Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Gluténmentes táplálkozás...

Gluténmentes táplálkozás pénztárcabarátan?

Figyelt kérdés

Gluténérzékenységem nemrégen derült ki, így meglehetős reform vár az étkezési szokásaimra. Neten bpngésztem, de egymásnak sokszor ellentmondó dolgokat látok.

Minden amit szerettem, tészték, kenyér stb.. lemondására kényszerülök. Ami lehet, az meg iszonyú drága az én jövedelmemhez, mint pl a gluténmentes készítmények és lisztek.

Van -e erre valami pénzügyileg is finanszírozható megoldás hosszú távon, de lehet örökre?



2018. márc. 31. 13:00
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Mekiben sosem ettem eddig sem, nem is hiányzott soha :)
2018. márc. 31. 13:28
 12/23 anonim ***** válasza:

Recept:

[link]

2018. márc. 31. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nézem!
2018. márc. 31. 13:29
 14/23 A kérdező kommentje:
Azta. Sosem sütöttem még kenyeret. Nehéz lesz? Annak, aki sosem próbálta?
2018. márc. 31. 13:38
 15/23 anonim ***** válasza:

A kenyérsütés nem nehéz, ha engem kérdezel (én sajna géppel kezdtem, na az nehezít és felesleges), de én gluténmentes kenyeret tuti nem próbálnék meg sütni, úgyse lesz igazi kenyér. Bár van egy cukkinis zabkenyerem, ami ehető, de teljesen más. Állítólag meg lehet valahogy keleszteni egy trükkösebb gluténmentesebb kenyeret, de annyira azért nem fontos nekem a dolog, hogy ezzel veszkődjek, miközben nekem minden gabonát érdemes kerülnöm, ha gluténmentes, ha nem. Ráadásul nagyon szegény vagyok, de így is könnyű jókat ennem. Csak a glutén elhagyása elég könnyűnek tűnik, de tudom, hogy sokaknak probléma. Én anno a gluténnel együtt elhagytam a feldolgozott ételeket is (plusz még kismillió egyebet), így nem érintett az a gond, hogy mindenféle termékben van glutén.


Én is nagy tésztás voltam, de prímán bírom nélküle. Ha valami száraz kell, magropogóst sütök, de vannak sós muffinjeim is. Neked, akinek nem kell kerülnöd a szénhidrátbombákat, még könnyebb a dolgod. Van, akinek a rizs, köles, zab is működik kenyérpótléknak, nyilván nem minden esetben, de igen gyakran jók erre a szerepkörre is.


A gluténmentes gabonák általában nem drágák. Ha én sütni akarok egy piskótát, bejönnek a 2000ft/kg-os lisztek is (sokkal drágább nem, mivel szegény vagyok. úgyhogy nem én vagyok az, aki 6-8 ezres lisztekkel süt, bár biztos jók azok is), de így sem lett drágább az étrendem, hisz nem ezeken élek és keveset is használok a drágább alkatrészekből.

Keményítőnek rizs-, zab-, tápiókaliszt megy nálam, azok nekem kifejezetten olcsók (az utóbbi drágább, mint az előbbiek, de megvannak az egyéni előnyei, poénosan viselkedik néha, én gumicukorszerűséget is kreálok belőle, illetve igen alacsony a GI-je is). De kelt tésztát nem készítek gluténmentesen (ez még ne állítson meg, persze), sok évig pedig máshogy sem tettem s nem hiányzott.

2018. márc. 31. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Húú, a 2ezer ft/kg már riasztó, nemhogy a többszöröse..:(

Jó ötleteket kaptam tőled és köszi. Megpróbálom a kezdeti nehézségeken valahogy áthidalni magam,bár tudom, nem lesz egyszerű.

2018. márc. 31. 14:28
 17/23 anonim ***** válasza:

Nem csak búzát nem ehetsz, hanem rozst, zabot és árpát sem, ezekben mind van glutén. (Bár a zab vitatott, de szerintem jobb a biztonság.)

