a kórképet. Amint ez megvan, a betegségedhez passzoló gyógyszert kapsz, amit az utasításoknak megfelelően szedni kezdesz. Eleinte furcsán fogod érezni magad, ezért is kezdődik a terápia kis adagokkal, és hetek alatt emelik a végleges adagra a gyógyszert. Ha egy hónap után sem javul semmit az állapotod, vagy olyan mellékhatások jelentkeznek, amikkel fel kell keresni a kezelőorvost, akkor lecserélik ezt a gyógyszert, és kapsz másikat. Mindenkinek más a szervezete, nem mindenkinek jó ugyanaz. Ha az állapotod már elkezd javulni, majdnem biztosan egy terápiára is elküldenek, ahol egy pszichológus igyekszik a pszichés okokat is feltárni, és semlegesíteni.

Mivel öngyilkos gondolataid vannak, valószínű, hogy kapsz nyugtatót is. Érdemes megkérni a kezelőorvosodat, hogy ne xanaxot, vagy frontint(azonos hatóanyag) írjon fel, ha lehetséges, mert ezek nagyon addiktívak, keveseknél hatnak, főképp hosszabb távon, viszont elég pocsék mellékhatásaik vannak. Persze ez is egyénfüggő, ha felírják neked, és használ, annál jobb. Nem kell végigzongorázni a teljes kínálatot. Noha a javulás már néhány hónap után érezhető, ténylegesen olyan fél-egy év után leszel határozottan jobban.

Nagyon fontos, hogy semmit se titkolj el a kezelőorvos, és pszichológus elől, tartsd be az előírt gyógyszerelést, ne hagyd ki, vagy vegyél be többet a hangulatodtól függően, és igyekezz megtartani a kommunikációt közted, és az orvos között. Ne várj, ha valamit nem értesz, vagy rosszabbul vagy, mellékhatásokat tapasztalsz, kérdezd meg az orvosodat, mit kell tenned. Az orvos, és a pszichológus is jobban tud segíteni, ha figyelsz magadra, és megosztod a tapasztalataidat.

febr. 18. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
68%
Pszichiátriai gondozó, nem kórház. És nem kell beutaló, csak időpont telefonon. És kötve hiszem, hogy pszichológussal fognak időt húzni, rögtön felírják a gyógyszert.
febr. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
32%
kerdezo meg is erkeztek a lepontozo anti-pszichiaterek. Hamarosan irnak valami novenyt meg valami gyokeret meg nem tudom mit, hogy lenyugodj azt kozben azt sem tudjak, hogy placebo...
febr. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Grimfox ***** válasza:
5.A pszichiátriai gondozó, ahová én jártam például a rókus kórház ideggondozója. Nem kell feltétlen beutaló, de gyorsabban sorra kerülsz. A pszichológus állapítja meg a pontos betegséget, és konzultál a pszichiáterrel a terápiákról, amik lehetségesek. Az, hogy ideiglenesen rárakják valami nyugtatóra, az még nem gyógyszerelés. Hasraütésből meg nem írnak fel antidepresszánst, mert nem cél rontani a helyzeten.
febr. 18. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Érdemes megkérni a kezelőorvosodat, hogy ne xanaxot, vagy frontint(azonos hatóanyag) írjon fel, ha lehetséges, mert ezek nagyon addiktívak, keveseknél hatnak, főképp hosszabb távon, viszont elég pocsék mellékhatásaik vannak."


