Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Létezik olyan, hogy öltözködés...

Létezik olyan, hogy öltözködési fóbia vagy szorongás? Más is élt már át ilyet?

Figyelt kérdés

Persze tudom, hogy bárminek lehet nevet adni, de feltűnt már évek óta, hogy emiatt is nehéz télen felkelnem, mert jaj, mit vegyek fel, időjárásnak, kényelemnek, normálisan kinézve és annak is megfelelve, hogy éppen hova tartok, ez annyira tud frusztrálni, hogy inkább visszafekszem pizsamában az ágyba, de nem szeretem magam így.


Persze tudom, hogy kikészíthetném előző este a másnapi ruháimat, akkor reggel nem frusztrálna, de este általában olyan hulla fáradt vagyok, hogy csak az ágyamban alvásra tudok gondolni, ahova többnyire beleájulok.


Néha ezért sem megyek sehova a szabadnapjaimon, és szimpatizálok-empatizálok az agorafóbiásokkal, mert nem tudom, hogy mit vegyek fel, ami tök hülyeség szerintem. Szerintem valahol amúgy ez tök nevetséges, mert tele van a szekrényem ruhával, mégis hosszú-hosszú évek óta rendszeresen eszembe jut ez a kérdés reggelente, hogy vajon van ilyen dolog, hogy öltözés fóbia vagy csak öltözés frusztráció?


Más is szorong emiatt, élt már át más is ilyet? Szerintem lányoknak, nőknek gyakrabban van ilyen, mint férfiaknak, de nem biztos.


Szerintem érdekes, hogy amikor dolgozom és emiatt nagyon korán kelek, akkor kevésbé okoz gondot ez, már csak azért is, mert kialakult kb. öt-hat szettem, amelyben dolgozni járok, és azokat kombinálom, amiről eszembe jut a minimalizmus, ami szerint elég, ha kevesebb tárgyunk, így ruhánk is van, és tényleg: amióta arra az öt-hat ruhadarabra fókuszálok munkás napjaimon, az kevésbé frusztrál, miközben másfelől viszont szerintem az is érdekes még, hogy élvezem a szabad választási lehetőségemet, hogy azt veszek fel, amit akarok, viszont éppen ez is frusztrál, ha belefáradok a túl sok szempontba, ám muszáj fölöltözni, ugye.


Kinek ismerős ez?



márc. 24. 09:30
 1/4 anonim ***** válasza:
Nekem nem volt ilyen, de hallottam róla. Elméletileg hasonló megoldásokkal (mint amit te is felhoztál) csökkenteni lehet ezt a frusztrációt. Próbálj ki esetleg többmindent is mint ahogy írtad meg utána is nézhetsz, biztosan lehet rajta segíteni, vagy legalábbis enyhíteni
márc. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Valaki írt magánba is kérdezve a nememet is, nő vagyok, bár szerintem közel sem az a tipikus nő, akit érdekelnének a ruhák, sőt, annyira nem érdekelt soha, hogy mi van rajtam, hogy emiatt a tényleg nőies barátnőim folyton piszkáltak, hogy miért nem járok én is nőiesebb ruhákban, én meg erre reakcióként mindig is kikértem magamnak, hogy én nem nő vagyok, hanem ember, és előbb a kényelem, utána minden más, sőt, akkor már inkább bebújtam mindig a sportos stílus kategória mögé, aztán ráadásul elköltöztem külföldre, egy olyan vallásos nagyvárosba, ahol értelemszerűen nem mindenki vallásos, és én utálom azt, hogy az öltözködésem alapján emberek meg- és elítélnek, hogy á, ha te így öltözöl, akkor te ez meg az vagy, mégis kénytelen vagyok minden egyes nap felöltözni valahogy, az meg kikerülhetetlen, hogy emberek a ruhám alapján ítéjenek el, mégis ez okozza a fő frusztrációmat.


