Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Nem kell már a tisztelet? Se...

Nem kell már a tisztelet? Se a jó nevelés?

Figyelt kérdés

Elég sűrűn járok a lányommal közösségbe. Egy héten 4 napot csak babázós programokon veszünk részt + a játszóterezés délutánonként.


Sok anyukát és családot ismertem meg ez által. Mindenki másmilyen, máshogy nevel. Ez az élet rendje.. mondhatnám!


Minap fordult velem elő az este. A lányomról tudni kell, hogy 11 hónapos lesz 15-én. Ebből adódóan nyilván nem érti mi az a néni vagy bácsi. Nem hogy az .. mit is jelent a "Csókolom vagy a viszont látásra!?!".

Mivel tisztában vagyok azzal, hogy nincs rossz szülő (kivétel persze azon "egyedek", akik kárt tesznek a gyermekekben), így tudom jól, hogy egyedül magamat vagy esetleg még a páromat kritizálhatom épp ésszel és tiszta szívvel.

De akkor sem tudok megszabadulni attól a "problémától" (mert számomra az!), hogy miért kell a gyermeknek az tanítani - még ha pelyhes korú is -, hogy letegezzen egy hozzá 20 - 30 - akár 40 (!!) évvel is idősebb személyt?

Már ha abból indulok ki, hogy az alapvető tisztelet a másik ember személyében egy fontos meghatározó mi voltot jelent, akkor sem értem, miért nem lehet erre tanítani a gyermeket?

Miért kell azt mondani, hogy "Jaj! Dehogy Lilla néni, csak Lilla! Anyukád milyen vicces!" ... Miért vicces?! Én se tegezem le a sarki boltos nénit. Az alapvető tiszteletet is megadom velem egykorúaknak is.


Ezek után a játszótéren, homokozás közben észrevettem, hogy a lányomban felébredt a homok szórás/dobálás iránti menthetetlen izgalom. Ekkor kijött belőlem az első mondat a "játszótéri neveléssel kapcsolatban", amely így hangzott: "Kislányom, ne dobáld a homokot, mert mások is vannak itt rajtad kívül és nem örülnének, ha homok menne a szemükbe!"

Erre egyből jött a válasz két anyukától is. Röviden - tömören: "Nem gond, nyugodtan dobálja csak a homokot!"

Nos, mivel én alapból utálom, ha egy másik gyermek a lányom fejére/testére önti a homokozót (egyéb higiéniás okok miatt), így elvárom a gyermekemtől, hogy ezt ő se tegye.

Nyilván ezekhez később hozzáfog tartozni a: ne lökd fel, ne vedd el tőle, add át a helyed és egyéb nevelő célzatú kijelentések!


Tudom, hogy borzasztó vagyok és ne várjak csodát egy 11 hónapos gyerektől, már ami a megértést jelenti, de tényleg nincs már tisztelet? A jó nevelés sem szükséges?


Egyébként a hátamon futkos, ha egy tini csókolómmal köszön, de ilyenkor eszembe jut az, hogy mennyi időt "pazaroltak (?!)" a szülők arra, hogy egyáltalán a gyerek száján egy böfögés kijöjjön, ami köszönésre utal.


2012. jún. 1. 11:19
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
48%

a 9. vagyok

én sem tanítom a gyerekeknek a "csókolomot"


Szia (nagyobbik lány), pá - pá (kisebbik lány) és tanítgatjuk a: jó napot/ reggelt/estét/éjszakát és a viszlát. Az utóbbiakat azért tanítgatjuk, hogy majd egyszer tudja mire való, mikor kell mondani, de én sem várom el tőlük, hogy 3 évesen ill. egy évesen így köszöntsenek. Most elég a szia és a pá - pá, illetve az integetés, puszi küldés (a rokonoknak).

