Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mennyire egészséges az étrende...

Mennyire egészséges az étrendem, mit hibázok benne?

Figyelt kérdés

Elvileg 160 grammoson vagyok (IC miatt), hanyagolva a gyors felszívódású szénhidrátokat, de nem bírom az édesítőket.


Reggeli előtt (tudom, hogy reggel pont vigyáznom kellene, de muszáj hasfogónak ez a keverék) kakaóporból, karobporból, másfél teáskanál mézből és vízből nyers "pudingot" keverek ki.


Fél óra múlva reggeli: vagy zabpehely 100%-os almalével, vagy tojás/hús/sajt zöldséggel.


A tízórai olajos magvakból áll + egy narancs vagy grapefruit, mert vasat is szednem kell.


Az ebéd szinte mindig sült sertés vagy marhahús, ritkán csirke, köretnek párolt zöldséggel, és kevés párolt hajdinával/kölessel/kendermaggal.


Uzsonna valamilyen gyümölcs. Valamikor iszok egy bögre kávét is, mézzel édesítve.


A vacsora a reggelihez hasonló: vagy zab, vagy valamilyen állati eredetű fehérje zöldségekkel.



Azért kérdezem, mert próbáltam tudatosan összeállítani az alapanyagokat (pl. a vashiányom miatt vöröshúsok előnyben, inzulinrezisztenciám miatt rostban, zsírban gazdag táplálkozás, egyszerű szénhidrátok minimalizálva; sőt még gluténmentességre is törekszem, mert erről is vannak jó tapasztalatok), mégsem érzem magam jobban.

Hónapok óta tartom ezt az étrendet, de a hasmenésem nem múlt el, a vasam még nem rendeződött, és a körmeim, hajam, bőröm állapota sem indult javulásnak, nem beszélve arról, hogy továbbra is nagyon fáradékony és ingerült vagyok.


2017. jan. 4. 11:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%

Az étrended ellentmondásos, és nem megalapozott. Elsősorban azt javasolnám,hogy fordulj dietetikushoz, de számomra a következők tűntek fel:


- reggeli előtti puding hasfogónak: úgy szar, ahogy van. A karobpor ugyanis rostokban gazdag, tehát székletlazító (hashajtó) hatása van. A méz, víz szintúgy nem tesz sokat az ügy érdekében, maximum az a kis kakaó...

Sokkal jobb megoldás lenne némi párolt burgonya, barna rizs, alma, banán, párolt répa.


- Reggeli: a zabpehely szintén a "fosatós" kategória, hiszen tele van élelmi rosttal.


- Az ebéd teljesen jó, de azt hozzá kell tenni hogy napi 150-200g(egy normál adag) hústól bizony nem fog elmúlni a vashiányod. Egy átlagos felnőtt nő vasigénye 18mg, egy 100g-os marhahúsban 1,7mg található, sertésben 1,2mg

Törekedni kellene a nap folyamán egyéb vasban gazdag élelmiszerek fogyasztására, mert így jóval a napi minimum alatt viszel be, ami nem csoda, hogy nem vezetett eddig javuláshoz.

A másik az, hogy a tévhiedelemmel ellentétben nem a vörös húsok gazdagok vasban, hanem a belsőségek. A vörös húsokban átlagosan a napi ajánlott 10-15%-a található meg 100g-onként, ami azt jelenti, hogy a napi szükséglet fedezésére 1-1,5 kilót kellene elfogyasztani naponta...

Vasban jóval gazdagabb ételek pl. 100g-ra leosztva:

- spirulina 29mg

- sertésmáj 18mg

- csirkemáj 11mg

- 100%-os étcsokoládé vagy kakaópor 17mg

- szezámmag 15mg

- vassal dúsított gabonapelyhek átlag 13mg

- báránymáj 12mg

- főtt kagyló 12mg

- polip 9,5 mg

- szójabab 4,5mg

- lencse 2-3 mg


- uzsonna: fosatós kávé, remek...

- vacsora: a zabot már megtárgyaltuk, a többi jó.


