Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Hálapénz fogadott orvosnak...

Hálapénz fogadott orvosnak szülésnél - Ti megkérdezitek előre, még a terhesség alatt?

Figyelt kérdés
Akinek van fogadott orvosa, az megkérdezi előre, hogy mennyibe kerül a szülés? Vagy majd ad egy számára szimpatikus összeget? Tudom, hogy íratlan szabály, hogy a magánrendelési díj 10x-esét illik adni. Nálunk ezzel nem is lenne gond, mert csak 5.000 Ft a havi terhesgondozás. De ettől függetlenül kérdezzek rá? Úgy néz ki, császárom lesz (szemem miatt).
2010. márc. 11. 20:20
1 2 3 4
 21/37 A kérdező kommentje:

Kedves Apuka!


Ismét egyetértek én is...sajnos. A kétkezi munkásokat nem becsülik meg itt hazánkban, bár ez már bőven politika, de attól még igaz. Az a baj, hogy még/már 31 éves vagyok, tehát most lenne ereje ennek a korosztálynak változtatni, de van egy olyan érzésem, hogy nem fogunk tudni. Szerintem mindenki érzi, hogy semmi nincs rendben, de nem feltétlenül rajtunk múlik :( Ha magasabb körökben így vagy úgy döntenek, akkor a "kisember" azt mond vagy csinál, amit akar, nem lesz látszatja :( Ez a szomorú valóság.


Ha már az anyagiaknál tartunk, akkor őszintén leírom, mi történt velem. Alapból fóbiám van a vértől és a tűtől. Nem hiszti, hanem betegség. 8 éves koromban vettek tőlem utoljára vért a mandulaműtétemnél, azóta messzire elkerültem az orvosokat és a vérvételt. Ezt a babát nagyon várjuk a Párommal, mindketten elmúltunk 30 évesek. Tudtam, hogy terhesség alatt lesz pár vérvétel, és ugye ott a szülés, infúzió, stb. Az első vérvétel a 12. héten volt, december közepén. Úgy mentem el rá, hogy megcsinálom saját erőből, a baba miatt. Nem sikerült, elájultam, úgy szedtek össze. Jöttek az ünnepek, és én január első napjaiban bejelentkeztem a helyi pszichiátriára, mert tudtam, hogy ki kell kezeltetnem ezt a fóbiát. Január elején MÁRCIUS közepére kaptam időpontot!!! Nem vicc. Tehát a helyi, megyeszékhelyen lévő KIEMELT kórházról beszélek, ahol ingyenes az ellátás. Azután volt még 2 vérvétel, egyik január végén, a másik most a héten szerdán. Mindannyiszor összeestem. Szóval tényleg szükséges lenne a kezelés erre a problémámra. A pszichiátriára tegnapra volt időpontom. Boldogan indultam el, na most majd végre változik valami, emberszámba vesznek az ingyenes ellátásnál is. És végül a könnyeimet nyelve jöttem el onnan :( Beszéltem pszichológussal, utána átküldtek pszichiáterhez, aki végül annyit mondott, hogy mindenki fél a vérvételtől, meg hogy sokan elájulnak, meg hogy meg lehet szokni.... Visszakérdeztem, hogy akkor most nekem nem tudnak segíteni? Valamilyen relaxációs gyakorlat vagy légzéstechnika vagy bármi. És mi volt a válasz??? Az, hogy kaptam a főorvosnőtől (tehát nem egy kezdő orvos) 2 magántelefonszámot, hogy x és y magán pszichológusok, menjek el hozzájuk, és 3 hónap alatt megtanítanak valami tréninget nekem. ( kb 8 alkalom, 5-7 ezer Ft alkalom áron ) Erre fogtam magam, illedelmesen elköszöntem és eljöttem mosolyogva, majd a lépcsőn lefelé menet már nyeltem a könnyeimet, hogy ITT tartunk, hogy az ingyenes kezelés SEMMIT nem jelent, senki nem segít.

Ez csak egy kiragadott, de friss példa volt. Ezek után tettem fel a kérdést itt az oldalon, hogy akkor mi és hogyan van a pénzzel, amit szülés után illik? / kell? fizetni.

Lehet pont rossz helyen jártam tegnap, de megint csak arra jöttem rá, hogy ha nem fizetünk az ellátásért, akkor semmibe veszik az embert.

( A magán pszichológust nem fogom felhívni, próbálok a neten találni valami segítséget, és magam úrrá lenni majd a félelmen. )

2010. márc. 12. 13:26
 22/37 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én sem kérdeztem meg mennyit adjak, a hálapénz az én hálám jelképe, annyit adok amennyire hálás vagyok, velem ne alkudozzon senki egy szülésen, nem a piacon vagyunk. Örüljön hogy ennyien, ennyit adnak.

