Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Bejelentkeztem pszichológushoz...

Bejelentkeztem pszichológushoz, de félek, hogy az én problémám nem probléma. Ki fognak nevetni?

Figyelt kérdés
Alapítványi pszichológus, vagyis TB alapú, többek között emiatt, úgy érzem elveszem másoktól a helyet, akiknek nagyobb szükségük lenne rá. Az életem némely területein szorongok, de most hogy ilyen közeli az időpont, már nem is érzem vészesnek. A gyerekkorom egészen extrém, annyira brutális, hogy filmet lehetne forgatni, de úgy érzem, hogy az életem azt a részét már helyén tudom kezelni és nincs hatással rám. Ezt csak azért írom, mert van jó néhány olyan dolog amivel sokkolni tudnám a pszichológust, de nem akarom, mert felesleges, nincs köze a jelenlegi problémámhoz. A mostani gondjaim meg másokéhoz képest semmiség, szóra sem érdemes, és lehet megtudnám oldani őket magam is. Emellett hülyének is érzem magam, mert ide a honlap szerint pszichiátriai betegek járnak (bár ambuláns) meg a telefonba is rákérdeztek, hogy volt-e kezelésem. Hát nagyon nem, tényleg, ezekhez a betegekhez képest én gondtalan vagyok. Félek, hogy emiatt hülyének néz a szakember és lelkifurdalásom van, hogy másoktól veszem el a helyet. Ki tud valami biztatót mondani?
2015. jan. 26. 16:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem fognak hülyének nézni. Nem csak az mehet pszichológushoz, akinek konkrét orvosi betegsége van. Pont az a jó, ha foglalkozol magaddal és nem jutsz el komolyabb problémáig, állapotig. Abban pedig közel sem lennék biztos, hogy a korábban történteknek nincs köze a jelenlegi problémádhoz. Na de pont ezért van a pszichológus, hogy segítsen erre rájönni. Úgyhogy csak mondj el neki mindent bátran.
2015. jan. 26. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Én heti 2x járok TB alapon és állandóan úgy érzem hogy másoktól veszem el a helyet. Pedig logikusnak tűnik hogy az esetemben ez nem igaz, mert nekem is vannak cifra dolgaim meg amúgy tény, hogy gyógyszereket is szedek de... Csak azt akarom mondani, hogy ez az érzés talán elég mindennapi. Amikor másnak kéne bevallnod a dolgaidat, akkor minden nevetségesen apróságnak tűnhet. Legalábbis velem gyakran megesik. Meg van olyan is, hogy menthetetlennek érzem magam és úgy érzem pazarlom a pszichológus és a pszichiáter idejét mert úgyis tök mindegy.


Egyébként nem tudom milyen lesz az a pszichológus, akihez te mész, de az enyém irtó aranyos és megértő és soha semmit nem kezel úgy, hogy én most valami hülye felesleges apróságról beszélek. Sőt, sokszor ő sokkal fontosabbnak érzékeli az adott dolgokat, mint ahogy én beállítom őket és azt hiszem igaza van.


A TB-t meg fizeted, úgy tűnik jelenleg ideje biztos van rád... Szóval nem látom akadályát, hogy elmenj hozzá és beszélgessetek egyet. A legrosszabb ami történhet, hogy megbeszélitek, hogy szerinte nincs szükséged több alkalomra, vagy csak néhányszor találkoztok és annyi... De szerintem ezek sem katasztrofális dolgok (és azt se tudom mennyire valószínűek), nem kell tőle rettegni, hogy ilyesmi lesz. Nincs kevesebb jogod beszélni azzal a pszichológussal, mint bárki másnak. Sőt, megérdemled, mert megtaláltad ezt az útját a segítség kérésnek és éltél is vele.

2015. jan. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Húúú, ti vagytok a leghatásosabb biztatók! De komolyan, köszönöm mindkettőtöknek, sikerült megnyugodnom. Most már inkább kíváncsi vagyok. :) Köszönöm!
2015. jan. 26. 18:05
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

1. Lehet, hogy vannak súlyosabb esetek, de ők azért súlyosabbak, mert nem kérnek segítséget. Én számtalan olyan embert ismerek, akinek nagy szüksége lenne szakmai segítségre, de nem kér belőle, inkább szenved. Legyél büszke magadra, hogy te legalább foglalkozol a problémákkal, még ha látszólag kicsik is.