Ebben nem ertek egyet. De xanaxot irjon fel, azt is fog valoszinuleg ilyenre, de te gondolom antipszichotikumot irtal; a cholinerg receptorokra a acetylkholin megy ra ami az agyban az egyik leggyakoribb neurotranszmitter, ezek meg foleg nikotinik es muszkarinik receptorokra de inkabb nikotnikra hatnak. az antipszichotikmoknak rendre szokasa az antikolinerg mellekhatas -> extrapiramidalis adverz mellekhatas meg alacsony dozisban is. Gyors szivveres, elhizas, vernyomas gondok, tardive dyskinesia, hirtelen szivhalal (olanzapine) en nem jatszanek az antipszichotikumokkal csak azert, hogy szorongast oldjak. Nem er annyit. Egy xanax egyedul 1 dologra hat. Nem hizol el es semmi mellekhatas nincs, orvosi felugyelettel meg addikcio sem es mentalis sem. Szimpla, ennyi. Ez nyugtato, az antipszichotikum skizofreneknek, bipolaris I/II/III-nak van meg pszichotikusoknak. A te eseted kerdezo neurozis csoportba tartozik, te nem hallucinalsz, hallasz hangokat gondolom. Ezert inkabb xanax. A masik meg milyen pocsek mellekhatas? Az antipszichotikumoke pocsekabb vagy 100x, egy nyugtatoe mi? De tenyleg, en szedem es nem jut eszembe se amikor eloszor szedtem se most ami pocsek lenne. Nem fuggo vagyok ha ez a gondolatod, szedek lamotrigine-t is egyebkent ha ez mond valamit. Keveseknel hat meg nem tudom ez is hogy jon ide. Mindenkire hat ugyanugy szinte. 99%. Igen ellazulsz, faradtka leszel, talan 2. nap de mar sokkal kevesbe, 3. nap mar egyaltalan nem. Oszinten nem tudom ez honnan jon aki ezt irta.


Keveseknel hatnak? Kb mindenkinel hatnak ember az addikcio meg ha doki irja fel egy dobozzal tobbire azt mondja nem es akkor hogy lehet addikcio egyaltalan? Fizikalis nem, mentalis meg annyira mint egy jo masszazson.


'Eleinte furcsán fogod érezni magad, ezért is kezdődik a terápia kis adagokkal, és hetek alatt emelik a végleges adagra a gyógyszert'


ez sem tuti, de valahogy igy zajlik igen, engem peldaul rogton maxra raktak, mert ha aprozva feltitraljak akkor allandoan at kell esned a titralasi fajdalmon ami olyan majdnem mint amikor eloszor vetted be. Gyogyszeresz ismerosom meg pszichiaterem sem hisz ebben a feltitralosdiban.


"Ha az állapotod már elkezd javulni, majdnem biztosan egy terápiára is elküldenek, ahol egy pszichológus igyekszik a pszichés okokat is feltárni, és semlegesíteni."


Ezt nem tudom, ezt korhaza valogatja. Nekem pl egyszerre volt pszichologus meg pszichiater egymas mellett a ket iroda mert egyutt dolgoztak egy paciensen.


A tobbi amit irt az illeto teljesen korrekt, viszont egyet kihagyott, ami fontos mert sokan csinaljak es utana fosnak bevenni a gyogyszert. A betegtajekoztatot, ha nincs semmi allergiad, problemad, asthma ilyesmi, akkor el se olvasd, mert a nagy resze az jogi dolog, hogy vedje a forgalmazot meg a gyartot ha netan autobaleset er mert bevettel egy antidepresszanst es arra akarod kenni meg rossz hire lesz, ilyenek. Nekem elso dolgom, jo mondjuk mar evek ota ismerem a gyogyszereim, de elso dolgom kidobom a francba a betegtajekoztatot - egyebkent online is elerheto... de csak beparazol mint olanzapinnal a hirtelen szivhalal azt pedig dogivel irjak fel es igen haldokolnak az emberek jobbrol meg balrol es meg talan az egbol is esnek le a halottak. De elarulom van olyan gyogyszer aminek el sem olvastam a betegtajekoztatojat. Orvos is mondta. Nagyanyam kardiologusa is mondta ne olvassa el mert akkor nem akarja bevenni. Van benne valoban valoszinuleg elofordulo mellekhatas a nagyon gyakoribol max 2 vagy 1db a gyakoribol meg 1 vagy 0 a tobbivel nem erdemes foglalkozni.

febr. 18. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Grimfox ***** válasza:
43%

Én hallucináltam a xanaxtól, mindamellett, hogy az összes saját tünetem megmaradt, és kibővült a xanax mellékhatásaival(frontin ugyanez). Sok olyan beteggel beszéltem, akiknek szintén felírták, de összesen egy, vagy két ember mondta, hogy nekik bevált. Az elmúlt 18 évben ez nem olyan jó arány.

Mellékhatások közül az audiohallucináció, étvágytalanság, és fogyás voltak a legkellemetlenebbek, de amíg szedtem, a pánikrohamaim is gyakoribbá váltak, és tompa, letargikus voltam. Amint átállítottak másik nyugtatóra, ezek mind megszűntek, vagy visszaálltak arra a szintre, amit a betegségem okozott(ezt pedig antidepresszánssal korrigálták).

