Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen különbségek vannak az...

Milyen különbségek vannak az Asperger-szindróma és az autizmus között?

Figyelt kérdés

Elkezdtem járni egy pszichológushoz pár hete, és ezekre gyanakszik.

Tudom, hogy az Asperger is egyfajta autizmus, de nem tudom mi alapján különböztetik meg őket.


Valaki aki esetleg hasonló cipőben jár? Mi történtik a diagnózis után? Segített nektek valamit hogy diagnosztizáltak?



2018. dec. 22. 23:42
 1/3 Phoney ***** válasza:

A DSM-5-ben (2013-) már nem is különböztetik meg, hanem az autizmus spektrumán helyezik el. Az aspergeres lényegében egy értelmileg jól fejlett autista, ezért tűnt úgy sokáig, hogy ez nem is autizmus.


Hogy mi alapján különböztetik meg, az nagyon jól le van írva a magyar wkipédia cikkében, azon belül itt:

[link]

2018. dec. 23. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Első jól leírta, ma már nincs hivatalosan Asperger szindróma. Röviden összefoglalva enyhe autizmus, általában a szociális készségekben ütközik ki. A nemed nem derült ki a kérdésből, de lányoknál nagyon nehéz észrevenni, mivel ők általában lemásolják a társaikat, és elfedik a tüneteket. Ha utánaolvasol, és szerinted igazak rád a tünetek, érdemes lehet kivizsgáltatni magad, de felnőtteknél fizetős.
2018. dec. 23. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Az autizmusra úgy kell tekinteni, mint egy skálára, melynek elején a nagyon erősen érintettek vannak (esetleg társult értelmi fogyatékossággal), míg a végén a kissé különc/különös emberek, fura szokásokkal, stb.

Az asperger-szindróma differenciáló tényezője az átlagos, vagy átlag feletti intellektus volt - szóval a skála szebbik vége...


De amint fentebb írták, már csak ASD (autizmus spektrumzavar) dg van, azon belül 3 szinttel, az önállóság szerint bontva.

Nem jó móka több diplomás, mély - több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező orvosokat még csak ilyen formális dolog miatt is kritizálni, de szerintem ez annyira nem volt jó ötlet.


Egyes funkcionális MRI vizsgálatok kimutatták, hogy bizony vannak különbségek egy autista, és egy aspergeres eltérő agyműködése között. Én azt tapasztalom, hogy az autisták - akik eszünkbe jutnak a szó hallatán - egész más gondokkal küzdenek, mint egy aspergeres.

A diagnózis arra jó, hogy ne magad okold olyasmiért, ami miatt nem vagy hibás. (Ugyanakkor amiről tehetsz, azért nyugodtan -> ne legyen ez egy mentség...)

Sok dologra magyarázatot adott, sok hasonló embert megismertem - és bár néha jó volt baromi különcnek lenni, de .. néha meg nem, és reveláció hatású élmény volt hasonló mintázatokat, sztorikat hallani másoktól! Ilyen filmeket nézni, könyveket olvasni.


Ahhoz, hogy ezt helyén kezeld, "meg kell érkezni" (el kell fogadnod a másságod, a határaid, az előnyeid, képességeid), ha ez csak egy papír, ami a fiókban végzi, teljesen értelmetlen.

Ha vannak barátaid, voltak/van párkapcsolatod, munkád, tudod mit akarsz, jól megy a tanulás - szóval minden tök jó az életedben, szintén felesleges a dolog.


Nekem a lehető legjobb irányba változtatta az életem, lett új közösségem, ott találtam párt, ebből kiindulva lett munkám (az alapítványtól hívtak fel, hogy lenne egy nekem való munka...).

És ami még fontosabb: el tudsz indulni célzott terápia irányába.

2018. dec. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!