Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Alig eszék meg valamit :S...

Alig eszék meg valamit :S Hogyan változtassak ezen?

Figyelt kérdés

15 éves vagyok,és rettenetesen válogatós vagyok :S Én magam sem tudom,hogy miért.Sokszor próbáltam kóstolgatni új ételeket ,de sosem sikerült :/ Azóta már feladtam.Akárhányszor próbáltam új ételeket,mindig rossz ízűek voltak és hányingerem lett tőlük(szinte öklendeztem...).

A családban mindenki próbálja kínálgatni,de nem vagyok hajlandó megenni.Sőt!Még a tányéromra sem kerülhet.Onnantól az étvágyamnak annyi.

Volt hogy már erőszakosan akartak rávenni,hogy egyem meg.Szinte már sírtam miatta.

-Legalább maszatold össze a tányérodat !

(Nagyanyám...)

Volt hogy ettem és anya csak odanyomott egy adag főzeléket az egész ételre amit direkt kiválogattam.Na onnantól nem voltam hajlandó enni...

Tudom hogy ez rettenetes :/ Nem tudom,hogy miért csinálom,egyszerűen elmegy az étvágyam.Egy igazi gyökér vagyok...:S


Alig eszek meg valamit:

Rizs,tészta,krumpli,tojás(ha tükörtojás,akkor a sárgáját nem kérem),húsok, tojás leves, húsleves (zöldség nélkül csak tésztával,esetleg pici hússal)

Gyümölcsök, zöldségek-csak magukban,nem párolva,nem főve,csak simán !

Hamburger meg ilyesmi szendvicsek szóba sem jöhetnek.Amibe keverve vannak a dolgok,abból nem kérek.Ha pl.uborka van paradicsommal egy tálban,akkor nem eszek belőle,mert a levük keverednek és elrontják az egészet.

Mustár,majonáz,ketchup,torma...szóba sem jöhet.Ketchup csak pizzán,ha nincs rajta sok.

Sütikből kiszedem a meggyet meg egyéb gyümölcs származékokat(még a tortából is)

Mazsola csak magában,pisztácia-mandula nem ízlik


Most ennyi jutott eszembe :/

Szörnyű vagyok...Nem tudom,hogy mitől lehet ez,de már kezd zavarni.A rokonokat is zavarja.

Soha sem voltam elkényeztetve.Egyszer megmondták,hogy csak ez van itthon és kész,ha nem tetszik ,akkor ne egyek.Egész nap nem ettem semmit,másnap sem akartam ...

A krumplitól is elment a kedvem egy időre,mert a suliban nem főtt meg rendesen egy darab és hát gusztustalan volt.

Azóta a suliban nem eszem meg a krumplipürében található nagyobb darabokat.

A sütőtököt kiskoromban ettem,de mára már a szagától is rosszul vagyok.


Hogyan tudnák ezen változtatni ?Ez lehet hogy már betegség ?

+Amivel még nagy gondban vagyok,az a másokkal való evés.Rosszul vagyok,ha hallom ahogy a másik eszik,főleg ha kimondottan hangosevő az illető.

Ezen hogy lehet javítani ?


Szeretnék változni,mert tudom,hogy ez így nincs rendben és hogy szörnyű vagyok :/

Ez elvileg kiskoromban is jelen volt.A rántothúst sem ettem meg.A pizzát is kb.2 év kóstoltam meg,bár azóta sem a kedvencem.


A válaszokat köszönöm !


15l



2017. máj. 3. 20:52
 1/6 A kérdező kommentje:
*eszek
2017. máj. 3. 20:53
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem vagy szörnyű, egyszerűen ilyen vagy, de ha nem kiegyensúlyozott a táplálkozásod, akkor persze javítani kell rajta.


Abban főleg nem vagy szörnyű, hogy az odanyomott főzelék miatt elment a kedved, ez inkább mélységesen érthető. Én is utálnám, ha mások pakolnának a tányéromra, ez nagyon udvariatlan volt, akármilyen pozitív célja is volt vele.


Én jobb korszakaimban szinte csak tojást, némi zöldséget és olajos magvat, kókuszzsírt eszem :D De mivel ez jó étrend (ha szedek magnéziumot, mert a spenótot sem szeretem, bár néha ráveszem magam), ez elég. Nem kell mindenfélét enni. Csak... nehezebb, ha sok ételcsoportot kizársz, nem árt érteni legalább egy keveset a helyes táplálkozásról.


A menzás eset is érthető, sajna képes ilyen rossz gondolatokat okozni, s ha a darabos krumplit egy életre kihagyod, akkor sem lesz semmi.


