Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Borderline dühkitörés nélkül?

Borderline dühkitörés nélkül?

Figyelt kérdés

Nemrég diagnosztizáltak borderline személyiségzavarral.Tudom, hogy egy betegség egyénként eltérő lehet, és nem mindenkinél ugyanúgy jelenik meg, de kicsit kételkedem.

Sok minden jellemző rám, pl. az impulzív viselkedés (falásrohamok, néha szerabuzús), szuicid gondolatok, önutálat, önsértés, illetve átmenetileg voltak disszociatív tüneteim is.

Viszont a dühkitörések, manipuláció, agresszivitás egyáltalán nem illik a képbe. Ha dühös is vagyok, akkor magamra, és befele irányul. Általában csendes vagyok és türelmes. Az "elhagyatástól való félelem" is elég kétes nálam, inkább én vagyok az aki hajlamos elhagyni/elhanyagolni embereket. Barátaimmal figyelmes vagyok, és megértő, nem viselkedek "szélsőségesen",a kapcsolataim konfliktusmentesek; ugyanakkor néha azt érzem hogy "nincs rájuk szükségem", és ilyenkor nem keresem velük a kapcsolatot, nem akarok velük lenni, ez mondjuk probléma...

Nem idealizálom az embereket, de gyakran érzek érdektelenséget azokkal szemben, akiket amúgy szeretek.

Van itt olyan aki hasonló ezzel a diagnózissal?



2018. dec. 6. 20:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Dühkitörés magad felé is irányulhat, vagyis amikor magadat bántalmazod, az is lehet dühkitörés, attól függően, hogy hirtelen felindulásból, haraggal teszed-e. Nem akarom az ördögöt festeni a falra, de ha disszociatív vagy, elképzelhető, hogy az agresszív dühkitöréseid közben disszociálsz, így később nem emlékszel rájuk? (persze a disszociációknak is rengeteg formája van, arra gondolok, hogyha teljes emlékezetkieséssel jár)


Előfordul, hogy bizonyos tünetek csak bizonyos élethelyzetekben aktivizálódnak. Az írásod alapján nem tudsz kötődni biztonságosan, mert nem érdeklődsz aktívan a barátaid iránt. Viszont ha valakihez elkezdenél kötődni, pl. komoly párkapcsolatod lenne, akkor lehetséges, hogy aktivizálóna az 'elhagyástól való félelem'.

Természetesen nem rád gondolok, de sok bpd-stől hallottam, hogy azért löki el a barátait, mert fél, hogyha nem ő fordít hátat valakinek, akkor neki fognak. Gondolkoztál azon, hogy miért zárod el magad a barátaidtól is? Lehet, hogy egy ilyen félelem áll a hátterében. Persze lehet, hogy egyszerűen csak érzelmileg ki vagy égve és nem tudsz aktívan érdeklődni mások iránt. Viszont ez egy jó gondolatmenet lehet, segíthet jobban megismerni magadat. Én pl. azért nem barátkozom, mert félek, hogy rosszat teszek akaratlanul és akkor bántani fognak.


A manipulációt gyakran félreértelmezik az emberek. Az is manipuláció, ha hazudsz magadról valakinek azért, hogy kedveljen. Ezt pedig sok, teljesen egészséges ember is csinálja. A borderlineosok általában szeretnek szerepeket játszani, hogy jobban kedveljék őket. Persze vannak olyan borderlineosok, akik a köznyelvben elterjedt "manipulációt" alkalmazzák és hardcore fenyegetőznek öngyilkossággal, önbántalmazással, mindenkit félrevezetnek, hogy általuk fontos személy figyelmét elnyerjék, de nem erre kell gondolni elsősorban, ha azt mondják a bpd-sek manipulatívak. A legtöbb bpd-s egyébként is túl impulzív ahhoz, hogy a köznyelvben kialakult elképzelés szerint legyen az.


24/N, borderlineos vagyok én is sajnos, 19 éves koromban derült rá fény.

2018. dec. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi, ez abszolút hasznos válasz volt. Így már sokkal árnyaltabb a kép. Valóban nem volt még komoly párkapcsolatom, szóval lehet ez még várat magára...

A barátaimmal kapcsolatban meg sokat gondolkodtam, hogy miért van ez az eltaszító viselkedésem, de még nemigen sikerült rájönnöm, lehet, hogy van benne valami félelem a kötődéstől.

Egyébként én most vagyok 19..

2018. dec. 6. 22:00
 3/5 anonim ***** válasza:

Van egy olyan borderline “vállfaj” hogy csendes típus.

Egyébként azt jól tudod, nem kell mindennek illenie rád. A diagnózishoz van egy DSM V nevű kis kézikönyv. Az alapján van többféle tünet és azokból adott számúnak kell teljesülnie (hivatalosan)

2018. dec. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy tudtam segíteni :)


#3, a borderline azért nem csak bizonyos tünetek jelenléte, mert az rengeteg más betegségre is ráillhet pl. bipoláris depresszióra. A betegségeknek van kialakító tényezőjük is, a borderlinenak az anyához való ambivalens vagy dezorganizált kötődés-kapcsolat illetve az érvénytelenítő környezet. Ezek nélkül nem beszélhetünk borderlineról, még akkor sem, ha x tünet jellemző egy személyre. Már csak azért sem, mert teljesen máshogy kell gyógyítani ugyanazokat a tüneteket, ha más a kialakító tényezőjük. Buta példa, de ha valakinek fáj a gyomra, attól még nem biztos, hogy refluxos, más baja is lehet, amit másféleképpen kell kezelni. Pszichés betegségnél sem elegendő csak a tünetekre támaszkodni, képzett szakember nem is teszi. Ezt csak azért írom mert szerintem érdekes és fontos :) Bocsánat, hogy megint ilyen hosszúra sikerült. :( :(

2018. dec. 7. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
4. Azt írtam le hogy mire adnak ilyen diagnózist. Ennyi
2018. dec. 7. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!