Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Nem kell már a tisztelet? Se...

Nem kell már a tisztelet? Se a jó nevelés?

Figyelt kérdés

Elég sűrűn járok a lányommal közösségbe. Egy héten 4 napot csak babázós programokon veszünk részt + a játszóterezés délutánonként.


Sok anyukát és családot ismertem meg ez által. Mindenki másmilyen, máshogy nevel. Ez az élet rendje.. mondhatnám!


Minap fordult velem elő az este. A lányomról tudni kell, hogy 11 hónapos lesz 15-én. Ebből adódóan nyilván nem érti mi az a néni vagy bácsi. Nem hogy az .. mit is jelent a "Csókolom vagy a viszont látásra!?!".

Mivel tisztában vagyok azzal, hogy nincs rossz szülő (kivétel persze azon "egyedek", akik kárt tesznek a gyermekekben), így tudom jól, hogy egyedül magamat vagy esetleg még a páromat kritizálhatom épp ésszel és tiszta szívvel.

De akkor sem tudok megszabadulni attól a "problémától" (mert számomra az!), hogy miért kell a gyermeknek az tanítani - még ha pelyhes korú is -, hogy letegezzen egy hozzá 20 - 30 - akár 40 (!!) évvel is idősebb személyt?

Már ha abból indulok ki, hogy az alapvető tisztelet a másik ember személyében egy fontos meghatározó mi voltot jelent, akkor sem értem, miért nem lehet erre tanítani a gyermeket?

Miért kell azt mondani, hogy "Jaj! Dehogy Lilla néni, csak Lilla! Anyukád milyen vicces!" ... Miért vicces?! Én se tegezem le a sarki boltos nénit. Az alapvető tiszteletet is megadom velem egykorúaknak is.


Ezek után a játszótéren, homokozás közben észrevettem, hogy a lányomban felébredt a homok szórás/dobálás iránti menthetetlen izgalom. Ekkor kijött belőlem az első mondat a "játszótéri neveléssel kapcsolatban", amely így hangzott: "Kislányom, ne dobáld a homokot, mert mások is vannak itt rajtad kívül és nem örülnének, ha homok menne a szemükbe!"

Erre egyből jött a válasz két anyukától is. Röviden - tömören: "Nem gond, nyugodtan dobálja csak a homokot!"

Nos, mivel én alapból utálom, ha egy másik gyermek a lányom fejére/testére önti a homokozót (egyéb higiéniás okok miatt), így elvárom a gyermekemtől, hogy ezt ő se tegye.

Nyilván ezekhez később hozzáfog tartozni a: ne lökd fel, ne vedd el tőle, add át a helyed és egyéb nevelő célzatú kijelentések!


Tudom, hogy borzasztó vagyok és ne várjak csodát egy 11 hónapos gyerektől, már ami a megértést jelenti, de tényleg nincs már tisztelet? A jó nevelés sem szükséges?


Egyébként a hátamon futkos, ha egy tini csókolómmal köszön, de ilyenkor eszembe jut az, hogy mennyi időt "pazaroltak (?!)" a szülők arra, hogy egyáltalán a gyerek száján egy böfögés kijöjjön, ami köszönésre utal.


2012. jún. 1. 11:19
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:
66%

Erre írtam, hogy Angliában ott a ms mrs, mr a megszólítás előtt!!!! Ez gyakorlatilag megfelel az uramnak, hölgyemnek és tiszteletet jelent. Amellett, hogy a nyelv mindig magával hozza a kultúrát is, náluk már évszázadok óta ez van, emellett az angolban is megvannak a finom udvariassági szabályok, amit nálunk a nyelviskolában nem tanítanak. Japánban 7(!) féle megszólítás van a hierarchiának megfelelően:) Ott elő nem fordulhat, hogy egy gyerek nem a megfelelő formában szólítja a felnőttet.

Ennyit számít a kultúra, de a japán gyerkőcök között nincs is annyi magatartászavaros, mint itthon!

2012. jún. 3. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!