A drágább császár meg egyenesen vérlázító, azt munkaidőben végzik az orvosok, egy fél órás "rutin műtét", nem úgy mint a "normál" szülésnél ahol gyakran éjszaka jön a doki, óránként megnéz, megvizsgál stb. Ez olyan mintha egy térdműtétért kellene több tízezreket fizetni, ha nincs annyim, akkor majd a sebészorvos ajánl egy olcsóbbat?! Tudom hogy előre nem lehet tudni hogy esetleg császár lesz-e, de ha 50et mond rendes szülésre, 70et a császárra és nekem csak 50em van, akkor nem császároz meg?! Ott kellene megmondani hogy bocs de csak 50em van?! ezt nem is értem hogy gondolják komolyan a dokik?! De biztosan komolyan gondolják mert rengetegen kifizetnek 100ezreket nekik, ezt csakis magunknak köszönhetjük. De azért az már tényleg túlzás hogy még meg is mondja hogy mennyi pénzt vár el!

2010. márc. 12. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 A kérdező kommentje:

13.48-as: köszönöm a véleményedet. Nálam annyiban lesz talán más, hogy majdnem biztos császárom lesz. És én is valamelyik előző hsz-emben írtam arról, hogy az "könnyebb" egy orvosnak, mindent összevetve. Mégis sokan többet kérnek el érte :(


Örülök ennek a sokrétű beszélgetésnek, pro és kontra. Hiszen szinte minden kismamát érint valamilyen módon.

2010. márc. 12. 14:02
 24/37 A kérdező kommentje:

Kedves 8:48-as :)

Szinte mindenki próbál egy kis plusz juttatást keresni magának. Én mellékesként februártól májusig szja bevallásokat készítek itthon... Muszáj a táppénzt kiegészíteni. Nálunk mondjuk a munkahelyen tavaly november 01-től mindenkinek csökkentették a fizetését 20%-kal, én nem akartam ebbe beleesni, mert tudtam hogy a szülés utáni juttatásokat a bruttó fizetések alapján számolják... Így eljöttem táppénzre. De végül igazolt lett a táppénz, mert veszélyeztetett terhes vagyok, több probléma is felmerült, úgyhogy tiszta a lelkiismeretem :)

Mi most úgy élünk, hogy én anyummal (beteg, rokkantnyugdíjas) az én 3 szobás lakásomban. A Párom ingázik köztem és az Ő családja közt, egy közeli kis faluban élnek a szülei. Ha jön a baba, vagy én költözök ki hozzájuk, vagy Ő jön ide. Nekünk így szerencsénk van, nem kell fizetni albérletet. Viszont a lakáshitel majdnem mindenki feje felett ott van... (ez is tapasztalat, mert nekem is van)


Te mikorra vagy kiírva?

2010. márc. 12. 14:18
 25/37 anonim ***** válasza:

Szerintem, ha itt találtál segítő embereket, akkor jobb, mint ha pszichológushoz járnál. Nem szégyen. Mindannyian, így vagy úgy nagyon leterheltek vagyunk ebben a rendszerben. És ez sajnos a világra is érvényes, akárhová is megyünk. Esetleg annyival különb a nyugati külföldi országok közül néhány, hogy ott van 150-200év előnyük a demokrácia tudat szintjén és talán gyakorlatiasabbak. A veszélyeztetett terhesség tényleg nem játék. Fontos, hogy tudatilag felkészítsd és fogadd el önmagadat jó és rossz tulajdonságaiddal együtt és akard, hogy a baba egészséges legyen. Nevezhetjük ezt programozásnak is. Programozd azt magadnak, hogy a nehézségek ellenére egészséges és problémamentes a terhességed. (áldott állapotod)

Mindig a most a fontos és az, hogy a jelenben éljünk. Aztán a folyamat majd megoldásokat is kínál menet közben. Keresd a pozitív gondolkodású emberek társaságát.

Sok sikert!


Apuka

2010. márc. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 A kérdező kommentje:

Kedves Apuka, köszönöm :) Már megnyugodtam és pontosan azt tettem, amit javasoltál, fő a pozitív gondolkodás. Tudom, hogy az ember tudja önmagát programozni, és rengeteg múlik a hozzáálláson.


