Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Gáz ha nem adok borravalot a...

Gáz ha nem adok borravalot a futárnak? Ez nagyon bunkó tőlem? [lent]

Figyelt kérdés
a futarnak soha nem adok borravalot mert azt gondolom ogy nem erdemli meg mert neki is van fizetese meg nekem se adnak csak ugy plusz penzt.ez nagy bunkóság?

2017. nov. 1. 10:37
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:
79%
nálunk kisvárosban az egyetlen kimondottan pizzéria úgy csinálta meg az árait hogy mindig valami köztes pl. 1240 vagy 1370 így én, aki sosem borravalóztam, náluk azt a néhány tíz forintot ott hagyom ha rendelek a futárnál. (éveken át a főnök személyesen járkált robogóval, nemrég lett csak futárjuk:) remélem azzal a néhány tíz forinttal is megelégednek mint borravaló, hisz pluszban adtam, ezt mégsem érzem annyira "pofátlannak" mint forintra pontosan visszavárni. nagyvárosban, megyeszékhelyeken a bejáratott futárok valószínűleg erre is nagyon húznák a szájukat
2018. jan. 16. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 anonim ***** válasza:
79%

"Illik. Nagyon is. Pár felvilágosult országban, meg pár elitebb étteremben nálunk is, eleve belekalkulálják az árba. Mert ez a norma."


Az más, szervizdíjnak hívják (kiszállítás esetén pedig kiszállítási díj). Kalkulálják bele az árba nyugodtan, épp ezt akartam mondani. Az egy előre számolható kiadás nekem és egy adózott bevétel neki. Egyébként ezt szervízdíjnak

A borravaló bizonytalan, megy a tépelődés hogy most illik-e meg mennyit "kell" adni és nem adózik belőle senki.


"...és tényleg bele van számolva a fizetésükbe. A nélkül kapnak kb. 5ezer ft-ot, 12-13 órás munkáért. Én nem is értem miért olyan nagy dolog ez..."


De értsd már meg, hogy nem az én nyűgöm az, hogy ki mennyiért vállal el milyen munkát. Ha neked jó az hogy a szürkegazdaságban dolgozol bizonytalan feltételek mellett, akkor csináld, de ne kérd számon máson, hogy nem szponzorál anyagilag.


"Előző vagyok, egyébként nagyon nem csak futároknak szoktak borravalót adni. Én, pl ha bármilyen boltban vásárolok is otthagyom az aprót, a visszajárót, ha nem nagy összeg. Kisboltban, dohányboltban, spárban, állatorvosnál. És megjegyzik, és kedvesebbek."


Nagyon naív vagy, ha te azt hiszed, hogy azt (mindig) ők kapják...


"17-es! Próbálj már meg 1 centire a szemed elé nézni, és értőn elolvasni amit írtam!!!

Hagy ne kelljen már mondatonként értelmeznem, és egyesével rávilágítani a te mondataid hülyeségeire, és érvénytelenségeire!

Próbáld lassabban olvasni, és időt hagyni magadnak a mondatok között, akkor talán nem fogod a fantáziaviágoddal behelyettesíteni a leírtakat."


Aha, tehát akkor az az érved hogy hülye vagyok. Most aztán meg lettem győzve.

Még egyszer: miért jó az nekem, ha egy 1500 forintos dologért hobbiból 1700-et fizetek? Akkor legyen 1700 alapól és ugyan ott tartunk. Csak hát ugye akkor adózni is kéne, de itt a kisembertől kezdve a nagykutyákig és a politikusokig mindenki, mindenhol, minden esetben ügyeskedni akar. Számla nélkül, zsebbe, fű alatt, stb. Ezek a varázsszavak amik miatt itt tart ez az ország.

2018. jan. 16. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:
86%

Az más, szervizdíjnak hívják (kiszállítás esetén pedig kiszállítási díj). Kalkulálják bele az árba nyugodtan, épp ezt akartam mondani. Az egy előre számolható kiadás nekem és egy adózott bevétel neki. Egyébként ezt szervízdíjnak

--> na itt a végére ezt a félmondatot nem akartam odaírni, de azért remélem érthető.