Sokmindent nem értek, mert pl. IR diéta esetén fontos lenne, hogy a gyümölcsöket fehérjékkel együtt fogyasszuk (így a tízórai nagyon nem jó neked, hiába ideális külön-külön), illetve nem feltétlen narancs vagy grapefruit kellene, hanem pl. bogyós gyümölcsök azok, amik az IR-en megengedettek. A málna, eper, feketeszeder pl. 5-6g szénhidrátot tartalmaznak 100g-ban, a narancs-mandarin 9-10-et, a grapefruit 11-et...


Emellett a vashiánynál fontos lenne a folsavbevitelre ügyelni, hogy a vas tényleg hasznosuljon. Folsavban gazdagok a sötétzöld levelű zöldségek (pl. spenót, mángold, stb).,olajos magvak, hüvelyesek, gyümölcsök és gyümölcslevek

2017. jan. 4. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ!


Hasmenéses periódusok évek óta vannak, és a "puding" tapasztalati úton alakult ki, és abszolút bevált. Mondjuk előfordul, hogy rá kell enni pár evőkanál tiszta kakaóport is... De engem ez dugaszol, nem meghajt; mintha belém kötne. Ha nem eszek ennyi rostot, nekem pont akkor megy a hasam. Van, akit a banán is meghajt, és elhiszem, hogy elvileg ezek a szoruláson segítenek, de nekem az ellenkezőjében is.

Szóval vagy a hasmenés vagy a sok rost gátolja a tápanyagok felszívódását, választhatok...


Szedek vényköteles vasat is, talán pont a sok rost miatt nem jó eredménnyel?


Köszönöm a belsőséges tippet, lecserélem az izomhús egy részét rájuk.

Spirulinát és B-komplexet is szedek egyébként.


Azt gondoltam, attól még, hogy valami székletlazító, messze áll a hasmenés kiváltásától, és a rost pontosan úgy segíthet, hogy megköti a vissza nem szívódott vizet, stb. Egyébként nem kajától van hasmenésem, ebben biztos vagyok, mert már voltam mindenféle eliminációs diétán.


Nem esik jól vegyíteni a gyümölcsöt fehérjével, de az uzsonnán akkor úgy módosítok, hogy valamilyen növényi olajat vagy más zsiradákot is hozzáteszek. Köszi az észrevételt. :)

2017. jan. 4. 18:23
 3/13 anonim ***** válasza:

Bocsi, de hiába nem esik jól fehérjével vegyíteni a gyümölcsöt, azzal kéne. A túró pl. kiváló erre a célra.

A növényi olajos/zsiradékos kommentet nem értem, abban egy darab fehérje sincs.

A zsiradék az zsír, a fehérje meg fehérje, a kettőt ne keverd mert ennyire szigorú étrendnél nagy gondokhoz vezethet.

2017. jan. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Öhm, akkor visszakérdezek - miért kell fehérjével vegyíteni a gyümölcsöket? Én azt hittem, a felszívódás lassítása a cél, arra a zsírnál nincsen jobb. Próbáltam utánanézni a magyarázatnak, de nem találtam, csak azt, hogy gyorsan felszívódó szénhidrátok evésére, így gyümölcsevésre az uzsonna a legjobb (vagyis az egyetlen jó időpont).

Ha nem nagy kérés, tudnál anyagot küldeni, ahol jobban elmagyarázzák? Nekem orvos is csak ennyit mondott, hogy hogyan számoljam és osszam el, és miket hanyagoljak.

2017. jan. 5. 10:39
 5/13 anonim ***** válasza:

Mennyire egészséges :D imádom az ilyen kérdéseket...

Elősször is milyen számrendszerben szeretnéd, hogy kifejezzük az egészségesség mennyiségét :D...

Amúgy én vegan vagyok, szerintem semmi nem lehet egészséges ami alacsony szénhidrát tartalmú és állati eredetű...

Aztán majd jön egy paleós aki megmagyarázza, hogy minden szénhidrát egészségtelen és zsíros húst kell enni, mert az ősember is mamutot evett... :D

Aztán jön a gyúrós gyerek aki mindkettőnket elküld melegebb éghajlatra, mert sovány húst jell enni alacsony zsírmennyiséget és a célnak megfelelő mennyiségű kiszámolt mennyiségű szénhidrátot 2gramm*testtömeg fehérjével..

