Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Ki szeretném próbálni a...

Ki szeretném próbálni a vegetariánus életmódot. Hogyan kezdjek hozzá? Mi az ami legyen otthon? Olcsóbban jövök ki? Könyveket, videókat tudtok ajánlani? Minden érdekel, különösképp kidolgozott étrendek, tanácsok!

Figyelt kérdés
Jelenleg húst is eszem, "normál" módon folytatom mindennapjaim, kávé cigi is játszik
2015. aug. 5. 09:23
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
12%
Kedves utolsó válaszoló! Mielőtt ilyen súlyos jelzőkkel illetsz valamit, mint "agymosott baromság", előbb olvass utána a témának. Az az elv, hogy táplálkozzunk úgy mint őseink, nem azt jelenti hogy egyél nyers halat meg tyúklábad erdei bogyókkal. A lényege az, hogy az élettanilag BIZONYÍTOTTAN káros anyagokat, mint a cukor, mesterséges aromák, színezékek, finomított élelmiszereket vagy az allergizáló anyagokat, mint pl a glutén és a tejtermékek, illetve a nehezen emészthető hüvelyeseket hagyjuk ki az étrendünkből. Ez egy teljesen korrekt, teljes értékű táplálkozást jelent, nem valami extrém szélsőséges butaságot. A ketogén diétáról nem sokat tudok, csak hogy epilepsziás betegeknek fejlesztették ki, és a lényege az, hogy a szénhidrátot egészséges zsíradékokkal pótolják.
2015. aug. 5. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
67%

Pedig pont, hogy extrém szélsőséges butaság az, hogy zárjuk ki a tejtermékeket, teljes kiőrlésű gabonákat is, mert az ősember azt még nem ette.

Kb. szektaszerű agymosás, te meg tipikus agyhalott vagy, ha ennek bedőlsz. Csak másokat ne vigyél magaddal...

2015. aug. 5. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
56%
Azt ügye tudod, hogy a lisztérzékenység, laktózérzékenység és tejfehérje intolerancia létező dolog? De a hangnemedből ítélve nem lehetsz túl értelmes ember. Szomorú hogy egyesek abban lelik örömüket hogy GYIK-én kritizálnak másokat. Hadd döntse már el az ember, hogy milyen táplálkozás mellett érzi jól magát. Teszem hozzá, én nem paleózok.
2015. aug. 5. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
58%
Istenem hogy ez milyen szánalmas. Nem értem miért kell mások elveit/szokásait megkérdőjelezni. Képzeld, nem mindenkinek egyforma az emésztése, sokan nem tudják megenni a búzafehérjét, és onnantól kezdve tök mindegy hogy teljes kiőrlésű vagy sem. Az is furcsa, hogy pont olyan valaki beszél szélsőséges butaságokról, aki valószínűleg vega, ami sokak szerint egy szélsőséges butaság.
2015. aug. 5. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
76%

Bocs kérdező, nem kell foglalkoznod aketogénnel és a paleóval, csak én nem tudok ezek nélkül írni az étrendemről :D S túl poénosnak tartom, hogy összefér a vega vonallal, miközben mást hisznek róla. De tényleg bocs, ebbe Neked nem kell belemenned, maximálisan támogatom a másféle étrendeket is, a 80/10/10 nyersvegánoktól a zerocarberekig (izé, ezekről sem kell tudnod, nekem érdekes mind a kettő, főleg, hogy nincs közös pont az étrendjükben). Különbözőek vagyunk s mindenkinek más a megfelelő.


Ami a paleót illeti, elég buta, aki azt gondolja, hogy bárki képes úgy étkezni, mint az ősember. Gyökeresen más világban élünk, máshogyan, más igényekkel és természetesen teljesen máshogyan étkezünk. Sok paleós nagyon sajnálatosnak tartja, hogy ilyen nevet kapott az étrendje, ez sok, az étrendet nem gondosan megvizsgáló embernek vörös posztó...

Agymosott nem vagyok, az átlagnál többet használom az agyamat (amivel nem mondtam sokat, elnézve a mai embert), eszemben sincs követni a paleót, csak úgy alakult, hogy kísértetiesen közel kerültem hozzá s gyorsabb így mondani. Évekkel előbb elhagytam a tejet, mint hogy hallottam volna a paleóról, de a glutén elhagyása is korábbi. A hüvelyesekkel és a krumplival sincs különösebb baja a testemnek (nekem az számít, a laktóz és glutén a testem jelzéseire hallgatás miatt esett ki, bár túlérzékeny nem vagyok rájuk), de nekem a kevés szénhidrát esik jól, emiatt esnek ki, kivéve némi zöldborsót, ami a legfontosabb nem paleo ételem (bár annyiféle paleo van, egyes paleókban a krumpli és a rizs is OK).

De felőlem gondolhat bárki rólam, amit akar, az igazából nem fáj nekem. Én úgy eszem, ahogy jólesik, vigyázva, hogy mindent bevigyek, amit kell. Ehhez mindenkinek joga vanm, nem muszáj mindenkinek minden ételcsoportot enni, ha egyszer meg tudja oldani máshogyan is :)

2015. aug. 5. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az összes választ!

Hasznos kommenteket olvastam, mindenkitől várom a továbbiakat (ha van (remélem lesz! ))

Jövő héttől akkor nem fogok húst enni, majd írok hogy megy és mi a véleményem :) Fura lesz a vajas kenyér túróval, uborkával és paradicsommal :D Már várom :D teljesen más élmény :D

2015. aug. 5. 20:45
 27/29 anonim ***** válasza:

Na, hogy haladsz a húsnemevéssel? :)


Én is megjegyzem, a hal barát, nem kaja. (Akváriumom van, regélhetnék :D) A népnek itt leginkább azzal volt a baja, hogy a halevés meg a vegetarianizmus egymást kizáró fogalom.


