Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A vegán étkezés egészséges?...

A vegán étkezés egészséges? [Bővebben lent]

Figyelt kérdés

Egy ideje már nagyon foglalkoztat és bánt az a gondolat, hogy egyes feldolgozó üzemekben hogyan bánnak az állatokkal. Youtube-on is sok videót néztem meg ezzel kapcsolatban, pl. egy Freelee nevezetű felhasználóét, aki a vegán étkezést promotálja, azzal a címszóval, hogy az sokkal egészségesebb és az állatokat is védjük ezáltal stb. Viszont sok olyan véleményt is olvastam, ami szerint a hús és a tejtermékek, illetve mindenféle állati eredetű táplálék kiiktatása az ételeinkből nem túl egészséges, illetve Magyarországon nem is lehet normálisan folytatni ezt, hiszen nem kapható itthon rendes vegán sajt stb.

Nektek mi a véleményetek erről? Esetleg van itt valaki, aki vegetáriánus? Válaszokat előre is köszönöm!



2016. júl. 8. 09:27
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Kedves Előző!

Eddig fent volt pár full day of eating videó, most csak egy kis részt láthatsz itt: https://www.youtube.com/watch?v=kvsKop0xpBc

2016. júl. 9. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Ja, ezt is találtam, sorry, nem a saját csatornáján van. (2:50-től kezdődik a fontosabb rész)

https://www.youtube.com/watch?v=ID5V-gUL5Jg

2016. júl. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
27%

megnéztem, azt mondja ő maga sem tudja mennyit eszik, az egyes ételekből, vagy fehérjéből ezért kétlem, hogy lettek volna fent videoi.

Te megnézted?:D

Azt mondja szereti a babot, a tofut. És?

Az téged minősít, hogy egy 3perces főző videot linkelsz be.

Ahhoz képest, hogy szembe megy minden testépítős emberrel, miszerint nem kell sok fehérje elég lazára veszi.

Ebből is látszik, hogy kamu vega, de mindegy.

2016. júl. 9. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

#13:

"Ahhoz képest, hogy szembe megy minden testépítős emberrel, miszerint nem kell sok fehérje elég lazára veszi.

Ebből is látszik, hogy kamu vega, de mindegy."

Csak én nem látom itt a logikai kapcsolatot?

Mindenesetre hogy valódi tanulmányokról is szó essen, itt az ADA konklúziója:

"(...) Plant protein can meet requirements when a variety of plant foods is consumed and energy needs are met. Research indicates that an assortment of plant foods eaten over the course of a day can provide all essential amino acids and ensure adequate nitrogen retention and use in healthy adults, thus complementary proteins do not need to be consumed at the same meal (...)"

2016. júl. 11. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
24%

"Olaszországban az elmúlt időszakban több vegán család esetében kellett a gyámügynek intézkedni: az elmúlt másfél évben 4 kisgyerek került kórházba az állati eredetű tápanyagokat mellőző étrend miatt. Genovában egy csecsemőt és egy kétéves kislányt ápoltak több napig az intenzív osztályon. Tavaly Toszkánában egy 11 hónapos gyerek alultápláltsága miatt indult büntetőeljárás a vegán szülők ellen, míg Bergamóban a bíróság arra kötelezett egy nőt, hogy főzzön húst a gyerekének, miután a válás után a férj a hatóságokhoz fordult a fiára erőltetett makrobiotikus diéta miatt."


Az embernek szüksége van az állati eredetű táplálékra.

