Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha szenzoros zavart diagnoszti...

Ha szenzoros zavart diagnosztizálnak, muszáj "kezeltetni"?

Figyelt kérdés

A gyerekemre jelenleg ezt a címkét próbálja ráragasztani a gyerekorvosa. Én viszont nem látok rajta semmi extrát, sőt úgy látom, hogy exponenciálisan fog fejlődni, most éppen egy nagy nekirugaszkodási időszakban van. Az apja, meg én is ilyenek vagyunk. Addig nem nyilvánulunk meg, amíg úgyis csak bénáznánk. 1,5 éves, még nem nagyon beszél, viszont szinte mindent, ami hétköznapi téma itthon, megért. Vannak kényeskedései, dehát kislány...nehogy már tilos legyen. Úgy vagyok vele, hogy bizonyos határokon belül akkor kezd el beszélni, amikor neki tetszik. Azzal se értek egyet, hogy minden gyerek legyen egyforma, és ha kicsit is eltér, akkor passzírozgassuk vissza az "egyenes" útra. Nem igazán szeretnék benne betegségtudatot kialakítani sem, mindenféle terápiákra hordozgatni, egyáltalán ezzel foglalkozni. Én megértem, hogy van, amikor tényleg lépni kell. De jelenleg azt érzem, hogy nem hagynak minket élni, mert ennek az egész intézményi gépezetnek kell a saját maguk által kreált munka. Annyira jó, hogy én még abban a korban nőhettem fel, amikor nem volt divat minden mukkanásáért már betegnek kikiáltani egy gyereket...

A kérdésem az lenne, hogy ha tényleg megkapja ezt a diagnózist, én köteles vagyok kezelésekre hordani, ha az orvos javasolja?


2022. ápr. 28. 15:08
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/73 A kérdező kommentje:

40

most rákerestem erre a tornára. Olyan szinten triviális gyakorlatokat tartalmaz...Mi ennél sokkal többet és többfélét játsszunk, felfedezünk, ha még azért is szakemberhez kellene vinnem a gyerekemet, hogy forgassa a padlón, meg pónifarkat tűzzön a nadrágjába...

2022. ápr. 29. 23:32
 42/73 A kérdező kommentje:
De amúgy az lett volna a kérdésem, és még senki se válaszolt rá, hogy mondhatom én az orvosnak, védőnőnek, hogy én ezzel nem akarok foglalkozni, mert nekem jó a gyerekem úgy, ahogy van, vagy kiverem náluk a biztosítékot, rámszállnak, elveszik a gyereket stb.
2022. ápr. 29. 23:37
 43/73 A kérdező kommentje:
Mellesleg...szüleim mesélték, hogy engem is nagyon szeretett volna felcímkézni anno az egyik óvónő...azóta diplomát szereztem a az ország egyik legjobb egyetemén, és az életemmel minden területével teljesen elégedett vagyok...soha nem voltam lemaradva semmiben, egyszer kellett felzárkóznom egy iskolaváltás miatt és ennyi.
2022. ápr. 29. 23:43
 44/73 anonim ***** válasza:
100%

Igen, mondhatod abszolút. Sőt azt is mondhatod, hogy persze persze elviszed és azt hazudod hogy a felmérésén nem találtak semmit. Szerintem ez utóbbival jobban leszállnia rolad.

Tudom nem szép dolog hazudni, de az sem szép dolog hogy 10 perc után szenzorosnak vagy minek titulalja.

Ha meg autisztikus vonásokat lát, arra van másfél évesen normális szuroteszt, miért nem azt veszi fel veled?


Erdekes hogy ennyire radszallt az orvos, nekem fél évig kellett gyozkodnom a mienket, hogy valami van, mert nálunk tényleg nagyobb eltérések voltak a gyerekkel. Nekem egyből azt mondta hogy nehogy megbelyegezzuk amíg lehet maradjon radar alatt.

2022. ápr. 30. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/73 anonim ***** válasza:
100%

40 igen, a tsmt körülbelül a mozgási lemaradasra jó.

Én meg egyetemen is sírtam mikor nem értettem a matekot :D erről biztos az tehet hogy 30 éve még nem volt tsmt...

...csak szimplán játszottunk és mondokaztunk az oviban.

