Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mi a helyzet a Sárgabarack...

Kupicalajos kérdése:

Mi a helyzet a Sárgabarack maggal, ehető vagy nem?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvasom, hogy cianidot tartalmaz, de felnötteknek napi 3-at meg szadab enni, de gyereknek ne adjunk mert mérgező. Gyerek koromban a barátaimmal kiló számra ettük, de nem volt semmi bajunk.


Akkor most mi a helyzet a magokkal?



2023. jún. 14. 13:04
 1/7 anonim ***** válasza:

Engem az érdekelne, hogy hogy lehet kiszedni valahogy a cianidot belőle, vagy lehet-e semlegesíteni.


A hagyma kéntartalma talán segít, de lehet, hogy ez hülyeség.


Én is csak hallottam.

2023. jún. 14. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Igen, található benne cianid. Felnőtteknek napi 1-2 darabtól semmi baja nem lesz, viszont egészségügyi szempontból nem ajánlott. Természetesen mindenkinek máshogy reagál a teste rá, tehát lehetséges, hogy ha magasabb dózisban eszed nem lesz bajod tőle (vagy nem veszed észre, hogy bajod van tőle).

Itt van pár tanulmány róla, hogy igen, veszélyesek: [link]

[link]

[link]

2023. jún. 14. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
1-es, el lehet a magból távolítani magas hőfokon történő sütéssel, főzéssel, mikrózással. :)
2023. jún. 14. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Z003 ***** válasza:

Egyes különböző csonthéjasok magjai amigdalint tartalmaznak. Ebből az anyagból szabadul fel hidrogén-cianid. Ebből ered az hogy mérgező. Azonban a szervezet egy adott mértékig képes lebontani a keletkező cianidot, ezért kis mennyiségben ártalmatlan. A gond akkor kezdődik ha nagyon sokat eszik az ember és átlépi azt a mennyiséget amit a szervezet letud bontani. Csak ekkor kezd el jelentkezni a mérgező hatás, de itt is vannak fokozatok az első tünetek alig érezhetőek és gyorsan elmúlnak.


Körülbelül 100g magbél már elég veszélyes lehet egy átlag felnőttre. Azonban a mag amigdalin tartalma nagyban függ a termés korától és fajtájától. Valamint a szárítás nagyban csökkenti a méreg tartalmát főzés pedig szinte teljesen megszünteti.

2023. jún. 14. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Kiskoromban napon volt szárítva, aztán megtörtük és ettük. Akkor még nem volt ilyen információ, hogy mérgező lenne.
2023. jún. 14. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én is rengeteg sárgabarackmagot ettem kiskoromban, még mindig élek.
2023. jún. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Van akinek nem lesz tőle baja, van akinek kevesebb is megárt, mint az alkoholnál. De mivel cianidos, senkinek nem jó, max nem lesz tőle látható baja.(de belül szervezetének nem jó akkor se). Azért kilószámra nem kéne enni.
2023. jún. 15. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!