2016. júl. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

#15: Fontos meglátnod, hogy anekdotális bizonyítékokra hagyatkozol, melyeknek súlya igen csekély, főleg ha erősebb bizonyítékokkal mennek szembe. Természetesen én is tudnék mutatni olyan eseteket, ahol egy húsevő étrend következtében betegedtek vagy haltak meg emberek, azonban ebből teljes mértékben irracionális azt következtetni, hogy a húsevés egészségtelen. Egy ilyen hír esetén nem tudni, hogy mik voltak az egyéni étrend sajátosságai, mennyi és milyen húst evett az illető, illetve bevitt-e minden szükséges tápanyagot. A vegán étrend esetén ugyanez a helyzet: Egy ilyen felröppenő hírnél nem tudjuk, hogy mennyire volt racionális az illető étrendje, bevitt-e minden szükséges tápanyagot, szedett-e létfontosságú B12-vitamint, és még sorolhatnám. Sok vegán úgy vág bele az étrendbe, hogy még alapvető táplálkozási ismeretekkel sem rendelkezik és így az egyéni étrendje hiányos lehet egyes tápanyagokban. Ez akár súlyos állapothoz is vezethet. Azonban fontos megértened, hogy teljes mértékben irracionális az ilyen extrém esetekből azt következtetni, hogy a vegán étrend nem egészséges (ugyanúgy, mint húsevő étrendek esetén is).

Nézzük most meg a tényeket: Ma már senki nem tagadja, hogy egy jól megtervezett vegán étrend optimális egészséget biztosít. A legnagyobb egészségügyi szervezetek ezt mind elismerik, köztük: Academy of Nutrition and Dietetics, the American Diabetes Association, the American Heart Association, the British Dietetic Association, the British Nutritional Foundation, Dietician’s Association of Australia, Dieticians of Canada, Heart and Stroke Foundation; kutatási és oktatási intézmények, úgy mint: Mayo Clinic, UCLA Health Center, University of Pennsylvania School of Medicine, University of Pittsburgh School of Medicine; kormányhivatalok, pl. British National Health Service, U.S. National Institutes of Health, U.S. Department of Agriculture, U.S. Department of Health and Human Services, és a listát még folytathatnám. Hogy idézzek az ADA-tól: "It is the position of the American Dietetic Association that appropriately planned vegetarian diets, including total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. Well-planned vegetarian diets are appropriate for individuals during all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, and adolescence, and for athletes."

Egyértelmű tehát, hogy az állításod faktuális tévedésen alapul.

2016. júl. 12. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
44%

Rendben, elfogadom, lehet vegán életmóddal egészségesen étkezni, ha valaki megtanulja pöccre kiszámolni mindennek amit megeszik a tápanyagtartalmát, és mellette plusz étrendkiegészítőket szed. De ne mondja senki hogy valóban ez lenne az egészséges, mindenki számára követendő. Főleg az a probléma hogy ebből ekkora divat lett, mert több ember hal bele, mint ahány disznót/csirkét/egyéb állatot ezzel megmentenek.


Egyik hasonló kérdésnél volt aki azt írta hogy neki az állat élete fontosabb egy emberénél... Azon kéne elgondolkozni hogy ez az új divat ilyen elferdült gondolkodást szül egyes emberekben, és ez hova vezet... úgyhogy csinálja aki akarja, de ne ráklámozza, főleg ne úgy hogy ez milyen egészséges...

2016. júl. 13. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

#17:

"Rendben, elfogadom, lehet vegán életmóddal egészségesen étkezni, ha valaki megtanulja pöccre kiszámolni mindennek amit megeszik a tápanyagtartalmát, és mellette plusz étrendkiegészítőket szed."

Erre abszolút nincs szükség. A sokszor használt "jól megtervezett" kifejezés sok dietetikus szerint problémás, mivel könnyű a miszinterpretációja: Minden étrendnek "jól megtervezettnek" kell lennie. Attól, hogy valaki húst fogyaszt, még nem viszi be feltétlenül a szükséges tápanyagokat, ez mindenki számára valamekkora tervezést igényel.

