Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Valóban megdőlt a tojás mítosz?

Valóban megdőlt a tojás mítosz?

Figyelt kérdés

Egy dietetikus ismerősömmel beszéltem, aki nagy meglepetésemre mondta hogy már a tojás és koleszterin valamint szív érrendszeri szerepe megdőlt. Nagyon meglepődtem, mert ln úgy tudtam káros a tojás.


Viszont neten valóban ezt találtam


2002-ben az AHA visszavonta a tojásfogyasztás korlátozásáról szóló ajánlását, azonban továbbra is érvényben maradt az a javaslat, amely szerint napi 300 mg koleszterinnél több fogyasztása nem ajánlott. Mivel egy nagyobb tojás önmagában kb. 213 mg koleszterint tartalmaz, ez nem igazán volt jelentős előrelépés – erre még egy bő évtizedet kellett várni. 2012-ben az AHA kimondta: “Nincs rá bizonyíték, hogy az étkezéssel bevitt koleszterin csökkentése csökkentené az LDL-koleszterin szintjét a vérben”. A következő évben aztán más szervezetek ajánlásaiban és táplálkozástudományi irányelvekben is elismerték, hogy az elfogyasztott és a vérben lévő koleszterin szintje közt nincs összefüggés. Elhárult hát az akadály a tojás rehabilitálása elől, azonban a fél évszázados tévedés hatásait nem lesz könnyű helyreállítani a köztudatban és a táplálkozási szokásokban.


Részletek: [link]


2019. febr. 26. 17:57
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
30%

#9: persze, ez "csak" egy cikk... Nem tudom, észrevetted-e, hogy összesen 45 pubmed-re és egyéb tudományos forrásra hivatkozik?

A healthline szerintem eléggé objektív összefoglalókat ír. Itt megnézheted, kik azok az eü. szakemberek, akik a cikkeket írják (23 táplálkozástudománnyal foglalkozó kutató és dietetikus):

[link]

Magukról ezt írják: "Healthline's Medical Affairs team focuses on ensuring Healthline’s content, products, and services uphold the highest standards of medical integrity. Our dedicated team also manages our extensive network of clinicians, who provide medical review for all clinical content. Covering the full spectrum of medicine, Healthline’s physicians, nurses, public health experts, and patient advocates help ensure that the information you receive is accurate, evidence-based, current, and trustworthy."

Ha úgy érzed, okosabb vagy náluk, akkor pont rád igaz, hogy "aki hinni akar ugye mindent elhisz". Te nyilván azoknak akarsz hinni, akik szerint a tojás egészségtelen, mert valamilyen meggyőződés miatt nem akarsz tojást enni, és másokat is erről próbálsz meggyőzni.

2019. febr. 27. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
20%

Én csupán arról próbáltam meggyőzni a naiv tudatlanokat hogy ne higgyenek olyan “kutatásnak” a tojásról amit a tojásipar pénzelt. Ezt szerintem bármennyire együgyű is az ember fel lehet fogni, de látom neked és a kérdezőnek nem sikerült.

Kit akartok meggyőzni? Ha nektek ízlik a tojás egyétek, egészséges attól még nem lesz az orvosi szakvélemény szerint.

Az imádott AHA-tok sám javasolja a napi 1 tojás túllépését és már ezt a javaslatot is a tojásipar pénzelte. Egyszerűen szánalmas hogy az ilyen vallási fanatikusoknak mint ti bármit el lehet adni. Ha azt mondanák egyétek tyúkszart mert az az egészséges azt is megennétek azt hiszem, ha a tojás lobbi készítene egy tanulmányt a tyukszar jó hatásairól...

2019. febr. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"5. [link]


Tessék itt a hivatkozott tanulmány ami eléggé azt mondja hogy nincs cardiovascularis növekedés.... De tudjuk a vegánok vélekedését a csúnya tojásipar manipulálja az egészet....."


Ugye azt megfigyelted, hogy ennél a tanulmánynál még az alkotó is megadta, hogy fizetett tanulmányról van szó illetve hogy érdekeltsége van a készítőjének a tojásiparban??? Ennyire vak nem lehetsz, ugye? :)


"Conflicts of Interest


The author was Executive Director of the Egg Nutrition Center (1995–2008), a health education and research facility funded by the U.S. egg industry; and Founder of Eggs for Health Consulting (2009–2015), providing consulting services on egg nutrition to international egg promotion programs."

2019. febr. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!