Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Lelki zsarolásból hogy tudnék...

Lelki zsarolásból hogy tudnék kilépni? (Hosszú nagyon)

Figyelt kérdés
Igazából ez egy nagyon frusztráló dolog számomra. Még pár éve kezdett velem ismerkedni egy nálam jóval idősebb férfi (majdnem 50 én 26). Tudni illik én nem tudok, nem is akarok és nem szeretek barátkozni, mert sajnos idáig mindig csúnyán megszívtam. Azóta már kialakítottam a magam napi rutinját, stb. Amióta dolgozom már megvan a napi rutinom, délutánonként is. Van párom, ott vannak a testvéreim meg a családom, hobbim. Meg a plusz munkák ha úgy adódik. Egy cipőipari vállalatnál dolgozom mint informatikus, az illető pedig egy művezetője annak az adott részlegnek ahol ő is dolgozik. Már akkor sem tetszett nekem az egész mikor elkezdett velem beszélgetni, távolságtartó maradtam és vagyok is vele a mai napig. Ennek már lassan 1,5 éve. Nekem alapból fura ez az egész hogy egy ennyivel idősebb ember akar velem barátkozni. Kérdezték már páran hogy nem meleg? Mondtam hogy nem az, legalábbis szerintem nem az. Elmesélte hogy ő nagyon egyedül érzi magát, nincs senkije, se szülei, a mamája is meghalt már. A korábbi egyik barátja is kiment németországba, viszont az utóbbi időben mondta hogy már ez a barátja sem ír neki semmit stb. szépen leépítette vele e kapcsolatot. (Gondolom volt oka erre..) Nem akarom bántani, de erről ő maga is tehet hogy ennyi évesen egyedül van, fordított helyzetben én biztos keresnék magam mellé egy párt, vagy akármit, akivel eltölthetem az időt. Az szerintem semmire sem megoldás hogy otthon ül, és a lelkében lévő összes dühét egy emberre vetíti ki, jelen esetben rám. Sajnos az idő előrehaladtával már annyira belépett az "aurámba", hogy elkezdett ajándékokat vásárolgatni, annak ellenére hogy mondtam neki, írtam neki hogy NEM kell semmi, nincs rá szükségem, felnőtt dolgozó ember vagyok, aki ha akarja megtudja magának venni ezeket. Egy telefont vett, és egy játékvezérlőt pchez. Mert látta anno hogy nézegettem bent.... A mai napig ott van a szobámba, nem használom őket, mert tudom hogy kitől kaptam, és ez nekem idegen. Én mondtam neki hogy visszaadom ezeket, nincs rá szükségem, erre ő megsértődött, elrohant az irodából (mert feljár hozzám), aztán később hallom hogy elment orvoshoz mert felment a vérnyomása, én persze felhívtam hogy mi a baj stb. Mondtam hogy hagyjuk egymást békén, mert én nem akarom ezt csinálni. Erre ő elkezdett sírni, lerakta a telefont, majd írta hogy ő nem bír így élni tovább, öngyilkos lesz stb. Persze ettől egyből gyomoridegem lett, és kényszerből folytattam vele tovább a beszélgetést. Ő azt szeretné hogy töltsek vele több időt, (bent is beszélünk, meg bevontam a hobbimba is, ezért lejár velem bringázni meló után). De egyaltalán nem érzem jól magam, annyira sakkban tart lelkileg hogy borzasztó. Annyira negatív energiát sugároz, és annyira érződik ez hogy belőlem "táplálkozik" hogy félelmetes. Nem egy ilyen alkalom volt , amikor mondtam hogy fejezzük ezt be én nem akarok se barátkozni, se semmi, de ezt az elején is elmondtam már neki milyen vagyok, ő