Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan nyissak a vegán életmód...

Hogyan nyissak a vegán életmód felé?

Figyelt kérdés

Tizenhat eves lany vagyok.

Nagyon erdekel ez a fajta eletmod amiota vegan youtubereket neztem. A mult honapban egy komolyabb hangvetelu videot is megneztem amihez az volt irva hogyha ezt megnezem biztos valtani fogok. Az volt a cime, hogy farm on the fridge vagy valami ilyesmi.

Ez olyan szinten lesokkolt es meghatott hogy szerintem eletmodot es hozzaallast kene valtanom.

Ugye persze a szuleimmel elek es ok szinen esznek hust. Kicsit tartok attol, hogy ellene lesznek de amiota lattam azt a videot ra sem tudok nezni. Mit tegyek? Eloreis bocsi a helyesirasi hibakert de mar nincs kedvem ujrajavitani. A valaszokat koszonom!


2017. jún. 1. 22:17
 1/9 anonim ***** válasza:
28%
Ne egyél húst, ha nem akarsz. Igaz, hogy nem egészséges, de te azt csinálsz amit akarsz. Mit tegyek? Ezt. Nem értem a kérdést. Minek ehhez kérdés???
2017. jún. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
21%
Egyél meg egy marhapörköltet,vágd arcon magad és szállj le a förldre,az ember nem juh,hogy füvet egyen,te láttál bármely korszakba növényevő embereket?Őskor,ókor,középkor?Dehogy is,azért mert nem normális,legalább annyira nem mintha valaki nem eszik zöldséget csak húst,ki kell egészíteni e egymást,szóval szerintem hagyd ezt az ostoba marhaságot és térj észhez.
2017. jún. 2. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Szerintem inkább egy vegán oldalon (Facebook csoport, blog, fórum) írj ki ilyen kérdést, mert itt főleg aludni nem akaró hajnali 1-kor unatkozó emberek lehúzását kapod.
2017. jún. 2. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
30%
Amit láttál, azt úgy hívják, hogy propaganda, és pont ez a célja, hogy megváltoztassa a véleményed. Kigyűjtik a legszélsőségesebb felvételeket, aztán mossák vele az agyad. A youtube a legkevésbé hiteles forrás, tele van hülyeséggel. A saját egészségedet kockáztatod, ha ilyen fiatalon, fejlődő korban kísérletezel az egyik legszélsőségesebb táplálkozási irányzattal.
2017. jún. 2. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Hirtelen ne. Első körben hagyd ki a húst és állati zsírt. Én megléptem anno, gyerekjáték, ha nem vagy húsfüggő és az otthoni körülmények sem nehezítik meg pokolian (nálunk eleve alig volt hús, vegaságomkor pedig kizárólag ünnepnapokon, anyám nem volt az a húspárti, na így nagyon könnyű. de amúgyis sütöttem volna rántottát, ha hús van, nagy kaland).

Később bekeményíthetsz, s ha tudsz a bevásárlásokra hatni, jobb, ha házi tojást veszel (az sem tuti jó, de jobbak az esélyek) és a bolti tejtermékeket is hanyagolod, de hirtelen mindent borítani úgy, hogy a szüleid bizonyára nem vevők a dologra, kemény. A veganizmushoz tudás sem árt, tanulmányozz normális, tudományosan megalapozott oldalakat (mert amúgy minden tábor akkora ökörségeket képes hangoztatni...), nézd meg a tényeket, adatokat.

Amúgy az is egy opció, hogy megkérdezed a szüleidet, nem tudnak-e neked jó forrásból származó házi húst venni, amennyiben az neked megfelel. Nekem ég és föld, hogy viszonylag normálisan élt az állat, vagy vegetált egész életében, napot, füvet sosem látva. Gyilkolni az normális eme bolygón, bár szimpatizálok a minél kevesebb hús evésével, ez több szempontból is jó lehet (a növényevés sokkal kevesebb energiát, vizet, földet igényel).


Amúgy a vegán konyha szerintem is vonzó tud lenni (leszámítva pl. a sütiket, azok sosem jöttek be tojásmentesen, de nem vagyunk egyformák), semmi gond, ha nyitsz felé és heti pár vegán étkezést tartasz. De totálisan vegánnak lenni, az drasztikus és korai lenne, több okból is.

2017. jún. 2. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A veganizmus annyira azért nem szélsőséges. Nagyon változatos táplálkozás. A nyersveganizmus sokkal durvább s tudnám még fokozni. OK, relatív. Tényleg komoly lépés azért, ész nélkül veszélyes.


Az első 2 hozzászóló ismeretei elég hiányosak. A hús nem szükséges az egészséges táplálkozáshoz, vega népcsoportok pedig elég sokezer éve létezhetnek a földön.

