Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Paleolit diétásoknál nem okoz...

Paleolit diétásoknál nem okoz problémát az összes gabona és hüvelyes zöldség megvonása?

Figyelt kérdés

Elég nehéz lehet elegendő energiát pusztán zöldségből, magokból és húsból fedezni. A sok zsír és állati fehérje nem okoz bajt? Egy átlag paleós miket eszik egy nap folyamán? Hogy érzitek magatokat ettől az étrendtől? Aki így eszik, az miért döntött pont emellett a diéta mellett?


Őszinte leszek, én nem értek teljesen egyet a paleósokkal, de kíváncsi lennék, hogy van-e akinek tényleg ez vált be a legjobban.


Válaszokat előre is köszönöm!



#egészség #diéta #paleoolit
2014. máj. 9. 18:21
1 2 3
 1/23 anonim válasza:

Okos kérdés, tetszik. Én se nagyon támogatom a paleot.

Nekem is már megfordult ez a fejemben, hogy vajon ha csak húst, meg zöldségeket esznek, az vajon elég e? Elég hihetetlen.. És egyhangú. Egyszerűen olyan sok mindent kizár ez az étrend, hogy jóformán alig tehetsz mást az ételedbe, mint hús, zöldség, tojás...

2014. máj. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Nem okoz problémát. Egyszerűen minden tápanyagot kell enni, amire a testünknek szüksége van, az nem gond, ha pár ételcsoportot kizárunk, de a jobbak azért maradnak ;)


Én nem vagyok átlag paleós, sőt, 100%-osan nem is vagyok paleós, de igen közel állok hozzá (legalábbis amíg fogyni akarok, ami most épp nem megy, de ez más kérdés). Az eleje volt érdekes. Nem szoktam húst enni, ami egy dolog, de nem is lakom jól csak úgy bármivel. Nyersvegánként is óriási problémáim lennének, míg mások elvannak.

De eltelt egypár hónap s megtanultam, mit is tudok enni.


Állati fehérje nálam napi kb. 4 tojás s ritkán némi kemény sajt (ami nem igazi paleo, bár a megengedő paleóba belefér). Húst és állati zsírt szinte sosem eszem, ez teljességgel elhanyagolható.

Tojásra, zöldségre és olajos magra alapozok. S elég sok növényi zsírt is eszem. A zsír remek energia :) Eleinte eléggé szénhidrátosan (majdnem-)paleóztam, de úgy még 25 kiló felesleggel se fogytam, csak éhes és kissé enervált voltam sok evés mellett is. Amióta szénhidrátszegényebben és még zsírosabban eszem (mindig zsírosan ettem), jobban érzem magam és legalább a feleslegem fele lement. Nagyon jólesik könnyednek éreznem magam evés után, bár nekem korábban se volt különösebb bajom, csak némely étel picit lenyomott.


Sokféleképpen lehet paleózni, ehetnék sokkal zsírszegényebben és szénhidrátosabban is. De az nekem nem jó s nem is bírok pl. sok gyümölcsöt enni.


Hogy miért kezdtem? Nos, a tej és a glutén elhagyása azért történt, mert éreztem, hogy a fogyasztásuk után nem érzem azt a könnyedséget, amit elvárok. Pici jelzés volt a testem részéről, de nekem elég volt. Ekkor még azt se tudtam, mi a paleo. Regisztráltam eme oldalra, utánaolvastam ennek-annak. Mivel nem vagyok szakértő, lövésem nincs, konkrétan mi egészséges és mi mit tesz a testtel, én inkább csak egy hozzám passzoló étrendet kerestem, ami élvezetesebb még az előzőnél is (hedonista volnék), tudok vele fogyni és jól érzem vele magam. Az adalékanyagos bolti cuccok addig se vonzottak, a cukorral sem szimpatizáltam... A száraz hüvelyesek, a gluténmentes gabonák és a krumpli a fogyásom miatti szénhidrátcsökkentés miatt esett ki, azok nem esnek rosszul. A rizzsel főleg semmi bajom, ha lefogytam, majd fogok enni néha, így is eszem picit, ha curry van. De az olajos magok sokkal finomabbak, nem valami nagy a csábítás, bár úgy olcsóbb és egyszerűbb lenne az élet :D A krumpli más, az régi nagy kedvencem, de meglepően jól viselem a hiányát. A zöldbors és a zöldbab meggyőződésem szerint teljesen OK, csak a nyersen mérgező rokon miatt van megbélyegezve, eszembe se jut limitálni a fogyasztásukat. Mézet is eszem, mert finom, bár azt is ritkán és keveset.


