Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Emetofóbia (hányástól való...

Emetofóbia (hányástól való félelem) : hogy lehet legyőzni?

Figyelt kérdés
3-4 évvel ezelőtt mielőtt jöttem haza Pestről, megettem egy fánkot, majd utána a buszon is beettem egy nagy zacskó barackos Fornettit, aminek következtében nagyon rosszul lettem a buszon, miután hazaértem és itthon ledőltem az ágyra, még akkor is reszkettem és nagyon erős hányingerem volt (hányni szerencsére nem hánytam). Utána amikor távolsági busszal utaztam, rengetegszer bemeséltem magamnak, hogy rosszul leszek, és tényleg rosszul is lettem, émelyegtem és reszkettem hónapokon keresztül a buszon, borzalmas volt, már napokkal az utazások előtt pánikoltam. Utána iskolában is jópárszor szédültem meg émelyegtem a kóros soványságom miatt, ami csak súlyosbította ezt a félelmet, 2 évvel ezelőtt nyáron pedig egyszercsak azt vettem észre, hogy helyijáratokra, villamosokra, sőt még az autókba is szorongással szállok fel, ill. ülök be. Szerencsére voltak olyan buszos utazásaim, amikor nagyon jól éreztem magam, mert hittem benne, hogy jól tudom érezni magam és le tudom győzni, de mégis újból és újból felüti a fejét ez a szorongás, és hiába tudom, hogy tök hülyeség meg alaptalan ez a szorongás, de valahogy végleg mégsem tudom elfelejteni meg túltenni magam rajta. Ki mit javasol?
2011. júl. 2. 11:49
1 2
 11/19 anonim válasza:
Tudom eleg regen volt mar ez a kerdes..de kiavncsi vagyok hogy sikerult e kigyogyulni ebbol az egeszbol... Ugyan ez a problemam minden este xanaxot szedek mert hanyingerem van ,es en ezt mar nem birom..15L
2014. ápr. 26. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 KisCsibe13 válasza:
Ennek a rosszul létnek nagyrésze az agyban dől el. Én is emetofóbiás voltam, de mivel nekem ''erős'' a gyomrom, ezért előnyöm volt. Nem tudom mennyit segít, de próbáld meg elvonni a figyelmed a rosszulléttől, próbálj meg valami pozítívra, viccesre gondolni. Ha ez nem sikerül, akkor a B6 vitamint ajánlom, ami megelőzi a hányingert.
2014. jún. 28. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Elég régi, de hátha olvassa valaki. Ugyanezzel a problémával küszködök, hányingerrel kelek fekszek. Nem tudom már eldönteni az esetek többségében, hogy valóban hányingerem van, ami megesik gyakran, refluxom van és rettenetesen sok a savam, vagy csak beképzelem. Amikor azonban tényleg hánynom kell, mert a sav már marja a torkomat, akkor órákat szenvedek, megpróbálom visszatartani, sírok, itt szenvedek, barátom meg hülyének néz hogy pl miért nem nyomom le az ujjam, ha rosszul vagyok, úgy megkönnyebbülnék. De egyszerűen nem tudom magam rávenni, beleszédülök, minden bajom előjön, hasfájás, stb....aztán pár óra múlva vagy elmúlik és túlélem, vagy tényleg hányok, ami szörnyű hatással van rám, valami traumaként élem meg...es ezek a rosszullétek okozzák azt, hogy folyamatosan attól félek,hogy ez fog velem történni.....gyógyszerek meg egyszer hatnak egyszer nem
2015. máj. 6. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
és olyan fura, mert amúgy nem vagyok egy gyenge jellem, nem sírok be meg hisztizek szinte semmi máson,egy "egyszerű kis hányás" meg megrikat..... szörnyű hogy milyen apró dolgok tudják rettegésben tartani az embert
2015. máj. 6. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:
Kezdetben az hittem csak en vagyok a földön ezzel a problemaval de hát kiderült vannak sors társaim is.Történetem 4éves lehettem mikor anyukám megsimogatfa a hasam.Valami családi rendezveny lehetett.Szóval mikor megsimogatta rohannom kellett a mosdóba .hallottam amint hánytam hogy nevetnek.és annyit fűztek hozzá szegény kislány rettenetesen rosszul érintett.Azóta tart nálam ez a fóbia.Volt h elkapott a hányás de hogy hogy se annyit mondok magamnak magamba ....nem hányhatok és nem tudok hányni.ez mindig bejött de hamarosan abban a korban leszek hogy kisbabát szeretnék .addig le kell győznöm ezt akár segitseggel akar nem.kitartast minden hozzám hasonlónak :)
2015. aug. 31. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim válasza:
Na hát sziasztok. Furcsa, hogy ennyi sorstársat találtam a témában. Szinte biztos vagyok abban, hogy nekem is ez a bajom. Semmi hányással kapcsolatos rossz emlékem nincs, kicsi koromban átestem ezen a sok vírusos foson és több mint 10 éve nem hánytam betegség miatt, de mégis félek a hányástól. Egyből elkezdek szorongani, ha valaki rosszul van körülöttem, esetleg hányik. Szerencsére nekem nagyon jó gyomrom van, de mit érek vele, ha mellette idegroncs leszek? :D Volt jó pár év amíg nem is szorongtam annyira emiatt, viszont az első ivástól való hányásom óta megint kiújult ez a dolog bennem. Egy hete sikerült beinni és csúnyán zárni az estét, ma pedig az egyik kollégám lett rosszul és hányt is. Este 11 óra van és kajak attól félek hogy biztos én is elkaptam...szóval eszméletlen. 20 éves srác vagyok amúgy, elég parának tartom, hogy egy ilyen dolog kiborít. Mi lesz amikor a jövőbeli feleségem terhes lesz? Vagy amikor majd a gyerekeim esnek át minden betegségen? Szóval ahogy látom egyedül kevés vagyok ehhez, mindenképp pszichológust kellene keresnem. Nem szeretnék így élni. Valakinek sikerült már szakember által megszabadulni ettől a dologtól? Köszi előre is, kitartást nektek! (20F)
2017. febr. 5. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:

Sziasztok!

Eddig én is azt hittem, hogy csak nekem van ilyen bajom. Nálam ez a fóbia úgy alakult ki, hogy sajnos nagyon sok családi gond volt kisgyerekkoromban, és a stressztől állandóan émelyegtem, és attól rettegtem, hogy ki is jön belőlem. 10 évesen amikor a szüleim különmentek, akkor javult a helyzet mert nem stresszeltem annyit, viszont a fóbia maradt. 10 évesen 24 kg voltam mert nem mertem enni, utána anyám türelmével és segítőkészségével nagy nehezen sikerült összeszednem magam, ezalatt az idő alatt iszonyatosan anyás lettem és egyedül vagy mással sehol sem érzem magam biztonságban. Részben azért is félek ettől az egésztől, mert nagyon kicsi lehettem amikor utoljára ilyen bajom volt, és én egyáltalán nem emlékszek rá, nem tudom milyen, és mások szerint nagyon rossz, sőt valaki azt is mondta, hogy meg is lehet tőle fulladni. Olyan szinten félek tőle, hogy ha már csak a "nevét" meghallom, már kiver a víz és remegni kezdek. Ha egy kicsit is elkap az émelygés már egyből gyógyszerhez nyúlok, a mindennapokban pedig figyelem mikor eszek, és hogy mit eszek, este 9 után már nem merek enni akármilyen éhes is vagyok, nagyon kevés normális ételt eszek meg (főzelékek, szaftos ételek, húslevesen kívül bármilyen leves, olajban sült ételek kizárva!), éttermekben és idegen helyen semmit sem eszek, mert nem tudhatom milyen környezetben készítik, evés után egy óráig nem megyek ki az utcára, autóban hála istennek soha nincs semmi bajom, de azért ha hosszabb távra megyünk biztonság kedvéért veszek be gyógyszert. Tavaly ősszel megint volt egy eléggé zűrös időszak, mert 3 év különélés után apám bele akart avatkozni anyám új kapcsolatába és fenyegetett minket mindennel. Ennek köszönhetően újból előjött a stressz az émelygéssel és már a pánikbetegség is aminek hatására másfél hónap alatt 13 évesen 42 kg-ról lefogytam 35-re. Karácsony este nem bírtam lábra állni olyan gyenge voltam és majdnem kórházba kerültem. Januárban kezdtem el újból összeszedni magam, és mára 85%-ban sikerült. Most 14 éves vagyok,(lány) decemberben leszek 15, szóval elkezdtem a középiskolát ahol senki se tud az életemről és a bajaimról, és nem is akarom még velük közölni. Általánosban már ismertek a gyerekek és a tanárok, helyben volt az iskola, és anyám közfoglalkoztatóként dolgozik ott. Az is eszembe van, hogy mit tennék, ha ne adj isten valaki rosszul lenne, vagy ilyesmi, hiszen nem rohanhatok ki pánikolva az óra közepéről (amit sajnos ezért többször megtettem általánosban). Emellett az általánosban nem tudtam beilleszkedni, ezért középiskoláig nem voltak barátaim, és nem voltam emberekhez szokva. Eléggé antiszociális vagyok, soha nem voltam partykon vagy bulikon, moziban, színházban vagy bármi szórakozóhelyen. Volt, hogy annyit mozdultam ki hónapokig amíg reggel átsétáltam az iskolába, aztán délután hazajöttem. Most viszont naponta kell buszoznom 10 km távolságot (ami szerencsére nem túl sok) busszal ahol ugye nagy a tömeg, ami szintén kiváltja belőlem a pánikot. És most, hogy jön a tél, lassan egy éve annak, hogy majdnem kórházba kerültem, és úgy érzem megint kezdek depresszióssá válni. Annyira bánt, hogy ilyen fiatalon van mindenféle fóbiám és egyszerűen nem bírtam az évek során leküzdeni őket, pedig teljes mértékben rajta vagyok! Nem szeretnék felnőttkoromra mindenféle emésztőszervi bajokat, maradandó betegségeket! Így is épp elég, hogy 11 évesen észrevettük a gerincferdülésem ami szintén bánt. Olyan rossz nézni másokat akik félelem nélkül bátran csinálnak bármit, én meg itt vagyok és félek majdnem mindentől. Ha kimegyek az utcára figyelem merre megyek, nehogy az utcán találkozzak valami részegnek vagy betegnek a hagyatékával. És még ezek mellett nagyon sok berögződött problémám van, amik pokollá teszik a mindennapjaim. 2 pszichológusnál, és egy pszichiáternél is voltam, de egyszerűen nem tudnak rám hatni.