Akkor rálicitál majd a ketogén testépítő aki szerint minden szénhidrát az ördögtől való és zsírt kell enni zsírral...


Szóval nem tudjuk mennyire egészséges :)

Illetve én tudom mert vegan nak kell lenni :D...

Lényeg a lényeg... 80/10/10

Kína tanulmány

Harcosok étrendje

Anita bean -modern sporttáplálkozás

Sárga kapszula...

Ezek könyv címek, olvasd el őket, szerezz a paleóról meg ketogénről is könyvet azokat is olvasd el, aztán majd akkor el gudod dönteni, te mit hiszel egészségesnek...

Most őszintén gyk-s válaszadók kezébe akarod adni az egészségedet?...

Egy 10 osztályos gyári munkás vagyok... hobbim az életmódom.. ódákat tudnék zengeni szinte bármelyik táplálkozási formáról mert az elmúlt 10 évben kipróbáltam mindet... de 3 éve vegan vagyok, mert ez jött be leginkább.. rengeteget tudok a táplálkozásról mert marha sokat olvastam róla... ahogy itt az okoskodók többsége... de könyörgöm, ne trollkodó gyári munkásoktól kérdezd már, hogy mennyire egészséges az étrended...

2017. jan. 5. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Kezdd a 80/10/10-el és kapásból választ kapsz, hogy miért a zsír lassítja legjobban a felszívódást...

Mert a zsír a sátán... :D

2017. jan. 5. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Nem a kajáktól van hasmenésed? Ezt nem gondolod komolyan, ugyan mitől lenne? A tüneteid irritábilis bélre utalnak, persze nem vagyok orvos, csak az előző válaszolóhoz hasonlóan szeretek olvasni.

Én azt javaslom, olvasd el a GAP szindróma c. könyvet. Nekem ugyan nem IR-em volt, de az ott javasolt étrend nekem rendbehozta az évtizedek óta fennálló vashiányomat és vércukorproblémáimat, az emésztésemet, a pajzsmirigyemet, a bőrömet, a körmeimet, a hajhullásomat, a fáradékonyságomat, és olyan nyugodt lettem, mint még soha.

2017. jan. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

#5 és #6 válasszal kapcsolatban:

A Kína tanulmányt már rendesen ízekre szedték, ld. [link]

A 80/10/10 a vegán étrend legegészségtelenebb verziója, erről ár elég sokat cikkeztek:

[link]

2017. jan. 7. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

8., majd ha a kutatásokhoz hasonló eredményekkel tudod alátámasztani, hogy egészségtelen, akkor jelentkezz. Amíg a jógamagazinos bulvár cikkekkel akarsz megcáfolni többéves kutatási eredményeket, nem sok hitele van a szavaidnak.


Kíváncsian várom a forrásokkal alátámasztott kutatási eredményeket, melyek bizonyítják hogy tévesek a Kína Tanulmány vagy a 80/10/10 állításai.

2017. jan. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

8#

Ha tudsz szöveget értelmezni, egy szóval nem mondta, hogy kövesse bármelyik könyvben leírt életformát... pusztán annyit írtam mindegyik könyvben vannak nagyon hasznos infók emberi nyelven a szervezet működéséről...

Arról pedig, hogy ízekre szedték a kína tanulmányt...

Nem tudsz egyetlen egy olyan életmód könyvet sem mutatni, amit az egy másik életmód követő kritikusai ne szedtek volna ízekre... legyen az vegan, paleo, ketogén, időszakos böjt, lakto ovo vega, tököm tudja mi, mindenről fogsz találni olyan cikket, ami ízekre szedi és rávilágít a hibáira... na pont ezért szükséges, hogy minél több dologról olvass és legyen OBJEKTÍV látásmódod...

Különben csak a feketét és a fehéret fogod látni... pedig a világ színes...

2017. jan. 7. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!