Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Segítség! Szociális fóbiám...

Segítség! Szociális fóbiám van, de senki nem hisz nekem! Mit tegyek?

Figyelt kérdés
17 éves lány vagyok,és ez a valami megkeseríti a mindennapjaimat. Hol is kezdjem.Talán,hogy megértsetek az egész ott kezdődött mikor a szüleim elváltak,kb11 éves lehettem,amire rátett még az alapiskolás bántalmazás,terrorban tartás,megfélelmítés és piszkálás. Ez 4 évig ment.Már ekkor sem hittek nekem,a szüleim azt mondták,csak túl reagálom,meg hogy a fiúk csak azért piszkálnak mert tetszem nekik.Kezdetben így is volt,ami aztán elfajult,úgy,hogy már suliba sem akartam járni,fejemen volt még a szüleim válópere is,depressziót diagnosztizáltak nálam,míg egy vasárnap öngyilkosságot kíséreltem el,amikor is észrevettek és pszichiátrián kellett feküdnöm 1 hónapig.Amitől csak még rosszabbul lettem,mert nem bírtam feldolgozni,és semmit nem segítettek.Később kikerültem telt az idő a suliba nem változott semmi,még rosszabbul lettem,megint megtettem egy picit durvább és komolyabb verzióját.Megint rámtaláltak,hajszálhíján túl is éltem,majd egy másik bolondkórházba dugtak be. Talán ott valamivel jobb volt.Később rá 1 évre,mikor már nem szedtem gyógyszert a derpessziómra,a pánikbetegség tünetei jelentkeztek nálam,ami a legrosszabb volt,hogy pánikrohamaim is voltak a suliban.Volt egy nagyon komoly 20 perces amivel orvoshoz is fordultam,persze az itteni orvosok,megint adtak valami bogyót ,meg h jaj majd át megy ne törődj vele.Aha ha olyan könnyű lenne.Nem segített semmit,ekkor már nagyon be voltam zárkózva,volt h sokszor ki akartam menni szórakozni picit a barátokkal és nem tudtam,mert féltem kimenni a hátzból ,izgultam vajon mi lesz,stb,rosszul lettem..de mivel nagyon szerettem volna végre ''normális'' életet inni,az alkoholhoz nyúltam,hogy feloldódjak..sok ideig be is vált..MOST már ott tartok és ez leginkább amivel kérdést tettem fel..hogy félek a boltokban,a buszon ha 2 ember ül akkor még semmi baj,de ha már több fel száll menekülni szeretnék melegség tölt el,heves szívverés,mintha mindenki engem figyelne.pedig ha tudom h nem is,de érzem..főleg ha tele a busz akkor szinte imátkozom,h ne vegyék észre rajtam hogy pánikolok.alig bírom ezt minden reggel suliba menet..suliban a legrosszabb,kezdődik a reggeli gyomorideggel amiben mindent túl gondolok,a megfelelési kényszerrel vajon mit gondolhatnak rólam a többiek,nagyon kerülöm a szemkontaktust,felelésnél egyszerűen elkezdek pirosodni a nyakamnál a fejem piros foltokkal leszek tele,el akarom valahogy rejteni de nem megy.ez még rosszabb lesz,látom h nevetgélnek emiatt rajtam.már a tanár is hülyének néz,hiába mondok bármit is azt hiszi mindenki s minden tanár h csak ezzel akarom felmenteni magam az iskolai élet alól..volt h olyan rosszul lettem h ki kellett szaladnom sírva akkor bevettem 2 nyugtatót és várom h teljen le a nap.egyszeruen senki nem veszi komolyan azt mondják csak bebeszélem magamnak és h túl leszek rajta.prezentálni,felelni,beszélni,megnyilvánulni egyszerűen nemtudok mert beégek és dadogni kezdek és elfelejtek mindent.romlottak a jegyeim is,pdig gimibe járok és nem túl jó rontanom,emellett sokat betegeskedek,úgy érzem mindneki ellenem van..a második legrosszabb hely az orvosi rendelő.. ha vizsgálnak meg,vagy bármi már érzem h pirosodom de egyre jobban es a nyakam is..és nemtudok mitcsinálni kiszáradok rossul leszek alig várom h vége legyen az egésznek.. és ekkor rákérdeznek az orvosok h mi van velem hiába mondom h az ideg,vagy h szégyellős vagyok..olyan mintha hülyének néznének .elmosolzodnak és szégyellem magam és napokig emésztem magam ezeken a kis dolgokon,hogy van ugy már egy kenyeret sem tudok kérni normálisan SEGÍTSETEK pls.. a legjobb lenne egy értelmes pszichoterapeuta v bármi,aki ért is hozzá,a neten kerestem és Pesten talán lenne is ,csak az a baj h én SK-ból vagyok,és az itteni orvoslás mint ahogy írtam ,mintha nem is érdekelné őket h mivan velem,vagy mintha tényleg azt sem tudnák miről beszélek.. mit tegyek?:((nem bírom már ezt a harcot a fejemben..

