Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A telefonfüggést ( YouTube...

A telefonfüggést ( YouTube Shorts, Facebook/Instagram Reels, TikTok stb..) hogyan lehet véglegesen legyőzni, megszabadulni tőle?

Figyelt kérdés

"Scrolling addiction"-ként is ismert ez a ma már nagyon nagyon sok embert érintő függőség, és nem csak a fiatalabb korosztályt!


Én világ életemben a közösségi média és az értelmetlen tartalmak ellen voltam, TikTok-om nem is volt soha, Instagram-om sem. De sajnos amióta már a YouTube és a Facebook is gátlástalanul az arcomba kezdte nyomni a rövid, 20-30 másodperces videókat rögtön mikor megnyitottam őket, egyszerűen észre sem vettem magam és csak úgy repkedtek a súlyos órák a semmittevéssel. A legrosszabb az egészben, hogy nem is élvezem, csak agyatlanul tekerem és csak tekerem a videókat, és nem tudok leállni.


21 éves egyetemista vagyok, mérnöknek tanulok, szóval bőven megvan az elvárt teljesítmény a tanulmányokat illetően, amit eddig teljesen jól sikerült is abszolválnom, a gondok az elmúlt hónapokban kezdődtek. Eszméletlen módon rákaptam ezekre az alattomos shorts-okra, a halogatásom legfőbb eszközeivé váltak. Sajnos ezt látom a szaktársaimon is.


Odáig már eljutottam 2 éve, hogy gólyaként az első zárthelyi dolgozatom nem túl fényes eredménye után megszabadultam az összes akkori virtuális halogató eszközömtől, magyarán a játékoktól. Letöröltem mindent, rájöttem hogy nem ér ennyit az egész, gimi alatt úgyis már kijátszottam magam. Szerencsére ezt azóta is sikerül tartanom, már nem is vágyom rájuk.


Minden flottul ment, jöttek a jól sikerült vizsgák stb... De pár hónapja minden megváltozott. Azzal kelek és azzal fekszem, meg nap közben is ha tanulni kéne vagy esetleg lemenni edzeni, inkább előkapom a telefont és olyan gyorsan elmegy 3-4 óra ezekkel hogy észre sem veszem. Nagyon trükkös pszichológiájuk van és akármennyire küzdök ellene nem tudom abbahagyni..


Sajnos dohányzom is, de a nikotinfüggésem közelébe sem ér az a függőség, amit az elmúlt időszakban kialakítottam ezekkel az aljas applikációkkal szemben...


Ma jutottam el arra a pontra, mikor megláttam, hogy 11 óra a YouTube-on és Facebook-on töltött screen time a telefonomon, hogy letöröltem őket. De félek, hogy a Facebookot kényszerből újra le kell majd töltenem, mert rengeteg tananyag és egyéb oktatási segédlet van fent az évfolyamunk Facebook csoportjában, amit napközben nem tudok mindenhol elérni mert nem viszek magammal mindenhova laptopot.


Olyan emberek történetét hallgatnám meg szívesen, akik hasonló cipőben jártak és sikerült leküzdeniük ezt a dolgot.


Előre is köszönöm a válaszokat!



márc. 22. 21:39
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Sajnos ilyenek a függőségek. Én annó amikor gimis voltam, ott álltam értetlenkedve, hogy az amúgy nagyon értelmes BIOLÓGIA tanárom hogy cigizhet úgy, mint egy gyárkémény.
márc. 24. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Mondjuk a dohányzás fiziológiás függőséget is okoz, nemcsak pszichéset.
márc. 24. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

A dohányzásban is iszonyatosan jelentős a pszichés függőség, sőt! Egyébként sorra szoknának le nikotinos rágóval meg tapasszal. De sajnos a kézmozdulat, a kimegyekegycigire szokás, az hogy az agyad *várja* a megnyugtató érzést akár az elvonásos tönetek után hetekkel, hónapokkal is, ez mind pszichés.


Vagy az alkoholistáknak is elég lenne pár hétig antipszichotikumot adni és mindenki rendben lenne. Ennek ellenére nézd meg mennyire nem tud mit kezdeni a magyar orvostudomány az alkoholizmussal.