A kérdésemet illetően:

tegnap voltam a szokásos havi vizsgálaton az orvosomnál. Beszéltünk a szülésről. A császárról mindent elmondott nagyon kedvesen. Az a lényeg, hogy indok nélkük nem császározhatnak (érthető is), ezért a szemésztől kell kérnem egy igazolást, hogy Ő javasolja a császárt. Ha ez megvan, onnantól már én döntöm el, hogy altatásban szeretném-e, vagy spinális érzéstelenítésben. Itt nálunk az epidurálist nem nagyon használják szülésnél. Örülök annak, hogy ezt is én választhatom meg.

A hálapénzt végül nem kérdeztem meg. Azért, mert mivel nagy valószínűséggel programozott császár lesz, az orvos ezt már tudja előre. Ha emiatt Ő több pénzt szeretne, mint a sima szülésnél, akkor ezt tegnap magától mondta volna, hiszen tegnap konkretizáltuk le a dolgot.

Nem kérdeztem rá, és úgy gondolom, jól döntöttem :) Oldott volt a hangulat, viccelődtünk, szóval megkérdezhettem volna, de úgy éreztem az adott szituációban, hogy méltatlan lett volna a kérdés. Mivel Ő nem mondott összeget, innentől rám van bízva - én így értelmeztem. És azt is tegnap döntöttem el, hogy majd úgyis utólag fogom látni, hogy milyen volt a szülés és az orvos, lehet nem adok 50.000 Ft-ot, csak 40.000-t. És nem azért, mert nem érdemelne meg akár 100.000 Ft-ot is, ha tényleg annyira kedves és figyelmes, hanem azért mert a fennmaradó pénzt a babára is lehet költeni. Attól én még ugyanolyan hálás leszek az orvosnak :)


Mindenkinek köszi a válaszokat :)


Utóirat: tegnap voltunk a kórházban a Párommal 4D-n, és képzeljétek, most derült ki, hogy kislányunk lesz :)

2010. márc. 17. 07:42
 27/37 anonim ***** válasza:
Kedves Apuka! Nem olvastam el az összes hozzászólásodat, de annyit korrigálnék, hogy a magánrendelés árát az orvos bizony leadózza. És gondolj bele, hogy adózás után ki kell, hogy fizesse az asszisztensnőt, a bérleti díjat, a gépek használati díját, a gépek cseréjét, esetleg az újak megvételét, tehát nem marad annyi, mint gondolod. És egy orvosnak sincs minden nap magánrendelése. Az elején én is azt hittem, amit te, de aztán felvilágosítottak, és utána is néztem.
2010. márc. 17. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Örülök, hogy rátaláltam a kérdésedre, és ilyen sok építő jellegű hozzászólást olvashattam a témával kapcsolatban.

Én is K-i részen, megyeszékhelyen élek. 34 hetes vagyok, "természetesen" magánrendelésre járok, és eddig kb. 90.000 Ft-nál tartunk, amit az orvosnál hagytunk! + 1 alkalommal volt 4D UH egy másik orvosnál, az még +12.000 Ft.

Én is sokat nézelődök, és kérdezősködöm mindenfele, hogy mennyit illik és "szokás" adni az orvosnak... és én is ledöbbentem a 10X-es dolgon, ugyanis az én orvosom eddig 8000/alkalmat kért, most emelte 9000-re januártól, így akkor nekem 90.000-t kellene adnom neki?! Hmmmm... nekünk sincs erre pénzünk, nem sajnálnám egyébként tőle, de nem tehetjük meg, nincs rá módunk, hogy ennyit kifizessünk, arról nem beszélve, hogy a 6.héttől járok a magánrendelésére! Én olyat is hallottam, hogy ha valaki a magánrendelésre jár, akkor sok orvos szerint már azzal megfizette a kismama a szülés-pénzt, és amit ezen felül szán, az tényleg hálapénz, és nem kell 10x-es szorzóval gondolkodni, annyit ad, amennyit gondol, amennyit TUD!

Hozzáteszem az én orvosom is elég pénzéhes,de szerintem a többség az, /amúgy ez már a végére derült ki számomra/, én ezért sem fogom megkérdezni, hogy mennyit kér, mert félek a választól, hogy konkrét és magas összeget mondana annak ellenére, hogy a magánrendelésére járok, és már rengeteg pénzt otthagytam nála. Mi úgy gondoltuk, hogy ha nagyon elégedettek leszünk, akkor 60.000 Ft-ot adunk, de most a hozzászólások után elgondolkodtam, és lehet "csak" 40.000, vagy max 50-et adunk neki. Ja, és még szülésznőt is fogadtunk, mert én úgy hallottam, hogy több értelme és haszna van mint a dokinak, többet segít. Neki 20.000-et gondoltunk, viszont tőle konkrétan meg akarom kérdezni, hogy van-e "tarifája"?