Pl. Kb. húsz éves koromig szinte soha nem volt rajtam szoknya, max. óvodában meg a szalagavatómon, meg tán operába, színházba, de oda sem mindig, annyira, hogy volt olyan pasim, aki még be is szólt erre, sőt, kaptam tőle egy szoknyát, amit hordtam is.


A szoknya kérdése amúgy is szorosan összefügg a vallás és vallásosság kérdésével, mert a legtöbb vallás elvárja a nőktől, hogy szoknyában járjanak, ám onnantól kezdve, hogy én egy vallásos nagyvárosban élek külföldön, mindaz, aki még ebben a városban él, de nem vallásos, biztosan soha nem vesz föl szoknyát, nehogy bárki is vallásosnak nézze, ahogy a vallásos nők és lányok soha nem vennének fel nadrágot, pláne nem farmert, mert az férfiruha.


Amikor kiköltöztem ide és nem tudtam még mindezt, és kezdtek emberek jobban megismerni engem, kollegák kérdezgettek is a munkahelyemen, hogy ki vagyok és hogy élek, meg főleg hogy viszonyulok a valláshoz, és amikor elmondtam, hogy nem tartom magam vallásosnak, de hagyományőrzőnek igen, erre képes volt azt mondani egy kolléganőm, hogy akkor aszerint, amit elmondtam, nekem a hét három-négy napján nadrágban, a másik három-négy napján meg szoknyában kéne járnom. Akkor nevettem ezen, konkértan kinevettem ezt a hülyeséget, ám mégis hatott rám, mert lám: ebből lett frusztrációm, hogy én nem akarok semmilyen csoporthoz sem tartozni (vallásos/nem vallásos), mégis automatikusan besorolnak egy kategóriába, akik látnak.


Persze értem én, hogy a fő kérdés az, hogy miért zavar engem annyira az, hogy mást gondolnak az emberek rólam, mint aki vagyok, pláne ha olyan emberekről van csak szó, akik nem is igazán ismernek engem, akkor miért zavar engem, ha netán mást gondolnak rólam, mint aki vagy ami vagyok?


Nem tudom, majd még gondolkodom ezen...


Azt is kérdezte vki magánba, hogy volt-e valami diagnosztizált mentális gondom, és igen, főleg depresszió és annak minden járuléka (pl. szorongás, stb.), meg volt vmi négy betűs rövidítés is azt jelezve, hogy nem csak PTSD, trauma miatti rendellenesség, hanem még egy betű hozzá azt jelezve, hogy hosszan tartó traumatikus időszak (=teljes gyerekkorom...) miatti PTSD okozta depresszió, jártam pár évig pszichoterápiára is, azóta mondhatni jól vagyok, de persze tudom, hogy a depresszió nem gyógyítható, ráadásul épp rombadől egy újabb sokéves párkapcsolatom, értelemszerűen ez sem épp jól érint, szóval tán ez az összefüggés, hogy pont most bukkant föl bennem ez az öltözés frusztráció téma, amikor épp elhagy az emberem, ő már talált is másik lakást, és nekem is lakást kell találnom, mert egyedül nem tudom fizetni a közös lakásunk bérleti díját, ez meg értelemszerűen a fő frusztrációm, az öltözködésfrusztrációm csak a második! :)

márc. 25. 08:05
 3/4 anonim ***** válasza:
Én is hasonlóan vagyok, (nő), de nem ilyen súlyos a helyzet, viszont általában ugyanazt a nadrágot hordom (persze közben kimosom) és különböző pólókat veszek fel hozzá nyáron (5-6-ot váltok), télen meg pulóvereket, itt is 4-5-öt váltok. Ehhez nem kell sokat agyalni, de ha valamilyen eseményre kell elmennem, nem csak a munkahelyemre, akkor már gondban vagyok. De azért nem annyira, hogy visszafeküdjek az ágyba. Ha nem kell mennem sehova sem, akkor egész nap pongyolában vagyok a hálóing felett.
márc. 25. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Próbáld megnézetni a pajzsmirigyedet, nincs-e alulműködése, egy vérvételből meg tudják állapítani. Azok ilyen cselekvőképtelenek.
márc. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!