2. MINDEN probléma gyerekkorból fakad, úgyhogy azt most felejtsd el, hogy nem akarsz róla beszélni, mert most még nem látod az összefüggéseket, de majd fogod, és rájössz, hogy amiről azt hitted, semmi hatása nincs a jelenlegi életedre, annak nagyon is van! A legkisebb apróságnak is!

2015. jan. 26. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Ha valaki úgy érzi,hogy pszichológusra van szüksége,az általában nem véletlen.Nagyon bátor és felelősségteljes dolog,ha az ember beismeri,hogy segítségre van szüksége.Nem beszélve arról,hogy a szorongás akár súlyosbodhat is idővel.Egyetlen probléma sem kis probléma,mert annak,aki benne van,az életére kihat.Nem fognak hülyének nézni szerintem.Nem csak pszichiátriai betegségekkel keresnek fel pszichológust.De arra gondoltál már,hogy ne pszichológust,hanem mondjuk mentálhigiéné szakembert keress fel?Mindenhol vannak ingyenes pszichológiai és mentálhigiénés tanácsadók.A mentálhigiénés szakember is tud segíteni az enyhébb problémákon, a mentálhigiénés alapítványok pl nagyon jó kis programokat is szoktak szervezni.Ha úgy érzed,mástól veszed el a helyet,mert nem tartod elég komolynak a problémád,jó megoldás lehet a mentálhigiénés szakember választása.De szerintem nyugodtan menj el a pszichológushoz,mert az sem baj:)
2015. jan. 27. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Utolsó, neked is köszönöm! Elmentem, szóról szóra ugyanazt mondta a szakember, mint ti. :) Persze kitértünk a múltamra, ő most persze ott keresi az okot, amit meg is értek, csak én meg magammal voltam 10-5 évvel ezelőtt is, és tudom, hogy ezek feldolgozásra kerültek. Így kicsit feleslegesnek érzem ezt a részét.

A mentálhigiéné nagyon jó ötlet, én is arra gondoltam, különösen, hogy hívő vagyok, és közöttük könnyebb találni. A pszichológussal az eltérő látásmód miatt kicsit félek, hogy majd elbeszélünk egymás mellett, de egyelőre nem ezt tapasztaltam, így megyek máskor is! :) Köszönöm a megerősítéseket!!

2015. jan. 27. 14:29
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Az eltérő látásmód miatt nem biztos,hogy el fogtok beszélni egymás mellett.Csak akkor probléma,ha téged zavar az,hogy máshogyan látja a dolgokat,mint te,mert ha nem bízol meg 100%-ra a pszichológusodban,vagy valami-akármi-miatt nem szimpatikus,az hátráltathatja a pszichoterápiát.Ezért fontos,hogy maximálisan bízz benne.Igen,a vallásos emberek között viszonylag sok mentálhigiénés szakember van,főleg azért,mert elfogadóbbak.Egyébként én is mentálhigiénét tanulok,éppen idén végzek:)

Sok sikert a továbbiakban!

2015. jan. 28. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A pszichológusok között is sok a vallásos, hívő, csak nem az a dolga, hogy erről beszéljen. De ha te elkezdesz beszélni róla, még kiderülhet. :)


A gyerekkori problémák feldolgozása nem úgy működik, hogy feltárom magamban és megértem. Tudattalan elhárító mechanizmusok révén jelennek meg az egyén életében, és csak akkor dolgozódnak át, ha egy terápiás (vagy valamilyen nagyon mély kötődési) kapcsolatban áttétek és viszontáttétek révén a gyakorlatban is feldolgozódnak. Ehhez a kibeszélés és a megértés kevés! A kapcsolat a lényeg, amiben új mintázatokat nyersz!

Tehát - saját példám alapján - édeskevés, ha megértem, hogy azért lettem személyiségzavaros, mert érzelmileg elhanyagoló, rideg anyám volt, aki kettős kommunikációt folytatott. Attól, hogy ezt értem, még nem dolgoztam fel, csak tudatos szintre került, de ugyanúgy nem tudok vele mit kezdeni, mint eddig. A terapeuta ezzel szemben megmutatja, hogy milyen az elfogadó, támogató szülő, és ettől a belső mintáim átalakulnak.

A személyiség valahogy úgy néz ki, hogy van egy belső kör, amiben ott csücsül az ÉN, és körülveszik különböző "mások", azok a személyek, az életünkben fontos szerepet játszottak. Ezek a mások folyamatosan hajtogatják az énnek, hogy "nem vagy elég jó", "többet várok tőled", "megérdemled a rosszat", stb. stb. Tehát nem az a lényeg, hogy a múltban mi történt, hanem az, hogy a jelenben hogyan vannak jelen benned ezek a személyek.

