Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Bármi az étvágy növelésére?

Bármi az étvágy növelésére?

Figyelt kérdés

Változó az étvágyam, vagy nagyon sokat eszek, vagy egy nap szinte semmit. Mostanság az utóbbi a jellemző.Múltkor pl. este 7-kor jöttem rá, hogy csak egy nagy pogácsát ettem aznap. Nem lenne jó tovább fogynom, mert így is erősen vékony alkat vagyok.

18/F



2017. jan. 28. 14:55
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem neked egy frankó rendszerre van szükséged, nem étvágynövelőre. Ezt számold ki magadnak, hogy melyik nap mikor tudsz étkezésre időt fordítani.


Gondolom a reggeled az majdnem mindig ugyan akkor kezdődik. Ez legyen egy fix étkezés, nem csak poénból mondják, hogy ez a legfontosabb. Egyél értelmes ételeket, pl tojás, vagy bundás kenyér zöldséggel, esetleg ha megteheted sonka, vagy szalonna, de ezt mindenképpen zöldségekkel fogyaszd, és mértékkel. Ha nincs sok időd, akkor zabpehely. NEM müzli, hanem rendes zabpehely. Lehet natúr, vagy egyéb gabonával, vagy gyümölccsel kevert, eheted tejjel, vagy vízzel az édes mindegy, ahogy jobban ízlik.


A tízórai az kihagyható, de nem mindenki képes kibírni ebédig, ilyenkor egy laza szendvics, vagy valami gyümölcs megteszi.


Ebédre szintén tartalmasat egyél, pl valamilyen baromfihús, legjobb a csirkemell, vagy comb, mellé rizs. Ezek elkészítési módja mindegy. Valamint zöldséget egyél mellé, ez étkezésenként változhat, egyik nap párolt répa, aztán másik nap karfiol... és így tovább.


Uzsonna, lehet szintén egy szendó, vagy gyümölcs. Ez is kihagyható.


A vacsora az viszont érdekes. Szükség van rá, viszont nem ehetsz akármit. Kerüld például a gombát, disznóhúst, illetve a tojást. Ezek nehezen emészthetők, sokáig "forgolódnak" az emésztőrendszerben, és nehezen fogsz aludni, vagy ha elalszol az sem lesz pihentető, sokszor fel fogsz ébredni, mert a szervezet éppen emészt, ehhez viszont nem csökkentheti a test-hőmérsékletet, azaz az anyagcserét, ami viszont az alváshoz nélkülözhetetlen. Erre az étkezésre is érdemes könnyebben emészthető ételeket választani, pl rizs, párolt zöldségek, illetve húsokból például a hal ideális lehet. Esténként én például szeretek levesezni, zöldségleves, krémlevesek. Halászlét pl nagyon szeretem este, imádom ha csípős, de lefekvés előtt nem szabad nagyon annak lennie, mert az is zavarhatja az alvást.


Így néz ki egy viszonylag egészséges étrend. Viszont mivel fiatal vagy, még bőven több fehérjét kellene enned ennél amit felsoroltam. Érdemes kinézni egy egyszerű kondis étrendet. Persze az napi 6 étkezésből áll, ebből 1 reggeli ez zabpehely, 4x csirkemell+rizs+zöldség, valamint egy könnyű vacsi. Ez persze egy nagyon gyenge kondis étkezés, van aki naponta 10x eszik, persze ők állandóan gyúrnak.


Ezek a felsorolt étkezések történjenek rendszer szerűen, azaz nagyjából ugyan akkor, pl reggeli 7-kor, vagy 8 kor,

tízórai az 10-11 felé, ebéd 1-2 óra környéke, uzsi 4-5 óra fele, vacsi pl 7-kor. A vacsi mindenképpen legalább egy órával lefekvés előtt legyen. Ezt persze csak leírtam most, ez lehet máshogy is, amikor neked jó. Nem amikor éhes vagy, mert ez nem működik neked, hanem amikor van rá időd. Ha nincs akkor szakíts.


