Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Bűnnek számít ha hívőként...

Bűnnek számít ha hívőként néha kételkedek a hitemben?

Figyelt kérdés
Vagy ezzel más ís így van?

2023. jan. 22. 08:29
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯
 51/118 anonim ***** válasza:
28%
Kérdező, én azt hiszem el, amit empirikusan megtapasztalhatok. Hogy ki mit kezd a tapasztalataival, az már a saját dolga. Többek közt ezért találom káros dolognak a vallásokat, ha valaki kíváncsi érdeklődjön, de ne erőltessék rá senkire, főleg ne a gyerekekre. Engem is kereszténynek neveltek, aztán középiskolában megismerkedtem a filozófia alapjaival, s lám, ateista vagyok, mégsem gondolom magam rossz embernek. Kereszténység? A Vatikánban manapság is Jézus ama tanítását követik, mely szerint élj szegényen, hiszen az istennek tetsző dolog, így kerülhetsz a mennyországba. Pokollal fenyegetőzni még okosabb gondolat, ajánlom figyelmedbe Machiavellitől A fejedelem c. művet, érdekes párhuzam. És akkor az inkvizícióról még nem is beszéltem. Hány ártatlan embert gyilkoltak meg a szentéletűek isten nevében? Hány gyerek életét tették tönkre a pedofil papok? És ez a társadalmilag elfogadott dolog, mert ugye vallás meg istenke. Nagyszerű, zseniális.
2023. jan. 28. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/118 anonim ***** válasza:
100%

46.

44-es vagyok


Ertem, azt hiszem, mert az ember nem tudhatja, hogy van-e egy termeszetfeletti intelligencia, amely letrehozta es fenntartja a vilagot vagy nincs. Tehat ezt csak gondolhatja, erezheti, hiheti, esetleg igy vagy ugy tapasztal valamit.

Raadasul a dolog nem is all meg ott, hogy "nem hiszek istenben", mert ha abban nem, akkor valamilyen modon el kell kepzelni a valosagot, az elet ertelmet, es a tobbi olyan kerdesre a valaszt, amire a vilagnezetek adnak valaszt. Tehat lehet azon belul valaki tudomanyos materialista, redukcionista materialista stb., es azokra sem tudas utjan jutott, hanem igy hiszi, igy gondolja, ezt tartja valoszinunek.


"Mindent amit nem tudok, csak hinni tudok, de viszont a hit az egyenlő a gondolattal, vagy képzelettel, egy érzés az pl. nem hit."

Es ugyanugy az istenhit is nagyon-nagyon sokfele lehet, kulonbozo a tartalma es kulonbozo utak vezetnek hozza.

Egyszer azt olvastam, hogy mondjuk legalabb 3 fele istenhit van, maradva a keresztenysegnel.

1. akik a vallas tanitasat, doktrinait, erkolcsi es egyeb eloirasait helyezik eloterbe (sokszor konzervativ emberek), szamukra tehat a hit GONDOLAT


2. akik inkabb a vallas spiritualitasara rezonalnak, pl. elmelkedo imakhoz vonzodnak, lelkigyakorlatokra jarnak stb, es a gyakorlati eloirasokat nem tartjak annyira fontosnak, vagy nem is tartjak szuksegesnek, szamukra a hit ERZES

3. akik szamara a vallasgyakorlat inkabb CSELEKEDET, vagyis arra koncentralnak, hogy a raszorulokon segitsenek, szellemi es gyakorlati ertelemben, tehat iszakosmento misszio, bortonbe jarnak latogatni segiteni, betegeket latogatnak, fejlodo orszagokban anyagiakkal segitik az egeszsegugy fenntartasat, akik komolyan veszik a "ha ket inged van es az embertarsadnak egy sincs, akkor az egyiket add neki oda" parancsot, talan nem ennyire, de erted, melyik kategoria ez.


Ennel sokkal tobb valtozat van, de ezt azert irtam, hogy van akinek erzes a hit, van akinek mas. Van, aki a Bibliat szo szerint igaznak tartja, (vagy az egyhaz ertelmezeset), van, aki szerint az egesz szimbolum, masok szerint még az sem. Van, aki azert jar templomba, hogy az igehirdetesbol tanuljon, van, aki azert, hogy az istenhivok kozossegeben legyen, van, aki azert, hogy Isten jelenletet megtapasztalja. Stb. Es ahany ember elmeseli reszletesen es oszinten, miert hisz Istenben, "hogyan kezdodott", mind kicsit mas lesz.

(Csak errol nem mindenki beszel oszinten, vagy nem akarkinek, es sok a kepmutatas a keresztenyek kozott. Attol is fugg, milyen a felekezet vagy az egyhaz, mennyire biznak meg egymasban az emberek es toleraljak a szkeptikussagot, kritikat. Csomoszor van, hogy egy ilyen forumon is leirja, amit az egyhaza tanit, biztos, ami biztos alapon. Pl. Amerikaban a katolikusok tobb, mint 70%-a nem hiszi el, hogy aldozaskor valoban Krisztus testet veszi magahoz, pedig az naluk elegge alapdolog lenne. Egy nevtelen kerdoiven bevallja, de a papnak vagy szomszednak nem mondana.)


Gondolom, az ateizmussal is igy van. Marmint hogy egy ateista is tulmegy azon, hogy nem hisz istenben, es elobb-utobb megfogalmazza a hitet. Es ez valtozhat, ahogy az istenhit tartalma is.