A terápia során ezek a "mások" kicserélődnek pozitívakra, olyanokra, akik azt fogják mondogatni, hogy "elég jó vagy", "nem baj, ha hibázol", "szerethető vagy", "értékes vagy".

Totál nem mindegy, hogy a belső én milyen információkat kap ezektől a belső "másoktól", mert ezek "hologramok" (én így nevezem őket) jelentik számunkra a kapcsolatot a külvilággal, rajtuk keresztül kommunikálunk másokkal. Ha a belső hologramok negatívak, akkor a külvilágból érkező üzeneteket is az ő szűrőjükön keresztül fogom fel, és arra reagálok. Ha pedig negatívan reagálok, a környezetem is úgy fog rám válaszolni. Ha azonban pozitív üzeneteket közvetítő hologramjaim vannak, akkor a külvilágot is egy kellemes, elfogadó közegnek látom, amiben akár még jól is érezhetem magam.

A terápia erről szól: a hologramok üzeneteinek a felülírásáról. Ehhez pedig módszeresen végig kell menni az életünkben szereplő mintázatokon, amik MIND gyerekkorból jönnek. Az összes. Lehet, hogy te csak a jelenben érzékeled a hatásokat, de az is gyerekkorból fakad.

Nem megérteni kell a múltat, hanem fel- és átdolgozni, ezt pedig LEHETETLEN egyedül. Ehhez kell egy torzításmentes tükör, amiben megismered önmagad.


Térjünk vissza erre 3-4-5 hónap múlva, addigra már te is látni fogod (ha rendesen terápiázol), hogy hogyan hatnak az életedre a gyerekkori dolgok, és hogy működik ez az egész rendszer. Most még nem látod, ez természetes.

Terapom mondta, hogy szinte mindenki úgy kezdi az első ülésen, hogy "végül is nem volt olyan rossz gyerekkorom", vagy "már feldolgoztam", aztán idővel mindenki rájön, hogy fenéket! :) Lesznek még nagy rácsodálkozások! :)

2015. jan. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Szinte biztos vagyok abban, hogy van olyan dolog (személy, csoport, ideológia), amire/akire jelenleg nagyon-nagyon haragszol, gyűlölöd, elfogadhatatlannak tartod, és úgy érzed, hogy mérgezi az életed. Tévednék?
2015. jan. 28. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

9-es (azonos a 8-al?), nem, nincs ilyen. Pedig eltűnődtem, de nem találok ilyet.

8-as, köszönöm a hosszú, szemléletes választ! Én nem önbizalomhiánnyal, sokkal inkább bizalom hiánnyal küzdök. Azzal is csak bizonyos emberek felé, többek között anyukám miatt. Emellett borzasztó irányító típus vagyok, mivel anyámat kvázi én neveltem és nem ő engem. Ezt nehezen engedem el, sokszor parancsolgatok és nem szeretem, ha valami nem úgy történik, ahogy én akarom. Úgy érzem, ha nem nálam van a gyeplő, minden összedől. Gyengéd tudok lenni (bár azt is tudatosan és nem ösztönből teszem), de a gyengeség látszatát is kínosan kerülöm. Röviden ennyi. Mikor a kérdést kiírtam, azon gondolkoztam, hogy a magyar populáció 10 millió lakosából van olyan, akinek nincs szüksége pszichológusra? Van olyan ember, aki nem szorong, nem függ, nem depressziós, nem hárít, nem használ rögzült védekezési mechanizmusokat és a komolyabbakról még nem is szóltam... Őszintén én aligha hiszem ezt, legfeljebb sokakban nem tudatosul. Ezért nem voltam biztos abban, hogy szükségem van rá, mert alapvetően kiegyensúlyozott vagyok, ezt a néhány "apróságot" leszámítva. Számszerűsítve az életem 80%-a flottul működik, a maradék 20%-ban vannak gondok. Még mindig vannak kétségeim, mert sokat foglalkozok önismereti kérdésekkel, és nehezen hiszem, hogy ha én, aki a legjobban ismerem magam nem tudok segíteni magamon, akkor majd egy idegen fog. De hát ezen látszik, hogy nem pszichológiában, hanem önismeretben vagyok járatos...:)

Így az üzenetem végére, beugrott valami. A függőségek talán efféle lehet. Nagyon zavarnak a (bármitől is) függő emberek. Nekem nincs semmilyen függőségem (szó szerint, semmi) lehet éppen ezért zavar. Erre például jó lenne rájönni.

2015. jan. 28. 14:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!