Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Igaz-e, hogy a káliumtúladagol...

Igaz-e, hogy a káliumtúladagolás életveszélyes lehet?

Figyelt kérdés
Vettem egy vitamincsomagot,amiben az összes vitaminból a sokszorosa van a megszokottnak és 500 mikrogramm kálium is van benne többek között.Ez soknak számit vagy még elmegy? Egyik ismerősöm riogatott hogy a sok kálium nagyon káros a szívre. Ez a mennyiség annak számit?? Kérem szépen,olyasvalaki válaszoljon,aki valamennyire ért ehhez,nagyon fontos lenne! Köszönöm!
2008. ápr. 11. 21:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

nos.


kezdjük az elején. Gondolom nem kéz alatt vetted, hanem patikában, vagy boltban. (ha kéz alatt vetted, akkor dobd ki) Ebben az esetben, biztos lehetsz abban, hogy ha az előírás szerint szeded, akkor bajt nem csinál.


A a túl sok kálium valóban okozhat problémákat, mert többek között a szív működését is serkenti. Ezért nagy mennyiségben szívrohamot okozhat.


A szokásos vitamin mennyiségek egy táblázaton alapulnak, un. napi szükséges mennyiség adatokon. Erről azt kell tudni, hogy a II. világháború alatt készült (azóta picit persze módosítottak rajta), és azt mutatja, hogy mennyi az a minimális mennyiség, aminél még nem lépnek fel hiánytünetek. Skorbut pl. Az ideális mennyiéseg meg igazából nem ismertek.


Alapvetően kétfajta vitamin van. A vízoldékony és a zsírban oldódó. A vízoldékonyban az a jó (és persze a baj is vele), hogy a fölösleges mennyiséget egyszerűen kipisili az ember. (ilyen pl. a Cvitamin, ezért lehet mostmár adagolós kapszullában is kapni) A zsíroldékonyak viszont nem tudnak ilyen egyszerűen kiürülni, azaz ha rendszeresen többet vesz be az ember a szükségesnél, akkor túladagolás léphet fel.


Az ajánlott napi kálium mennyiség egyébként 3,5 g feltőtteknek.

2008. ápr. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A vitaminokat és ásványi anyagokat a tévhittel ellentétben NEM LEHET túladagolni! Csak akkor ha valamelyikből aránytalanul többet szedsz! A multivitamin csomagok nem véletlenül vannak megfelelő arányban összeállítva. Tehát multivitamin formában LEHETETLEN túladagolni. Én is olyan vitamint szedek, amiben 500 mikrogramm kálium van és abból NAPI KETTŐT. Már két éve! Azóta csak pozitív hatását látom. Pl elmúlt örökre az allergiám! Vagy pl két éve nem kaptam el SEMMILYEN betegséget!
2008. ápr. 11. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,de végülis jobban megnéztem a dobozt és 45 mg kálium van benne+ez az 500 mikrogramm. Bár ha az első válaszoló szerinti értéket nézzük,akkor ez még igy is kevés.Igazából a Lenkei féle vitaminról van szó,és ez nincs OÉTI által ellenőrizve.Csak ezért ijedtem meg.De ha ezek szerint grammnyi mennyiség az ajánlott,akkor megnyugodtam...:)
2008. ápr. 13. 15:17
 4/5 anonim ***** válasza:
De igen hosszú távon vagy nagyon nagy dózisban túl lehet a vitaminok adagolni főleg a zsírban oldódóakat. Ja és nem egy botrány volt már a gyógyszergyárakban abból,hogy a multivitaminok rosszul voltak összeállítva és azoknál jöttek ki a tipikus tünetek akik évek óta szedték. De az első válaszoló jól írta, ha gyógyszertárban vetted és nem egyéb egészségboltban ,és a ráírt adagot szeded akkor nem lehet bajod.
2009. aug. 26. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Amúgy a Lenkei-vitaminok egy részét betiltották, épp a nem megfelelő összetevő-mennyiségek miatt. Biztos nem véletlenül.
2009. aug. 26. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!