Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Az hálapénz törvény kapcsán:...

Az hálapénz törvény kapcsán: ti a gyereket szuletesehez inkább orvost vagy intézményt valasztanatok?

Figyelt kérdés
Ha füztok hozzá magyarázatot, szívesen elolvasnam.

2021. jan. 19. 13:01
1 2 3 4 5
 21/44 anonim ***** válasza:

18as, akkor miért szokták átküldeni az embereket a körzetes kórházukba?


Nem egy embertől hallottam már ezt, olyanoktól akiknek hiszek.


Pluszban ha mentővel mész akkor automatikusan a körzetesbe visznek.

2021. jan. 20. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 anonim ***** válasza:
Azért mert nem jelzik hogy ott akarnak szülni! Akkor valóban átküldik. Illetve az én választott kórházamban az is kitétel volt, hogy legalább egy vizsgálatot ott csináltassak, hogy benne legyek a rendszerben. Egyébként jogilag ilyet sem lehetne mert minden esetben fogadniuk kellene, de ennyi igazán megtehető.
2021. jan. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 anonim ***** válasza:
A mentős rész sem így van, megkérdezi a mentő, hogy hova szeretnél menni. Logikusan belegondolva, a mentős honnan tudná hogy neked van választott orvosod vagy nincs?
2021. jan. 20. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
85%

Mindenkinek igaza van, és senkinek nincs igaza:)


A kórházaknak területi ellátási kötelezettségük van. Ezek felett fogadHATnak területileg nem oda tartozókat akkor, ha van rá kapacitásuk és a területi ellátást nem veszélyezteti. Tehát ez a kórháztól függ, hogy hajlandó-e fogadni, ha egyébként van rá kapacitása.


Viszont a szülés alapvetően egy akut ellátást igénylő dolog, szóval amennyiben úgy áll a helyzet, nem küldhetnek el. Magyarul ha beesel lefolyt vízzel és 8 centivel, akkor hiába nem oda tartozol, nem küldhet el. Ellenben ha bemész jósló fájásokkal alig nyitott méhszájjal, akkor (miután az orvos meggyőződött róla, hogy akit teendő nincs!!!), átirányíthat, ha nem oda tartozol.


És ezt színesíti még a progresszív betegellátás,ami azt jelenti, hogy bizonyos esetek csak arra speciálisan felkészült centrumban láthatók el. Pl. egy 28 hetes koraszülés csak olyan centrumban, ahol van PIC III. Hiába akarsz te 28 hetesen Hódmezővásárhelyen szülni, ha még van idő, akkor Szegedre fognak vinni.


A szabad orvosválasztás pedig baromira nem azt jelenti, amire a petíciót aláírók használják.

A szabad orvosválasztás során figyelembe kell venni a munkarendet. Nem szabadon választható az az orvos, aki valami miatt bent sincs a kórházban (pl. szabadságon van vagy ügyelet/műszak után éppen otthon). Ezt eddig azért vállalták a szülészek, mert megkapták érte a fizetségüket hálapénz formájában, ami eddig bár elég szürke zóna volt, nem volt tilos és büntetendő.

Mostantól az. Érthető tehát, hogy ingyen nem vállalják a bejárást. Ezért döntött úgy a Debreceni klinika - teljesen jogosan -, hogy amíg nincs lehetőség arra, hogy ők a plusz munka után valami legális honoráriumot kapjanak, addig nincs orvosfogadás. És hiába próbálják kiforgatni, ez nem a szabad orvosválasztás korlátozása.

Ha bemegyek hajnali 2-kor a sebészetre az akut vakbélgyulladásommal, ahol Kiss Józsi az ügyeletes, nem mondhatom neki, hogy hívja már be inkább Nagy Lacit, mert róla jobbakat hallottam.

