Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Poszttraumás stresszel érdemes...

Poszttraumás stresszel érdemes elmenni pszichológushoz is?

Figyelt kérdés
16 éve külföldön élek. Azt gyanítom, hogy poszttraumás stresszem van, mert az utóbbi években szokásom régi, még otthon történt negatív emlékeken agyalni, néha már zavaróan. És ez ugye annak a tünete? Érdemes vele pszichológushoz is elmenni, vagy ezt csak pszichiáter tudja megfelelően kezelni? Ami tény, hogy magyarul beszélve fejezném ki magamat a legkönnyebben. Itteni magyar pszichológust többet is tudok, pszichiátert viszont nem.

márc. 26. 07:52
1 2 3 4 5 6 7
 21/65 A kérdező kommentje:
20: Igazából már 2017-18 tájékán elkezdődött ez nálam, a covid alatt csak felerősödött.
ápr. 5. 18:48
 22/65 anonim ***** válasza:
62%
Lehet, hogy neked ezek traumatikus élmények voltak, de a PTSD-t kiváltó trauma az nagyon nem ez. Hanem háború, árvíz, földrengés, kilakoltatás, bűncselekmény, megerőszakolás, életveszélyes betegség, súlyos baleset, több szeretett személy közel egyidejű halála.
ápr. 5. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/65 A kérdező kommentje:
22: Ha úgy vesszük, ellenem bűncselekményt is követtek el abban a társaságban. De amúgy a PTSD-nek is az a fő tünete, hogy az illetőnek képek villannak be, meg folyton az adott esemény jár a fejében, nem? Vagy miben különbözik az általam leírt tünetektől?
ápr. 6. 07:19
 24/65 anonim ***** válasza:
100%
Az ennél jóval intenzívebb, konkrétan az őrület határán. Az illető szinte öntudatlan, kiszámíthatatlan állapotba kerül. Ha háborús lövöldözéses képek, hullák villannak be, az nem ugyanaz, mint hogy neked eszedbe jut, és dühvel tölt el, hogy gyerekek szemétkedtek veled 30 évvel ezelőtt.
ápr. 6. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/65 A kérdező kommentje:

24: Csak bárhogy is nézzük, utána évtizedekig nem járt ennyire a fejemben. A "gyerekek" jelző amúgy nem 100%-ban állja meg a helyét. Például a legdurvább dolgokat 17 éves koromban követte el egy nálam két évvel idősebb (tehát akkor 19 éves) illető. Ez már azért nem annyira gyerekkor, tehát nem is tudom félresöpörni a gondolataimból azzal, hogy "Ugyan! Gyerekek voltunk még!".


És az amúgy a legrosszabb, amikor ezek az emlékek szabadidős tevékenység közben zavarnak be (pl. moziban, koncerten stb.), és miattuk nem tudok ellazulni, és teljesen odakoncentrálni.

ápr. 7. 07:55
 26/65 anonim ***** válasza:
74%
Csak pont ezek miatt az emlékek miatt? Most utánaolvastam a poszttraumás stressznek, és max. 6 hónapot írnak a megjelenésére. Általában az akkori eseményre valamilyen módon emlékeztető hatásra (kép, hang, szag) villannak be. De azért menjél pszichológushoz, még ha csak szorongás is. Baráti köröd van?
ápr. 7. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/65 A kérdező kommentje:

26: De én valahol meg azt olvastam, hogy évekkel később is előjöhet a PTSD. Amúgy való igaz, van, hogy úgy jön elő egy kellemetlen emlék, hogy látok vagy hallok valamit, ami valamilyen formában emlékeztet rá. De van, hogy csak úgy spontán.

Vannak barátok-haverok, akikkel néha találkozok. De már kevesebben, mint azelőtt, mert egy részük már néhány éve visszaköltözött Magyarországra. Tehát összességében az elmúlt években többet vagyok egyedül, mint azelőtt. Mert például valakiknek gyerekük született, és így már nyilván nem érnek rá úgy, mint régen. Más meg szinte havonta külföldre utazik, és csak néha van itt.

De ők nem tudnak ezekről a dolgaimról, hogy mik történtek velem akkoriban, nyilván nem meséltem el. Mindössze úgy hivatkoztam, hogy volt az életemben anno egy sötétebb időszak, otthon, a lakótelepen. De inkább azt emeltem ki, hogy akkoriban keményebben toltam a piát, meg más dolgokat is (Mert ez is igaz amúgy, ha '98-'99-et nézzük.) Arról nem mondtam semmit, hogy én bullyingolt csicska szerepben voltam éveken keresztül. Igaz, egyik lánybarátom jegyezte már meg, hogy néha elég ideges tudok lenni, látszik, hogy valamilyen szempontból zűrös gyerekkorom lehetett.

ápr. 7. 10:43
 28/65 anonim ***** válasza:
100%
Hát menj pszichológushoz, a feldolgozás segít, nem a rágódás. A diagnózis megnevezése tök mindegy. És ha az első pszichológus nem jön be, nyugodtan válts pár alkalom után. Érezned kell a megértettséget, szimpátiát és haladást.
ápr. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/65 anonim ***** válasza:
25%
Dr. Máté Gábort keresd meg a neten. YouTube stb.
ápr. 12. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/65 anonim ***** válasza:
100%

Nekem több hónap terápia után pszichológus diagnosztizált cptsd-t. Nem pszichiáterhez mentem először, mert én nem éreztem, hogy indokolt, de ő később ajánlotta, hogy kell nekem pszichiáter is gyógyszer miatt.

Az egész folyamatban az a lényeg szerintem, hogy kezd el. Ha traumáid vannak, akkor ez egy hosszú terápia lesz.

Keress egy szimpatikus, pszichológust a neten és menj el hozzá szerintem, azután pedig majd szépen alakul. Traumát egyedül feldolgozni nem lehet.

Nem öt perc alatt fogsz diagnózist kapni, akkor se ha sejted mi a gondod, de kezelést kvázi kapsz, tehát a beszélgetések segítenek és esetlegesen a gyógyszer pszichiátertől, ha kell.

A trauma, pláne a sorozatos trauma az egy trükkös dolog, elég sok szart tud csinálni.

ápr. 12. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!