Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » A vegánság tényleg vegánság?...

A vegánság tényleg vegánság? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Tehát épp a növényvédőszerek toxicitásáról tanultam, amikor felmerült bennem a kérdés, hogy a növényvédőszerek, permetszerek, (vagy akár GM növények) használatának pont az a lényege, hogy bizonyos kártevők, főleg rovarok ne tegyenek kárt a növényeinkben. Tehát megölik őket, gátolják a fejlődésüket, szaporodásukat stb. Szóval ez így vegán?

Csak azért kérdezem, mert úgy tudom sem a méz (méhek miatt), sem a sör nem vegán.

Persze mondhatjátok, hogy bio dolgokat kell venni, de nem mindenkinek áll módjában.

A másik kérdésem, hogy vannak bizonyos növények, avokádó, szója, amik termesztése nagyon komoly erdőirtások árán valósul meg. Az avokádófarmok például Panamában az okai a fenyő pusztulásának, illetve sokkal több vizet igényelnek mint maguk a fenyők. A szója pedig Argentínában és Paraguayban pusztítja az erdőket. És még sorolhatnám. A fő kérdésem az lenne, hogy az erdőirtással rengeteg állat élőhelyét tüntetjük el, ami végül a pusztulásukkal is jár. Szóval akkor a szója és az avokádó ennek ellenére is vegán? (Az avokádóról tudom, hogy elvileg nem az, a méhek miatt szintén, most csak a gondolatmenetre vagyok kíváncsi). Ha igen, akkor miért?

Most igazán nem kötekedni szeretnék, csak felmerültek bizonyos aggályok a témával kapcsolatban. (Tudom, tudom, hogy környezetvédelmi szempontból fenntarthatóbb a vegán életmód, de szerintem ennek akkor sem így kellene megvalósulnia, erdők és állatok irtásával). Köszönöm a választ!

Ui: annyira nem vagyok képben a vegánság, vegetarianizmus szabályaival és erkölcseivel, légyszi ne tépjetek meg érte, csak kérdezni szeretnék.



2018. nov. 16. 11:13
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Mint írtam, tényleg nem vagyok szakértő, csak felötlött bennem egy kérdés, és gondoltam felteszem, hátha kapok rá választ.

Igen, tudom, hogy a szarvasmarha tenyésztés károsítja a környezetet (élő bioreaktorok, akármilyen csúnya is a megfogalmazás, a metán termelésük egyáltalán nem elhanyagolható), és le is írtam, hogy a növénytermesztés fenntarthatóbb.

Tudom, hogy a vegánság nem avokádó és tofu, csak felhoztam két random példát. Attól, hogy nem vagyok jártas a témában, némi fogalmam van róla, de nem teljes, ezért kérdeztem. Ám, ha te is csak az avokádóig vagy a szójáig látsz el a kérdésemmel kapcsolatban, kérlek olvasd el még egyszer, mert ez a kettő csak egy példa. Sok másik termesztett növénnyel is ugyanez a helyzet.

De akkor maradjunk itthon. Az egyik legkedveltebb permetszer neonikotinoidokat tartalmaznak? Igaz elvileg betiltják őket lassan, de mivel Magyarország a betiltás ellen szavazott, nehezen hiszem, hogy nagyon utánamennek ki használja és ki nem. A neonikotinoidok ölik a természetes beporzókat.

Kérlek ne beszélj múltidőben az erdőirtásról, mert még mindig írtják őket, pontosan az avokádó, a szója, a pálmaolaj, a dohány, a banán, a kakakaó, kókusz ültetvények miatt. Írd be nyugodtan keresőbe, te is utána tudsz olvasni ugyanúgy, ahogy én tettem.

Abszolút nem mindegy mit telepítenek az erdők helyére. A legoptimálisabb nyilván az lenne, ha nem is írtanák őket, de a zsákmányoló gazdálkodás, a pazarlás miatt ez nem nagyon fog megtörténni.

De amint már ezt korábban is leírtam, lehet, hogy megeszem a malacot, és megeszem a mézeskenyeret, de a vegánság sem tisztább, erkölcsösebb ezek alapján, szóval nem értem, hogy akik az állatok jogaiért harcolnak, ezekről a dolgokról miért hallgatnak? (Oké, nem lehet mindenkit megvédeni, de akkor ne nagyképűsködjünk, és hirdessük, hogy mi bizony jobbak, tisztábbak, emberibbek vagyunk azoknál akik pörköltet ebédelnek).

És szeretném ismét leírni, talán már harmadjára: tisztában vagyok vele, hogy a növénytermesztés fenntarthatóbb, kevésbé környezetszennyezőbb mint az állattenyésztés, és most beleszámítom a műtrágyák, permetszerek okozta szennyezéseket is, és még ezekkel is úgy gondolom, hogy okosabb lenne több zöldet fogyasztani mint húst.