A gluténmentes termékek tényleg elég drágák tudnak lenni, meg nem is jó mindegyiknek az íze. Családtagom érintett sajnos, így volt alkalmam megkóstolni pl. napraforgómagos kenyeret, meg egy másikat is, amiket az Aldiban lehet kapni, hát szerintem szörnyűek. De már ő sem eszi ezeket sem, mert tőlünk messze van az Aldi, máshol meg nincs gluténmentes kenyér. És tök jól elvan kenyér és péksütik nélkül, azt mondja, meg lehet szokni. Chipseket meg ilyen puffasztott rizst és hasonlókat szokott enni.

Nálad is ki fog alakulni egy idő után a "rutin", és tényleg kicsit drágább lesz a táplálkozásod, de cserébe legalább biztos lehetsz benne, hogy nem lesznek olyan betegségeid, amelyek a gluténtől alakulnak ki. :)

Meg fel fogod fedezni, hogy a megszokott tésztákon és pékárun kívül mennyi lehetőség van még, amiről eddig fogalmad sem volt.

Vannak egyébként ilyen gluténmentes honlapok, meg Facebook-oldalak is, keresgélj párat, hasznos lesz.

2018. márc. 31. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell, hogy egyoldalú legyen a gm étrend. Nézegess paleós oldalakat, a paleo receptekben semmilyen gabona, kukorica, krumpli, de még szója, tejtermékek, cukor és hüvelyesek sincsenek, mégis nagyon változatosan lehet így is táplálkozni.

Az én étrendem nem teljesen paleo, de sokat merítettem belőle, mivel nem eszem tejtermékeket és gluténtartalmú gabonákat. Gm gabonaféléket is ritkán, kb. heti egyszer egy kis rizst vagy kölest. A búzakenyér, tészta és hasonlók 2 hét után már nem hiányoztak. Köretnek mindig zöldségeket eszem, azokból rengetegféle van, és van nagyon sok olcsó (pl. répafélék, káposzta, cékla stb.), ilyenkor télen főleg mirelit keverékeket szoktam enni. Szeretem a gyümölcsöket is. Fehérjét húsokból, tojásból, belsőségekből viszek be. Édességnek étcsokit, aszalt gyümölcsöket, diót, mogyorót eszem.

A hagyományos ételek zömét el lehet készíteni liszt nélkül is, vagy gluténmentes lisztekkel. Vannak jó paleo sütik (recepteket találsz), paleo és gm tészta és kenyér is, bár ezek nekem nem jöttek be, de akinek nagyon hiányzik, annak jó lehet. De ott vannak a Szafi fitt lisztek is, bár én nem próbáltam, de jókat hallottam róluk. Ha túl drágának találod a spéci gluténmentes termékeket, liszteket, egyél ilyeneket ritkán és keveset. Kenyér helyett lehet enni pufirizst is.

2018. márc. 31. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
100%

Nos, akkor, amit lehet:

- zöldség, gyümölcs - fagyasztott is

- sima, fűszerezetlen húsok

- krumpli, rizs, kukorica (ezekből készül liszt, keményítő)

- friss fűszernövények

- sima tejtermékek, natúr kefír, joghurt, sajt

- minden, amin áthúzott gabona-jelzés van


Amit ne:

- ízesített, pácolt húsok

- ízesített tejtermékek

- bolti fűszerkeverékek

- búza, rozs, zab, árpa és készítményei

- alap keverékek (pl spagi alap, carbonara alap, stb)

- szószokban is lehet (üveges bolognai, uncle bens, etc)


Gluténérzékeny vagyok, változatosabban táplálkozom, mint mielőtt diétáznom kellett volna :) És nem drágább, csak ésszel kell összeállítani a dolgokat.


Annyi, hogy azóta mindent megmosok evés előtt.

2018. ápr. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

Rizslisztből is lehet piskótát csinálni, nem kell feltétlen 2000/kg liszteket venni, csak macerásabb, mert másként viselkedik.


Én elég sok sütit ítéltem "csak magamnak"-ra, mert elsőre-harmadikra is szétesett, mire megtanultam az arányokat, meg egyáltalán bánni az új állaggal.


Amúgy rizsliszt a kedvencem, gyakorlatilag midnent meg tudok belőle sütni, csak könnyebben szétesik-morzsálódik.

2018. ápr. 1. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!