Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ilyenkor nullázódik a kárhistó...

Ilyenkor nullázódik a kárhistóriám?

Figyelt kérdés

A minap felmerült bennem egy érdekes kérdés. Nemrég vettem egy új autót, a régit eladtam. A0-ba kerültem volna a régi biztosítással a következő időszakra. Így tulajdonképpen mindegy volt hogy átviszem a besorolást vagy sem, de az ügyintéző azt mondta hogy ha átviszem (mert elméleti lehetősége megvan) károkozói pótdíjat szabnak ki, viszont ha nem akkor nem.

Nem kérdés hogy melyiket választottam viszont akkor ha ez a kár már úgymond erre a biztosításra nem érvényes akkor a korábbi 3 éven belüli károkozásaim is ugyanígy "elévültek"?

Mondhatjuk hogy a kártörténetem ezáltal tiszta lett?


2020. febr. 11. 15:04
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Jo nagyot teved, ugyanis megha a fokozatot nem viszed at, mert pl malusban van, a karokozoi potdij szemelyhez fuzodik es mikor frissul a biztositoi adatbazis, ravagja azt a dijra. Lattam mar ilyeneket, pipa ugyfellel. Elfogadta a standard dijat, majd ket het mulva majdnem megduplazodott a dija mert lehivta a kknyr-bol az adatokat.
2020. febr. 11. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ezt nekem a netriskes ügyintéző mondta, akinek pedig maga a biztosító. Ez jó infó hogy személyhez kötődik de akkor nem tudom hogy hogy nem verték rám a pótdíjat. Hozzáteszem ez már sok hónapja történt úgyhogy nem hiszem hogy mostmár bármit is utólag kiszámláznának.
2020. febr. 11. 15:31
 3/6 anonim ***** válasza:
Akkor szerencsed volt. En is uzletkoto vagyok, onnan tudom. Nalam is volt olyan hogy keson irta at az ugyfel az autot, a biztosito meg kozbe torolte a szerzodest nem bejegyzett uzembentartoval. Kesobb ujrakototte, de kezdetnek aznapot adtam meg, nem visszamenoleg (ami fedezetlensegi dijat jelentene). O se kapott utolag potlast, igy egy ideig ingyen volt biztositasa. Igaz ha ilyenkor balesetet okoz, a Mabisz fizet ora meg raverik.
2020. febr. 11. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha a netrisken kötötted a biztosítást, akkor nyilatkoznod kellett a károkozás(ok)ról: [link] Mint a kitöltési súgóból látszik, még a más gépjármű kategóriában okozott károkról is nyilatkozni kell; mindről, ami 3 éven belül történt.


Bár nem írtál időpontokat, úgy érzékelem, hogy az előző autód eladásának időpontjában érdekmúlással megszűnt kötelező gépjármű-felelősségbiztosításod megszűnésének időpontja, és az új autóra kötött biztosítás kezdete között nem telt el több mint 2 év.

Egyébként mindegy, mert nincs választási lehetőség, hogy átviszed a bonus-malus besorolási osztályt, vagy nem; ezügyben jól félretájékoztatott az ügyintéző.

┌─21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet a bonus-malus rendszer, az abba való besorolás, illetve a kártörténeti igazolások kiadásának szabályairól


1. § E rendelet alkalmazásában:

3. újonnan belépő üzemben tartó: az a szerződést kötő üzembentartó, aki a szerződéskötést megelőző 2 évben magyarországi telephelyű gépjármű vonatkozásában az adott gépjármű-kategóriában felelősségbiztosítási szerződéses jogviszonyban üzemben tartóként nem állt.


4. § (1) A rendszerbe újonnan belépő üzemben tartó szerződése A00 osztályba kerül

4. § (4) A biztosító az üzemben tartó által az adott szerződés vonatkozásában megszerzett besorolást a szerződés megszűnését követő 2 éven belül figyelembe veszi - ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre - az új szerződés besorolásánál. Díjnemfizetés miatti szerződés megszűnés esetén a besorolás másik gépjárműre kötött szerződésre nem vihető át. ─┘

Vagyis: akinek nem volt 2 éven belül az adott gépjármű-kategóriában KGFB szerződése, az A00-ba sorolódik; akinek volt 2 éven belül volt az adott gépjármű-kategóriában KGFB szerződése, az az ott elért bonous-malus osztályba sorolódik. Nincs semmiféle döntési lehetőség, hogy új, vagy áthozott A00 besorolást választasz-e.

