Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Iszonyat egészségtelenül...

Iszonyat egészségtelenül táplálkozom, hogy kezdjek változtatni?

Figyelt kérdés

27/N vagyok.

Egészen 18 éves koromig, amíg anyukámmal éltem, iszonyat egészségtelenül ettem. Sosem adott nekem gyerekként gyümölcsöt, zöldséget, és mirelit kajákon meg kólán nevelkedtem.


A lényeg, hogy nekem ez volt a természetes utána is, mert nem híztam, jó alakom volt, és mivel ebben nőttem fel, ez volt a természetes. VISZONT:

szeretnék változtatni. Elkezdtem antidepresszánst szedni, és híztam tőle. 170 cm 64 kiló vagyok. Nagyon jó az alakom, viszont 60-61 voltam, és zavar, hogy feljött.


Elmondom a mostani étrendemet:

-reggeli nincsen

-ebédre mindig más, de általában csak egy fogás (rántott hús, bolognai, penne, hal, stb, mindig változó)

-vacsira egy szendvics (kifli vagy nagyobb zsemle, vaj, sajt, szalámi)

-illetve napközben kóla

Napi 1 órát sétálok, és ha van időm szoktam tornázni.


Na most teljesen szeretnék változtatni. Hogy kellene bele kezdjek? Aza baj, hogy ahány oldal, annyi féle ötletet látok, illetve én teljesen analfabéta vagyok ilyen téren, és szeretnék okosodni. Hogyan tudnék bele kezdeni ebbe? Sok barátnőm van, akik egészségesen étkeznek, mégsem fogynak, illetve nagyon divat lett ezzel dobálózni, viszont úgy látom, hogy ténylegesen kevés ember táplálkozik egészségesen.


Szeretnék változtatni, hogy a szervezetem idővel meghálálja, ezért kérnék segítséget, hogy hogyan kezdjek el elindulni ebben?


Nagyon köszönöm előre is mindenkinek, aki válaszol!


2023. febr. 15. 18:49
 1/7 anonim ***** válasza:
60%
Kezdd úgy, hogy egyél reggelit is és az összes magas glikémiás indexű ételt, gyorsan felszívódó szénhidrátot cseréld le alacsonyabb glikémiás indexű ételre és lassan felszívódó szénhidrátokra. Ez vonatkozik az italokra is, tehát a kólát elimináld, igyál vizet. Érdemesebb csökkenteni a cukrot, hogy leszokj az édes ízekről, mint édesítőszerrel helyettesíteni, mert azok növelik az étvágyat. Ha ez már jól megy, legalább 2 hónapja és nem fogysz, akkor kicsit csökkentsd az adagokat.
2023. febr. 15. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát új szokások kialakitasahoz legalább 1-2 hónap kell, hogy beepuljon.

És ha 180 fokos fordulattal kezded, akkor könnyen kudarcba fulladhat. Úgyhogy mindenképp kicsiben kezd.

Pl először elhagyod a kólát és helyette vizet, teát iszol. Kezdetben izesitheted cukorral vagy mézzel, de idővel el is hagyhatod ezeket is. Ha kell a koffein, akkor inkább kávézz, ha szereted.

Vegyél időnként 1-1 almát, banánt, bármilyen szimpatikus gyümölcsöt.

Az egészséges kaja elég relatív.

Valakinek a zabkasa, csirke-brokkoli-rizs, fehérje shake az egészséges, masnak meg a húsleves porkolttel és nokedlival.

A legfontosabb, hogy ne éhezz. A bevitt kalóriaval minimum az alapanyagcseredet fedezd. Legyen meg a zsír-szénhidrát-feherje egyensúly. Erre jó kis applikacio pl a kalóriabazis.

De amúgy nezegethetsz mintaetrendet. Ha meg nagyon nem boldogulsz akkor el mehetsz dietetikushoz vagy személyi edzőhoz.

