Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy kis filozófia. Mi a...

Egy kis filozófia. Mi a véleményed a mentális/lelki beteg emberekről?

Figyelt kérdés
(leszögezem: azért foglalkoztat a téma, mert nekem is vannak ilyen zavaraim) sokan sajnálják őket, vagy elnéznek akármit, gondolván, hiszen beteg, pedig ők is emberek, és szerintem egy ilyen betegségek egyszerűen rossz jellemvonásokból tevődnek össze, persze vannak kivételek, amiken lehetetlen változtatni, de enyhébb zavarok, vagyis amiken változtathatnánk, ha akarnánk, azokért felelősek vagyunk! talán csőlátású vagyunk, de szívesen elolvasnám mások véleményét erről. egyszerűen elgondolkodtató ez nekem....

2012. jún. 15. 22:09
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az általad említett "enyhébb" mentális betegségek akkor ütköznek ki, amikor valaki rájön arra, hogy a dolgokat nem csak úgy lehet látni, ahogy őt arra tanították (hiszen szinte minden mintát szüleinktől kapunk). Ez összezavarja a tudatot, és valamiképpen az addigi látásmód ellen próbálja fordítani, ez okozza a törést.

De erről mindenki máshogy vélekedik, még a különböző mélypszichológiai iskolák - akiknek legtöbbje Freud elméleteit veszi alapul - sem tudnak megegyezni akár a legalapabb dolgokban sem.


A helyzet az, hogy az igazi személyiségzavaron önerőből, terápia és szakember segítsége nélkül (szerintem) lehetetlen változtatni, hiszen csak kellő önismerettel és önmegismeréssel (ezesetben a kettő ne ugyanaz) volna lehetséges, de egy pszichés krízisen áteső egyén valószínűleg nem rendelkezik ilyen kvalitásokkal.

Sajnos manapság marha sok dologra ráhúznak valami divatos szakkifejezést, oszt' jóvan, menjen, de ezek nem igazi lelki betegek, csupán egy ideiglenes lelki krízist élnek meg (keleten az ilyen állapotokat a "lélek sötét éjszakájának" hívják).


Persze bizonyos mentális betegségek komoly biológiai folyamatok lévén jöhetnek létre, akár mérgezés is okozhat tévképzeteket, vagy öröklődés, hajlam is befolyásolhatja a kialakulást. Bár gondolom, nem a toxoplazmózis okozta doxazmák érdekelnek :)


Egyébként engem személyesen nagyon érdekel a psziché és annak esetleges betegségei, szívesen foglalkoznék ilyen emberekkel. És számomra természetes, hogy nem "betegként" kezelem őket, csak egyszerűen máshogy.

2012. jún. 15. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
51%

Hűha. Engem se került el ezeknek a szele - talán még papírom is lehetett volna valamiről annak idején. Talán nem.

Ezért is gondolom azt, hogy nincs mindenre mentség! Sok minden, amit ma mentális bajnak, betegségnek kiáltanak ki, nem több, mint az elhízás, a zsíros haj, vagy még sorolhatnám. Inkább lustaságból, nemtörődömségből fakad, és legjobb ellenszere a hit, az akarat, és az egészséges öntudat lehetne.

Mindenkinek jobb, egyszerűbb betegségnek kimondani sok mindent, ami nem feltétlenül, vagy nem "úgy" az. Nem kell velük foglalkozni, elég őket begyógyszerezni. A szenvedő alanyoknak is jobb, kényelmesebb: nekik sem kell igazi kérdéseket feltenni, elég beszedni a gyógyszert, vagy önsajnálatba, igazi önpusztításba menekülni.

2012. jún. 15. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem biztos hogy csak Keleten. Sokak szerint Dante is ezért ír "sötétlő erdőről". Az más kérdés hogy mi már elfelejtettük sok képességünket.
2012. jún. 15. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
75%

"sokan sajnálják őket, vagy elnéznek akármit, gondolván, hiszen beteg"

Te aztán nagyon jó körökben mozoghatsz, én ezt egyáltalán nem tapasztalom. Szerintem a mentális/lelki betegeket úgy kerülik, mint a leprásokat. Az egyik fele nem akarja észrevenni, hogy bármi gond lenne, a másik meg szíve szerint adna egy nyaklevest, hogy ne szórakozzon, hisz, ami nem "kézzel fogható" betegség, az nincs is. (Aki meg tényleg igazán súlyos eset, az nem téblábol megértő embertársaink között.)


Az én véleményem szerint, óriási teher, akinek ez kijutott, viszont kötelessége ellene küzdeni. Persze nagyon nehéz, hisz legtöbb esetben ki kell szakadnia megszokott környezetéből a gyógyuláshoz, és nem árt hozzá szakszerű segítség. Viszont arra kell gondolni, milyen elképesztő energiák vannak az emberben (lásd lelki bajokra fizikai tüneteket produkál), ezt valahogy át kell fordítania pozitív hatásra.

Azonban úgy vettem észre, hogy sajnos sokan elég jól eldagonyáznak az önsajnálatban, és eszük ágában sincs kilábalni ebből. Siránkozni szeretnek, de megoldást nem akarnak. Úgy érzem jó eséllyel az jöhet ki belőle, aki eléggé intelligens, és van önkritikája.