Hogy miket eszek? Rántottát zöldségekkel, manapság már jóval kevesebb magropogóst és magkenyeret, mint rég (régen muszáj voltam vele, mert nem laktam volna jól mással), további tojás+olajosmag ételt, kókuszkrémet, zsírtejet, kókuszsütit (sok kókusztejet iszom, meg kell enni a kókusztejkészítés maradékát s remek süti lesz belőle... többnyire a párommal etetem fel, számára tökéletes ebéd ez, édesszájúbb még nálam is), főétkezésre pedig zöldségételt, mást jóformán nem is tudnék. Úgyhogy a ketogén napjaim enyhén kihívást jelentenek, olyankor nem tudok normálisan ebédelni.


A páromnak már nem jön be az, amit én csinálok, mert én nagyon zsírosan eszem. Bár ő sem panaszkodhat a sütis napokon... Nem főzünk külön, de amit én zöldséggel eszem, azt ő általában rizzsel. De glutént, tejet, cukrot éppúgy nem eszik, húst is csak évi párszor, mint én.


A változatosság fontos számomra, csak az alapanyagaim korlátozottak, de azért belőlük is rengetegféle van. Szerintem jóval változatosabban eszem, mint régebben.

2014. máj. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

2. Sok sikert a fogyáshoz!

Húsmentes paleós. :) Érdekes, de támogatom! A gyümölcsöt sajnálom, hogy nem szeretsz sokat enni, én rettenetesen imádom őket.

A tej, glutén, cukor és adalékanyagok elhagyása valóban jó dolog. A gluténmentes, teljes kiőrlésű gabonákat megértem, ha most nem igazán eszed, de fogyás után növelheted majd az arányukat, ha úgy jobban esik. Magok, méz és zöldborsó, zöldbab. Megnyugtató látni, hogy nem kezeled drasztikusan a dolgokat. Nem sokára lesz friss zöldborsó, azt nem érdemes kihagyni!

Ketózissal vigyázni, de ha alapvetően változatosan eszel és jól érzed magad, akkor rendben van.

Kitartást és vigyázz magadra!

2014. máj. 10. 08:31
 4/23 anonim ***** válasza:

Nem nehéz.


1500-2500 'átalgos' kalória zsírból és fehérjéből elég jól összejön, még ha a zöldségekben kevés is a kalória. Ez pedig nem megterhelő mennyiség.


Nem döntöttem emellett, egyszerűen felfogtam hogy így kellene enni, ha nem akarok az állandó gabonaevéstől krónikus betegségeket kapni.

2014. máj. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim válasza:
Én már megkaptam, szal már mindeeeegy! :D:D
2014. máj. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
Te meg még regenerálódhatnál, legjobb tudásunk és reményeink szerint.
2014. máj. 10. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

#3: Köszi :)

Én is sajnálom, hogy csak kevés gyümölcsöt vagyok képes megenni, bármennyire is szezon van (sok gyümölcsfa, bokor és eper van a kertben. amikor épp 3 sárgabarackfáról potyog a barack, az elég intenzív. az egyetlen fa, amivel lépést tudok tartani, a pici naspolyafa, decemberben és múlt télen januárra is áthúzódva termett, annyira szuper :D), bár azt a kicsit, amit eszem, maximális élvezettel :)


A teljes őrlésű dolgok sosem vonzottak. Elég lesz nekem a rizs, heti max. pár dekányi mennyiségben... Bár kölessel is tudok jó recepteket... Igazából elég jól elvagyok az olajos magvaimmal, finomak.