Ennek megfelelően kellett bejelölést tenned a netrisken: [link]


Nem minden biztosító alkalmaz károkozói szorzót, illetve az alkalmazók közt is jelentős különbségek vannak; van, ahol néhány százalékkal emeli az alapdíjat, van, ahol megnégyszerezi.

Ezek éppúgy különbözők, mint az alapdíjak és a különböző más szorzók. (Más példa, de van, amelyik kedvezményt ad, ha 180 napon belüli a műszaki vizsga, a többségnél ez semmit sem számít, szóba se kerül a műszaki vizsga időpontja.)

A netriskes kalkuláció után bizonyára nem a magas díjat ajánlókból választottál; az lehetett számodra olcsó, amelyik nem alkalmaz, vagy kismértékű károkozói szorzót alkalmaz.

Mivel a szorzókat – nem csak a károkozóit - a biztosítók önkényesen állapítják meg, akár a témájukat, akár a mértéküket; nem lehet elévülésről - nullázódásról - beszélni. Amelyik a díjnál egyáltalán figyelembe veszi, olyan időtartamra teszi és olyan mértékben, ahogy a díjközlésben szerepel.

Részben az alapdíjak, de főként a szorzók különbözősége miatt vannak a jelentős díjeltérések. A közelgő KBFB évforduló miatt hétvégén végeztem kalkulációt a netrisken. A jelenlegi biztosítómnál – ami a legolcsóbb – 24 576 Ft-os az éves díj, közepes ajánlat 47 801 Ft-os díj, de van 160 807 Ft-os is. Nyilván, ugyanazokkal az adatokkal.

2020. febr. 12. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Az idézett jogszabályban a "figyelembe veszi" azért számomra nem azt jelenti hogy kötelező. Szerintem ez nincs egyértelműen szabályozva.

A netrisken bírtam mindent jól viszont lehet ezért lett így: nem adtam el rögtön a régi autót, kb. 1.5 hónapig párhuzamosan volt üzemeltetve a kettő, utána jártam utána a besorolás átvitelének.

2020. febr. 12. 06:19
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

>Az idézett jogszabályban a "figyelembe veszi" azért számomra nem azt jelenti hogy kötelező. Szerintem ez nincs egyértelműen szabályozva. 2020. febr. 12. 06:19

Szerinted nincs egyértelműen szabályozva, de „jogszabályiul”, igen. Számos esetben cselekvő jelenidőben megfogalmazva tartalmazzák a jogszabályok a kötelezettségeket; közel sem mindig azt írják, hogy kell, kötelező stb.


Példa:

• a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának, illetve üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználhatóságához szükséges kötelező tartalmi elemekről szóló 304/2009. (XII. 22.) Korm. rendeletből:

„2. § (1) A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó a változástól számított nyolc napon belül bejelenti a közlekedési igazgatási hatóságnak. A kérelmező a bejelentéskor igazolja, hogy a tulajdonjog átruházására a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 33. § (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően került sor.

(2) A közlekedési igazgatási hatóság a bejelentés tényét és időpontját a nyilvántartásba három napon belül bejegyzi.”

Nincs választása a közlekedési igazgatási hatóságnak (kormányablak, okmányiroda), a bejelentést 3 napon belül köteles bejegyezni a nyilvántartásba. Mégsem az van írva, hogy köteles bejegyezni, vagy be kell jegyeznie.

• 1991. évi LXXXII. törvény a gépjárműadóról

„15. § (3) Az adót az adózó vagy pénzügyi képviselője - a tehergépjármű Magyarország területére való belépését legalább 2 munkanappal megelőzően - átutalással fizeti meg.”

„17. § (3) Az adóhiányt és az adóbírságot az adózó átutalással vagy készpénzzel fizeti meg. A készpénz átvételéről az állami adó- és vámhatóság készpénzátvételi elismervényt ad, amely az adófizetési kötelezettség teljesítésének igazolására is szolgál.”

Nem kétséges, a vonatkozó adót, illetve az adóhiányt és adóbírságot meg kell fizetni, és utóbbi esetén az adó- és vámhatóságnak kötelező elismervényt adnia.

Egyiknél sincs, hogy kötelező, vagy kell; le van írva, hogyan cselekszenek. Azért, mert e törvény értelmében így kell cselekedniük.


Erről régebben olvastam. Általában – de nem minden esetben, ahogyan a példában is látszik – a nem jogalkalmazók számára kötelezettségként írnak elő tennivalókat, a jogalkalmazók részére – feltételezve a jogismeretet és a természetes jogkövető magatartást – egyszerű leíró módban szerepel, hogy mit tesznek; azaz, mit kötelesek tenni.

2020. febr. 15. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!