Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Diszkalkuliások, nektek mik a...

Diszkalkuliások, nektek mik a tüneteitek? 17/L

Figyelt kérdés

7. óta, minden évben megbuktam félévkor, év végén, mindig nagy nehezen sikerült csak megszereznem a kettest. Most tizenegyedikes vagyok, rettegek, hogy jövőre nem lesz meg az érettségim. Heti háromszor járok matekra, feladatokat oldok meg, de sorozatosan írom az egyeseket. Diszkalkulia vizsgálat indokolt az én esetemben?

Szívesen beszélgetnék privátban is valakivel, aki hasonló problémával küzd.


2018. márc. 10. 17:48
 1/8 anonim ***** válasza:
39%
Én sem vagyok egy nagy lángész matekból, kettes vagyok, két hónap múlva érettségi, de egy kettest nem lesz nehéz összehozni az érettségin, ne aggódj.
2018. márc. 10. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nem igazolt, de én biztos vagyok benne, hogy az vagyok. Igaz, én már 5 éve érettségiztem. Érettségit megelőző nap közölte a matekkorrepetátorom, hogy kb. esélytelen, hogy sikerülni fog és sajnálja, hogy ilyen erős iskolába jelentkeztem (60%-tól volt meg minden dolgozatnál a kettes). Az igazgatóság is rettegett tőle, hogy megbukom, mert az milyen ciki lett volna egy jónevű iskolának, így április környékén irattak csak velem egy speckó próbaérettségi szerűséget, az kettes lett, de így is kaptam az ívet állandóan. Matekórán alig bírtam megmaradni, folyton ment a hasam az idegességtől. Ilyen esélyekkel indultam neki, de HÁRMAST!!! kaptam az érettségire, a matekkorrepetátorom javította (akkor ő is a suliban dolgozott) és szinte könnyek között hívott fel, magából kikelve, mintha valami csoda történt volna (az is történt :D )

Konkrét tüneteim a folyamatos számtévesztés, nem látom át, hogy melyiket hogyan kell kimondani, főleg ha sok számból áll (3nál többől :D) geometriai érzékem pocsék, térben nem látok dolgokat, az összeadás nehézséget okoz, főleg, ha 100-asoktól felfele (pl 784+456), a mértékegység váltás már általános 3.ban sem ment (!!!) azóta se tudok kiigazodni a váltószámok között.

2018. márc. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A diszkalkulia már alsóban (sőt óvodás korban is) mutat tüneteket. Ha akkor nem küldtek el vizsgálatra, az vagy azt jelenti, hogy nem voltak tüneteid, vagy azt, hogy trehány volt a tanárod (és bocs, de a szüleid is).

Szerintem keress először a neten egy diszkalkulia-tesztet, ill. nézd meg, hogy rád jellemzőek voltak-e kisebb korodban a tünetek (pl. nehézség sorozat szabályának felismerésében, analóg óra leolvasása stb.); és ha igen, akkor sos-ben kérj egy hivatalos vizsgálatot.


Előző válaszolónak is: az a baj, hogy a diszkalkuliára nem a sima korrepetálás a megoldás, mert csak speciális módszerekkel lehet jó eredményeket elérni. Pl. a mértékegységeknél nem kellene ragaszkodni a váltószámok bemagolásához, hanem lehet, hogy megoldja a problémát, ha a prefixumokat "lefordítjuk" magyarra. Pl. a "kilo" jelentése 1000 --> tehát a "kilo|gramm" 1000 grammot jelent, a "kilo|méter" pedig 1000 métert. A nagy számoknál célszerű hármas csoportokban gondolkodni, amúgy is úgy tagoljuk a számokat leíráskor (pl. 652.147 - hivatalosan szóközzel kellene, nem ponttal; betűvel leírva pedig ugye a hármas tagolás szerint kötőjelezünk, azaz hatszázötvenkétezer-száznegyvenhét).

2018. márc. 11. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk kifejezetten nem javasolták a vizsgálatot, mert inkább legyen egy kettes érettségi, mint felmentés a matek mellett (munkavállalás szempontjából állítólag sokkal előnyösebb, de nem nagyon értek hozzá).

A tanár pont telibesz**ja amúgy a legtöbb helyen, sőt, az egyik még élvezte is, hogy megalázhat az osztály előtt a táblánál... Közben folyton ba**gattak, hogy jaj miért nem tanulsz mááár? Közben meg vért izzadtam minden egyes délután a korrepetátornál... Azért, hogy másnap írjak egy karót. Na mindegy, ez egy nem túl vidám fejezete az életemnek, de szerencsére már vége, és persze olyan helyre mentem főiskolára, ahova 0 matek kellett. Azt persze gond nélkül elvégeztem, mily meglepő.

Neten nem nagyon van diszkalkulia teszt, vagyis ilyen kisgyerekek számára készült csak. Legalábbis nemrég csak olyat találtam, pedig jó lenne elvégezni egy komolyabbat is.

A tagolás amúgy nagyon jól bejön, csak nekem a 3 szám "sok", így kettesével látok át mindent. Szóval ha van egy hosszabb számsor, azt mindig kettesével értelmezem, úgy megy.

2018. márc. 11. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát, szerintem a kutya nem nézi az érettségi bizonyítványt, ha már diplomája is van valakinek. Nekem legalábbis mindig csak a főiskolai oklevelet kérték, amikor pályáztam valahova. Persze, ha valaki nem akar továbbtanulni, még okj-n sem, akkor az érettségi a "mutogatni való", és lehet, hogy van olyan munkahely, ahol számít esetleg...


Az a tanár pedig súlyos jogsértést követ el, amelyik nem veszi figyelembe a szakvéleményben foglaltakat, ill. már magával a megalázással is. Simán ki lehet rúgatni az ilyen k.csögöket.


A korrepetitorodat nem akarom bántani, de - mint fentebb is írtam - nem plusz gyakorlásra van szüksége egy diszkalkuliásnak, hanem más módszerekre. Nem állítom, hogy azokkal nem izzadnak vért, de legalább van eredménye.


Tesztre most rákerestem, csak nincs időm végignézni a találatokat, de rögtön az első már ezres számkörben számolni tudást igényel, szóval nem a legkisebbeknek való. Ha gondolod, "diszkalkulia teszt felnőtteknek" vagy "... középiskolásoknak" kombóval próbálkozz szerintem. :)

2018. márc. 11. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes válaszokat,azóta elmentem egy vizsgálatra és bebizonyosodott, hogy valóban diszkalkuliás vagyok.
2018. márc. 16. 19:21
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hol voltál, de a "hivatalos" vizsgálatot is meg kellene csináltatni, mert - tudomásom szerint legalábbis - csak így kaphatsz olyan szakértői véleményt, amit az iskoládnak kötelező elfogadnia. A helyi nevelési tanácsadóban érdeklődj, és próbálj meg mielőbbi időpontot kiharcolni, mert ezekre gyakran hónapokat kell várni.

Ha elkészül a szakvélemény, akkor azon rajta lesznek a javaslatok is, pl. értékelés alóli felmentés, vagy ha az nem, akkor több idő biztosítása dolgozatoknál, egyéni segítségadás, fejlesztőpedagógusi foglalkozás, ilyesmik. És még egyszer: ez az iskolára, a tanárokra nézve KÖTELEZŐ, tehát nem sunnyoghatják el.

2018. márc. 16. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Kérdező írhatok privát üzenetet?
2018. márc. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!