Egy vegán étrendre történő átállás abszolút nem igényel sok munkát. Néhány intuitív és könnyen átlátható szabályt kell csupán követni: Szükséges a B12 pótlása napi 25-100 mcg cyanocobalaminnal nyelv alatti vagy rágótabletta formájában, vagy heti kétszeri 1000 mcg cyanocobalaminnal nyelv alatti vagy rágótabletta formájában. Ez olcsón megvehető és semmi egyéb tervezést nem igényel. Ezen kívül csupán úgy állítod össze az étrendedet, hogy a megfelelő mennyiségű zöldség (5 adag/nap), gyümölcs (2 adag/nap), magvak (1-2 adag/nap), hüvelyesek (3-4 adag/nap) és gabona (6 adag/nap) bevitele meglegyen (esetleg ha nem vagy kint eleget a napon, akkor szedsz egy D-vitamin kiegészítőt). Ez első ránézésre túl sok információnak tűnhet, azonban fontos meglátnod, hogy valójában a szabályok teljes mértékben intuitívak: Ha jelenleg egy egészséges húsevő étrendet fogyasztasz (hús, zöldség és gabonafélék kíséretében + sok gyümölcs), akkor tulajdonképpen a kiegészítők mellett csupán a húst kell lecserélned hüvelyesekre és szójafélékre.

Aki azt gondolja, hogy ez sok tervezés, annak érdemes átgondolnia, mennyi tervezést igényel egy egészséges húsevő étrend kialakítása: Az átlagos nyugati étrenden élőknek még a megfelelő rostbevitel is problémát okoz: Az amerikaiak 97%-a például még a minimális rostbevitelt sem képes elérni. Emellett jelentős tervezést igényel a dietáris koleszterin 300 mg alatt tartása egy átlagos húsevő étrenden (sokkal nagyobb tervezést, mint például bevenni naponta egy B12 tablettát). A telített zsírsavakkal ugyanez a helyzet. A hús magas kalóriatartalma és szatiációs értéke pedig egyrészt hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához, másrészt megnehezíti a megfelelő mennyiségű gyümölcs és zöldség bevitelét. Egyértelmű, hogy ha egy jól megtervezett húsevő étrenden akarunk optimális egészséggel élni, valójában jóval több tervezésre lesz szükségünk.


"De ne mondja senki hogy valóban ez lenne az egészséges, mindenki számára követendő."

Nem értem, hogy itt mi az érved. A kérdés az, hogy egészséges-e egy jól megtervezett vegán étrend. A válasz egyértelműen igen. Az, hogy te mit akarsz hallani csupán a saját megerősítési torzításod.


"Főleg az a probléma hogy ebből ekkora divat lett, mert több ember hal bele, mint ahány disznót/csirkét/egyéb állatot ezzel megmentenek."

Csupán azzal, hogy degradáló jelleggel valamit divatnak nevezel, annak a pozitív állításait még nem cáfoltad vele meg. Ha úgy definiálod a "divatot", hogy az adott dolgot egyre több ember veszi komolyan, akkor valóban: Az állatjogok és a veganizmus valóban divat lett; ugyanúgy, mint ahogyan az emberi jogok egyetemes elfogadása is divat lett, vagy éppen a szekularizáció is divat lett. Ez azonban egy teljes mértékben tartalmatlan érv.

Az, hogy több ember hal bele vegán étrendbe mint ahány farmállatot megölünk nyilván faktuálisan téves. 56 milliárd szárazföldi állatot (egy milliárd = ezer millió) és több mint 1 trillió (milliószor millió) tengeri állatot ölünk meg csupán egy év alatt. Ezzel szemben azon vegánok száma, akik valóban belehaltak az extrém megszorított étrendjükbe elenyésző. Feltételezem, hogy ezt az állításodat nem gondoltad komolyan, csupán viccként írtad le.


"Egyik hasonló kérdésnél volt aki azt írta hogy neki az állat élete fontosabb egy emberénél... Azon kéne elgondolkozni hogy ez az új divat ilyen elferdült gondolkodást szül egyes emberekben, és ez hova vezet..."