2018. nov. 16. 13:16
 12/16 anonim ***** válasza:
76%
Attól hogy közvetve árt egyes élőlényeknek, a szó jelentését tekintve ettől még vegánság. Ha nagyon bele akarunk mélyedni, akkor gondoljuk végig, hogy mi emberek puszta jelenléte is árt az állatvilágnak. Azzal is hogy házakat, városokat építünk, mert egyre jobban kiszorítjuk őket az élőhelyeikről. Kíváncsi lennék, hogy egy vegán mit kezd egy egércsaláddal, ha befészkeli magát a házába. Vagy mivel eteti a kutyáját, macskáját? Ne adj Isten őket is vegánságra ítéli, vagy nem tart háziállatot? Ha valaki azt mondja egészségügyi megfontolásból választotta ezt a "hóbortot", talán még megértem, de állatvédelmi szempontból több sebből vérzik.
2018. nov. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
84%

Ilyen alapon csak az igazi vegán, aki áram, gáz, minden mesterséges dolog nélkül él egy erdő közepén / hegy tetején / pusztában, csak saját készítésű természetes mosószappant használ, forrásvizet iszik és csak saját termesztésű növényeket meg zöldségeket eszik.

Mondjuk ő is károsítja a környezetét, mikor tüzet rak, szóval még ez sem lenne tökéletes vegánság.

2018. nov. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
72%
Sokan nem értenek valamit a vegánságban. Ez pedig az, hogy ha kidobnád a vegánt egy szigetre ahol nincsenek ehető gyümölcsök akkor állatot enne. Pont. Ha az életed múlik rajta megölöd a kukacot ami elvenné a táplálékodat mert ez a rendje a dolgoknak. Húst enni szórakozás, oké? 2018-at írunk és ha nem hiszel az internetnek bármelyik orvost megkérdezheted arról, hogy lehet-e nélküle élni. Én nem voltam, nem is vagyok hittérítő, nem szoktam arról papolni mi helyes és mi nem, meg "jaj te nem vagy vegán??!?" csak bosszant, hogy értelmes emberek nem használják a buksi fejüket, hogy nézőpontot cseréljenek és úgy gondoljanak bele dolgokba. Nem az avokádótól fingják tele a tehenek a bolygót és nő nagyságrendekkel a globális felmelegedés és ki lett számolva párszor, hogy ha az állatok táplálására szánt földeket az emberek táplálására szánnák akkor a problémák nagy százaléka meg lenne oldva erdőirtás szemszögéből meg globális felmelegedés szemszögéből is
2018. nov. 17. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
94%

De, a rántottádhoz csirkék leölésén át vezet az út, máshogy nem lehet, hacsak nem várod el, hogy valaki boldog és semmire se jó kakasok tömkelegét etesse.



Ha NAGYON belemászol, semmi nem vegán, persze. Nem tudod kikerülni az állatok ölését, akármit is eszel és hordasz. De az ilyen nagyon közvetett dolgokat nem szokták belevenni. Tökéletesség nincs, de törekedni azért lehet a kevesebb állat megölésére (sokaknak pedig nem is mindegy, milyen állat. nekem inkább az állat élete számít, inkább öljük meg egy rendes élet után, minthogy szenvedtessük és ne öljük meg, csak zsákmányoljuk ki).


Egyes növények természtése valóban igen problémás, azokat kerülheted, ha akarod, ehhez nem értek eléggé, de az állati termékek fogyasztásához jóval több földet kell elvenni.

2018. nov. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
80%

A veganizmus egy állatjogi mozgalom, melynek lényege az, hogy egyetlen élőlény sem azért van a Földön, hogy az ember tulajdona legyen, hogy az ember a saját céljaira kihasználja.


Ha ezt megértettük, mindjárt meg is válaszolódtak a kérdéseid.



1. a kártevő rovarok szükséges mértékben történő irtásával nincs gond, hiszen ha nem védekezünk ellenük, mindenki éhenhalna.

2. Az avokádó vagy épp a pálmaolaj miatti erdőírtás és vízhasználat semmilyen közvetlen összefüggésben nincs az állatok jogaival, így vegán szempontból nem problémás. Mindkét terméket lehet etikus és fenntartható gazdaságból is vásárolni, ahol nem az esőerdőt írták érte (ezzel valóban állatok élőhelyét pusztítva el).

2.a.) a vegánok egy nagy része a környezetvédelemre is ügyel, emiatt pedig kerüli az ilyen termékeket szándékosan

2.b.) az esőerdőírtás 90%-a az állatipar miatti takarmánytermesztés okán történik, úgyhogy azzal, hogyha 'csak' az avokádót eszed meg, a húst/tejet/tojást nem, még mindig ezerszer többet teszel a környezetvédelemért, mint egy mindenevő, aki bár kerüli az avokádót, de minden mást fogyaszt.

2.c.) a világon megtermelt szója 80%-a állati takarmány, nem emberi fogyasztásra szánt. Így ha a szójatermelés ökológiai lábnyoma zavar, javaslom legyél vegán.

2018. nov. 17. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!