2021. jan. 20. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 anonim ***** válasza:
Igen, pont ezért kell legalább egy hónappal előtte jelezni nekik. Ha valaki csak úgy beesik a szülés napján, valóban elküldhetik. De alapvetően választható kórház.
2021. jan. 20. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 anonim ***** válasza:

Mutatom a Bajcsy szülészet tájékozatóját is. Nem oda tartozok de ott fogok szülni, odajárok vizsgálatokra is.


Osztályunk területvezető kórházként elsősorban a X. és XVII. kerület betegeinek a szülészeti és nőgyógyászati ellátásáért felelős.


Természetesen a szabad orvosválasztásnak megfelelően a területen kívüli betegeket is fogadjuk.

2021. jan. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 anonim ***** válasza:
Sőt, nekem javasolták a Bajcsyban, hogy koraszülés esetére válasszunk egy pic-es kórházat is és jelentkezzünk be oda is.
2021. jan. 20. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:

24 korrekt összefoglaló. Valóban vannak összemosott fogalmak a témában.

A lényeg ugyanaz: oldják meg az illetékesek, hogy lehetővé tegyék törvényesen és legálisan, hogy annál szulhess, akinél akarsz. En nem bánom, ha ezzel párhuzamosan emelik az ügyeletes szülések színvonalat is. Az is nonszensz, hogy engem 4 különböző orvos vizsgált amelyikből egy se nézte meg a szakorvosi ajanalasomat császárra és a veralvadas faktorommal sem foglalkoztak. Nyilván egy fogadott orvos egyiket se szarta volna le és nem verzek el majdnem a gyerek meg nem kerül a PIC-re. En nem vagyok ügyeletes szules ellenes, ezért is mentem ugyeletbe szülni. Legközelebb nem mennek, azt gondolom érthető okokból. Ha meg muszakvaltas is történik a minimum, hogy adott műszak alatt adott orvos foglalkozzon veled ne random 4, akikből egy SEM! nézi meg a kórelőzményeket. Egy fogadott orvossal ilyen nincs. Eleve már tudja a korelozmenyeket nem ott kell olvasgatni a terhesseg alatt felgyűlt Háború és békét.

Szoval kérdem en. Az alapellátás színvonala mikor fog elfogadható szintre emelkedni? Egyébként velem mindenki nagyon kedves volt. És szakmailag sem rosszak az adott orvosok, rengetegen a 4-bol 3-at direkt választanak. Csak épp ha az embert darab húsként dobálják egymás között, ez az eredménye. Persze ha en simán megszulok, nem lett volna semmi. De sohasem biztosított senkinek a komplikáció mentes szules. Ugye.

2021. jan. 20. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó: az a probléma, hogy a nők azt gondolják, hogy a fogadott orvos a garancia arra hogy nem lesz semmi probléma. De ez így nem igaz.

Fogadott orvosnál is éppen úgy lehet gond, sőt, akár szakmai hiba is, mint ügyeletesnél.

Ahol dolgoztam, ott az utóbbi 20-30 évben 2 anyai halálozás volt, mindkettőnek volt fogadott orvosa.


Alapvetően azt tudnám támogatni, hogy találjanak legális lehetőséget a szülészfogadásra. Pl. háromoldalú szerződés a nő, a kórház és a doki között.

De ugye itt is jönnek ám a problémák...

Nálunk a legfelkapottabb dokinak évente 300 felett volt a maszek szüléseinek a száma. De nem egy olyan kollégám volt, akit gyakorlatilag minden egyes ügyeletemben láttam, mert állandóan bent volt. Az egyik mesélte hétfőn, hogy múlt péntek óta nem volt otthon. Ez normális? Vajon mennyivel felkészültebb egy olyan fogadott orvos, aki zsinórban a 3. napját tölti a kórházban, mint az ügyeletes?

Szóval aha engedjük az orvosfogadást, akkor kell valami korlátozás is. Mondjuk legyen havi limit.