Sajnos a legtöbb "átlagos" függőség inkább a fejben dől el.

márc. 24. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
Azert egy opioid pl suboxone vagy tramadol, heroin, morfium fuggoseg nem hiszem, hogy a fejben dol el.. mar mint lehet fejben, de akkor mar fiziologiailag fejben, nem szellemileg fejben
márc. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


A 10-es válaszolónak annyit szeretnék csak mondani, hogy ahogy előttem többen is írták, a függőségek jellemzője általában, hogy IQ szinttől függetlenül felőrölnek belülről úgy hogy sokszor észre sem veszi az ember, csak ha már nagyon durva állapotba került. Hány olyan láncdohányos, alkoholista vagy gyógyszerfüggő van napjainkban akinek egyébként kiemelkedő tudományos vagy szakmai eredményeik vannak, vagy csak szimplán tudjuk róla, hogy intelligens. Hajlamosító tényező is lehet akár. De itt most nem ezekről a függőségekről van szó.


Ahogy kérdésemben is leírtam, én ezt a káros szokást amit kialakítottam, egyáltalán nem élvezem, sőt, haragszom magamra nem is kicsit miatta, ahogy látom leperegni az órákat a napjaimból amit ezekkel a szarokkal töltök, de egyszerűen már benne van a mozdulat a kezemben, gondolkodás nélkül, észre sem veszem és már pörögnek az idióta short-ok.


Egyébként 2 napja, hogy nincs rajta a telefonom a Facebook és a YouTube, és körülbelül tizedére sikerült csökkenteni a screen time-ot. Elvonási tünetek egyelőre minimálisan vannak csak, inkább az ijeszt meg, hogy már reflexből odalapozok a telefonon rögtön feloldás után, ahol anno ezek az appok voltak. Konkrétan egy olyan mozgás ez a kezembe amit 10-ből 9-szer megcsinálok és nem tudom ( egyelőre ) kiiktatni, de lassan csak megszokja az agyam, hogy nincs hová lapozni.

márc. 24. 21:55
 16/21 anonim ***** válasza:
50%
atya isten.. hogy ilyen van.. anyam borogass. Okostelefonizmus.. lassan kene BNO kod is meg pszichiatriai gyogyszer.. hova jutunk mar.
márc. 24. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Utolsó, mégis milyen van? Nem tudom mire akartál kilyukadni, ugyanolyan függőségről van szó mint bármely másik, nem kezelendő külön betegségként, ha ezt akartad mondani...

Egy, a mai világban nagyon aktuális témáról van szó ami nem csak a fiatalokat érinti, ennyi...


A gyógyszerre reagálva pedig, akármilyen hihetetlen, ezek a rövid videók, 20-30 másodperces impulzusok és információáradatok hosszú órákon keresztül, éveken át tartó függőség esetén igenis okozhatnak figyelemzavart amelyre indokolt esetben írnak fel gyógyszert.


Mintha csak a szüleimet hallottam volna soraidat olvasva, ami csak azért vicces, mert nagyon ellene voltak az egész okostelefon dolognak hosszú éveken át, aztán mikor végül lett nekik is, szépen lassan elkezdtem látni és hallani, ahogy órákon keresztül pörgetik a Facebook reels vagy YouTube shorts videókat max hangerőn természetesen... És ez nagyon sok, középkorú vagy akár idős embernél megfigyelhető jelenség.

márc. 24. 23:01
 18/21 anonim ***** válasza:
#16 köszönjük a laikus választ. Majd szólok a pszichológus ismerőseimnek, hogy feleslegesen jártak 5 évet egyetemre, hisz tök egyszerű minden.
márc. 25. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Pedig van benne valami. "Jó dolgában hülyül meg az ember"
márc. 25. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

24 vagyok, de amit levertek itt ezzel az okostelefonizmussal ez mar tulzas. Most mar figyelemzavar kell arra meg gondolom ADHD gyogyszer ritalint akarsz (ha nem akkor elnezest). Mi jon meg... apokalipszis es arra szedjunk nyugtatokat a fel vilag? Soha nem tiktakkoztam, meg instagramoztam, mert total leszartam. Van laptopom es kesz. Azon tudok tanulni dolgozni. Ja valaki irja mi van ha nem ernek el egy app-on. Hat es ha wc-n voltam?


Na jolvan en kiszaltam, menjetek pszichologushoz meg addiktologiara, elso dolguk az lesz hogy kirohognek... ahhoz kepest amin ok atmennek/mentek, morfium meg alkohol fuggoseg amitol epilepsziaja lett. Neked is attol biztos az lesz... lehet lasan templomba is elmegyek csak nem tudom miert imadkozzak.

márc. 25. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!