Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ha nem veszem 100%-os komolysá...

Teutul kérdése:

Ha nem veszem 100%-os komolysággal a paleolit étrendet, de próbálok minél hűségesebb maradni hozzá, akkor melyik az a nem paleo köret, amelyiket leginkább megengedhetem magamnak?

Figyelt kérdés
Próbálom a paleolit étrendet követni, de szinte minden klasszikus köret tiltva van benne. Mivel a harcosok étrendjét is követem, így csak egy főétkezést tartok egy nap. Napközben nem eszek semmit, max egy-egy gyümölcsöt, de azt is ritkán. Így este a 4 órás túlevési ciklusban viszem be a tápanyagszükségletem nagyját. De akkor bőségesen eszek. Szeretném tudni, hogy mi az a köret, amivel ilyenkor "bűnözhetnék" egy kicsit.

2014. febr. 21. 18:19
1 2
 11/16 anonim válasza:
Barnarizs,lassan felszivodó szénhidrátot tartalmaz,jó kompromisszum.
2014. máj. 31. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Keményítőt tartalmaz, arról még nem sikerült bebizonyítani hogy lassan szívódna fel, másodpercek alatt bomlik le cukor egységekre a keményítő enzim jelenlétében.
2014. máj. 31. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:
Mint már említettem a barna rizs,lehet kompromisszum,legfőképp ha nem követi 100%-ban a paleolit táplálkozást.Mindig jobb a feldolgozatlan változatok, mint a zabpehely, barna rizs. Miért? Mert ezek a természetes komplex szénhidrtárok hosszú láncú cukorból állnak és nagyon lassan emésztődnek. A lassú felszívódású szénhidrátoknak köszönhetően nem lesz kiugró inzulin szint, vagyis a vércukorszint állandó marad, tovább tart jóllakottan.Illetve nincsenek hántolva és nagyságrendekkel több rostot,vitaminokat,ásványi anyagokat tartalmaznak.
2014. máj. 31. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Kiugrik az inzulinszint, éppen ezért nem lesz olyan magas a vércukorszint.


A keményítő gyorsan bomlik le, az amiláz enzimek aktivitása nagy. Lásd: hidrolázok, amiláz..


A barna rizs evés nem kompromisszum, hanem a 'primal' táplálkozás egyik ch forrása.

2014. máj. 31. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Szintiszoli123 ***** válasza:

Tapasztalataim:

- a rostok és a fehérje valamelyest lassítja a CH vércukor emelő hatását.

- a zsír nagyon lassítja a CH vércukor emelő hatását.

Magamon próbálgattam. Evés után mértem a vércukrom 5-10 percenként egy órán keresztül.

Ha nem volt zsír a CH mellé (pl. edzés után, hiába barna rizst ettem csirkével és zöldséggel), nem volt lényegi különbség a fehér rizs és a barna rizs vércukor emelő hatása között. Az sem lassította az emelkedést, ha sok csirkemell volt mellette. És a sok zöldség sem befolyásolt sokat.

Amikor mindehhez hozzájött a zsír, lényegesen belassult az emelkedés sebessége és nem is ment fel olyan magasra.


A következtetés levonását persze nehezíti, hogy nem tudom, mennyire jó a sejtjeim inzulinérzékenysége (valszeg nem túl rossz, mert nem vagyok zsíros és heti 3-4-szer 1-1,5 órát sportolok), ill. hogy nem tudni, a vércukor lassabb emelkedését a lassabb felszívódás vagy a gyorsabb/nagyobb inzulinválasz okozza-e.


Pont ezt boncolgatja egyik kedvenc szakértőm, Lyle McDolad ebben a cikkben:


[link]


"A korpás cereáliának a corn flakeshez képest alacsonyabb glikémiás indexe nem a glükóz vérbe történő lassabb felszívódásának, hanem a korábbi posztprandiális hiperinzulinémiának (magas inzulin kibocsátásnak) és így a korábban bekövetkező glükóz eltávolításnak volt köszönhető, ami mérsékelte a plazma glükóz koncentrációjának növekedését."


Azt állítani, hogy a teljes cuccok GI-je, ezáltal felszívódása lassabb, mint a fehér cuccoké, ha nem is meghaladott, de mindenesetre kevésbé egyértelmű.


Nyilván jobb választásnak tűnhet a barna rizs, mert az valamennyivel kevésbé feldolgozott (vagy nem), ill. jóval több rostot, vitaminokat és ásványi anyagot tartalmaz. Ebbe az idillbe az rondít bele, hogy ezek anyagok pont a gabonarostokat alkotó fitátok miatt nem hasznosulnak, hovatovább ezek a fitátok talán még ártanak is, ezért nem biztos, hogy nem járnánk jobban, ha rostot csak zöldségekkel (kivéve parajfélék és hüvelyesek) vinnénk be.

A fentieket tercier forrásból "tudom", ezért fenntartással kezelem. Én is eszem barna rizst, de fehéret is. Rendszeresen eszem hüvelyeseket.


Vali persze mindezt tényként kezeli: [link] (és ez csak egy cikk a sok közül)


A csaj pedig jót kérdez:

[link]


A lényeg, hogy sok még a tisztázandó kérdés.

2014. máj. 31. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Zoli, minden elismerésem!!!
2014. máj. 31. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!