ennek ellenére bepróbált. Több alkalommal is írta már ezt hogy ő nem bírja ki ha engem elveszít, mert öngyilkos lesz, ő nem bír úgy élni. Közben meg állandóan engem ostoroz, mert nem töltök vele elég időt, én nem változok felé semmit, ő bezzeg mindent megtesz értem, stb. ő megvette nekem amit megvett (holott senki nem kérte, eszembe nem jutott volna kérni, sőt....) stb. Ő állandoan átszervezi a napját miattam, bezzeg én. Volt olyan hogy nem jött dolgozni, mert magas lett a vérnyomása és rosszul volt, később a fejemhez vágta hogy egy részben én tehettem róla!!!!! Neten megnéztem és egy az egyben ráillik az összes tulajdonság ami egy lelki zsarolóra ráillik... Tegnap pedig eszembe jutott amit még jóval korábban mondott, hogy ő nagyon jól tud lelkileg zsarolni (vagy terrorizálni nem tudom melyik szót használta pontosan). Akkor nem tudtam konkrétan miben nyilvánulhat ez meg, de azóta sajnos már rájöttem.... Én már nem egyszer próbáltam véget vetni ennek, de egyszerűen sakkban tart, nem tudok lépni. Annyira zsarol lelkileg hogy már nem bírom cérnával. Mit tudnék már tenni... Egy ép felnőtt embernek fel kellene ezt fognia, meg kellene értenie. Van nekem is elég gondom, problémám, attól hogy nem vár otthon 6 gyerek meg 10 kecske, meg 3 hektárnyi föld. Mondta hogy hát neki minden álmát fel kellett adnia, de van neki meg a sportmasszőr amit el akarna végezni és hogy én segítsek neki benne. De közben mondja hogy hát de rajtam függ az egész mert akkor ha nem segítek ezt is fel kell adnia majd stb. Állandóan bűntudatot kelt bennem. És ez neki barátság. Hát nekem ez nem az.... A munkahelyen nagyon sokan jóban vannak vele, így biztos én lennék egy utolsó szemét ha elküldeném a francba, mert jaj, szegény ő. Igaz, velem is, munkámnál fogva nap mint nap beszélek/találkozok emberekkel. Nálunk osztrák a vállalat vezetője, neki nem merem ezeket mondani, mert félek hogy kirúgná, azt pedig azért nem szeretném. Én csak annyit szeretnék hogy végre szakadjon le rólam és hagyjon békén.... A páromnak és a szüleimnek sem mertem még ezt elmondani... Tudják hogy a képbe jött ez az ember de azt nem hogy azóta ennyire elfajultak a dolgok. Már gyomorgörcsöm van ha arra gondolok hogy holnap munka, és megint látom, megint a színjátékot amit csinál. Akármit írok neki mindig bántásnak veszi, megsértődik, bennem kelt bűntudatot, mindig a maga verziójára fordít át mindent. Volt hogy 3-4kg fogytam az idegtől már, hasam is ment már, és most is érzem hogy olyan teher nyomja a vállam általa mint amilyen még sohasem, pedig voltak már nehéz pillanatok az életemben.....
2018. aug. 27. 08:23
1 2 3
 1/26 Alain Delon ***** válasza:
100%
Igazából magadat kellene valahogy megerősítened, mert látja, hogy sikeresen tud manipulálni téged, és ezt használja ki. De a pároddal azért megbeszélhetnéd a problémákat. Bár szerintem azért elmehetnél pszichológushoz, mert komoly krízishelyzetbe kerültél a fickó miatt, és ebből lehet, hogy magad nem tudsz kimászni, de a pszichológus meg tudja neked tanítani, hogy evickélj ki ebből.
2018. aug. 27. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:

