Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Kinek van igaza ebbe az...

Kinek van igaza ebbe az ősrobbanás vitába?

Figyelt kérdés

Barátommal beszélgettünk hétvégén és az ősrobbanás is szóba került, mely heves vitába torkollott. Én mondtam, hogy ez egy nagy félrelépése a tudósoknak, mert a semmiből nem keletkeszhet ez a végtelen nagynak tűnő világegyetem. A semmiből amúgy se keletkezik csak semmi, ráadásúl nem áll össze rendezett dologgá a káoszból semmi és az hogy mi tudatos lények vagyunk egy rendezett világban az nem lehet egy ősrobbanás miatt.


A barátom szerint viszont másmiatt mondják a tudósok hogy ősrobbanás volt. Szerinte ez egy tévedés. A semmiből egy kis pontból nem keletkezik minden, de ők nem azért mondják ezt, mert ebbe hisznek, hanem hogy ezt kommunikálják le a hétköznapi embereknek, hogy meglegyen a tudósok presztizse, ne nézzék őket butának és ne higyjenek a mágiába meg ezotériába.


Szerinte nem mondhatják aszt, hogy semmit se tudunk, mert nem lenne hitelük a tudósoknak. Aszt mondanák az átlagemberek, hogy már pár száz éve van fizika és még se tudjuk hogyan jött létre a világ. Valamit mondani kell, hogy értelmesnek gondoljuk a tudósokat a másik meg az, hogy így elvegye a vallás és a spirituális világ keresését. Azt kéne mondani, hogy Isten vagy egy felsőbb inteligencia teremtette a világot tudatosan így, hiszen magától nem lesz semmi, nemhogy galaxisok meg emberek, de ha azt mondanák, hogy Isten teremtette, akkor az emberek elfordúlnának a tudósoktól és a babonák meg ezo tv-félékbe hinnének és nem értenék meg, hogy van aranyközépút is !


Így a cél szentesíti az eszközt képpen elterelik a figyelmet a vallásokról vagy pedig nekem van igazam és a akadémikusok baklövése az ősrobbanás elmélete ?



2014. jún. 17. 15:20
 41/92 anonim ***** válasza:
97%
Abban kedves kérdező, hogy ez nem kérdés, hanem a véleményed kifejtése kérdés formában. Illetve abban hiszek, hogy megint nem vetted be a gyógyszeredet.
2017. márc. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/92 Mojjo ***** válasza:
97%

@40: oké. Akkor mutasd meg, hogy nem egy agyatlan tuskó vagy, a fogyatékos haveroddal együtt. Meséld el, hogy a stacionárius modell milyen magyarázatot nyújt a kozmológiai vöröseltolódásra. Fejtsd ki, hogy mivel magyarázza a távoli Ia szupernovák lefutàsi görbéjében mutatkozó változásokat, illetve ezek távolságfüggését. Illetve a mikrohullámú háttérsugárzásra milyen magyarázatot ad. Hajrá.


(Azt már csak mellesleg említem meg, hogy sem a sötét anyagnak, sem a sötét energiának nincs köze a standard ősrobbanás modellhez, és egyik sem szükségeltetik, bizonyítékként. A Lambda-CDM modelhez nem ártanak, ami egy _speciális_ ősrobbanás modell, de ennyi.)

2017. márc. 20. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/92 anonim válasza:
40%
Mint már előttem is mondták a semmin nem a tényleges semmit értik, mert a semmiből müonok keletkezhetnek (ami olyan szubatomi részecske egy adott helyen x ideig létezik, majd eltűnik) az ősrobbanás előtt is voltak anyagok, mégpedig: bozonok és Hixbozonok és ezek ütközéséből alakult ki egy akkora energiát felszabadító robbanás, ami kialakította a ma ismert világot.
2017. ápr. 14. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/92 Mojjo ***** válasza:
95%
@43: na _ezért_ nem szabad részegen gép elé ülni, mert ilyenek történnek.
2017. ápr. 14. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/92 Mojjo ***** válasza:
97%

Egyébként, ha már feljött a téma:

Kedves kérdező! A #42-ben feltett kérdésekre továbbra is várom a válaszod.