2022. ápr. 30. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/73 anonim ***** válasza:
36%
Ne haragudj, de rettenetesen buta vagy és nem nagyon hiszem, hogy neked bármiből diplomád lenne, okoskodás viszont nagyon megy neked, tipikus 8 általánost végzett hozzáállás. Attól még, mert pl. labdázás is van a tsmt-ben, van sok bonyolultabb eszközös gyakorlat, ami otthon biztosan nincs neked és az ismétlésszám is számít. Nálunk csak a tsmt indította be a beszédet, amúgy egy másfél évesnek eleve nem való a tsmt, úgyhogy nem tudom miről beszélünk.
2022. ápr. 30. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/73 anonim ***** válasza:
100%

46 azt gondolod az indította be a beszédet?

Miért talán a gyerekednek van egy egypetéjű ikertestvére aki mindenben ugyanúgy fejlődött kivéve, hogy nem kapott tsmt-t, és ezért nem kezdett el beszélni?

Ezt hívják kontrollcsoportnak egy oylan kísérletben, ahol összefüggéseket keresnek egy terápia és az elért eredmények között.

Ugyanis a legtöbb gyerek magától is megtanul beszélni normál körülmények kozott. Aki meg nem, ott a spec eszközök se segítenek.


Egyébként nem okoskodok, hanem kritikus vagyok. Látom azokat a családokat akiknek az egész élete a kétségbeesett terápiára járásból áll, szinte vallásos hittel állnak bele, tőlük semmiképp sem venném el a remenyt, ez kell nekik az elfogadashoz vezető úton.

Én hamar úgy döntöttem nem szállok fel erre a vonatra, mert előbb utóbb úgyis szembe kell néznem azzal hogy nem lehet a kört negyszogesiteni.

2022. ápr. 30. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/73 anonim ***** válasza:
69%

Kérdező, próbáld meg a kérdésedet átrakni másik enyhe problémára, mondjuk beszédhibára, vagy 0,25ös rövid/távollátásra.


"Ha beszédhibát diagnosztizálnának a gyerekemnél, muszáj kezeltetni?"


pl így.


Az sem csinál semmi rosszat, csak úgy van, kicsit másabb tőle, de azért nem hátráltatja, és csak megítélés kérdése, hogy "mennyire is tiszta az a s vagy mennyire is pereg nála az a r". ÉS képzeld el, hogy valaki magyarázza, hogy ők ezzel mennyire elfogadóak és cukinak tartják és így is szeretik a gyerekük..


Egyébként a beszédfogyatékosoknak igenis segít a logopédiai osztály, nem sokat, de valamennyit igen! Dadogók pedig terápia nélkül rohadtul nem gyógyulnak ki belőle.. ÉS sok más lemaradásnál is így van. Bár nem igazán emiatt tanul meg beszélni a gyerek, hanem emiatt lesz képes helyesen kivitelezni a mozdulatokat. A gyakorlás az gyakorlás!


És mivel ilyenkor 100x hallja ugyanazokat a rövid mondókákat, jobban megjegyzi, bekerülnek a szavak, kifejezések a passzív szókincsébe, ami egy idő után aktívvá válik, könnyebben fogja használni.


Illetve azt is tudja mindenki, hogy a memóriában mozgás+kimondás+hallás(és látással) rögzülnek legjobban a dolgok. Minél kevesebb érzékeddel érzékeled, annál nehezebb felidézni valamit.


Ezek tények.


Azért kell hozzá a képzés és nem elég anyuka, amiért a személyi edzők kellenek a konditerembe.. a guggolás nem mindegy, hogy végzed el, mit mozgat át/mit mozgat meg. Az egyiknél egész más izmokat mozgat meg, mint a másiknál(ez látszik testépítőknél), a helytelenül ,aránytalanul fejlődő izomzatból helytelen tartás lesz, amiből jönnek az ízületi fájdalmakat meg miegyéb.


Szóval kell, aki meg tudja mutatni neki, hogy mozogjon, hogy megfelelően fejlődjön az izomzata, megfelelő izmokat mozgasson bizonyos mozgásoknál, kell, akinek van türelme ismételgetni a hülye mondókákat a szókincséhez, és kell, hogy egyszerre mozogjon és mondókázzon, mert így épülnek be legjobban a dolgok a memóriába. Ha hallja/mondja/látja/csinálja. Ezért is jó, ha csoportosan csinálják, látja mástól is, és egyszerre is csinálja az összeset, nem kell időt szánni rá külön külön.


Én tökre hasznosnak tartom az egészet, de nem azért a marhaságért, amit leadnak, hogy "pontról pontra ingerli az idegrendszert és beindul a fejlődés". Ez humbug. Amiket én írtam, azok tények, de ezzel nem lehetne eladni az egészet, és tényleg sokaknak, a több területen jó képességűeknek nem kell. Viszont mindenki másnak, mozgás, beszéd, szociális, figyelem, kiejtés területen rendkívül hasznos. Együtt kell működni idegen felnőttel: ez szociális gondokkal küzdőknek(ellenkezős vagy zárkózott) remek.


