Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alvásparalízis, de nem egészen...

Alvásparalízis, de nem egészen. Ez mi?

Figyelt kérdés

Sziasztok. 18 éves lány vagyok. Igazából 3 éve állandó stresszben vagyok, úgyhogy nem gondolnám, hogy okvetlen ez a vonal a kiváltó.


Már többször volt, az elmúlt időszakban, hogy egyfajta alvásparalízis éltem át (egyre gyakrabban, az első úgy egy fél éve, második 3hónapja kb, harmadik 1 hónapja és ma.) de nem voltak ezek a kifejezett olyan jellemzői.


Az átlag ap (alvásparalízis) egyik jellegzetessége, hogy a test merev, bénult. A hangok is gyakran megjelennek egy rémisztő, vagy oda nem illő formában. A fények is sokszor közrejátszanak. Ezek a jellemzők nálam szinte ellentétesen jelennek meg. Szeretném megjegyezni, hogy 4/3 alkalom háton aludtam és nincs tükör az ágyamnál. A témái az álmaimnak màr inkább a mentális egészségemre utalnak, így azokat nem okvetlen taglalom.


A nálam előforduló ap úgy kezdődik, hogy háton elalszom (amit nem veszek észre) és elkezdenek dolgok történni, emberek megjelenni. A mozgásom ugyan nem béna, de korlátozott, ha önszántamból tennék úgy, Szörnyen összefolyik a kép, szédelgek, mintha dölöngélne a világ. Gyengék a lábaim, elesek, beütöm valamim (amit nem ézek!) viszont ha az álom sztorija adja, hogy oda menjek ahova kell (kis táv, pl fürdőszobáig) akkor tudok mozogni. A látásom ugyan élesebb (mozgás nélkül) és jobban látok picivel, mint éjjel, de a lámpámat nem tudom felkapcsolni, telefonomat nem tudom használni. Mivel már egy rutinosabb szándékosan álmodó vagyok, így viszonylag rövid időn belül kiszúrom, hogy ez álom, de nem tudok felébredni. Nem működik a nagy pislogás, az ujj harapás, különböző ízérzetek sem, szagok illatok, hőmérsékletváltozás, a MEGBOTLÁS SEM és az álom beli halálig még nem jutottam el. Érzem hogy álom, és szenvedek benne, nem tudok felkelni csak külső rásegítéssel(általában macskám, vagy délutáni pihinél esetenként telefon) a helyszín az jellegzetesen az a hely, ahol elalszom (épp ezért is folyik át olyan könnyen a valóság az álomba). És nálam a hangok maximum hétköznapi beszélgetések formájában jelennek meg.


Kérlek, ha valamelyest érted, vagy éltél át ilyen jellegű ap-t, akkor azt jelezd, és ha van valami amin elindulhatok, hogy ez milyen fajta vagy mihez van köze, az nagyon szuper lenne!



ápr. 5. 00:20
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

Szia!


Én 13 éves korom óta rendszeresen élek át alvásparalízist (akkoriban ritka volt, azóta az évek alatt egyre inkább gyakoribbá vált, manapság havi 10 alaphangon előfordul).


A viszonylag nagy számú esetek nagyon széleskörűek, ritka, hogy "ugyanolyanok". Van, amikor átlagosnak mondható, és az interneten olvasható alapvető tényezők övezik, viszont van, amikor úgynevezett hamis ébredésem van, felébredek reggel, felkelek, elmegyek fürdőbe, aztán megnézem a telefonomat, amiben benne vannak olyan képek, amiket az álmomban csináltam, és amint ezt realizálom, felébredek még egyszer, van, hogy bénulva.


Neked egyébként javaslom, hogy ne háton aludj el, inkább tudatosan feküdj az oldaladra, ha érzed, hogy fáradt vagy és lassan alszol, mert a háton alvás elég nagy százalékban segíti elő az ilyen esetek előfordulásának valószínűségét.


Amikor én lefekszem, és a hátamon fekszem, amikor már félig elalszom szinte, akkor nekem is mindig vannak ilyen "látomásaim", ezeket hipnagóg hallucinációknak nevezik, megjelenhetnek vizuális (képek, pl emberek), vagy audiovizuális (hang) formában is. Ez egyfajta jelzés arra, hogy félálomban vagy, hamarosan elalszol. Ilyenkor már néha kikapcsol az agyad logikai funkcionalitása, és egyes dolgokat valósnak gondolsz, vagy konkrétként tekintesz rájuk. Ilyen helyzetekben még félig éber vagy, de a tested már el van lazulva, készen áll az izmok lebénítására, egyfajta alvó üzemmódba helyezésre. Ezért érezheted, hogy el vannak nehezedve a lábaid. Ilyenkor normális, hogy nem csak valamiket látsz és/vagy hallasz, hanem konkrét szituációk is lejátszódnak, például egy mosdóba való kimenetel, és a korábban leírtak miatt ez valósnak érződhet.


Ez nem alvásparalízis, maximum vele járhat.


Hipnagóg hallucinációk és ezzel társuló furcsa, "túlvilági" érzések nálam az esetek 90%-ában csak akkor jelentkeznek, ha háton fekszem. Ellenkező esetben akkor, ha inkább szellemileg vagyok kimerült mint testileg, vagy ha aktív agytevékenység után hirtelen "dobom be a szunyát". Ellenben alvásparalízisem mindezek ellenére vált az életem rendszeres részévé. Akkor is van, ha az oldalamon alszom, és valamennyire független az alvási szokásaimtól (gyakrabb, ha rendszertelenül alszom, viszont rendszeres alvási ciklus követése mellett is előfordul).


Persze ez lehet egy genetikai öröklődés, ami csak most jött ki rajtad, ha ez a helyzet, azzal nagyon nem tudsz sokmindent csinálni, megtanulsz vele élni, és/vagy vársz, reménykedsz, hogy egyszer kinövöd.


Ha nagyon zavar, megpróbálhatod a javadra fordítani, ugyanis ezeknek az állapotoknak a tudatos uralásával fejleszthető a tudatos álmodás készsége, ami hatalmas erény (tud lenni).


Sok sikert és kitartást szeretnék kívánni, illetve szívesen olvasnék Tőled néha egy-egy naprakész információt, hogy, hogy haladsz ezzel a dologgal kapcsolatban.


Remélem tudtan segíteni! :)

ápr. 5. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%

Teljesen igaza van az 1-es válaszolónak, ez hipnagóg hallucináció.

Az viszont hogy állandóan stresszben vagy, az nem jó.

Ne akard, hogy rosszabbodjon a dolog, fordulj szakemberhez.

Akár tb-s pszichológus, iskolapszichológus is jó.

ápr. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Melyik indusztriális takonypóc' pontozta le a jó, effortful válaszokat???
ápr. 6. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!