Eszel fehérjét, zsírt, zöldséget, még egyebeket is, szerintem ebből remek étrendet ki lehet hozni. S elég nagy vagy már, tudhatsz főzni s eldönteni, mit eszel. Igen, családi evészeteken lehet gond, de ezzel a gluténérzékenyek vagy a vegák is így vannak, nemhogy én az extrém étrendemmel (bár én vendégségben picit lazítok, de mindennapos otthoni ételnél ezt kevésbé teszem). Nem látok benne problémát, amíg nem várod el, hogy mindig mindenki főzzön az ízlésednek megfelelően (bár elég sok mindent eszel, én simán főznék neked, azt hiszem, max. egyszerűt). Magában zöldség? Legjobb, ott a hűtő, kiveszed, harapod, én is azt csinálom.


Mindenkinek megvannak a dolgai, amiket nem eszik meg, neked lehet, hogy több, mint a környezetednek, és?

Túl sok ember akarja megmondani a másiknak, hogy mit egyen, de ez nem helyes. Ha értelmes, egészséget étrendet találsz ki, ami neked megfelel s a normál, úgyis otthon levő alapanyagokból simán megoldható, szavuk nem lehet, ha engem kérdezel.

2017. máj. 3. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem is olyan vészes... Az én gyerekeim is kb. ezeket eszik meg, főzelékfélét max. az oviban, na meg persze édességet bármikor, de ezeket igyekszem erősen korlátozni. Salátát, lecsót véletlenül sem ennék meg, de a nyers zöldségek közül jópárat igen (persze öntet nélkül).

Én is azt javaslom, abból próbálj valamilyen értelmes étrendet kihozni, amit meg tudsz enni. Sok jó alapanyagot és ételt felsoroltál, ezekben minden vitamin és fontos tápanyag benne van. Persze az arány/mennyiség is számít.

Nem mondom, annyira nem könnyű feladvány egy anyukának, aki szeretne változatos, hagyományos ételeket letenni a család asztalára. Én is küzdök, hogy ne legyen túl monoton, sokszor többféle ételt főzök ebédre, hogy mindenkinek jó legyen, nem egyszerű. Úgyhogy megértem a családodat is. Próbáld kerülni a konfliktust és ha tudsz, segíts nekik (neked is megfelelő) ebédet készíteni.

Amúgy ez a fajta túlérzékenység (ízek, illat, látvány, hangok, zajok) jelezhet valamiféle idegrendszeri problémát (éretlenséget). A gyerekeimnél ez áll fenn. Vannak/voltak más furcsa tüneteid is? Pl. tanulás, figyelem, hangulat, viselkedés, alvás, mozgás terén?

2017. máj. 4. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Vannak más tüneteim is.Figyelmetlen vagyok és kicsit nehezen koncentrálok.Nehezen alszom és mindig fáradt vagyok(+karikák a szem alatt).A mozgásom is kicsit furcsa.Van hogy csak úgy elkezdek oldalra menni.Ez a mozgásos dolog nemrég jött elő.Nem mindig volt ilyen ügyetlen/béna járásom.

Hangulatom akár egy hullámvasút.Könnyen elsírom magam.Ha valaki kiabál velem,akkor nem tudok rendesen megszólalni,mert elsírom magam.

Tanulásban és viselkedésben nincs különösebb problémám.Figyelmetlen vagyok és emiatt szoktam elrontani dolgokat,de majdnem kitűnő tanuló vagyok.

Ami még problémám,hogy könnyen elfelejtek dolgokat.Ja meg folyton ellenőrizgetem a zsebem meg a táskám.

Furcsa szokásom a szájtépés.Addig tépem a bőrt a számról,amíg vérezni nem kezd,és nem tudom abbahagyni.Már kiskorom óta próbálnak leszoktatni róla,de csak annyit értek el,hogy mások előtt nem csinálom.


Más furcsa dolgom szerintem nincs.

2017. máj. 4. 15:02
 5/6 A kérdező kommentje:

Ma amúgy viselkedésrőle eszembe jutott valami !Könnyen ingerelhető vagyok,bár nem adom ki a dühömet :/

+Nem nagyon szeretem ha hozzám érnek :S Tudom,furcsa,de nem szeretem.Már pólón keresztül érzem,ha húgom hajszálak rám telepedik.Ha buszon ülök és hozzám ér valaki mondjuk a lábával,akkor elkapom,mert kellemetlen...

2017. máj. 4. 20:40
 6/6 anonim ***** válasza:

Hát akkor bejött a tippem...

Az autista és figyelemzavaros gyerekek is tipikusan válogatósak. Persze ez nem jelenti, hogy te is az vagy.

A változtatás csak rajtad múlik. Voltak rossz élményeid az evéssel kapcsolatban, eddig rendben, de nem tudom, mikor kóstoltál utoljára új ételt. Talán megpróbálhatnád újra, kicsit nyitottabb hozzáállással. Persze, ha tényleg szeretnél változni.

2017. máj. 5. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!