2016. dec. 9. 10:15
 1/10 anonim ***** válasza:

Szoktál zenét hallgatni?

Mit gondolsz magadról?

Volt már fiú barátod? Mivel szoktak bántani?

Mi hiányzik az életedből?

Mi nyugtat meg?

Mitől szabadulnál?


Amúgy egy jó tanács, hogy nézzél a másikra. Sokkall rosszabb, ha nem látod.

2016. dec. 9. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Szoktál zenét hallgatni?

Mit gondolsz magadról?

Volt már fiú barátod? Mivel szoktak bántani?

Mi hiányzik az életedből?

Mi nyugtat meg?

Mitől szabadulnál?


1.igen szoktam:))

2.hat nincs sok onbizalmam,bar masok mindig azt mondjak h semmi okom a ketsegre..azt gondolom h a muveszet teren van tehetsegem, csak mindenben kudarcot fulladok es nem viszek veghez semmit,es a kommunikacios kesysegem is jo ha eppen 1-2 emberrel kell beszelnem..

3.igen volt,mar konkretan nem bantanak semmivel,egyszeruen csak mindenkinek szurom a szemet latom a tekinteteken,visszahallom miket sugdosnak rolam,lehet azert mert nemvagyok valami tarsas leny.

4.kitartas,szeretet,osszetartas,bizalom,nyugodtsag,beke,onbizalom

5.ha írok egy slamet,verset,ha metált hallgatok,ha rágyújtok ritka esetben,ha gitározom vagy ha rajzolok.

6.az emberektol..


ps. az utolso mondatodat nem igazan ertem..gondolom nem gunynak szantad :)

2016. dec. 9. 11:05
 3/10 anonim ***** válasza:

És mit hallgatsz?😄

Nem gúnynnak szántam😏

Magamból kiindulva tudom, hogy sokkal szarabb ha nem látod az arcokat.

Amúgy jó a szemed?

Mit szokak súgni rólad ami nem igaz?

Mi lett a pasijaiddal?

2016. dec. 9. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

hát attól még h kerülöm a szemkontaktust mert ugy erzem h csunyan neznek ram es zavarba jovol,attol meg nem jelenti azt h nem latom őket :D :).

hát slayer,slipknot,avsvnfld,bmth,bfmv,megadeth,pantera,i prevail,arch enemy,the pretty reckless,jinjer,in this moment,tankcsapda,road,depresszió,..igazabol meghallgatok masfajta zeneket is,kiveve a popot..de altalaban ezek..

jó a szemem,még látok :DD

azthiszem..

igazabol mar nem is foglalkozom ezzel,mert olyanokat hallok h az elkepeszto..csak volt egy "nagy szerelmem" aki masok pletykaja miatt ignoralt aztan engem:/.. es inkabb nekik hitt mint nekem..es ez is elegge betett.. nem vagyok meg tul rajta.es mindennap latom az az igazsag..

a tobbiek csak 'fejezetek' voltak amiket nagyon hamar el is olvastam es meguntam,ertelmetlenek voltak..ő volt az egész könyv.ami talán ért is volna valamit..



ja és nagyon dontokeptelen vagyok barmiben,es enni masok elott is nagyon nehezemre esik.. mindennap megkell ezzel 'kuzdenem'.. es tudom h igazabol nem ilyen vagyok..

2016. dec. 9. 12:01
 5/10 nobile86 válasza:

Kedves Kérdező,


Igyekszem rövid lenni, és nekem is lesznek kérdéseim.

Mi győz meg téged arról hogy egy adott tömegben, adott helyen rólad van szó?

És ha egy x perces utazás alatt rólad is van szó... akkor mi van? A nevedet sem tudják, ráadásul te magad is elismered hogy tudod hogy nincs úgy ahogy te gondolod. Akkor miért merülsz bele abba ami rossz? Miért kell a nehezebb utat választani?

