Kezdőoldal » Fogyókúrák » Paleo diéta » Nem tudod kinek higyj a...

Nem tudod kinek higyj a paleolit dietaval kapcsolatban? (leegyszerusitve egy biokemikus szemszogebol)

Figyelt kérdés

Elore leszogezem nem vagyok "paleos" viszont a tenyek azok tenyek maradnak.


(Ezt a kerdest foleg azert hoztam letre, hogy segitsek azokon akik nem tudjak hova tenni a paleolit dietat. Remelem hasznotokra valik.)


Tehat kezdjuk az elejen. Az emberi szervezet mukodesehez elsosorban szenhidratra van szukseg ami az elsodleges energiaforras. Ennek hianyaban eloszor a szervezetunk feherjet kezd el lebontani (masodlagos energiaforras) es ha egyik sem adott vegezetul a zsirhoz fog nyulni.(raktarakhoz) A paleolit dieta ezen elven alapulva minimalis mennyisegu szenhidrat es feherje fogyasztast javasol igy a szervezet raall a zsir felhasznalasara inkabb (ketogen dieta) igy elsodleges energiaforrassa valik. Eddig kovetheto?


Nem szamit hogy paleolit dietanak nevezed e vagy sem a lenyeg hogy tisztan etkezz mert igaza van Taplalekharcosnak abban hogy a tartositoszerek, cukrok, stb mind karositja a szervezetedet (a sejtjeidet) ezzel lelassitva a fontos mikrotapanyagok felhasznalasat (beepuleset) a sejtjeid regeneralodasa is lelassul (gyakorlatilag a metabolizmusod) szoval amikor kaloriadeficitet tartasz teljesen mindegy mit eszel elobb utobb fogyni fogsz DE! rossz minosegbol sejteket pusztitasz ezzel lelassitva a kemiai folyamatokat ha viszont tisztan etkezel felgyorsitod a metabolizmusod mert kisebb az eselye hogy a sejtjeidet pusztitod.


Na es akkor most a paleolit taplalkozasrol. Nincsen semmi baj azzal ha az ember buzat, gabonat stb fogyaszt. Ha baj lenne vele akkor nem alakult volna ki a fogyasztasa mert mindenki belepusztult volna (es most tapi ne jojjon avval hogy az 50-100 ev mulva ha mar felallni se tudsz akkor a gabona lesz az oka mert ez hulyeseg) DE! a gabonafogyasztas azert alakult ki hogy energiat szolgaltasson ehinseges idokben (haboruk, szarazsag stb) Nem tartalmaz olyan vitaminokat amiket mashonnan nem tudnal hassznositani. Minel lassabban felszivodo szenhidratokat fogyasztasz a setjeid annal jobban tudnak reagalni az inzulinra mert folyamatosan kepesek lesznek felvenni a szenhidratot (persze csak ha nem eszel tul sokat) viszont ha egyaltalan nem eszel (ld paleo,ketogen) a hasnyalmirigy mukodes le fog allni es amikor ujra elkezdenel szenhidratot enni nem termel inzulint (tehat ne csokkentsd le a szenhidratot hosszu tavra hacsak nem akarsz orokre paleozni)


Tehat osszegezve: Mindegy mit eszel ha az tiszta, termeszetes(tartositoszermentes)es cukormentes csak maradj kaloriadeficitben (ha fogyas a cel). A szenhidratnal toreked a lassu felszivodasra, egyel legalabb 1g/tkg (fogyasnal 2g/tkg a szenhidrat csokkentesenel azert kell mert igy a szervezet csak akkor alakitja at ha energiahianyaban vagyunk) zsirt pedig ugyanugy kell fogyasztani mert sok zsirban oldodo vitamin van es zsirok nelkul a hormon haztartasunkat tesszuk tonkre ezert torekedj jo minosegu zsirokra mint a halolaj vagy magok vagy kokusz zsir de csak minimalis mennyisegben.