De hiába lehet csak havi 2-3 kismamát vállalni, ha éppen összecsúsznak. Akkor normális, hogy 48 órát van bent? Vagy akkor az első szülés után küldjük haza és mondjuk meg a másik kismamájának, hogy sajnos megelőzték és mégis az ügyelet esnél kell szülni, mert be kell tartani a pihenőidőt?


De mondok jobbat: ha betartjuk a pihenőidőt (mert bizony ha normális színvonalú és hibamentes munkát várunk el, akkor ez elengedhetetlen!!!!), és behívjuk a dokit ügyelet előtti napon, akkor másnap ki viszi el az ügyeletet? Elvárható, hogy más szívjon azért, mert ő plusz pénzt keres? Elvarhato valakitől, hogy ha van egy fix beosztás, akkor rendszeresen előtte nap szóljanak, hogy mégis csak be kéne jönni, mert a Gyuri a maszek szülésével már bent töltött 24 órát?

Vagy ki látja el a másnapi munkáját?


És még egy dolog: egy 60 körüli kollégám konkrétan ügyeletben kapott infarktust. Az új munkahelyemen éppen most mesélték, hogy az egyik szülészt (40 körüli volt) pár éve holtan találták egy ügyelet utáni reggelén a szobájában. Az erei olyabok voltak, mint egy 80 évesnek. Szintén infarktus.

Veszprémben évek óta nincs fogadott orvossal szülés, mert az egyik doki halálához valószínűleg közé volt a dzr a megterhelésnek.


Plusz egy dolog: ha mindenkinek dokija van, akkor a fiatalok hogy is fogják megtanulni a szakmát?


Szerintem végső soron ez a fogadott orvososdi nem megoldható.

Az lenne a normális, ha mindenki a tőle telhető legjobban látná el a munkáját a munkaidejében. És biztosítanának elég pihenőidőt és fizetést. Valamint figyelembe vennék a nyugdíjkor azt, hogy egy orvos kevesebb év alatt dolgoz le annyi időt, mint az, aki normál munkarendben dolgozik.

Valamint normális minőségbiztosítási rendszerre lenne szükség az egészségügyben is. Igen is monitorozni kellene az orvosokat, és azokat, akik nem alkalmasak szakmailag vagy emberileg, azokat eltávolítani a rendszerből.


Mindenhol működik a szülészet fogadott orvos nélkül. Itt is működnie kellene, csak nyilván nem fog egyik napról a másikra. Ez hosszabb folyamat. Pláne úgy, hogy iszonyat kevés orvos van.

2021. jan. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 anonim ***** válasza:
100%
29es, nyilván az lenne a legmegfelelőbb minden nőnek, hogy bemennek az ügyeletre szülni, mert tudják, hogy akárhihez is kerülnek, ugyanolyan kedves lesz és ugyanolyan felkészült. Szerintem senki nem hobbiból dobálja ki a pénzt az ablakon. De a szakmai felkészültségen kívül, ebben a kiszolgáltatott helyzetben fontos a kedvesség is, amit akárhogy szépítünk, manapság meg kell fizetni. Természetesen tudom, hogy mindkét oldalon vannak kivételek, nincs olyan történés a világban, amiben ne lenne kivétel. De sokan nem akarnak arra alapozni, hogy "hátha szerencsém lesz és normális ügyeletesnél fogok szülni". Hanem inkább biztosra mennek. Amiben természetesen tudom, hogy szintén vannak negatív kivételek, de valljuk be, sokkal nagyobb azon elégedett nők aránya, akik választott orvosnál szültek. Amíg sajnos nézni kell a nők saját lelkivilágát is, hogy szülés után esetlegesen ne kerüljenek pszichológushoz, addig nem az fog győzni, hogy ne hívjuk be Pistát mert másnap is ügyel. Természetesen senkinek nem jó így, de jelenleg ez van és a nőknek a kisebbik rossz közül kell választani. Messze van még az az ideális világ, amiről az első sorokban írtam. Talán nem is lesz soha.
2021. jan. 20. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!