Miért fontos erről úgy gondolkodnod mintha azon emberek pillanatnyi véleményén múlna az életed, akik:

1. Valszeg 3 perc múlva már rég nem nálad tartanak.

2. Ha nem magadon gondolkodnál hanem másokat figyelnél meg akkor nem lehet hogy olyan dolgokat fedeznél fel az embereken amik vagy érdekesek, vagy viccesek, vagy bármi ill. olyat fedeznél fel másokon amiért magadról azt gondolod hogy téged kinevetnek? Ha másokon felfedeznél ilyesmit, vagy felfedezel akkor te kineveted a másikat, vagy arra gondolsz, hogy oh, szegény, ő is így néz ki, így hordja a haját stb. biztos őt is kinevetik?

Észreveszel más szociális fóbiában szenvedőket? Ha igen megpróbálsz velük kommunikálni és közösen legyőzni a félelmeiteket? Amikor azt gondolod hogy a többi ember csak veled van elfoglalva akkor igazából azt szeretnéd hogy tényleg veled foglalkozzanak de jó értelemben?

Én látássérült vagyok egyébként szinte születésem óta. Ezt nem azért írom hogy jajj szegény én, mert eszembe sem jutna sajnálni magam ezért, mert semmivel nem látnék tőle többet csak az energiáimat pazarolnám, de én is kapok hideget-meleget az utcán, ott kezdve hogy teljes testel nekem jön vki, mert a telefonját nyomkodja, és azt hiszi hogy megy a multitasking, de qrvára nem, majd miután észreveszi h fehérbottal együtt kb. elsodor akkor motyog az orra alatt hogy jajj, szegény vak: Tényleg? Csak én vagyok a vak? Ezzel vitatkoznék.

Olyannal is találkoztam már aki közölte hogy az összes mozgás-hallás-látás-szellemisérültet bezárná egy intézetbe és mi az hogy egyedül mászkálok az utcán. Hahh. Hallod azért jöttél ide segíteni hogy ezt megmond? Köszi. :d

Szóval tudom hogy van egy csomó ember aki emeletes baromságokat gondol arról ami az ő világképébe nem fér bele. Ha én ezeknek az embereknek a véleményére adnék, és az ő elképzeléseik szerint élném az életem akkor:

a. Egy szobában ülnék és annyi funkcióm lenne mint egy szobafenyőnek.

b. Ugyanabban a szobában ülnék, de a szobanövény léten kívül váltogatnám a depressziótól a sírógörcsökön át az értelmetlen szar az egész világ és mi az hogy nem látok felkiáltásokat. De mi a fenének? Ez még senki állapotán sem változtatott semmit!

C. öngyilkosság. Pfff, felejtsd el. Zavarna hogy nem tudnám miről maradok le!

Egyébként az átlag figyelmetlenséget leszámítva azért viszonylag normálisak az emberek, de

Mit gondolsz egyébként? Aki nem szenved ettől a helyzettől az miért nem? Mármint mi a különbség közted és vki közt aki nem teszi ki magát ennyire mások véleményének?

Pont a héten segített a vonatnál egy 16 éves lány, beszélgettünk egy csomót, mondta hogy mániás depressziós, viszont igen motivált a tanulásban, és mennyire nem érti hogy a kortársai, vagy kórtársai miért nem oly nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a tanulásba mint ő. Mire én: Téged mi késztetett ezen erős motiváció megtalálására.

A depresszióm.

Értem. Ők viszont nem szenvednek depresszióban. Nézd, nekem az hogy látássérült vagyok azt mutatta meg hogy többek között kb. 3-4 szakma közül lehet választani, tehát mindenképpen olyat kell választanom ami érdekel és jó vagyok benne, te ezt azért tetted gondolom hogy kordában tartsd a betegséged.

Megkérdeztem tőle azt is mit csinál olyankor amikor tudja hogy rosszabb időszaka következik ill. tudja-e hogy rosszabb időszak jön hamarosan.

Igen, tudom.

És olyankor, amikor teljesen lever a dep és semmihez nincs kedved akkor van olyan hogy gondolatilag megpróbálsz magadra szólni hogy elég ebből? Fejezd be, teljesen másra is gondolhatnál!

Igen, ez nagyon sokat szokott segíteni! válaszolta a lány.