Remelem hasznosnak talaltatok a kis iromanyom ha barmi kerdes felmerulne szivesen valaszolok


2013. nov. 19. 17:51
 1/9 Julie S ***** válasza:
92%

Észrevételeim:


A paleóban nem kötelező kevés szénhidrátot fogyasztani, szóval paleósan is lehet igen szénhidrátdúsan étkezni. A hasnyálmirigy pedig hosszabb szénhidrátcsökkentett időszak után megint elkezd elegendő inzulint termelni, ha visszaállunk szénhidrát dúsabb étkezésre. Persze, ha előzőleg még nem nyírtuk ki. A pihentetés nem teszi tönkre, a túlterhelés viszont annál inkább.


És még ami fontos: a mai búza már nem az a búza, amit anno elkezdtünk enni. Ezt nem árt szem előtt tartani. Ahogy sajnos minden, amit ipari szinten termelnek, már nem azt adja, amire szükségünk lenne...

2013. nov. 19. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Teljesen igazad van minden eszreveteledben. En hogy oszinte legyek nem fogyasztok semmilyen gluten tartalmu etelt (de csak mert elegendo energiat viszek be zoldsegekbol) viszont a paleolit altalaban arra buzdit hogy sok zsirt fogyassz ami megint csak nem jo ha mellette a szenhidrat is magas. De szerintem magas szenhidratot fogyaszto paleosok csak szimplan tisztan etkeznek. (bar szamomra a sok disznohus meg zsir egyaltalan nem tiszta es egeszseges es en mindenkit lebeszelek az e fajta zsirfogyasztasrol paleo ide vagy oda)


Ami a hasnyalmirigyet erinti ebben is igazad van a pihentetes jot tesz neki de ha tegyuk fel 2 ev utan terunk vissza szenhidratra az mar reg nem "pihentetes" es sok kiserletben bizonyitott hogy sokkal nehezebben kezd el ujra inzulint termelni a szervezet ezert is hiznak fel gyorsan azok akik visszaallnak magasabb szenhidrat fogyasztasra (es nem azert mert az huuu de rossz neked)


Teljesen mindegy hogy buza, hus, zsir vagy zoldseg minden ugyanugy ipari es genmodositott, tartositott vagy barmi massal kezelt. Sot! Azok akik abban hisznek hogy a bio zoldsegek dupla arral kevesbe szennyezett ki kell abranditsam nem csak az aruk de a vegyianyagok rajtuk is a duplaja...


De hat ez ellen nem lehet mit tenni csak jo lenne ha felfognak a megszallot palosok is hogy nem minden fekete feher

2013. nov. 19. 20:57
 3/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Annyit tennék hozzá saját tapasztalatomból, hogy:

"Tehat osszegezve: Mindegy mit eszel ha az tiszta, termeszetes(tartositoszermentes)es cukormentes csak maradj kaloriadeficitben (ha fogyas a cel)."


A TISZTA étkezés nem elég, ha gyógyulni szeretnél...2 évig próbáltam, de semmi hatása nem volt az egészségemre!


Nálam az volt a cél nem a fogyás. Mellesleg paleo előtt és alatt is vékony vagyok...nem fogytam alacsony CH mellett és nem tűntek el az izmaim sem ;-).

2013. nov. 26. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A tiszta étkezés nem elég a gyógyuláshoz?? Akkor mégis mi kell még?Az,hogy a tiszta étkezésnek legyen egy ma nagyon divatos neve is?


Mivel a paleo a tiszta étkezés egy tökéletes példája.

2013. dec. 5. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Sowilo ***** válasza:
Már ugyan nem aktuális a kérdés, viszont azt le szeretném írni, hogy kellemesen csalódtam ebben a kérdésben. Ritkán lát az ember ezen az oldalon olyat, aki nem csak elvakult, vallásos módon követ, vagy épp észérvek nélkül divatból kritizál valamit, hanem tényleg értelem van mögötte. Köszi, feldobtad a napom!
2013. dec. 16. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Az a véleményem, hogy itt megint egy kalap alá veszik a ketogén és paleo diétát
2013. dec. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%

3. voltam...a tiszta evő, aki nem gyógyult


Szóval a tiszta étkezés nem elég a gyógyuláshoz. Sajnos nem.

