Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A személyiségzavar és a...

A személyiségzavar és a személyiségfejlődési zavar ugyanaz?

Figyelt kérdés
Ha nem, mi a különbség? Mik azok a személyisfégfejlődési zavarok? 19 vagyok, és ezt állapították meg a tesztekkel.

2014. júl. 31. 18:41
 1/5 Polipeter válasza:

nem azonos.

A fejlődési zavar azt mutatja h egy adott korhoz képest nem a kornak megfelelő a fejlődési állapot- De mielőtt megijednél leírod, hogy volt e ott más is. milyen magyarázat, leírás volt mellette? Az változtathat a magyarázatomon

2014. júl. 31. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 dftgsgvghgev ***** válasza:

[link]


Ahogy elnézem, az a fő különbség, hogy a szem.fejl. zavar nyitott kimenetelű (tehát az "eredménye nem biztos, hogy betegség lesz"), és olyan viselkedésmintázatokat tartalmaz, amik nem stabilak az időben. Ellenben nem felelnek meg az adott kultúrában megszokottaknak sem.

A szem.zavar felnőtteknek kiosztott zavar általában, és a személyiség egy rögzült, időben stabil mintázatára utal a személyiség szerkezetében. Inkább egy rögzült kimenetele a szem.fejl.zavarnak. Vannak viták arról, vajon mennyiben jellemvonás, és mennyiben zavar. A szem.fejl.zavartól, ahogy elnézem, különbözik annyiban, hogy a szem.zavar stabilan kialakult és rögzült szerkezeti sajátosságokra utal, míg a fejlődési zavarnál csak egy kockázati faktor van, ami stabilnak mondható; maga a viselkedési mintázat viszont változékony. Ennyi erővel lehetne a szem.zavar gyermek-és serdülőkori megfelelője. A változékony megjelenést betudhatjuk annak, hogy a személyiség szerkezete csak fiatal felnőttkorra szilárdul meg annyira, hogy szem.zavarról egyáltalán érdemes legyen beszélni. Fiatal felnőttkorig a személyiség felépítése állandó átalakulásokon megy át.


A fejlődési formát se a DSM, se a BNO (vagyis azok a nagy diagnosztika rendszerek, amik alapján egy diagnózist le lehet írni mondjuk egy zárójelentésben) nem tartalmazza. Diagnosztizálni valamit, ami nincs benne egy diagnosztikai rendszerben sem... hát, nem tudom. A fejlődési zavarokkal foglalkozó irodalom egy része valóban azon a véleményen van, hogy egy fejlődő személyben lehet egy-két olyan tulajdonság-csomag, ami időben állandó, és lassan megszilárdul. Miközben azok a viselkedési megnyilvánulások, amik egy tulajdonság-csomag felszínén kialakulnak, állandóan változnak a gyermek környezetétől és korától függően. Azt nem is tudtam, hogy ennek a tulajdonság-csomagnak olyan neve volna, mint szem.fejl.zavar.

2014. aug. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Huu, köszönöm. Én úgy tudtam, hogy személyiségzavart 18 év alatt nem állapítanak meg, végülia a 19 sem sokkal több.
2014. aug. 2. 23:09
 4/5 dftgsgvghgev ***** válasza:
Jól tudtad. A szem.fejl.zavar nem is személyiségzavar :D Ez egy "trükk" a kutatásban, hogy nevet találjunk valaminek, aminek addig nem volt. Miután a diagnosztikai rendszerekben nincsen benne, "hivatalosan" nem is zavar, a hivatalos rendszerben nem létezik. Nevezhetnénk úgy is, hogy "nem kifejlett személyiségzavar", vagy "leendő személyiségzavar, de nem biztos".
2014. aug. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, értem, köszönöm. :D Még nevettem is. :D
2014. aug. 5. 00:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!