Kalória... A párom adott esetben megebédel 1500 kalória paleo sütit (illetve nem teljesen az, mert mazsola van benne, ami hiába aszalt, mégiscsak gyümölcs s bár sok paleós blog zavartalanul telerakja a sütitésztát gyümölccsel, a hőkezelésük nem paleo. ezt az elvet totál támogatom, de az a süti nagyságrendekkel jobb mazsolával s belerakva az igazi :( ), nempaleo lekvárral a tetején (úgyhogy a hőkezelt mazsola mindegy is már. én lekvár nélkül eszem, de leginkább csak megkóstolom)... Tegnap megettem egy kicsi pohárban egy ketogén édességet, 500 kalória volt és seperc alatt eltűnt (úti ételnek roppant hasznos, csak hátsó doboz van a motoron, fontos a helykihasználás)... A kalóriabevitellel semmiképpen nincs gond, ha zsírosan eszik az ember :D

2014. máj. 10. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

"Nem döntöttem emellett, egyszerűen felfogtam hogy így kellene enni, ha nem akarok az állandó gabonaevéstől krónikus betegségeket kapni."


És ezt mégis honnan hallottad? Engem ez érdekelne a legjobban! :)


Nevezz tudatlannak, de az emberek elég régóta ettek már gabonaféléket, anélkül, hogy bármiféle bajuk származott volna belőle. Az ipari forradalom nem tett túl sok jót az élelmiszeripar által előállított termékek minőségével, de ettől még szerintem nem kell megutálni a gabonák összes létező formáját. Persze biztos könnyebb egy az egyben kiiktatni mindent, ami akár csak emlékeztet a kenyérre.. csak nehogy aztán a végén több kárt okozzon mint hasznot.

A túl sok fehérje és zsírfogyasztás ugyanúgy vezethet betegségekhez, ezt ne feledd! :)

2014. máj. 10. 14:19
 9/23 anonim ***** válasza:

Mert 1 komoly különbség van: régen az emberek ettek gabonákat és nem tudták mitől volt bajuk (de volt), ma már mindenre szeretünk odafigyelni, és amikor valaki beteg akkor azt leszedjük a gabonaevésről és meggyógyul.


Egyébként én honnan tudtam, nekem van egy taoista mesterem, és én a taoista kínai tanokat tanulgatom. És néha utána olvasok a nyugati megfelelőjüknek is, és ekkor találtam rengeteg leírást és tapasztalatot a glutén okozta betegségekről, gyulladásról és a magas szénhidrátfogyasztás okozta krónikus betegségekről, ezek gyógyulásáról helyes étrend hatására.

2014. máj. 11. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Az nagyon szép, ha a taoizmus szerint a túl sok gabona ártalmas. Igazuk van. De ettől még nem kell teljesen kiirtani az étrendből az összes létező formáját. Elég csupán mérsékelni a fogyasztását, nem?

Azt meg ne mond nekem, hogy régen az embereknek bajuk lett volna a gabonától. Okinawaiak, hunzák, abháziaiak. Évszázadok óta eszik a gabonát, és ők a világ legegészségesebb, legtovább élő népei. Ja, és csaknem vegetáriánusok.

Amikor nem ettem gabonát, pocsékul éreztem magam. Ha tengeri hínárt kéne ennem, mint egy kínainak, valószínűleg kihánynám. Ez azért van, mert nem vagyok kínai és a szervezetem máshoz van alkalmazkodva.

Szóval Ok, hogy a sok glutén problémát okozhat, de erre az a legjobb megoldás, ha nem eszem mértéktelenül. De az, hogy teljesen kizárjam az összes gabonafélét és helyette sertésszalonnát egyek tojással.. hát kösz, de nem. Egyék a taók, ha nekik jól esik. :)

Mellesleg a sok zsír és hús fogyasztása ugyanúgy vezethet betegségekhez, ha nem megfelelően fogyasztod, szóval ugyanott vagyunk.

Kétségtelen, az hogy a paleó kizárja a tejtermékeket és mesterséges ételeket, nagyon nagy előrelépés. De nem értem, hogy a hüvelyesek és gabonafélék miért kerülnek egy az egyben tiltólistára.

2014. máj. 11. 10:10
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!