2018. jan. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
54%

"Akkor legyen 1700 alapól és ugyan ott tartunk. "


" Magyarországon hagyománya volt (kihaló félben van) a borravalónak. Emiatt a legtöbb vl (vendéglátó) egység mai napig úgy működik, hogy ehhez lövik be az árakat is, meg a fizetéseket is. "


Nem lehet 1 perc alatt megváltoztatni!


Mert még mindig része a kultúrának, pláne nagyobb városokban.

A szervízdíjat is borzasztó nehéz végigverni (sok esetben lehetetlen) a vendégeken, az érvük: hagy döntsem már el, hogy akarok e adni... mert a pontagyú nem képes befogadni, hogy ez nem tud tovább választható opció lenni, mert úgy működésképtelen a dolog.


"A konkurencia árversenye miatt ugyanis a jatt , az nem valamiféle extra plusz a valóságban, mint ahogy az emberek képzelik róla. "


A konkurencia árversenye. Ezt is leírtam, de ezek szerint részletesebben kell elmagyarázni.


Ezt nem lehet úgy megváltoztatni, hogy egy szürke keddi napon összeül az ország összes pizzériája, hogy akkor holnaptól 30% emelés.

Ezzel egy időben, minden egyes vevővel közölni kell, és 12-72 éves korig terjedően, bármilyen kultúrában és íratlan szabályokban felnőtt emberek szokásaiba bele kell sulykolni, hogy mostantól felejtsék el a borravalót, mert azért történt az áremelés.

Ha ugyanis ezt nem teszed, az a hirtelen halál. Bőven csökken annyival a forgalom, hogy a cégek nagy része lehúzhatná a rolót.


Ha megteszed, mint egy étteremben az étlapra feltüntetett szokásos szöveg, hogy "az ételek ára x % kiszállítási díjat tartalmaz" akkor ugyanaz az ellenérv jön, mint az éttermekben, hogy a vendég ragaszkodik a borravaló adásának a szuverenitásához... csak éppen soha nem ad. A kettő együtt pedig nem megy!



Aki viszont ezt -a te elméleted szerint- egymagában, önállóan teszi meg, az halálra van ítélve, mert mindenki az olcsóbb, ugyanolyan jó konkurenciától fog rendelni.

Aki viszont a nagy számok törvénye alapján így is meg fog élni, mert hiába neki is kevesen adnak jattot, a másik tönkre menetele az ő malmára hajtja a vizet.


"az érved hogy hülye vagyok."


Nem.

"Próbálj már meg 1 centire a szemed elé nézni,"


Az az érvem, hogy nem látsz bele mélységében ennek a működésébe.

Kívülállóként próbálsz megmondó ember lenni, közhelyeket mondasz megoldás helyett, utópisztikus elméleteket pufogtatsz anélkül, hogy a gyakorlati megvalósításban, vagy egyáltalán a mostani mechanizmusban bármilyen referenciád lenne.

Pedig ha csak egy kicsit logikusan belegondolsz, elhiheted, nagyon sok embernek ez napi szintű , igen jelentős problémákat okoz!

Mármint ennek a kulturális változásnak a kezelhetetlensége.

Nagyon sok hozzáértő ember nagyon régóta gondolkozik ezen napokat, éjszakákat, de egyelőre -ahogy ez a vita is igazolja- nincs érdemi megoldás.

És 100%-ban biztos lehetsz benne, hogy nem te fogod ezt "felhasználóként" (meg nem is én) kitalálni.


Csak én jobban látom a nézetbeli különbségek eredetét, a probléma mélységét, meg talán 1-2 opcionális félmegoldást.

Erre világítottam rá, de pontosan ismerve a helyzetet, nem is próbálok igazi átütő megoldást találni, mert egyelőre kb lehetetlen.


Ezért utasítom vissza ezt az általad lefirkált felszínes semmit.

2018. jan. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
45%

(...egy alig ide tartozó fél gondolat még...


Tőlünk picit nyugatabbra, hajszál pontosan ugyanilyen beszerzési árak vannak. A rezsi valamivel több, nem túl jelentős, a bérek... attól függ mivel hasonlítjuk össze, de egy hazai munkavállalónak nem is "német áron" kell élnie.

A lényeg, hogy mindezek mellett, nagyságrendileg kb 3-szoros (!!!) haszonkulccsal dolgoznak!

Mert így termelhető ki tisztességes bér, jó alapanyag, tisztességes nyereség!