Szóval neked is ilyesmit tanácsolnék, gondolj arra hogy azok akik látszólag, vagy tényleg épp rajtad nevetnek, rád néznek, nem azért teszik-e mert a saját zavarukat hiányosságaikat, bizonytalanságaikat próbálják meg elkendőzni ezzel?

Másrészt pedig amikor elbizonytalanodsz és nem mersz megszólalni, gondoljj arra hogy erősebb vagy te annál hogy egy ilyen kis megmérettetés, akár egy órai felelés, vagy más nyilvános beszéd gondot jelentsen. Képes vagy rá, nem gyenge vagy, hanem erős! Miért ne lennél az? Mert mások ezt mondják? Na és? Akik az osztály tahó rétegét képezik azok a jól, magabiztosan felelő tanulót is kinézik, mert stréber, a bizonytalant mert bizonytalan, de a táblánál őket nem fóbia hanem érdektelenség miatt küldik a helyükre azzal hogy ülj le, 1es. Tényleg az a legfontosabb dolog az életedben hogy egy ilyen esetben mit gondol rólad a brancs? 17 éves vagy nem 71! Tudd magadról, ne hidd, tudd, hogy annyira vagy képes irányítani az életed amennyirre akarod!


Ajánlott irodalom: Dale Carnegie - Ne aggódj, tanulj meg élni! Ha nem jutsz hozzá nyomtatott formában, küldd el a mail címed esetleg privátban és elküldöm elektronikusan.

Sok sikert!

2016. dec. 9. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

szia! :)

teljesmértékben igazad van a leírtakban,nem is akarom hosszúrafogni,csak egy picit úgy tűnt,mintha azt írtad volna valahol,azzal h "miért törődöm azzal,hogy más mit gondol"= azzal,hogy "mintha tenyleg azt mondanad egy jarasserultnek h allj fel es jarj.. jo kicsit lehet eros tulzas ez hasonlatnak,de nem megy,nem lehetek ezen csak ugy tul..ez nem egy gondolat,nem ezen jar az eszem.. sokkal inkabb egy erzes amit nemtudok kontrolalni.. jo tudjuk,h minden erzes biokemiai folyamat blabla..de akkorsem megy az h nem gondolok ra es kesz..olyan mintha erosen fajna a hasas,39 fokos lazban fekudnel.. ha kozben szivarvanyra gondolsz,meg mindig ugyanugy faj a hasad mikozben tuzelsz .nem mulik csak ugy el..

es helyesbitenek is.: en nem azt figyelem h hol s ki mit mond rolam..ha nem is gondolok erre,bemegyek egy tobb fős szobaba v folyoson v barhol jarok ahol sokan vannak egyszeruen rosszul leszek es probalok sietni..

es egyaltalan nem szeretnem azt h ramnezzenek,vagy h barmit is mondjanak rolam.. nem szeretek a kozeppontban lenni..rendben rad irok privatban es szivesen elolvasnam:).. egyebkent bocsanat h nem valaszolok minden kerdesedre,nemtudom,hogy csak azert mert telón írok,vagy tenyleg nem mutatja a valaszodat mikozben en valaszolok..(?!) vagy csak en nem tudom meg hasznalni ezt az oldalt ,csak ma regisztraltam

2016. dec. 9. 19:42
 7/10 nobile86 válasza:

Szia,


Persze tudom, hogy ez nem megy egyik pillanatról a másikra. Arra gondoltam csak a gondolatos hasonlattal hogy igazából az érzéseket ill. a félelmet amit érzel nem egy valós fizikai betegség váltja ki, hanem a félelem hogy középpontban leszel, vagy hogy ez megtörténhet, ez viszont olyan állapotot vált ki belőled aminek már fizikai tünetei is vannak, viszont a kiváltó ok egy vagy több gondolat, nem egy fizikai elváltozás.

Ok, a könyvet szívesen átküldöm, írj nyugodtan.

Kitartás, szép napot!

