Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Mi a teendő, ha a NAV a...

Mi a teendő, ha a NAV a tavaly eladott autó után is beszedné a gépjárműadót?

Figyelt kérdés
Tavaly év végén eladtam az egyik autómat, ezt be is jelentettem a kormányablakban online. Meg is kaptam még tavaly, hogy a tulajdonosváltást az én részemről rendbenlévőnek tekintik. Erre fel idén ezután az autó után is kivetették a gépjárműadót. Fellebezésnek helye van ugyan,de a fellebbezési díj minimum 5000 forint, amit nettó szemétségnek érzek, mivel jogtalanul adóztatnak és még én fizessek az igazamért. Járt már valaki hasonlóképpen? Mi a megoldás?

2021. márc. 31. 19:40
 1/8 anonim ***** válasza:
38%

esetleg egy ingyeens jogi tanácsadásra menj el


vannak ilyenek önkormányzatoknál, társadalmi szervezeteknél

2021. márc. 31. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
36%

Be kell fizetned az 5000 Forintos illetéket, de ha tudod igazolni, hogy bejelentetted az eladást (azaz nem a te hibádból nem felel meg a valóságnak a nyilvántartás), akkor visszajár:


A jogorvoslati eljárás illetékének visszatérítése


32. § (1) * A jogorvoslati eljárásban megfizetett valamennyi illetéket az ügyfélnek vissza kell téríteni, ha a közigazgatási hatóság vagy a közigazgatási perben elbírált közigazgatási hatósági döntés vagy intézkedés az ügyfél hátrányára részben vagy egészben jogszabálysértőnek bizonyult.


(az általad kapott határozat utolsó oldalának legalján szerepel a hivatkozás erre a jogszabályra - Itv = Illetéktörvény)


Fellebbezz, mert különben kamatozik, aztán inkasszóznak, lefoglalnak, és ugyan a végén neked lesz igazad, de nem éri meg! Így csak egy tértivevényes levél költségét kell benyelned.


Ne érts félre, teljesen jogos a felháborodásod, hogy ha nem képesek az állami szervek normálisan üzemeltetni egy nyilvántartást, akkor miért neked megelőlegezett költség, hogy ezt a hibát javítsák! A másik, hogy miért nem lehet emberi nyelven leírni, mi a helyzet, ha közben eladtad az autót.


Ja, és engem az 1000Ft-ra kerekítés mellett az is baromira felháborított, hogy míg az önkormányzat anno sima levelet küldött, a NAV hivatalos iratot (nem kis összeggel megtámogatva a Postát), én meg a járványhelyzet kellős közepén mehettem be a postahivatalba átvenni.

2021. márc. 31. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
54%

Valószínűleg aki megvette, nem íratta át tavaly, igy január elsején a nyilvántartás szerint a te neveden volt az autó.

Márpedig az fizeti az egész évet, akinek január elsején a nevén van.

Két dolgot tehetsz.

Felhívod az ügyfélszolgálatot, a legtöbb esetben így is le lehet zongorázni a dolgot, vagy fellebbezel.

Ha fellebbezel, és tudod igazolni az igazadat, a fellebbezést elfogadják, és a fellebbezési díjat vissza kapod.

A "B" verzió macerásabb, és időigényesebb, de akkor sem kerül pénzedbe.

2021. márc. 31. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Mint említettem bejelentettem az autó eladását, ergo a január elsejei nyilvántartás szerint már nem lehetek tulajdonos.
2021. ápr. 1. 16:20
 5/8 A kérdező kommentje:
Arról nem beszélve, hogyha ennyi idő alatt nem íratta volna át már a forgalomból is ki lenne vonva a kocsi.
2021. ápr. 1. 16:21
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Semmi. Az utolsó év még a tiéd!
2021. ápr. 2. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Mint említettem bejelentettem az autó eladását, ergo a január elsejei nyilvántartás szerint már nem lehetek tulajdonos."


Ahhoz, hogy az új tulajdonos nevére kerüljön teljesjogúan az autó, mindkét szerződő félnek az okmányirodában az eladás tényét be kell jelentenie.

Ha csak az egyik teszi meg, akkor az új tulajdonos "csak" vélelmezett tulajdonosként kerül be a nyilvántartásba. Tehát csak feltételezhető, hogy Ő az új tulajdonos.


Erre a kétpontú biztonságra azért van szükség, hogy valóban megtörtént az adásvétel, és valóban más a tulajdonosa az autónak, nem pedig csak kiállításra került egy (hamis) adásvételi szerződés...

2021. ápr. 3. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
78%

... jelen pillanatban a szóban forgó gépjárművet ki is vonhatják a forgalomból, mivel a vevő a bejelentési kötelezettségének nem tett eleget. Ha a pótlásra felhívás ellenére sem tesz ennek eleget, akkor meg is lépi az okmányiroda a forgalomból kivonást, le kell adni a rendszámtáblát és az autó okmányait. Ha ezt sem teljesíti a vevő önként és dalolva, akkor az ügy átkerül az adóhatósághoz (NAV) végrehajtásra. Eljárás bírság először 50 ezer, majd 250 ezer, tehát 300 ezrébe fog ez kerülni a vevőnek...


A történet ugyanez lenne, ha Te nem tettél volna eleget a bejelentési kötelezettségednek.


Konkrétan - valószínűleg - Te most szívsz a vevő miatt a gépjárműadót illetően. Azért csak valószínűleg, mert nem tudjuk, hogy tényleg mulasztott vagy sem. Ha nem mulasztott, akkor fellebbezés a részedről, majd visszakapod a befizetett fellebbezési illetéket.


Én úgy tudom, hogy ügyfélkapun keresztül le lehet kérni az autók ilyen jellegű nyilvántartását. Ha az új tulajdonos csak vélelmezettként szerepel, akkor az van, amit fentebb leírtam. A vevő mulasztott...


Eressz meg egy telefont a NAV-hoz tájékozódás végett.

2021. ápr. 3. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!