Én elolvasom a betegtájéjoztatót, mert fontos tudni, mivel lehet beszedni, mit kell kerülni, és milyen mellékhatások jelentkezésekor kell szólni az orvosnak, hogy ez nem lesz jó. Egyszer volt csak olyan, hogy ez jól jött, de ez is bőven elég. Velaxint kaptam, és feltolta a vérnyomásomat a plafonra. Ha nem írja a tájékoztató, hogy ilyenkor abba kell hagyni, akkor megpróbálom kivárni az 1-2 hetes hozzászokási időt, ami antidepresszánsok esetén általános.

Engem küldtek kórházon kívülre is pszichológushoz, mert nem volt olyan terápiát végző szakember az intézményben, amit a pszichiáter javasolt. Sajnos nem is sikerült bekerülni hozzá, mert hosszú időre előre be volt táblázva. A mázlim az volt, hogy ez egy olyan terápiás segédlet, amit önállóan is el lehet sajátítani, ha a pszichiáter vállalja, hogy megbeszéli veled a tapasztalatokat. Ezt azóta is is használom.

febr. 18. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
57%

igen hallucinaltam a xanaxtol, meghaltam a xanaxtol ismeros a duma, a hallucinaciod meg az volt, hogy ledoltel az agyba es aludtal, almodtal. Picit meg tovabb olvasom ameddig nem szemetrol beszelsz


"Én elolvasom a betegtájéjoztatót, mert fontos tudni, mivel lehet beszedni, mit kell kerülni, és milyen mellékhatások jelentkezésekor kell szólni az orvosnak, hogy ez nem lesz jó. Egyszer volt csak olyan, hogy ez jól jött, de ez is bőven elég. Velaxint kaptam, és feltolta a vérnyomásomat a plafonra. Ha nem írja a tájékoztató, hogy ilyenkor abba kell hagyni, akkor megpróbálom kivárni az 1-2 hetes hozzászokási időt, ami antidepresszánsok esetén általános."


Idaig mind szemeteskosarba valo amit irtal. De ez igaz viszont csak kis reszben. Tovabbra se olvasd el a betegtajekoztatot, ketto, nem te irtad az orvossal kapcsolatban "tartsd be az előírt gyógyszerelést"? De. Mindegy. A mellekhatasok elmulnak, amit jelezz a dokidnak, mert nagyon sok az ami 1 - 2 heten belul elmulik, 1 hettol mar enyhulni szokott lassan, na ezert ne olvasd el a tajekoztatot, mert az orvos irta fel neked olyan mennyisegben akkor tarts be a sajat meg az orvos szavat...



"Engem küldtek kórházon kívülre is pszichológushoz, mert nem volt olyan terápiát végző szakember az intézményben, amit a pszichiáter javasolt. Sajnos nem is sikerült bekerülni hozzá, mert hosszú időre előre be volt táblázva. A mázlim az volt, hogy ez egy olyan terápiás segédlet, amit önállóan is el lehet sajátítani, ha a pszichiáter vállalja, hogy megbeszéli veled a tapasztalatokat. Ezt azóta is is használom."


Ez nem tudom mennyire legalis? Marmint konkret pszichologushoz kuldtek maganba fizetos szamla nelkul? Ez fura. Ertem, ha a pszichiater hibaja igy vagy ugy, hogy nem sajatitotta el a szamodra - ritka - megfelelo pszichologiai modszert, hat ezt sajnalom, mert lehet, hogy tenyleg segithetett. Hat akkor hasznald azt a nevtelen modszert, amit nem osztassz meg velunk de orulok, hogy hasznal.


-----


Azonban az egesz hulyeseg amit idaig irtal, buzlik, anti gyogyszer, anti xanax, anti anti depresszans, pszichiater sem kepes dolgokra, alap gyogyszer adagolast joindulatu es mulando hatasait meg nem is ismered mert amint felment a vernyomasod azt mondtad nem. A vegen meg te oldottad meg a problemat, valamilyen modon, es bevalt. Full hulyeseg amit irsz. Magad ellen irsz, es le akarod jarani a gyogyszereket, mert szerinted nem valnak be, mert felviszi a vernyomast peldaul ami elmulik. Mar csak a macskagyoker hianyzik a kommentbol.

febr. 19. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!