2012. jún. 16. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
hát igen ezen már én is gondolkodtam hiszen én is küzdök ilyennel illetve csak küzdenék4 nagyon bírom ezt a fajta megközelítést amit itt írkáltok...én azt vettem le a válaszaitokból h úgy gondoljátok h ez csak "nyafi" és nem több...gyengének tartjátok az ilyen embereket...én is így gondoltam amíg bele nem kerültem egy ördögi körbe! nekem többször volt 6 hónapig tartó depressziós szakaszom amiből kijöttem hála a családomnak.. de szakember nem segített soha pedig jártam csoport terápiára, látott pszichológus és pszichiáter is de nem tudnak mit kezdeni a bajommal...mert aki ilyentől szenved annak az önértékelése kb. a báka segge alá süllyed mont ahogy nekem is nem elég h magunkat is kevesebbnek tartjuk de még jönnek az ilyen véleményen lévő "normális" emberek is akik szerint csak akarnunk kéne h jobban legyünk hát ez nem így működik én igenis akartam mert még csak 22/F éves vagyok de a betegségem már ott tart h a házat nem merem elhagyni a saját udvarunkon félek és a családom körében sem tudok megmaradni nem hogy idegenek közt hát ez ilyen nekem egyébként Agorafóbiám van a depressziós magatartászavar mellé...lehet filozofálgatni...
2012. jún. 16. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
Gondolod, hogy ide "normális" emberek írogatnak? Aki ezt a témakört látogatja több mint valószínű, hogy van mentális problémája. (Ahogy a kérdező is avval indított.)
2012. jún. 16. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
ebben igazad van h akik ide írnak a többségnek van valami ilyen jellegű gondja..csak sajnos vannak itt szép számmal olyanok is akik csak azért írogatnak ide mert oltani akarnak olyanokat akiket igazából nem értenek meg de nem is akarnak. én pl meglepődtem amikor elkezdtem ide írni h mennyire igaz amit gondoltam hogy senki nem fogja fel h mi játszódik le egy mentálisan zavart vagy beteg emberben...most őszintén még az orvosok sem nagyon.. szerintem ezt a dolgot csak az érti akinek "baja" és akinek kijött belőle. nekem sem jön össze a dolog vagyis nem tudom kijönni belőle de az én esetem olyan is...
2012. jún. 16. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
na jó ezt elég hülyén sikerült megfogalmaznom... a lényeg h nem értem azt h miért kell olyan embereket oltani akiket nem ismer az ember személyesen vagy nem látja át a problémájukat mert h ezt a problémát csak az látja át és még az sem teljesen aki beteg vagy az volt( na ezt akartam az előzőben is leírni)
2012. jún. 16. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Vannak azért válaszok, amikről nem vagyok győződve, hogy normális emberektől származnak:) Nem szoktam belemerülni a pszichológia vagy filozófia boncolgatásába, nem foglalkoztam eddig Freuddal, bár most felkeltette az érdeklődésem, utána olvastam. elnézést a félre értésért, elmagyarázom: eléggé csőlátásúlag írtam azt hogy sajnálják őket, nem szociálisan, hanem a hozzá közel álló személyek(bár ez nem felel meg a soknak) de a lényege, hogy az illető (enyhébb zavarral élő) személy ettől a sajnálattól áldozatnak érzi magát, vagy jobbnak..

egyenlőre nem is boncolgatom, amúgy nálunk nincsenek jó pszichológusok, sem orvosok, a sulipszichológus egy rettenet, sosem bíztam rá magam:) inkább egyedül akartam megoldani a bajaim, ami ellentmond az első válaszolóval, miszerint ez képtelenség, de már úgy gondolom már sok tünetemet enyhítettem egyedül, és letudom győzni, nagyon örvendek az információknak, amiket itt kaptam, eddig a saját világomban éltem, mint mindig, szeretnék egyre belátóbb lenni, voltak olyan időszakaim is amikor elég nihil gondolkodásom volt... talán ennyit ért a kis önterápiám, nem tudom....

2012. jún. 16. 10:00
 10/20 A kérdező kommentje:
Dániel19891013 fogott meg leginkább, lényegében én is csupán gyengének csupán tartom (magam) az ilyen embereket, mert egyszerűen nem látom be az értelmét és értékét a magányos életnek, és csak másokat nézek, látva, mi az hogy "élet", és azt látom, hogy mit veszítek, és úgy látom, hogy aki elfogadja az állapotát (például szorongós) és azt mondja, hogy ez így jó neki, az magának hazudik. bár talán tévedek és talán csak azért gondolom ezt, mert göröngyős úton vagyok a kigyógyulás fele, ami miatt sok mindent el kell viselnek Magamtól! azon az elven vagyok, hogy "mind emberek vagyunk" és sokan úgyan így vannak, mert a környezetemhez képest normálisan gondolkodom, de mégis sosem tudtam beilleszkedni soha sehová!
2012. jún. 16. 10:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!