Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Túlélni a tinédzserkort c....

Túlélni a tinédzserkort c. film. A pszichológusok miért nem ezekkel az egyszerű tényekkel segítenek a hozzájuk forduló kamaszokon a találgatás helyett?

Figyelt kérdés

Most néztem ezt a filmet és minden benne van, amit egy segítségre szoruló kamasznak tudnia kell. Aki nem látta, annak röviden összefoglalom: elmagyarázza a kamszkorban lejátszódó élettani folyamatokat, hangsúlyozva a dopamin szerepét az agy jutalmazó-mechanizmusában; elmagyarázza, hogy a közösségben megélt őrültségek, bulizások milyen fontosak ennek a hormonnak a termelése szempontjából, hogy ez ténylegesen kell az agy fejlődéséhez; hogy a kockázatvállalás mennyire kell a személyiség kifejlődéséhez; hogy hogyan válik motiválatlanná, kedvetlenné, humortalanná az a kamasz, akinél ez kimarad, aki sorozatos kudarcokat könyvel el a szerelemben és hogyan érnek el hasonló eredményt a kábítószerek a szervezetbe kerülve.



Nekem az egész kamaszkorom egy rémálom volt. Nem azért, mert annyi őrültséget csináltam, hanem azért, mert nem csináltam SEMMI őrültséget. Próbáltam mintagyerek lenni, kimaradni mindebből. Hát ez sikerült. Olyannyira, hogy alig volt megbízható barátom, aki volt, azzal se nagyon találkoztam iskolán kívül, nem talált meg a szerelem, ellenben elutasítás annál több volt, most pedig 22 évesen egy emberi roncs vagyok, árnyéka egykori önmagamnak, és csak kesergek azon, mi minden lehetne belőlem. Színötös voltam mindig, egy perc alatt megtanulok bármit, mennek a nyelvek, mindenki nagy jövőt jósolt nekem, most meg egész nap alszom, antidepresszánst szedek, semmi humorérzékem és semmit nem csinálok. Legszívesebben felvágnám az ereimet. SENKIT nem érdekel, hogy egy életrevaló, óriási potenciállal rendelkező gyerek emberi roncs lesz, ez nem tragédia, csak a ki****ott Hamlet, mert neki megírták a történetét, őt egy egész világ olvassa. Einsteinről mindent tudunk, de semmit nem tudunk azokról, akik Einsteinek lehettek VOLNA, de a sok bully miatt magukba fordultak és öngyilkosok lettek. A szüleim persze semmit nem értenek az egészből. Próbálnak segíteni, járattak pszichológushoz, aki egy vagyont elkért azért, hogy sokat hallgatott és néha megszólalt, aztán megint hallgatott. ENNYIT KELLETT VOLNA ELMONDANIA, AMI EBBEN A FILMBEN VOLT, B****MEG! Mi az istenért nem ezzel kezdik a pszichológusok?! Miért nem annyit mond, hogy károsult a "jutalmazómechanizmus, mert nem ért sikerélmény, ezért nem élsz a lehetőségeiddel, ezért nem csinálsz semmit az életben, járj el többet szórakozni, a többi majd jön magától". Kész. Ennyit kellett volna mondani a sok buta találgatás helyett. Értenek ezek egyáltalán BÁRMIHEZ is?



Nagyon fel***sztam magam ezen a filmen, mert rávilágított a nyomorom mélységére. Bár külsőleg mindenem megvan, ami alapján egy kényelmes életet teremthetnék, és még a képességeim is teljesen megvannak, belül egy selejtnek érzem magam, aki egyre mélyebbre zuhan, egész nap alszik és alig eszik. A világ ezt leszarja. A világot nem érdekli, hogy egyszeri és megismételhetetlen mindenki. Aki tönkrement kamaszkorában, az vagy éljen tovább úgy, ahogy tud, árnyékaként annak, ami lehetne, vagy kiszállhat. A világ megy tovább. Van még elég fiú a lányoknak.


2014. dec. 28. 11:52
1 2 3
 21/29 A kérdező kommentje:
Ismer valaki olyan pszichológust, aki hasonló dolgokat szokott magyarázni? Látta valaki a filmet?
2014. dec. 28. 20:58
 22/29 anonim válasza:

Ne keress pszichológust. Elhiszem, hogy segítségre van szükséged, de nem biztos, hogy ez az a helyzet, amikor pszichológusra van szükség.


Attól, hogy a kamaszkorod rémálom volt, attól nem kell eldobni mindjárt a hátralévő életed. Ebben a szituációban neked kell mérlegelned és meghozni a döntést.

Vedd figyelembe a tulajdonságaidat és a képességeidet. Azt írtad, hogy kimaradtál a bulikból, ha jól értelmeztem. Tehát ha kimaradtál, akkor mit csináltál helyette, tanultál, edzettél, mit? Nyilván azt tetted, amiben jó voltál, ha a tanulásnak szentelted azt az időt, akkor okos vagy... és okosnak lenni jó.

Ne omolj össze, nem éri meg. Inkább fejleszd tovább azt, amit eddig is csináltál, hogy tökéletesítsd azt. Nőt szeretnél, azt megkaphatod később is.