2023. febr. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Első lépés: kólát, cukros üdítőket dobd ki a fenébe, mert a kalóriáid nagy részét az teszi ki. Ha úgy érzed nem tudsz nélküle létezni, váltsd le zéró változatra.
2023. febr. 15. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Hogy írjak valamit a kajára is: törekedj arra, hogy minden étkezésnél legyen a tányérodon 2 marék zöldség (ami nem krumpli), 1 marék fehérje (pl hús, hal, tojás, tofu), és max 1 marék szénhidrát (pl rizs, tészta, krumpli).

Zöldségeknél figyelj rá, hogy párold (akár főzeléknek) vagy edd nyersen. Ha egy kaja olajban sült vagy öntet van rajta, akkor jellemzően sok kalóriát tartalmaz, szóval csak módjával.

2023. febr. 15. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem első lépésként keress új, zöldséges ételeket, amik ízlenek. Tipp: hús+zöldség+fűszerek sütőzacskóban együtt sütve. A zöldségek átveszik a hús ízét, nagyon finom lesz. Nem javaslom hosszú távon a bolti, csomagolt zacskós zöldségkeverékeket, de kezdetnek jó, kirakod magad elé mint máskor a csipszet, és elcsipegeted.


Ha gyümölcsöket se szoktál enni, és egészben nincs ingerenciád hozzá, akkor először próbáld meg turmix formájában és/vagy befőttként, és így fokozatosan haladhatsz az egészségesebb egész gyümölcsök felé. Ne próbálj meg egy almát elrágni, kifáradsz közben és kudarcod lesz. Inkább darabold fel, mintjárt vonzóbb úgy.


Italoknál tényleg a víz és a cukrozatlan gyümölcstea a nyerő. De kóláról átállhatsz lépésenként, valamivel jobb a 100%-os gyümölcslé, majd ezt elkezded keverni vízzel, növelve a víz arányát. A teába pedig eleinte tehetsz cukrot, citromot, előbbit fokozatosan csökkentve.


Szóval: fokozatosság, kísérletezés. Az agy a megszokott ízeket ismeri fel finomnak. Ha egy zölséget már tízféleképp próbáltál, különböző módokon elkészítve és nem ízlik, akkor feladhatod az adott zöldséget, de hamarabb ne.

2023. febr. 15. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
2023. febr. 15. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Igyál sok-sok vizet, napi legalább 2-3 liter, mindig legyen nálad egy kulacs és töltsd fel, ha kifogy, vízen kívül semmi mást ne igyál és ne vegyél, a teát tudom még ajánlani.


A reggelit szerintem nem feltétlen kell elhagynod, az is megteszi, ha 9-10-11 körül eszel először és addig csak vizet iszol.


Az ételeket amiket ajánlok, ahhoz kell minimálisan főzési tudás, de konkrétan YouTube-ról nagyon hamar meg tudod tanulni ezeket.


Reggeli: zabkása és/vagy rántotta

Zabkását csináld tejjel és adj hozzá almát vagy banánt, fahéj az feldobja az ízt és az is segít némileg a fogyásban. Rántottához a teljes kiőrlésű kenyér passzol, sóval és borssal bőven jó ízűre lehet fűszerezni.


Ebéd: sültcsirkemell rizzsel és zöldséggekkel ami lehet nyers vagy párolt, legegyszerűbb recept és népszerű is. (Egyél jó sok zöldséget!!)

Ne rántsd ki a húst, csak süsd meg ne túl sok olajjal, videókból könnyen megtanulhatod.


Vacsora: Teljes kiörlésű tészta paradicsomszósszal és sajttal, sajt helyett babot is tehetsz rá, konzervbab teljesen jó, csak ha van benne cukor, mosd el a babot.


Összegzés: csak is vizet igyál, de abból sokat, reggelizz is ha lehet és magadnak készítsd el az ételeket, emellett nézd meg az összetevőket mindig. Ne menj többet étterembe, csak boltokba ( lidl, aldi, tesco, spar bármi, ami van)

Szendvicseket is csinálhatsz, tejföllel és sajttal meg salátával, gyors és finom.


Bármi kérdésed van segítek!

2023. febr. 19. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!