2012. jún. 1. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
76%
Kicsit legyél rugalmasabb anyuka, ilyeneken ne akadj fent! Amúgy TOTÁL igazad van szerintem, de ha az összes emberi butaságon fennakadnánk... Szerintem te gondolod helyesen (én is így látom amiket leírtál), de inkább csak legyintenék az ilyenekre, bármilyen bosszantó is...
2012. jún. 1. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
50%

Most őszintén. Te egy 2-5 évestől azt várod, hogy kellően használja a tegezést és magázást? Olvass egy kis fejlődéslélektant, hogy egyáltalán mikor értik meg a különbséget. 6 év után, előtte egyáltalán nem értik. Csak összezavarod, hogy elvárnál tőle különbségtevést. Utánzással tanul? Látszik, első gyerekedet neveled.


Homokozással kapcsolatban igazat adok neked.

2012. jún. 1. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
51%

Hát, én is karót nyelt vagyok és nagyon sokat kellene lazítanom ezek szerint, mert én nagyon is megértem a gondolataidat!

Többi válaszolónak: én sehol nem olvastam azt a kérdés feltevőjétől, hogy akármit is ELVÁR a 11 hónapos gyerekétől! Az én lányom 1 éves, és én is rászólok, hogy ne dobálja a homokot. Nem képzelem, hogy ezt majd rögtön meg fogja érteni és engedelmeskedni is fog, de attól még a viselkedési normákat elkezdem neki megtanítani. Nyilván nem fogom leordítani, vagy a fejét a homokba verni, ha nem csinálja, de akkor is kommunikálom felé, hogy mi a helyes. Én is nagyon sokszor mondom másik anyukáknak, hogy RÉSZEMRŐL nem gond, amit a gyereke csinál, de nem mondom neki, hogy nyugodtan csinálhatja - azt majd az anyja eldönti.

Amit írtál a tegeződés/magázódásról - totál egyetértek! Az én barátnőim is nyávognak, ha azt mondom a fiamnak (nagyobbik), hogy "Niki néni". Én igenis fontosnak tartom, hogy a gyerekek érezzék a generációs különbségeket! Nem baj, hogy nem magázza (mert nem tudja), de ha én "adok a szájába egy mondatot", akkor azt magázva teszem. Tudom, hogy csak később fogja megtanulni, és nem várom el tőle, hogy már most csinálja, de én ezt a példát mutatom neki (a fiam 2 éves múlt egyébként).

Szerintem abból SOHA nem lehet gond, ha valamit korán kezdünk el megtanítani a gyereknek. Csak akkor, ha korán várjuk el, hogy megértse és megtanulja. A túl későn kezdés viszont igenis gond lehet!

És amíg a gyerekeim vidám, életre való, pajkos, egészséges , felfedező gyerekek, akik miatt viszont szinte soha nem kell szégyenkeznem mások előtt, addig igenis örülök, hogy lenyeltem azt a karót!

2012. jún. 1. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
75%

Nem olvastam az előttem szólókat, de szerintem kissé merev vagy. Manapság már nem csinálnak gondot a tegezés-magázás kérdésből. Én 29 vagyok, van egy kb. 80 éves jó ismerős házaspár, mindannyian diplomások vagyunk és tegezem őket, mert erre kértek.

A homokos sztori az más. Nylván én sem engedem, hogy másra szórja a homokot.

2012. jún. 1. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
42%

Én a köszönéssel kapcsolatban igazat adok neked! Az más, hogy nálunk felnőtteknél lazultak ezek az udvariassági szabályok, de a gyerekeknél nagyon fontos a hierarchia, mert ez jelen számukra biztonságot. Az, hogy a felnőtt néni és bácsi, míg a gyerekeket a kersztnevükön szólítja. Ez a fiatal felnőtteket szokta zavarni, mert azt hiszik, hogy így öregítik őket:)

Amikor mi gyerekek voltunk mi sem tegezhettük le a szüleink barátait, de nem is hiányzott ez. Legelőször kamaszként ajánlotta fel anya barátnője a pertut. Valahogyan jobban megvoltak a határok, de mint írtam, ez óriási biztonságot ad a kicsiknek.