A legtöbbünk számára egy ember élete mindig fontosabb egy állaténál. Ezt mutatja az égő ház gondolatkísérlet is: Ha egy égő házból egy ember és egy állat közül csupán az egyiket tudnád kimenteni, szinte minden alkalommal az embert mentenéd (az extrém esetektől tekintsünk el, pl. ha a választás Hitler és a kutyád között van). Azonban fontos megértened, hogy ugyanez a helyzet akkor is, ha például egy egészséges fiatalról és egy idősről van szó: Bizonyos kritériumok alapján mindannyian úgy ítéljük, hogy az egészséges fiatal élete fontosabb a beteges idősénél, így valódi konfliktushelyzetben a fiatalt választanánk az időssel szemben. Következik-e azonban ebből, hogy az időst így felhasználhatjuk például fájdalmas biomedikai kísérletek alanyaként, vagy éppen kényszerített szervdonorként? Nyilvánvalóan nem. Amikor a kérdés az, hogy okozhatunk-e szükségtelen szenvedést egy élőlénynek, egyértelmű hogy az egyetlen releváns kritérium az, hogy képes-e az élőlény a szenvedésre. Ilyen szempontból pedig mindannyian (fiatalok, idősek, egészségesek, betegek, emberek, állatok) egyenlő érdekekkel rendelkezünk, melyeket morális megfontolásba kell vennünk. Ha ezt nem tesszük meg, akkor logikailag inkonzisztensek vagyunk. Remélem most már érthető, hogy miért nem lényeges az élőlény értéke számunkra, amikor a kérdés az, hogy okozhatunk-e neki szenvedést bármiféle jó indok nélkül.


"úgyhogy csinálja aki akarja, de ne ráklámozza, főleg ne úgy hogy ez milyen egészséges..."

Itt ismételten nem értem az érvedet. Szerintem most már számodra is belátható, hogy egy jól megtervezett vegán étrend egészséges. Azt is fontos meglátnod, hogy a veganizmus alapvetően egy politikai céllal rendelkező mozgalom, az egyéni döntések felelőssége tulajdonképpen nem lényeges: A célja a társadalmi párbeszéd elérése, mellyel már a megfelelő törvényalkotásbeli lépések felé lehet haladni. Ezen felül csupán morális konzisztenciát próbálunk vállalni azzal, hogy már jelenleg racionális mértékig elutasítjuk az állati eredetű termékek fogyasztását.

Mivel a vegetáriánusok/vegánok aránya a társadalomban még alacsony, a kínálat is ehhez alkalmazkodik: Bár az alapvető élelmiszerek (gyümölcs, zöldség, gabona, magvak, hüvelyesek, szójatermékek) bárhol olcsón hozzáférhetőek, a vegán életmód még nem annyira kényelmes, mint amennyire lehetne. Azonban ha a gazdaság elkezd ebbe az irányba mozdulni, sok olyan változás fog életbe lépni, melyek sokkal könnyebbé teszik az életmódot: Ilyen lenne például a gabonaállomány dúsítása B12-vel, esetlegesen D-vitaminnal, vegán hús- és tejtermékek elterjedése, és még sorolhatnám.

Ezt fontos megérteni: Ha egy vegán társadalomban élnénk, az ég világon semmi nem változna: Ugyanúgy lennének húsok, sajtok, bőrkabátok ugyanolyan minőségben, ugyanakkora árért. A különbség csupán annyi lenne, hogy nem állatok halálra kínzásával gyártanák le őket. Őszintén nem tudom, hogy ki számára nem hangzik ez egy kihagyhatatlan ajánlatnak.

2016. júl. 13. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
A hírekben leírtak azt tanúsítják, hogy lehet rosszul csinálni, könnyebb elrontani, mint a vegyes táplálkozást. De nem feltétlenül rossz.
2016. júl. 15. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Előző: rengeteg beteg nem-vegán emberről is hallani, csak sajnálatos módon sokszor nem kötik össze az étrenddel.

Tapasztalatból mondom, hogy sokan úgy látják, hogy ha egy nem-vegán ember lesz beteg, az csak véletlen lehet, a betegsége "csak úgy lett", "kialakult", ellenben, ha én egyet tüsszentek, kicsit fáradtabb vagyok aznap, azt máris a vegánságom számlájára írják. Nekem ez sima kettős mércének tűnik.


Egyébként szerintem sokkal nehezebb elrontani, mint a vegyes táplálkozást.

2016. júl. 18. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!