" Fura lesz a szendvics hús nélkül :( "

"Fura lesz a vajas kenyér túróval, uborkával és paradicsommal :D"

Érdekes, a kedvenc szendvicseim mind-mind húsmentesek.

Ami nekem sokat segít az a mindenféle krém és kenyérkence:

- zakuszka

- padlizsánkrém

- sütőtökkrém

- lencsepástétom

- magkrémek, sajtkrémek, ízesített vajak

Így augusztus közepén-végén roskadoznak a piacon a standok a szebbnél szebb és olcsóbbnál olcsóbb zöldségektől és gyümölcsöktől, érdemes próbálkozni a befőzéssel. (2 éve pl. paradicsomos tésztaszószt is raktunk el, tök jó volt, hogy csak fel kellett bontani, ízesíteni és megfőzni. Az ilyenekkel akkor sem jársz rosszul, ha mégsem jön be a vega étrend.)

Kedvenc ezen kívül még a vékony szelet pirítós rozskenyérből + friss sajt azaz cottage cheese (zöldfűszer - opcionális) + zöldségek

- ha már túró, akkor miért nem csinálod meg kőrözöttnek? :D Vagy raksz hozzá legalább valami zöldfűszert? Vega != ízetlen.


"Mennyivel jön így ki olcsóbban/drágábban a havi kaja?"

A titka, legalább is nálunk, az idényzöldségek és gyümölcsök használta. Igen, vannak drágább alapanyagok, amiket eddig nem használtunk (bulgur, kuszkusz, köles, mindenféle elvetemült rizs, fura hüvelyesek, stb.), de azok kitelnek abból a pénzből, amit nem költünk el húsra.


Mert ez így még nem hangzott el:

Ne pótolni akard a húst, ne a kedvenc ételeidet próbáld elkészíteni húsmentesen, hanem keress olyan ételeket, amelyek önmagukban is megállják a helyüket.

Nekem pl. kedvenceim:

- [link]

- [link]

- [link] (ebből még a megrögzött húsevők sem szokták hiányolni a húst)

- [link]

- kamupörköltek közül kimaradt: [link]

- egy jó kis zöldborsóleves galuskával

- változatos levesbetétek: grízgaluska, vajgaluska, sajtgaluska, csipetke, reszelt tészta (utóbbi gasztroajándéknak sem utolsó)

- tésztaszósz: hagymán párolt cukkini bazsalikommal (turbózható tejszínnel)

- spenótos-gombás lasagne

- török rakott krumpli: [link]

- insalata caprese (meg caprese melegszendvics és caprese tészta)

- indiai kaják


Inspiráció:

- [link]

- [link]

- [link] (húsmentes, nem feltétlenül vega, pl. a parmezán sem vega.)

2015. aug. 17. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 Kim Bo Mao ***** válasza:

Szia én (ovo-lakto) vega vagyok, és egyetértek az előttem szólóval abban, hogy érdemes szezon gyümölcsöket-zöldségeket fogyasztani, mert nemcsak árban olcsóbbak, de beszerzésük is sokkal olcsóbb, mint más nem szezonális alapanyagok. Én speciel alapból laktózérzékeny vagyok, szóval max sajtot és hébe hóba joghurtot/kefirt eszek tejtermékekből. A szójatejet főleg mert a legolcsóbb az alternatív tejek között és a B6 és B12 miatt fogyasztom de ha nem szereted akkor van még jópár másfajta "tejpótló", mint rizs-/mandula-/árpatej. Persze ezek drágábbak, de szerintem néha belefér, a hatásuk is tök jó.

Időközönként szedek vas+C vitamint.

A hétköznapjaimon egyébként mások számára elég egyhangúan táplálkozok, általában rizs és tojás (omlett/főtt/rántotta), vagy cukkini vagy padlizsám még hozzá. Kenyeret elég ritkán eszek, nálunk nem alapélelmiszer a péktermék, de ha eszek akkor általában magvas rozskenyeret.

Régebben anno 1x próbáltam vega lenni, és ott szúrtam el, hogy nem figyeltem az alapvető vitaminbevitelemre és ezért folyton szédültem (de olyan igazán erőteljesen), és ezért ismét elkezdtem húst fogyasztani. Akkoriban az is nehéz volt, hogy rajtam kívül mindenki húsevő a családban ezért az extra munka/költség volt...

Most viszont már több, mint fél éve vega vagyok és jól érzem magam így, már nem akarok visszatérni a húsra, nem is hiányzik. Ami nálam olyan rendszeres az a tojás és a rizs, illetve mindig eszek valamilyen gyümölcsöt és zöldséget. Ami még rendszeres de nem mindennapos (1-2 hetente) a szójatej, gabonapehely, vörösbab.

A ritkább dolgok között meg ott van mindenféle egzotikusabb zöldség, gyümölcs, vega készételek.

Összesítve elég sok opció van, amire szerintem figyelj az a vitamin bevitel. Főleg a kálcium, C,B,D,A vitaminok, és Vas. Én azért fogyasztok rendszeresen tojást, mert az könnyen pótolja a többnyire állati származékokban található vitaminokat. :)

2015. aug. 26. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

Legjobb blog, receptekkel:

[link]

2015. aug. 29. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!