Ha egészen pici korától többfajta köszönésre szoktatod, akkor ezt is fogja megtanulni. Nem lesz még tökéletes persze 2 évesen, de szép lassan menni fog majd neki.


A mostani gyerekeknek bizony probléma, hogy sokszor nem találják a helyüket a rendszerben, sok minden keveredik a fejükben. Az angolban tegezés van csak, de azt sokan elfelejtik, hogy ha idősebbet szólítok meg, akkor a neve előtt ott a mr, mrs, ms. (ami tiszteletet ad neki)

2012. jún. 1. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
70%

Nem attól fogok tisztelni valakit hogy csókolomot köszönök vagy sem, a tisztelet kimutatása ennél sokkal összetettebb. Csak egy példa: a szomszéd nénikét tegezem, de ettől függetlenül nagyon tisztelem és a cselekedeteimmel mutatom ki. A minden nap házunk előtt eljáró részeges pasi, odakiabált nekem egyik nap hogy tegezzem már, ne magázzam. Azóta is magázom, nem vagyunk mi olyan jóba hogy letegezzem, és nem is tisztelem. Inkább egy fajta távolságtartás ez a köszönési mód, valahogy nem jönne a számra hogy szia.

A másik ami nekem szemet szúrt, az a sok "nem" a soraid között. Ezt ne csináld, az ne csináld, miért nem azt mondod neki inkább hogy mit csináljon. Nem attól lesz valaki jól nevelt hogy semmit nem csinálhat.

És persze senki sem szereti a homokot a nyakában, ruha alatt, de szerintem ez inkább nekünk felnőtteknek okoz gondot, a gyerekek meg azért gyerekek hogy játszanak, ezt persze lehet okosan is, de szerintem egy kis homokdobálás belefér, ettől még lehet tisztelettudó és jól nevelt egy gyerek.

2012. jún. 1. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
52%

"Nem attól fogok tisztelni valakit hogy csókolomot köszönök vagy sem, a tisztelet kimutatása ennél sokkal összetettebb. Csak egy példa: a szomszéd nénikét tegezem, de ettől függetlenül nagyon tisztelem és a cselekedeteimmel mutatom ki. "


Ez oké, de te felnőtt vagy, egy gyereknél ez még másképpen működik. Ott még konkrétumok kellenek. Suliban dolgoztam sokáig, az elején megengedtem a gyerekeknek, hogy tegezzenek. Hát mit ne mondjak, nem volt jó vége belőle, mert nem tudták még kezelni a helyzetet. (gimiben már igen)

2012. jún. 2. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
70%

A kérdésre a válaszom: nem.

De hűűűű, nekem az írásod alapján nagyon "soknak" tűnsz.

Heti 4 nap babázós program, plusz mindennapos játszóterezés? Valóban szükség van erre?

A másik meg, hogy egy 1 éves gyereknek nem fogod tudni megtanítani azt, hogy a 20 éven aluliaknak sziával, a 20 éven felüli nőknek csókolommal, a 20 éven felüli férfiaknak pedig jónapottal köszönjön, ezt remélem tudod :)

Ebből kifolyólag kb. 5 éves korig teljesen megfelelő, ha a gyerek mindenkit tegez és lesziáz, ez nem udvariatlanság és nem a szülők hibás nevelése.

2012. jún. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
50%

teljesen igazad van 18-as válaszoló..Én felnőtt vagyok, és ez a szitu egész más. De akkor egy másik példa.. Angliában nincs tegezés-magázás..mégis meg van a megfelelő tisztelet felnőttel iránt gyerekektől!!!

Szerintem nem feltétlen ezen múlik! A nevelés a kulcsszó! És ez itt a lényeg.

2012. jún. 2. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!