Ha eszed a házi tejterméket, "tiszta" gabonát...nem leszel gyógyult. Ha egészséges vagy lehet ettől beteg nem leszel.

De gyógyulni nem fogsz.


De én, aki nem voltam egészséges...nekem az, hogy nyers (tiszta) zöldségeket/gabonákat/hüvelyeeket én magam főztem meg adalékok nélkül...az sajnos nem segített.

Hozzátenném, hogy már akkor kevés tejterméket fogyasztottam! Szóval esetemben inkább a magas keményítő tartalmú zöldségek-gabonák-hüvelyesek evésének az abbahagyása okozta a hatalmas változást.


Gondolj bele. Adott egy inzulinrezisztens egyén (aki nem elhízott!!!). Fogalma sincs hogy IR-es, mint ahogy az emberek döntő többségének fogalma sincs erről. Ja kicsit kómás kaja után, de ki nem az? Igaz? Legyintünk, biztos keveset alszik s ennyi.


Eszi a tiszta kaját. Lásd: tiszta rízs, tiszta krumpli, tiszta jó minőségű kenyér. Tiszta tej, tiszta joghurt.


Mi fog történni?

Egekben lesz az inzulinja? Tiszta kaja ide-tiszta kaja oda?


Igen, sajnos az egekben lesz.


Ha ehhez még azt is gondolja az illető, hogy a hús méreg és inkább azt még több rízssel/hüvelyessel/keményítő tartalmú kajával helyettesíti, akkor mi fog történni az inzulinjával?


Emelkedett lesz? Igen durván, még jobban, mint mikor "egészségtelenebbül evett" hiába főz magára, hiába figyel oda hogy ne legyen adalék...tiszta, minden tiszta...csak full CH, cukor-inzulin az egekben...tele lesz gyulladással, egyéb egészségügyi gonddal.


Ami nagyon sajnálatos, hogy az IR-t a meddő nökhoz kapcsolják, de hát ez nem egy nem-specifikus zavar.


Pasinka épp úgy van, csak nem derül ki...hanem szépen 30 felett jön az úszógumi, jön a sörhas...de hát. Az korral jár, nem? Nem...nem korral jár, hanem a sok CH-val, inzulinnak, magas cukorszinttel...ők majd csak akkor fogják észrevenni, hogy gond van mikor már tablettás cukorbetegek lesznek.


Szóval, nem a tiszta kaja nem elég...

2013. dec. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Makoscsiga ***** válasza:

"viszont ha egyaltalan nem eszel (ld paleo,ketogen) a hasnyalmirigy mukodes le fog allni es amikor ujra elkezdenel szenhidratot enni nem termel inzulint "

Mint biokémikus, ezt az állításodat alá tudnád támasztani valamivel? Meg eleve, pongyola a megfolgalmazás, mert, ha ketogén diéta alatt leállna a hasnyálmirigy működése, akkor rövid úton elpatkolna az illető.

2013. dec. 21. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Bocsnat rosszul fogalmaztam leall a hasnyalmirigy inzulintermelo mukodese ezert van az h aki drasztikusan lecsokkenti a szenhidratot amint visszavesz visszahzik mert a hasnyalmirigy nem fog inzulint termelni. Termeszetesen ez egy visszafordithato folyamat csak hogy nem csak a hasnyalmirigynek kell ujra adaptalodnia hanem a sejteknek is hogy kepesek legyenek felvenni a cukrot. Ergo mire a szervezet elfogadja az inzulint ujra koverek leszunk. Az inzulin egy termeszetes reakcioja a szervezetnek nem maga az inzulin okozza az elhizas hanem a mai adalekanyagos mu kajak amik a szervezetunket leepitik igy hat a sejteink is alig kepesek felvenni a neki valo tapanyagokak es a szervezetunk nem tudja effektiven felhasznalni az energiat amit beleraktunk.
2014. jan. 20. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!