Szóval minden mondókás kötött mozgásos tevékenységet pártolok(akár vízben, akár szárazföldön), szerintem nagyon hasznosak. Ha csak felmerül a gyanú, hogy a gyerek valamilyen területen enyhén nehezebben rázódik bele a dolgokba, én vinném. Nem azért, mert hiszek a csodatevő hatásában, hanem azok miatt, amiket leírtam. Hátrányára nem fog válni, és lehet, hogy a tiédnek totál semmi baja nincs, akkor meg csak egy jó bulinak fogja tartani, hogy babusgatták és játszatták. Elvihetnéd egy alkalomra, és ha többé kevésbé csinálja, amit kell, figyel, tudja utánozni a mozgásokat és nem vinném többet, hacsak nem akarja.


Valóban járnak mindenféle problémával ilyenre, de úszni meg lovagolni is járnak mindenféle gonddal(terápiás hatás), ettől meg nem kell azt gondolni, hogy aki vízbe megy vagy lovagol, azzal gond van. Attól az még jó másoknak is, a víznek meg az állatoknak az átlagos emberekre is jótékony hatásuk van.


Ne vidd dokihoz, mondd, hogy elviszed tsmtre(ne foglalkozz azzal, miket mond ott a terapeuta), bent lehetsz a foglalkozáson, látod mi van, fogd fel úgy, hogy táncra vitted a gyereket, szórakoztató program. Lehetőleg csoportosra vidd, hogy legyen viszonyítási alapod(tudom hasonlítgatni nem szép, de máshol is látni fogsz gyereket és azért valamennyire képbe fogsz kerülni, ha mondjuk a tiéd nem tud gurulni, 5 másik meg lazán gurul, vagy a többi gyerek figyel a nénire, a tied meg ordít és szalad el, ha olyat kell csinálnia, amit muszáj(mint az enyém:))

2022. ápr. 30. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/73 A kérdező kommentje:
48, igen rövidlátással, beszédhibával vinném, és még szenzoros zavarral is, ha meg lennék győződve, hogy bármi baja van. Ahogy egy előző írta, a módszer hatásossága is kérdéses számomra, lehet amúgy is fejlődött volna idővel a gyerek vagy maga a törődés élménye is hozhat pozitív eredményt. Ráadásul azt, hogy a gyerekem ellenkezős vagy zárkózott én nem élem meg szociális gondként. Sose volt az a leteszem, és úgy marad gyerek, mindent be kell neki először mutatni, használni előtte, úgy, hogy neki nem kell kapcsolatba lépnie vele, nézni a többi gyereket, hogy hogy csinálják. Itthon mindig mondom neki előre, hogy mit fogunk csinálni, 1-2 percre előre, így felkészülhet és akkor nincs hiszti, sőt még hozza is, amik kellenek ahhoz a dologhoz. Minden újdonságot fokozatosan vezetünk be. A rokonokat, ahogy ismerte meg, már mentek volna oda rögtön gyömöszkölni, erre mondtuk, hogy először bemutatkozás van, első alkalmakkor hozzá se érjenek. Szerintem ez nem szociális gond, sőt, továbbmegyek, aki nem ilyen, hanem vakon bízik mindenkiben, és lehet ide-oda rakni, mint egy zöldséget, szerintem az a nem normális.
2022. ápr. 30. 11:31
 50/73 anonim ***** válasza:
38%

Kedves kérdező, a legnagyobb jóindulattal mondom:

Amit leírtál, az baromira nem oké. Mutasd meg szakembernek.

Lehet, hogy nektek ez a megszokott, mert mindig is ilyennek láttátok a gyereket, de a haziorvos nem véletlenül mondta azt, amit, egy ekkora gyerek nem így viselkedik. Most lehet, hogy aranyos, hogy egy kicsit ilyen bogaras, de később ebből gond lesz. Amit most te még nem élsz meg gondként, azaz hogy zárkózott, meg mindent be kell neki előre mutatni, az később bajt fog jelenteni.


Lehet, persze, hogy nincs semmi baj, de te nem vagy szakember, Nem tudod megítélni. Nem akkor vagy szaranya, ha nem tudsz vele rendesen fogócskàzni, hanem ha nem viszed orvoshoz, ha szüksége van rá. Ráadásul amilyennek leírtad a kicsit, az nem is a tsmt torna kompetenciája.

2022. ápr. 30. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!