2017. ápr. 14. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/92 Mojjo ***** válasza:
95%
A kérdés újra kiemelésre került, de valahogy a #42-ben leírt kérdéseket továbbra sem sikerült megválaszolni. Pedig a lehetőség adott, de valahogy a kérdező csak nem akarja megmutatni a pórnépnek a páratlan tudását...
2017. ápr. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/92 anonim válasza:
100%
Szerintem a természettudományokban sok minden csak feltételezés. Viszont ne vedd sértegetésnek, mert nem bántásként mondom. Látom, több helyen az írásodban "aszt". Nem "aszt", hanem "azt". Tudniillik ez az "az", mint mutató névmás tárgyraggal ellátva. Az intelligencia pedig 2 l-lel írandó. Persze ez az oktatási rendszerünk hibáiból adódik, mivel nem tanulnak a diákok latint. Tényleg nem kioktatni akarlak, csak azért írom, hogy tanulj belőle, mert aki ilyennel foglalkozik, az nagyon értelmes fiatalember lehet. Nekem mindig gyenge pontom volt a fizika. :)
2017. máj. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/92 anonim válasza:
96%

Egyfelől érdemes utánanézni, hogy működik a tudományos módszer. Igen, semmi sem "biztos", mindegyik elmélet csak hipotetikus. Mivel az ősrobbanás mint modell egy csomó dolgot megjósol a világunkról, amit kismilliószor kimértek, viszont cáfoló mérések nincsenek, így jelenleg bizonyított modell. Persze vannak dolgok, amiket nem magyaráz meg, pl. hogy mi volt előtte, de a modellek ilyenek, van egy érvényességi körük.


Másik példa: Newton-törvényeket kimértük kismilliószor, sőt segítségükkel átalakítjuk a világot magunk körül. Holnap talán kimérik, hogy hülyeség, de nem valószínű. Persze van érvényességi köre: érvényét veszíti nagy sebességeknél, nagy gravitációs mezőben, kis méreteknél stb. Az elsőnél a speciális relativitás érvényes (aminek a Newton-törvények a speciális esete, ha a mozgás sebessége elhanyagolható).


A semmiből keletkezhet valami amúgy, pl. elektron-pozitron pár (anyag-antianyag) és ez technológiailag kihasználható. Itt a gyakorin mindenki fizikus? Borzasztó, valahogy gimis példákra nem válaszol senki :D


Kérdező: ha el tudod magyarázni az Einstein-egyenlet lényegét, meg elolvastad a Frei-Patkós-féle inflációs kozmológia könyvet, onnantól tudni fogod, miről beszélnek a tudósok. Ha a matek érettségi fejtörést okozott, ne kezdj neki. Én konferencián adtam elő a fent említett professzorok előtt, de mégsem tudom maradéktalanul, miről beszélnek ennek kapcsán (persze mással foglalkozom).


A fentiek alapján láthatod, hogy a vallásnak nincsen köze ahhoz, amiről írsz. Lehet, hogy Isten teremtette a világegyetemet, az ősrobbanás mint modell nem mondja, hogy nem így volt. Sok tudós, aki ezzel foglalkozik, hívő egyébként, te is abban hiszel, amiben akarsz. A cáfolat bizonyítása, az más, ahhoz konkrét mérési eredményeket és a mérési körülményeket leíró cikket kell szolgáltatnod.

2017. jún. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/92 Mojjo ***** válasza:
96%

@48:

"Borzasztó, valahogy gimis példákra nem válaszol senki :D "


Nem csoda, kinek van motivációja arra? Nem nagyon felemelő egy kisautós példát oldogatni a saját szabadidőnkben. Amúgy egy fizikus és egy fizika tanár biztosan van itt. Ők sem a gimis példáknál szoktak aktívak lenni.

2017. jún. 7. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/92 anonim ***** válasza:
100%

Elméletem szerint (ami persze, mint minden más elmélet, lehet hibás is), sikerült a kérdezőt annyira hiteltelenné tenni, hogy a továbbiakban nem is próbálja itt terjeszteni nézeteit, mert aki elolvassa az eddigi válaszokat, az láthatja, hogy nem igazán megy neki ez az értelmes vitatkozás nevű dolog.


#48: Sajnos rengeteg diák csak lusta megoldani a háziját, és inkább kiírja Gyakorira, ahol(és ez még sajnálatosabb) szinte mindig akad egy jótét lélek, aki megoldja helyette. Láttam már olyan kérdést is, aminek a megválaszolásához szó szerint egy képletbe kellett volna behelyettesíteni, pont abban a formában, ahogy meg van adva, még az órán leadott alakból sem kellett egy másik változót kifejezni. Ennek az a következménye, hogy nagyon ritkán kerülnek elő érdekes(ebb)nek számító kérdések, amiket nem az átlag lusta diák, hanem a pluszmunkával foglalkozó tesz fel (aki már egy-két dolgot megpróbált, hogy megoldja, és nem jött neki össze egyikkel sem), így nem is kerülnek olyan emberek elé, akik érdeklődnének; ezek ugyanis a rossz kérdések nagy száma miatt arra sem járnak.

2017. jún. 8. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!