Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » A 14 napos ügyintézési határid...

A 14 napos ügyintézési határidő gépjármű átírásnál mikortól számolandó?

Figyelt kérdés
Onnantól kezdve van 14 napom átíratni az autót miután az eladó leadta az ő adásvételi példányát az okmányirodába, vagy attól a dátumtól kezdve ami fel van tüntetve az adásvételin?

2020. jún. 26. 15:44
 1/8 nemcso ***** válasza:
Adásvételi dátumától.
2020. jún. 26. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Rendben. A következő kérdésem pedig az, hogy ha az adott gépjárműre én ha megkötöttem teszem az június 13-án a kötelező biztosítást, és ez szerepel a biztosítás szerződésében is, attól még írhatunk adásvételit például június 26-os dátummal az autóról?
2020. jún. 26. 16:43
 3/8 anonim ***** válasza:
Írhatni írhatsz, kutya nem fog foglalkozni vele, mert így nincs fedezetlen nap. De az eladó nem fog belemenni, ha egy csepp esze is van
2020. jún. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igazából az eladóval már megbeszéltem, részéről oké. A probléma ami miatt új adásvételit kell írni az az hogy elírtunk valamit ami miatt nem fogadják el egyikünknek sem az adásvételit az okmányirodában. Ha a június 14-ei dátumot írnánk rá az új adásvételire, akkor ő is és én is késedelmi díjat kellene hogy fizessük. Nekem is lejár a 14 nap és neki is a 8 nap. Így mindenkinek érdeke az új dátum.
2020. jún. 26. 17:20
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Az nem fog menni, hogy neked 13-ától indul a KGFB biztosításod, miközben az eladó szerződése, érdekmúlással, csak 26-án szűnik meg.

A kötelező gépjármű felelősség-biztosítás megkötése és fenntartása a mindenkori üzembentartó kötelessége. Ez, például, üzembentartó váltás esetén megszűnik.

De, ez csak 26-án lenne, addig ő a nyilvántartott üzembentartó. Viszont: „Ugyanarra a biztosítási időszakra vagy ugyanazon biztosítási időszak egy részére kötött további biztosítási szerződés érvénytelen.” ← 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 10. § (1)

Ez mindenképp kiütközik, mert a biztosítók a központi nyilvántartásból kapják az adatokat; a kötvénynyilvántartó szervnél ez ugyanúgy látszik, mint a fedezetlen időszak.


Egyébként, ha az eladó késik a 8 naphoz képest, vagy egyáltalán nem tesz bejelentést; semmilyen eljárás nem indul ellene, semmilyen késedelmi díjat sem kell fizetnie. Akkor sem, ha a vevő bejelentése miatt nyilvánvalóvá válik.

A „sors” büntetheti: ha a vevő nem íratja át, akkor ő marad a nyilvántartásban, továbbra is neki kell fenntartania a KGFB-t (ha nem teszi, akkor a nyilvántartások rendszeres időközönkénti automatikus összevetésénél kibukik), ő marad a gépjárműadó alanya, és ha adódik pótdíj: parkolási díj, útdíj meg nem fizetése miatt), illetve közlekedési bírság (például gyorshajtás, tilos jelzésen áthajtás stb. miatt), akkor ő kapja ezeket.

Ha az eladó nem jelenti be, akkor a vevő ellen sem indul semmilyen eljárás, hiszen a hatóság nem tud tulajdonos, egyben, üzembentartó változásról.

Ha a vevő átíratja a járművet, akkor viszont minden rendben; tulajdonképpen okafogyottá válik az eladó bejelentése.

2020. jún. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Viszont ha az eladó nem jelentette a biztosító részére hogy eladta a járművet, akkor nincs fedezetlen időszak. Akkor sem járható út hogy az én KGFB-m kezdete 06.14. de az adásvételit későbbi dátumra írjuk meg?
2020. jún. 26. 20:24
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs. De nem is ez a gond. Hanem az, hogy az eladó csak jogszabályban felsorolt esetekben szüntetheti meg a biztosítást; ebben az esetben, az eladás napján, érdekmúlás miatt.

Ha a vevő ettől korábbi kezdőnappal köt biztosítást, akkor az, érvénytelen, mivel az eladás napjáig két KGFB lenne ugyanarra a járműre. A második, azaz a vevő biztosítása, érvénytelen. Ott van a jogszabályi idézet az 5-ös válaszban.

Egyébként, nem értem ezt a „teszem azt” kezdőnapos biztosítást; hol június 13., hol június 14. Ezek már elmúltak, vagy tettél biztosításkötési ajánlatot akkor, vagy nem. Utólag nem lehet visszamenőleges, tetszőleges időponttól KGFB-t kötni. Bolond lenne a biztosító ilyet elfogadni. Akkor senki se kötne, aztán, ha kárt okoz, akkor visszamenőleg megkötné, hogy fedezzék a kárt.

2020. jún. 27. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Viszont most utánaolvasva 15 naptári napom van átírni egy járművet. Tehát ha 14-ei dátum került az adásvételire, akkor hétfőn, azaz 29-én még ha bemegyek a kormányablakba a helyesen kitöltött adásvételivel, akkor nem esek ki a határidőből, jól gondolom?
2020. jún. 27. 23:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!