Szintén tény, hogy ha ezt Magyarországon minden vl egység bevezetné, 20 boltból 1 maradna, annyit tudna eltartani a fizetőképes vendégkör!

Ami megvalósíthatatlan, viszont amíg megvalósíthatatlan, addig marad a "cigánykodás" a bérekkel, jattokkal, adómentességgel, stb.

2018. jan. 16. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 anonim ***** válasza:
70%

No akkor te most félreértettél. Én nem megoldást akarok mondani a problémára és nem is akartam azt sugallni, hogy máról a holnapra váltani kell.


Én azt mondom, hogy ha nem működőképes egy iparág és - a te elmondásod szerint is - nagyban függ a fogyaztók puszta jóindulatán, akkor én abba a területbe nem fogok befektetni. Ha valami csak úgy megy, hogy szürkében csináljuk, akkor vagy vállaljuk a kockázatot és nem hintjük a neten az igét, vagy nem csináljuk. Számomra a legutolsó dolog lenne.


Még egyszer: ne érts félre én felfogtam amit mondasz, de akkor te is gondolj bele abba, hogy én ezt - szebb szó híján - letojom. Nem az én problémám, ha sz..r egy üzleti terv.

2018. jan. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/41 anonim ***** válasza:
70%

Számomra a legutolsó dolog lenne vendéglátásba fektetni.*


(Bocsánat az ilyen lemaradt gondolatokért, eléggé kivagyok.)


"Tőlünk picit nyugatabbra, hajszál pontosan ugyanilyen beszerzési árak vannak. A rezsi valamivel több, nem túl jelentős, a bérek... attól függ mivel hasonlítjuk össze, de egy hazai munkavállalónak nem is "német áron" kell élnie.

A lényeg, hogy mindezek mellett, nagyságrendileg kb 3-szoros (!!!) haszonkulccsal dolgoznak! "


A haszonkulcsban jelentős eltérés nincs. Azért sokkal drágább egy sört meginni nyugaton, vagy elmenni fodrászhoz, netalán enni valamit étteremben, mert a munkabérek sokkal nagyobbak. A szolgáltatások mindig munkaerőigényesek, így pedig jelentősen magasabbak ezeknek az árai a magasabb átlagfizetéssel rendelkező országokban.

2018. jan. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:
25%

"A haszonkulcsban jelentős eltérés nincs. "

Ez nem igaz!

2018. jan. 16. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 anonim ***** válasza:
34%

Igen, egyébként elnézve a lepontozásokat (jó sok ember lelkivilágába belegázolhattam az igazsággal)

és hogy ez mekkora ellenállást okoz, valami hasonló hozzáállás lenne a megoldás, mint a tiéd.


Adni egy 1200 ft-os pizzát 3200 ft-os áron, és magasról letojni, ha valakinek nem telik rá.

És akkor ebbe minden benne van, a hatósági szabályok maradéktalan betartásának a finanszírozása, a normális munkaerő bére, adózás, minden.


Maradna egy szűk elit, aki ezt megengedheti magának, az éttermek 90%-a bezárna, (ezt a munkanélküliséget rövid időn belül kiheverné az ország)

a maradékot meg -hozzád hasonlóan- nagy ívben le kell tojni!

Nem a vendéglátós problémája, ha valaki nem tudja megfizetni a szolgáltatásokat. Eddig se tudta mindenki, bővülne a kör. Úgy ezerszeresére.

De hát kutyát nem érdekli, tanuljanak meg pizzát sütni.

2018. jan. 16. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 anonim ***** válasza:
77%

Aha, tehát akkor szerinted két lehetőség van:

- 1200 forintos pizza + 200 forint borravaló (= 1400)

- 3200 forintos pizza (ami pontosan 1800 forinttal több mint a borravalóval).


Ezt tudod hogy hívják?

[link]


De te még mindig azt hiszed, hogy egy egyszerű sz..ros pizza váráslása során az emberek makroökonómiai kérdéseket boncolgatnak? :D Ha drágának találják a pizzát, akkor vesznek helyette mást. Ezerféle helyettesítő terméke van.

Annyi helyről tudnék jelen pillanatban ételt rendelni, hogy ki se férne szerintem egy hozzászólásba. Ez egy hatalmas, telített piac, nincs benne növekedési lehetőség, szóval marad az árverseny, vagy esetleg az, hogy valami különlegessel kitűnsz.

2018. jan. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!