2016. dec. 13. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

nekem az segít, ha kipróbálok dolgokat, amitől félek. kis lépések. és ha olyasmit csinálok, ami örömet okoz. erre ajánlják az alkotást, zenehallgatást, sportot, közösséghez csatlakozást akár a neten is. és persze ha valahogyan hasonló embereket találsz.


aki azt mondja, hogy gondolkozz racionálisan, az vsz nem volt ilyen helyzetben. a félelem hirtelen jön és megmagyarázhatatlan.


magasan kvalifikált negatívgondolkodó vagyok. ha azt mondod, a boltban nem történhet semmi baj, akkor tudok 10 veszélyt, ami erre rácáfol.


félelmedben beszarhatsz. előfordulhat, hogy nem tudsz megszólalni, és anélkül kell kimenned, hogy megvetted volna, amit akarsz. lehet, hogy annyit szerencsétlenkedsz a pénztárnál, hogy kinevetnek. ott hagyhatsz/elhagyhatsz zavarodban egy nagyobb összeget. lehet, hogy a rossz élmények miatt soha többet nem akarsz oda visszamenni, pedig ez a bolt van közel, tök praktikus lenne. lehet, hogy összefutsz egy nem kedvelt ismerőssel, aki hülye kérdéseket tesz fel, és nem jut eszedbe semmi elfogadható válasz. vagy a főnököddel/családoddal, miközben kotont veszel. lehet, hogy állást keresel, nem találsz, ők hirdetnek, de ezzel a vásárlós szerepléseddel az összes esélyed elszúrtad. lehet, hogy összefutsz egy álompasival, és csak vigyorogni tudsz. feltűnően.


az érzelmek nem racionálisak.


a gyökerüket nagyjából én is tudom, de az nem segít. keress rá a viselkedésterápiára. lehet, találsz jótanácsokat, mit próbálj ki.

2016. dec. 13. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 nobile86 válasza:

Üdv Mindenkinek ismét,


A virtuális vagy élő kapcsolatépítéshez a következő linket találtam, ami alatt további, már a kérdéssel foglalkozó linkeket találtok.


http://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__2..


Nem gondolom egyébként hogy ez úgy működik hogy az ember megrázza magát és volt-nincs fóbia, hisz ha ez így lenne akkor ki mondaná hogy szeretek félni?

és van is olyan hölgy ismerősöm akivel 15 éve ismerjük egymást és nagyon jóban vagyunk, ő egyébként szintén szenved ettől, de nála még testsúlyból adódó elégedetlenség is tetézi ezt.

Egyébként a bámulással kapcsolatban, hiába nem látok, néha érzem a tarkóm közepén a láthatatlan, megfoghatatlan tekintetet, mint egy tompa tűt.

Amikor ezzel a hölgyel mentünk vhova, és ő tudta hogy felőlem engem aztán bámulhatnak, mindig mondtam neki, közvetítsen nekem ha nagyon megbámulnak, és nem veszem észre, hogy mosolyoghassunk a bámulókon. Hogy rájuk, vagy rajtuk? Ez már csak helyzet kérdése volt. Így sokszor eltudtam terelni a figyelmét mert nem a sajátmagára kapott visszajelzésekkel foglalkozott.

Mostmár egyébként ő is ott tart, hogy eljár néhány éve ide-oda, jelenleg kapcsolatban van, jobban érzi magát.

Mit gondoltok egyébként arról az 5letről hogy otthon a házból való kilépés előtt eljátsza az ember gondolatban az összes, vagy a legvalszebben felbukkanó félelemkeltő kimenetelt, úgy hogy időt szán rá ha teheti, akár a tükör előtt hangosan kimondva egy elképzelt kínos helyzetre vagy kinevetésre adott választ, vagy akár tényleg leverni otthon vmit az asztalról hogy közönség nélkül élje át 50 %osan a helyzeteket és majd ha ez a gondolat tényleg eszébe jut akkor képes-e arra visszagondolni hogy otthon, biztonságban ezt már egyszer átélte és felkészült rá?

Vmint, kérdező, szted beválna nálad pl. az hogy akár fejben akár hangosan egy órai cselekményt játszol el, úgy hogy a tanár mondatait is te adod vissza magadnak valósághűen? Így amikor tényleg kimondják a neved, és tényleg kimész akkor az otthoni helyzetre visszagondolva ez segítene?

Még egy elvetemült gondolat: Ezeket a próbákat érdemes lehet esetleg felvenni és visszanézni/hallgatni, vagy egymás felvételeit megnézni?

2016. dec. 15. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Szia!!nekem is ilyen tüneteim vannak csak enyhébbek. Vetettem anyámmal egy felnőtt szinezőt,és ha rám jön egy roham zene mellet elkezdek színezni otthon és rögtön megnyugszom.Nagyon ajánlom!!!próbáld ki,nekem nagyon sokat segített :)
2016. dec. 21. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!