Közöld vele (határozottan), hogy nem szeretnél tőle semmit, lelki társa sem tudsz lenni, megvan a saját problémád, az ő problémáival, letéének kilátástalanságával forduljon pszichológushoz, vagy pszichoterapeutához.

Közöld vele, hogy nem tudod lelkét ápolgatni és nem is akarod.

2018. aug. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
Hát pedig szólnod kell róla a főnökségnek, azt az öngyilkossággal fenyegető levelet, pedig fel kell használnod ellene, mert ez már nem normális, amit csinál. Állítsd le és fenyegesd meg, hogy kirúgatod, ha továbbra sem hagy békén, nektek semmi közötök egymáshoz, ez egy munkahely!
2018. aug. 27. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:

Erőt veszel magadon megfogod az ajándékokat visszaadod,

megmondod neki hogy ennyi volt, te csak a munkáról vagy hajlandó beszélgetni ezentúl.

És ha még egyszer bepróbálkozik, akkor megmutatod a leveleit a fönöknek. Találjon más palimadarat.


Csak akkor fog leszállni rólad ha kemény vagy, és ne foglalkozz az ő életével érzéseivel.

Könyörgöm..felnött ember, ha nem ért a szép szóból..

2018. aug. 27. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

Azt lehet zsarolni aki hagyja... pech. ;)


Csoda, hogy még arra nem vett rá, hogy széttedd neki, de ami késik nem múlik.

2018. aug. 27. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:

Mondd meg neki kőkeményen, hogy ha nem hagyja abba, akkor kirúgatod, vagy ha ez nem megy te keresel más munkahelyet. Az öngyilkosságra meg csak annyit mondanék neki, hogy ha nem tud így élni, akkor a vasút a legbiztosabb módszer. Az érzelmi zsarolást már csírájában el kell fojtani, mert a végletekig eszkalálódhat a dolog.


Egyébként párod helyében ha ezt megtudnám, kitekerném a nyakát.

2018. aug. 27. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Igyekszem minél hamarabb megoldani, és ha ùgy alakul a főnökségnek és a kollégáimnak is fogom jelezni ezt. Elegem van belőle... Teljesen kicsinál idegileg.


Már a szüleim és a párom is sejtik hogy valami nem okés, mert már nem nagyon tudom nem kimutatni az ideget, meg azt hogy 0-24 már ez jár a fejemben...

2018. aug. 27. 09:50
 8/26 anonim ***** válasza:

Nagyon egyedül van,benned bíz(ott) meg a leginkább ezért van rádtapadva,az eddigi vele töltött idődet ha annyira sajnálod fordíthattad volna arra is hogy összebarátkozzon/megismerjen mást.

Tégy úgy mint a volt barátja s#rd le,kezeld hidegen,ha kérdezi mi a baj mondd el amit érzel,(nehogy már ezért neked is kell menekülni külföldre :D )az ajándékkal te tudod mi legyen,bár nem hiszem hogy bármi hátsó szándéka lenne veled kapcsolatban a leírtak alapján szimplán egyedül van,valószínűleg nem akar kapcsolatot, (összeköltözés,egyéb mélyebb érzelmet)csak szimplán egy "legjobb barátot ha már a régi elhanyagolja/elhagyta,de ha te ezt az egészet nem akarod mondd el neki,az hogy mit mond.. Ne foglalkozz vele aki öngyilkos akar lenni az az is lesz,nem egy embertől fog függeni ha jóban is maradnál vele,de ez az érzés benne van úgy is megteszi akármit csinálsz.

2018. aug. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

Kénytelen leszel szemét lenni vele és durván bánni vele, mert az ilyenek csak ebből értenek. Idővel úgyis másoknak is le fog esni, hogy milyen ember ez. Nekem is volt dolgom ilyennel. Nem használt a szép szó, a könyörgés, a jóindulatú és finom terelgetés a jó útra. Abszolút. Semmi. Akkor aztán kifakadtam, hogy most akkor befogod a pofád és eltakarodsz. Elmondtam minden ocsmány féregnek. Akkor bepróbálkozott még, de megmondtam, hogy feljelentem ès ha a közelembe jön, akkor meg is verem.

Érdekes, ez mintha hatott volna,mert nyoma veszett.