Ami pedig ezt a bulizást illeti [...] ami benned zajlik az nem más, mint a kíváncsiság egy fajtája. Tanultál [...] ezt csináltad és a bulizás zárt ajtó mögött maradt. Kíváncsinak lenni természetes: "Mi lett volna ha..." Te is kíváncsi vagy, hogy milyen ember lehettél volna, ha azt mind megteszed akkor és ott.


Ami pedig azt a sok alvást és gyógyszereket illeti... hoppááá nézz csak ki! Bezony, épp megfelelő az idő egy kicsit kocogni. Kelj fel és mozdulj meg, mozgasd át magad!

2014. dec. 28. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 A kérdező kommentje:

"Ne keress pszichológust. Elhiszem, hogy segítségre van szükséged, de nem biztos, hogy ez az a helyzet, amikor pszichológusra van szükség. "


Másfél évig jártam...



"Vedd figyelembe a tulajdonságaidat és a képességeidet. Azt írtad, hogy kimaradtál a bulikból, ha jól értelmeztem. Tehát ha kimaradtál, akkor mit csináltál helyette, tanultál, edzettél, mit? Nyilván azt tetted, amiben jó voltál, ha a tanulásnak szentelted azt az időt, akkor okos vagy... és okosnak lenni jó. "



Ez tökéletesen így van. Nem is a képességeimmel van baj, hanem egye szokásaimmal. Két éve teljesen döntésképtelen vagyok. Egyetemet kéne váltanom, de ahhoz el kéne szakadnom itthonról, és attól nagyon félek. És már hónapok óta minden napom az őrlődéssel telik és semmi vidám nem történik az életemben. Egyszerűen nem megy az, hogy megadjam magamnak azt, amit szeretek. Olyan, mintha csak és kizárólag a szenvedésre törekednék. Egy olyan helyen helyeztem el magam, ahol abszolút nem érdekel, amit csinálok és egy kínszenvedés az egész.

2014. dec. 29. 18:11
 24/29 anonim válasza:
Hónapok óta? Mikor kezdődött ez pontosan [...] ez az "őrlődés"?
2014. dec. 29. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:

Nem volt benne arról szó, hogy mit él át egy olyan kamasz, aki a saját neméhez vonzódik? Ugye nem? Érdekes....

A "más" emberek lelki világával senki nem foglalkozik. Lenézik, lesza rják őket. Pedig elképesztő mélységig tudnak süllyedni lelkileg.

2014. dec. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim válasza:
25-ös neked mi a véleményed a "másokról" ?
2014. dec. 29. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:

Egyébként még azt akartam írni, hogy ma hegyet másztam! :D



Őrlődés: lassan két éve tart. Van lehetőségem külföldön tanulni, de őszintén szólva, egyszerűen nem éreztem ott jól magam, nem szeretem a helyet. Itthon pedig már megbántam azt, amit bejelöltem, így azt se akarom tanulni. Kinn a legmagasabb színvonalon tanulhatnék, de valahogy úgy érzem, hogy itthon kéne valamit bepótolnom. Barátokkal eljárás, kirándulások. Hogy kialakuljon egy identitásom, amit másokkal közösen formálok. Odakinn nem tudom, mi várna rám. Nem bírok egyszerűen dönteni, mert világosan érzem, hogy változtatnom kell, és hogy minden változtatás kezdetben nehéz, de nem tudom felmérni, hogy minek mi lesz a következménye. S nem akarok olyan döntést hozni, amit utólag nagyon megbánnék...



A másságról: ez egy jogos pont. Bár meleg nem vagyok, valahol át tudom érezni, milyen, amikor egy nem szokványos szexuális érdeklődéssel él együtt az ember, mert ez engem is kísér gyerekkorom óta. Nem tudok olyan őszinte lenni, nyíltan beszélni erről, mint mások, mert ez egy nem szokványos dolog. (Nem fogok róla beszélni, csak felhoztam példának az esetemet, ha már ez a téma szóba került.)

2014. dec. 29. 20:19
 28/29 anonim ***** válasza:
Ez az egy helyben topogás a legrosszabb dolog amit csinálsz! Figyelj! Az évek telnek, nem áll meg és a fejed felett elmúlik az idő, a szüleid sem fogják örökké fogni a kezedet. Elkéne döntened mit szeretnél, mi a célod, mit akarsz és elindulni, mindegy melyik irányba, ha külföld, akkor arra. Ha megvan az eszed hozzá és úgy gondolom simán vagy olyan intelligens, hogy könnyen feltalálnád magad, akkor elérnéd a boldogságod. csak egyszer kéne hogy elhatározd magad. Ne feledd, hogy az idő nem áll meg!
2014. dec. 29. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 A kérdező kommentje:
Tudom, de valamiért nagyon nem akarom... egyszerűen annyi idő telt már el kihívások nélkül, hogy szinte mindenbe félek belevágni. És hajlamos vagyok ráerőltetni magamra olyan dolgokat, amiket nem is akarok igazán.
2014. dec. 29. 22:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!