Az ősember persze, hogy nem volt az, szerencsétlennek meg kellett ennie mindent, ami jött, legyen az gyümölcs, rovat vagy frissebb dög (nem hiszem, hogy az ősember bírta volna a rothadt húst, nem voltunk sosem dögevők, ahhoz megfelelő evolúciós lépések kellenek). Ma már válogathatunk. Tökmindegy, mit evett az ősünk, az számít, hogy az egészséges táplálkozáshoz mire van szükség. Ha növényből is bevihetünk mindent, jogunk van hozzá. Márpedig ez így van, kivéve a B12-t, csak oda kell figyelni egy kicsit.

2017. jún. 2. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

De, a veganizmus bizony szélsőséges, a vegetáriánus étrend nem. Az elmúlt korok népei és jelenleg is élő természeti népek között jelenlegi ismereteink alapján nem volt soha teljesen vegán, max. időszakosan, kényszerből.

Kérdező, megértem az érzéseidet. Én is hasonlóképpen gondolkodtam régen, fiatal lányként, bár akkor még nem is volt internet. Beletelt pár évbe, mire felnőttem, és el tudtam fogadni, hogy bizony az élethez hozzátartozik a halál is.

Ha ennyire felstresszelt az a film, egy ideig tényleg jobban jársz, ha nem eszel húst. Amit nem tudsz jóízűen, jó érzéssel megenni, az megbetegíthet hosszú távon. Azért a tojást és a tejtermékeket jobb lenne még úgy 2 évig megtartanod, amíg befejeződik a nemi érésed.

Azt bizonyára tudod, hogy az ember mindenevő (még ha a vegánok igyekeznek is ezt a tényt cáfolni). Ez nem csak annyit jelent, hogy mind növényi, mind állati eredetű ételeken fenn tudjuk magunkat tartani egy ideig. Azt is jelenti, hogy az optimális tápanyagbevitelhez (ami a jó egészség feltétele) mindkét típusú élelmiszerre szükségünk van, lehetőleg napi szinten.

Vegánnak és vegetáriánusnak lenni nem olyan könnyű, mint gondolnád. Rengeteg napi szinten fogyasztott ételben van állati eredetű összetevő, nyilván nagyon sok mindenről le kell mondanod, nem csak a húsról, tojásról, tejtermékekről, zsírról. De ettől még lesz automatikusan jó étrended. Nem lehetsz kenyéren, szóján, egy fél paradicsomon meg Oreón egészséges (csak példaként mondom). Ahhoz, hogy minden fontos tápanyagot bevigyél, utána kell olvasnod az ember makro- és mikrotápanyag-szükségletének. Miben mennyi vitamin, esszenciális aminosav és esszenciális zsírsav van, mennyi kell neked, és hogyan kell az ételeidet megfelelően elkészíteni. Ha ezeket nem tudod legalább megközelítőleg, és nem tudsz az ételeidből eleget enni, pár hét/hónap vegánság után kellemetlen tüneteket tapasztalhatsz. Az is előfordulhat, hogy az emésztésed nem bírja a gabonákat, hüvelyeseket/szóját, olajos magokat, amikből fehérjéhez tudsz jutni, vagy éppen a növényi olajokat. De lehetnek más gondok is.

Nem akarlak lebeszélni a tervedről, ez a te döntésed, a te tested, és ha nagyon elszánt vagy, úgysem fog tudni senki sem megakadályozni benne. De ha te is azok közé tartozol, akik nem tudnak jól működni kizárólag növényi étrenden (és hidd el, elég sok ilyen ember van), és pár hét/hónap után már nem érzed olyan jól magad, mint az elején, akkor fontold meg a vegyes étrendre való visszaállást. Sokan megtették már, és nem bánták meg - ha gondolod, tudok küldeni pár linket.

2017. jún. 3. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

7. Valaszolo

Köszönöm! Jobban utananezek a dolgoknak:)

2017. jún. 5. 17:40
 9/9 anonim ***** válasza:

Relatív, kinek mi a szélsőséges. Nekem a növényi étrend közel sem az, de hogyan lenne, ha egyszer bármilyen növény ehető s mindent be lehet vinni a B12 kivételével? No mindegy.

Nyilván ezt sem érdemes hirtelen és ész nélkül csinálni, de a totálisan mindenevést sem. A sima, ovo-lakto vega étrendhez sem kell valami sok tudás, nekem lövésem se volt a helyes táplálkozásról, amikor sok évre vega lettem, de mivel ez nem megszorító, hanem igen változatos mindenevő étrend s én ettem is mindenfélét, bőven bevittem, amit kellett. Elrontani persze a totális mindenevést is el lehet.


Mind növényi, mind állati étrenden el lehet lenni akár évtizedekig gond nélkül (már ha az adott embernek ez fekszik, pl. én tuti nem bírnám növények nélkül, napok alatt komoly problémáim lennének, ha nem is fizikailag). Az esszenciális tápanyagok szinte mindegyike mindkét étrenden bevihetők (nem tudom, állatiban hiányzik-e valami, növényin a B12), persze ehhez már érteni kell hozzá, főleg az állati étrend esetében, vegánként szinte elég, ha változatosan eszünk s ügyelünk a fehérjére.

2017. jún. 5. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!