Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » élettan (emésztés) témában...

élettan (emésztés) témában kérdeznék? SOS

Figyelt kérdés
Az éhségközpontot a gyomor izomzatának ritmikus összehúzódása is aktiválja, vagy csak a vércukorszint csökkenése? Főképpen a vérkeringéssel a szekretin vagy a gasztrin jut el a célszervekbe? Gasztrin v. szekretin fokozza a sósav és pepszinogéntermelést?Ezek (G,Sz) szekrécióját a szimpatikus idegi szabályozás stimulálja vagy sem? A jegyem múlik rajta, így csak és kizárólag hozzáértők szóljanak hozzá a kérdésekhez, thx!
2010. ápr. 30. 20:51
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Az éhségközpontot a vércukorszint esése stimulálja, a gyomor kontrakciói szerintem nem. (Tételesen nem emlékszem már a tankönyvre, de klinikailag nem szokott előjönni. Kötöttem már be magamnak cukorinfúziót vizsgaidőszakban, és semmi éhségérzetem nem volt a gyomorkorgás ellenére - hasonlót szoktam látni a betegeken műtéti előkészítésnél).

2. Tudomásom szerint a gasztrin és a szekretin egyaránt a vérárammal jut a célszervekbe. A gasztrin a pylorus falában termelődik és a fundus mirigyeinél hat, a szekretin a duodenum faláből szabadul fel, gátolja a gyomorszekréciót, növeli a pylorus tónusát, és fokozza a pancreasnedv víz- és sótartalmát valamint az epe termelődését.

3. A gomor pepszinogén- és sósavtermelését a gasztrin és az ACh fokozza (a sósavét a hisztamin is - ECL sejtek!)

4. A vagus tuti ludas a sósavelválasztásban, részben az ACh, részben a GRP (gasztrin! releasing peptide) révén, ez utóbbi mechanizmus nyilván atropinra is érzéketlen. Nem tudok róla, hogy a szimpatikus rostok közvetlenül befolyásolnák a gasztrin/szekretin termelődését, de a sphincterekre hatnak.

2010. ápr. 30. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Egyébként sok sikert az élettanhoz, ha tudok még valahogy segíteni, nyugodtan írj emailt, igyekszem korrekt választ adni (előző voltam).
2010. ápr. 30. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, írtam :)
2010. ápr. 30. 22:00
 4/4 anonim válasza:
0%
pukiztam
2010. ápr. 30. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!