Hát elég hosszú lett, köszönöm annak a türelmét aki végigolvasta, nekem is jól jöhet egy pár hasznos tanács, vagy csak egy kis erősítés, mert nem akarok így élni.

2017. szept. 14. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Sziasztok! Én is ezzel küzdök... Egyszer kiskoromban nagyon rosszul lettem és ettől annyira megijedtem hogy utána kórházba is kerültem mert nem mertem enni mert féltem hogy hányni fogok. Később ez jobb lett azonban amikor elkezdtem az egyetemet akkor egy stresszes szituáció előtt egy kicsit rosszul lettem és ez annyira megviselt hogy azóta is félek attól hogy mások előtt rosszul leszek. Ez egy évnyitó volt amúgy. Azóta már volt két pánikrohamom is illetve voltam pár hónapig depressziós is... Jártam pszichológushoz, az jobb lett viszont az lett a vége, hogy ha stresszelek akkor mindig azt képzelem, hogy hányni fogok vagy rosszul leszek mások előtt. Emiatt például új helyen vagy másokkal vagy akivel még soha nem ettem az előtt nem merek enni, nem merek elmenni a munkahelyemen ilyen céges vacsorára vagy az ebédlőbe is csak maximum egy tál levest eszek. Minden étkezés előtt attól félek hogy rosszul leszek utána, utazásokkor is néha, kivéve ha autóban ülök és én vezetek mert az elvonja a figyelmem. De egyedül félek buszra is ülni sokszor. Még tanulok is emellett és ha új tanárral vagy diákokkal vagyok a kurzusokon akkor is rettegek hogy előttük leszek rosszul. Valamikor ez jobb, de általában minden napom megkeseríti.. van amikor egész nap alig eszem csak itthon már. Tablettát nem tudom mit szedhetnék rá a Daedalon engem nagyon álmosít. Az nyugtat meg ha van nálam azért gyógyszer, és minden táskámban hordok magammal zacskót hátha rosszul lennék... Ha van még olyan aki ilyesmivel küzd, írjon kérem, mert akkor nem érzem hogy annyira egyedül lennék.


Szeretnék egyébként pszichológushoz menni ezzel csak egyelőre semmi keretem rá, mert a munkabérem az albérlet költségeire fordítom elsősorban..

2018. szept. 9. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:
Sziasztok! Szintén ezzel bajlódom gyermekkorom óta. Egyszerűen nem tudom miért van ez. Én busszal járok reggelente iskolába és mindig rám jön ez a gondolat: "mi lesz ha rosszul leszek?" Egyszer buszon mikor buszon utaztam egy gyerek hányt a buszon és aki mellette állt azt is végig hányta szegényt sugárba. Elő vett a sírás a szívem dobogása valahol az egekbe szökött. Szörnyű vissza gondolva is. Azóta mindennap mikor megyek mindig bennem van a gondolat mi lesz ha megint valaki hányik? Nem is akarom tudni. Mindig próbálom elterelni a figyelmem. Zenét hallgatok stb. De van amikor meg szinte semmi bajom tünetmentesen utazom. Szóval nekem nincs maga hányingerem a buszon hanem attól tartok mi lesz ha valaki megint? Vagy nehogy megtörténjen velem is. Indulás előtt mindig megiszom egt citromfű teát. Ez sokat segít, pláne mikor gyomoridegem van akkor mindig enyhíti. De mivel még 4 évet be kell járnom így le kell küzzdenel ezt a problémát. De volt mikor a bolt közepén tört rám ez a gondolat. Sokszor én sem tudom mi tévő legyek. Pszichológushoz is jártam aki igaz meghallgatot de ebben a problémában úgy éreztem nem nagyon tudot segíteni. Nekem ezek a gyógyteák váltak be amik úgy csillapították a tüneteket. Valamint amit pszichológusom adott borsmenta illetve levendula olaj. Néha lefekvésnél teszek egy csepet zsebkendőre és szagolgatom, ami általában nyugtat. Nálam az is megnyugvást kellt ha tudom rosszul lennék van orvos és segítene. Nálam ez sajnos mind pszichés alapon van amit le kell küzdjek. Remélem lefogom tudni. De elég csak egy edzésre elmennem vagy akár a barátokkal beszélgetni és érzem hogy a gyomorideg a stressz mindig felbukkan. De ez biztató jel számomra nem csak én vagyok egyedül ezzel a problémával. Egyszer jó lenne túl tenni magam és véget venni ennek az egésznek. Bízok abban hogy sikerül valamikor.Többieknek is kitartást kívánok!
2020. szept. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!