Nem étvágynövelő kell neked, hanem a rendszer. Nem vagy rászokva az evés jelenlétére a napi rutinodban. Egy szokás kialakulásához elméletileg 21 nap kell. (Bármilyen szokás, szóval ezt alkalmazhatod bármire amit szeretnél rutinoddá tenni.) Eddig tarts be valami étrendet, és hidd el ha a 22. napon nem is, de ha folyamatosan nyomod, a 23-24 napon már korogni fog a gyomrod adott időben, mert már megszokta hogy melyik időpontban jön a táp :) Kezdj el valami sportot is, pl úszás, futás, bármilyen erősítő jellegű tréning. Nem kell gyúrni menni, persze lehet azt is, de mindenképpen kell a testmozgás, mert az is étvágynövelően hat. Ha viszont sportolsz mindenképpen egyél, mert ha nem eszel de mozogsz, akkor magát emészti fel a tested.


Nézz utána étrendeknek, amik leírják a pontos adagokat, hogy miből menyit egyél gyarapodáshoz vagy szinten tartáshoz. (Vagy fogyáshoz, de neked ez nem kell most).


Szóval hétfőn már kezdheted is, szépen állítsd be a telefonod az étkezések időpontjára, és amikor jelez szépen leülsz és eszel. Ennyi. Még meg sem kell jegyezned :)

2017. jan. 28. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem mindenben értek egyet az első válaszolóval (úgy értem, egyes pontok nem mindenkire igazak. pl. van, akinek rossz reggelizni vagy vacsorázni), de sok jót írt. Enni kell, ha nulla étvágyad van, akkor is. A rendszer valóban sokat segíthet. Jól néznék ki, ha csak akkor ebédelnék, ha éhes vagyok. De optimális időben leülök a munkából hazaérkező párommal és eszünk rendesen. Ha estig várnék, akkor csak kiéheznék és nem esne jól. De ha jól bírnám és csontsoványra fogynék, az se lenne jó.

Nem mindig érez mindenki éhséget s étvágyat minden életszakaszában, nagyon ritka, rövid időszakokra ki is lehet hagyni az evést, de amúgy nem.

Legalább egy keveset egyél a szokásos étkezéseidre, az bizonyára megy. Ha nem bírsz sokat enni, legalább a legfontosabbakat vidd be (megfelelő mennyiségű fehérje, zsír, némi zöldség, s azért ennél több kalória is kellene, válassz olyat, amit mégis meg tudsz enni. ha a nagy térfogat visszatetszést keltő, akkor egyél kis, tömény ételt, de valamit kell).

Ha nonstop hányingered van az evéstől, akkor pedig menj orvoshoz, mert beteg vagy.

2017. jan. 28. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Igazából valóban rendszertelenül étkezem, szóval igaza van az első válaszolónak, hogy valami rendszert kéne bevezetnem ezzel kapcsolatban. A reggelit azt sokszor kihagyom, általában az első étkezésem 9-11 óra körül van, ez fix. Viszont az ebédtől kezdve teljesen rendszertelen (13-17), vacsorázni pedig van hogy többször is szoktam, mert néha hiába eszek nyolckor, éjfélkor farkaséhség tör rám, szinte alig látok olyan éhes leszek. Máskor meg egész nap alig, éhséget sem érzek, vagy ha mégis, akkor 1-2 falat után jóllakom és hányingerem lesz ha bármiféle kajára gondolok. Szóval rendszert kéne bevezetnem, és szebb reményeim szerint akkor ezek kicsit helyreállnának. Bár sok dolog meghatározza, hogy mennyire vagyok éhes, pl. stressz mellett van a ,, pár falat és hányingeres" forgatókönyv, ilyenkor tényleg jó lenne egy kis tömény étel, hogy ne menjen a súlyom rovására, mert nem hiányzik hogy fogyjak (171 cm, 53kg). A sportot is előnyösnek tartom, azzal legalább nem csak az étvágyam növekedne, hanem csökkenne a stressz.

Köszönöm a tanácsokat, mindketten nagyon jó ötleteket írtatok. :)

2017. jan. 28. 22:16
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A rendszeres, ugyanabban az időpontban történő étkezés tényleg fontos lenne. Nálam működik, pl. délben már rendesen korog a gyomrom és várja az ebédet... Ha valamiért nem ebédelek ilyenkor (ami elég ritka), egy óra múlva nagyjából elmúlik az éhségem, de ennek ellenére amint van lehetőségem, eszek.

Ha gyakran vagy étvágytalan, érdemes lenne B-vitamin kiegészítőt és Béres cseppet vagy cinket szedned, ezek javítják az étvágyat.

2017. jan. 28. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!