2018. aug. 27. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

Hű, én is ismerek ilyen embert, szinte ugyanaz a sztori, mint a tied: közkedvelt, jámbor, jólelkűnek tűnő idős fickó, munkakapcsolatból szépen lassan „belopózott” a magánszférámba, és a folyamatos lelkiismeret-furdalás keltő kijelentésekkel elérte, hogy szarul érezzem magam, ha nem foglalkozom vele. Mesélte régebben, hogy akiket barátainak hitt, teljesen eltűntek az életéből, eleinte sajnáltam is, nem értettem, hogy tehetnek egy kedves emberrel ilyet. Hát, ma már értem. :) Próbálkoztam én is szép szóval, kulturáltan felhívni a figyelmét, hogy nem „sok”, de semmi hatás.


Azt gondolom, ezek az emberek betegek. Hogy borderline személyiségzavaruk van-e (valami kötődési zavarral bírnak… az anyja nem hagyta el gyerekként pl.?), vagy pszichopaták (nulla empátiával, de igen ügyes manipulálóképességgel) valójában mindegy, egyet lehet tenni, menekülni előlük.

Azt is gondolom, hogy az ilyen emberek olyanokat találnak meg, akik empatikusak, nem szeretik megbántani embertársaikat, szóval nagyon is jól érzik, kinek lehet „szívni a vérét”.


„Nem akarom bántani” – ez a kulcs a sztoriban. És magadat miért akarod bántani? Gondold át logikusan az egészet: tönkreteszed a mentális engészségedet egy idegen ember miatt. Ez vajon normális viselkdés?

Azt kell magadban tudatosítanod, hogy számodra ez a kapcsolat teher, és magadtól, valamint a szeretteidtől veszed el az időt és engergiát, ha hagyod magad manipulálni egy beteg idegen által.

Másrészt gondolj arra, hogy úgysem tudod „meggyógyítani”, láthatod, hogy hiába segítesz neki, sosem elég, mindig lesz újabb és újabb ötlete, mivel láncoljon még jobban magához. Ha tényleg segíteni akarsz neki, küldd el szakemberhez.

Én úgy tudtam megszabadulni a helyzettől, hogy „racionalizáltam”, megkérdeztem magamtól, vajon miért kerülhetett ez az ember az életembe. Mit tanulhatok az egész sztoriból? (Mondjuk alapból hiszek abban, hogy minden találkozásnak van valami értelme.) És arra jutottam, hogy pont azért, mert hajlamos vagyok magamat mások alá rendelni, nem akarok senkit megbántani, stb. Vagyis meg kell tanulnom jobban érvényre juttatni a saját érdekeimet, „asszertíven” kommunikálni.

De persze ez sem igazi segítség, hiszen nem értik meg ezek az emberek az elutasítást. A sztori, ha jól sejtem, úgy tud végződni, hogy megint megmondod neki, hogy hagyjon békén (igen, vidd neki vissza az ajándékait, mert azoktól is folyton lelkifurdalásod lesz csak), mire öngyilkos akar lenni majd – itt ajánlhatod neki, hogy forduljon szakemberhez -, és ha minden kötél szakad, egyszerűen ne vedd fel a telefont neki, ha munkaügyön kívül másért keres, mondd mindig, hogy nem érsz rá (akár hagyd faképnél), és tényleg soha, de soha ne menj bele többet személyes jellegű dolgokba.


Azt írod, a munkahelyeden sokan jóban vannak vele, és félsz, hogy te leszel a köcsög, ha visszafogod vele a kapcsolatot. Ezt fogd fel inkább úgy, hogy nem marad tök egyedül, ha a többiek, akikekkel jóban van, akarják, istápolják ők (úgyis mindenkivel ugyanaz történne, mint veled, rájönnnének, hogy totál gáz a pali). Ha bárki beszólna emiatt, mondd meg, hogy nyugodtan pátyolgassa ő, sajnos neked ez nem megy.

2018. aug. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!