Persze, tapasztalatom szerint sok ateista annyiban ateista, hogy kozombos a vallasokkal kapcsolatban. Igy olyan sokat nem gondolkodik az egeszen. Az is jo.

2023. jan. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/118 A kérdező kommentje:

Szia #44, biztos vagyok hogy meg fogod érteni mire utalok. Idézek tőled és úgy reagálok, megpróbálom jól kifejezni.


"Ertem, azt hiszem, mert az ember nem tudhatja, hogy van-e egy termeszetfeletti intelligencia, amely letrehozta es fenntartja a vilagot vagy nincs. Tehat ezt csak gondolhatja, erezheti, hiheti, esetleg igy vagy ugy tapasztal valamit."


Én úgy látom hogy gondolni meg hinni az ugyanaz. Érezni már más, mert az érzés vagy megérzés vagy megélés az nem gondolat vagy hit.



"Raadasul a dolog nem is all meg ott, hogy "nem hiszek istenben", mert ha abban nem, akkor valamilyen modon el kell kepzelni a valosagot"


A valóságot szerintem nem kell elképzelni, mert attól valóság hogy nem képzelet, vagy hit. A valóságon belül lehet hinni, vagy képzelni, de benne van a nevében, a valóság az valóság, a hit vagy gondolat pedig képzelet.


"2. akik inkabb a vallas spiritualitasara rezonalnak, pl. elmelkedo imakhoz vonzodnak, lelkigyakorlatokra jarnak stb, es a gyakorlati eloirasokat nem tartjak annyira fontosnak, vagy nem is tartjak szuksegesnek, szamukra a hit ERZES"


Itt abban látom az önellentmondást, hogy szerintem a hit meg az érzés az két különböző dolog. Az érzés hogy van egy valóságosan jelenlevő valóság, vagy Isten(mert ugye Isten nem lehet képzelet), az nem lehet képzelet, képzelni, hinni, vagy gondolni sok dolgot lehet, de nem biztos hogy igazak, mert változóak. Ellenben egy állandó érzetszerűség(ami akár az Istenhitet adja), az más. Az érzést azt nem csak képzeljük, az érzés valós. Az érzés nem képes téves lenni, a gondolat ami ahhoz kapcsolódik már képes téves lenni, csak úgy mint a képzelet vagy a hit, de az érzés az érzés, az nem állít valamit, csak jelen van. És ha van egy ilyen hit és gondolatnélküli istenjelenlétérzés az valóságos.

2023. jan. 29. 19:04
 54/118 A kérdező kommentje:
De ha van ilyen istenjelenlétérzet az nem hit(vagy gondolat, képzelet), hanem ténytapasztalat aminek nincs szüksége hozzáfűzött hitre, vagy képzeletre, mert az tényleg jelenlevő valóság, így az már nem hit.
2023. jan. 29. 19:10
 55/118 A kérdező kommentje:

#49 és #50


Igaz hogy idézet is, de az elején van a lényeg.


"..úgy érkeznek bele a földi létbe, hogy nincs kapcsolatuk..

Életük egy bizonyos pontján megtapasztalták.."


Erre utalok..amikor megtapasztalják mint valóságot, nem pedig hisznek. Lehet hogy utána úgy hívják hogy hit, de a megtapasztalás az nem hit.

Nagyon nagy a különbség, a megtapasztalást nem kell hinni.

2023. jan. 29. 19:18
 56/118 A kérdező kommentje:

#51 "Kérdező, én azt hiszem el, amit empirikusan megtapasztalhatok."


Ezzel nagyon egyetértek, szerintem jól teszed. Bár amit megtapasztalsz azt már nem kell elhinni, azt már tudod. Valahol itt van a félreértés, mert sok vallásos embernek van megtapasztalása, de lehet hogy ennek ellenére is hitként nevezik meg, ez pedig félreértéshez vezet.

2023. jan. 29. 19:31
 57/118 NTBS ***** válasza:
Nem. Fogd fel az igazi Isten keresésének.
2023. jan. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/118 A kérdező kommentje:
A hitet? Ebben egyébként egyetértek, ezt már akartam is írni. De a keresés az nem hit. A hit szó nekem azt jelenti, hogy igaznak hiszek egy elképzelést, vagyis egy gondolatot, pedig azt semmi sem bizonyítja.. kivéve ha adott egy megélés, vagy istenjelenlét érzet, de ha az adott akkor már persze sem keresésre, sem hitre nincs szükség.
2023. jan. 30. 19:02
 59/118 A kérdező kommentje:
A keresés az egy általános jellemző egyébként ránk emberekre, ez természetes, nem is igazán Istent keressük a legtöbben, csak azt hogy jó legyen. Aki Istent keresi is azt keresi hogy jó legyen. Hogy jól érezzük magunkat vagyis boldogak legyünk. Ez közös mindenkiben.
2023. jan. 30. 19:07
 60/118 A kérdező kommentje:
Viszont ameddig nincs megtapasztalás, megélés, vagy Istenjelrnlétérzet, addig zajlik a keresés, a boldogság, vagy béke keresése. Ilyenkor a hit segít, de én csak legfeljebb abban hinnék hogy egyáltalán létezik az abszolút boldogság és abszolút béke, ebben kellene talán hinni, ameddig a megélés nincs jelen. Nem pedig abban hinni amit egy könyv ír, mert az előbb utóbb meginog, megkérdőjeleződik.
2023. jan. 30. 19:14
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!