Sajnos tényleg, mi páciensek rontjuk el az orvosokat, és a rendszert... de ez már odáig fajult, és visszafordíthatatlannak tűnik, hogy eljutottunk oda, hogy mostmár egyszerűen nem merné megtenni az ember, hogy ne adjon hálapénzt az orvosnak.


Gratulálok a kislányodhoz, akkor végre ez is kiderült!:)

Nálunk kisfiú lesz, első baba, ápr. legvégére várom! :-)


Boldog Babavárást, könnyű szülést Mindenkinek!:)

Jaaa ééééés "olcsó" szülést!:)))))

34 hetes kismami

2010. márc. 17. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:

34 hetes kismami!


vigyázz magadra te is! én is olyan 30-40-ben gondolkodtam, írtam is itt, no meg plusz szülésznő. a kettő együtt már 50-60 ezer...majd egy havi fizunk....én is adnék szívesen mint ahogy te is írod, de miből????



mindenkinek jó babavárást és szülést.

2010. márc. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
100%

A hálapénz kontra adózós hozzászólást jogosnak és kiegészítőnek találom egy talán objektívebb, "hogyan lássuk a dolgokat" szempontot nézve. Örültem is neki. Jogos a felvetés! Azért ha lehet olvasd el, amit írtam. Hidd el, igyekszem reálisan kezelni ezt a hálapénzes témát is. Mindazon dolgok ellenére, amit leírtam mi is adni fogunk a "közösbe" és hozzájárulunk az asszisztens és rendelő fenntartási díjához. És a dolog mégis csak összetettebb annál, minthogy át lehessen siklani a hálapénz témán csak úgy. A fogadott orvosunk emberileg, szakmailag (ahogy mi azt és diplomás egészségügyis feleségem "látja") nagyon jó! És a fogadott szülésznőnk is az. A téma nagyon komplex. Azonban félresöpörve a salakot, mégis azt kell mondanom, hogy nincs egyensúly a rendszerben. A gyermekvárást és a szülést nem lehet úgy félretenni, másként kezelni (pénzhiányra hivatkozva), mint egy lakás felújítást vagy konyhaszekrény cseréjét. Emberi életekről, nagyon nagy felelősség vállalásról beszélhetünk egy orvos esetében. Ezt mind elismeri minden józan gondolkodású, praktikus hozzáállású ember. Nem is vita tárgya. Egy építőipari vállalkozás pl: asztalos tevékenység hivatalos beruházása, gépműhellyel ecetera.... 100milliós beruházást igényel. (ez nem vicc!) Azon kívül, hogy a munka-teljesítményből van egy asztalosnak konkrét haszna a végén (ha van fedezett munkamennyiség egyáltalán) Nem reális a befektetett idő-energia és a megtérülés aránya. Tehát marad a híres "adócsalás" (70-87% elvonási teher mellett), de egy egyéb, hasonló építőiparis vállalkozás szekerét az orvosok tevékenységéhez hasonlóan semmiféle életmenéshez fűzhető "kényszer" nem tolja előre.

Még egyszer hangsúlyozva: Nagyon összetett téma ez és sok más téma, társadalmi dolog összefüggése az egész. Tisztelem a bármilyen jó szakmában dolgozó emberek munkáját, aki a körülmények mellett még tisztességesnek mondhatóak! Képzelje el bárki (elméletileg), hogy beköszönt egy kemény -20 fokos tél és nincsenek ablakok a házon. Senki sincs, aki megtudná csinálni a beépítést csak 1 szakember. És a szakember érzi a munkájának elengedhetetlen fontosságát, tudja, hogy a család nem kívánna megfagyni. Kialakulna egy nézet, hogy a teljes munkadíj 5-10x-t, még "szokás" hálapénzként odaadni az iparosnak. Ez mondjuk legyen 400ezer Ft. A magyarázat pedig az volna (jogosan (?) ), hogy a műhely rezsije és a munkások bére, szerszámköltségek túl magasak, valamiből ki kell fizetni.....


Most lehet elgondolkodni. Mi az igazság-van e igazság, vagy hogy is van ez? Akkor mindenki ugyanilyen séma alapján elkérhetné a jogosnak vélt kis csúszópénzét?


Maradjunk a realitás talaján. Valahogy ki szeretnénk fejezni a hálánkat. Hát tegyük. De az arányok.....


Apuka

2010. márc. 18. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!